Knyga: Kol tavęs nebuvo – Morgan Matson


Pagrindinė informacija:

Originalo kalba: anglų kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2014 Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje: Alma littera Originalus pavadinimas: Since You’ve Been Gone Serijos pavadinimas: nėra Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: nuo 14 metų Vertė: Gabrielė Virbickienė Žanras/amžiaus kategorija: realistinė literatūra, paauglių literatūra, jaunimo literatūra, romantika Galimi siužeto raktažodžiai: draugystė, šeima, dingimas, išsiskyrimas, sąrašas, paslaptis, naujos draugystės, romantika Puslapių skaičius: 384 Pasakotojas: mergina Apdovanojimai: The Inky Awards Nominee for Silver Inky (2015), Goodreads Choice Award Nominee for Young Adult Fiction (2014) Iliustracijos/žemėlapiai:  nėra Iliustravo: nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės) puslapis: čia Įvertinimas: 3 iš 5


Nežinau, kaip taip įvyko, kad žiemą paėmiau knygą apie vasarą, bet a) jau pasiilgau vasaros, b) reikia atsigriebti už per vasarą neskaitytas knygas ir c) dėl šiųmetės bibliotekų elektroninės bazės pertvarkos matyt drastiškai sumažėjo užsakančių knygas internetu, taigi, ko beieškojau, mano biblioteka turėjo visas knygas! Tad, gavusi „Kol tavęs nebuvo“, perskaičiau ją per porą pusdienių. Ir, kol neskaičiau, mintijau apie tai, kas nutiks vėliau. Knyga įtraukė ir nepaleido, kol jos nebaigiau. Ir nors įvertinau ją 3 iš 5, bet labai stipriam trejetui, kai be abejonių rekomenduočiau perskaityti šią knygą.

Emilė ir Slouna jau porą metų yra pačios geriausios draugės, kurios dalinasi visomis įmanomomis paslaptimis ir yra tiesiog neperskiriamos. Jos susiplanavo pačią fantastiškiausią vasarą gyvenime, ir ji jau prasideda! Tačiau po neilgos išvykos grįžusi namo Emilė draugės neberanda. Slouna neatsiliepia į skambučius, neatrašo į žinutes, ji ir tėvai tiesiog dingo. Be jos sugriūna visas Emilės gyvenimas, nes ji tiesiog nemoka gyventi ir netgi bendrauti, kai šalia nėra Slounos. Tačiau vieną dieną ji gauną laišką nuo dingusios draugės su sąrašu darbų, kurių ji niekada nesiryžtų atlikti. Tačiau jei tai kažkaip padės rasti draugę? Sąrašą sudaro įvairios užduotys, kurios verčia išeiti iš saugios komforto zonos, kurioje Emilė gyveno prilipusi prie Slounos. Pavyzdžiui: ką nors pavogti, išsimaudyti nuogai, pabučiuoti nepažįstamąjį ir pan.

Prasideda pati košmariškiausia Emilės vasara. Jos bendravimo įgūdžiai beveik atrofavosi – ji visur kliaudavosi Slouna, kuri visada užvesdavo pokalbius, mokėjo juokauti, traukdavo žvilgsnius ir dėmesį. Emilė visada laiminga tūnodavo šiame šešėlyje ir niekada nesiverždavo į naujas draugystes, nes jai pakako vienos Slounos. Emilė čia vaizduojama kaip standartinis intravertas, o jos geriausia draugė Slouna tikra ekstravertė. Nors skaitant istoriją supranti, kad šioje draugystėje jos tiesiog prisiėmė tokius vaidmenis, ir tai santykius pavertė beveik toksiškais.

Originalus viršelis

„Kol tavęs nebuvo“ turi tą nuotaiką, kai skaitai ir jauti kažkokią įtampą, lyg negerą nuojautą, bet iš tiesų tai labiau Emilės panika ir nerimas, nes ji nemoka gyventi be draugės. Nors esu skaičiusi nuomonių, kad tai buvo labai miela ir linksma istorija, tad čia matyt priklauso nuo skaitytojo, ir kaip jis supranta tam tikrus dalykus. Buvo čia ir linksmų, optimistiškų akimirkų, kaip kitaip gali būti, kai visa ką varo jaunatviškas maksimalizmas.

Skaitant knygą man kilo labai natūralus klausimas: kodėl Slouna sugalvojo tą užduočių sąrašą? Kad užimtų Emilę, kai ji dingo, ar tame slypi kita? Nes be Slounos Emilė priversta pati išeiti į platųjį pasaulį ir pamatyti, kad jame pilna žmonių, kurie taip pat gali tapti jos draugais. Yra šioje istorijoje ir romantinė linija, bet pagrindinis dėmesys vis tiek yra skiriamas dvejų merginų draugystei.

Istorija kartas nuo karto šokinėja iš dabarties į praeitį, ir manęs tai labai stipriai nežavėjo, nes šiuo atveju man buvo įdomiau, kas vyksta dabar, o ne kas jau buvo. Galbūt ir iš to ta tokia slogi nuotaika, nes visos akimirkos į praeitį nukeldavo vien tik į laiką, praleistą su Slouna (kuris leido gan paviršutiniškai susipažinti su šia veikėja), ir tos ištraukos tokios keistos, lyg su paslėpta potekste, lyg kažkas būtų nutylėta. Buvo jausmas, lyg knygoje trūktų kažkokio skyriuko ar bent geriau išplėtotos ir efektingesnės pabaigos, nes ji buvo labai skubota, lyg taupant puslapių skaičių. Ir dar užbaigta sakiniu lyg iš seno Barbaros Cartland romano. Nesupraskit neteisingai, Barbara Cartland buvo pati kiečiausia meilės romanų rašytoja, esu perskaičiusi ko gero visas jos knygas, kurias galima rasti lietuvių kalba, bet užbaigti šią istoriją „[palinkau] Į jį ir į viską, kas mūsų laukia“? Norėjau sužinoti bent gabaliuką to, kas ten jų laukia! (Nesakysiu ko tokių konkrečiai, nes bus neįdomu). Dedu minusą pabaigai, nes knygos idėja buvo net labai nebloga – kaip padėti suprasti, kad nesi tiesiog kažkieno draugas, kad gali būti laimingas ir vienas, be kitų pagalbos.

Reziumė. Knyga „Kol tavęs nebuvo“ bus lengvas skaitalas apie vasarą ir draugystę, kuris greit ištirps rankose. Šios istorijos centrinė ašis – kaip rasti tikrąjį save, kaip išaugti į geriausią savęs versiją be kitų žmonių spaudimo, net jei tai yra geriausias tavo draugas, kuris nori tau gero. Ši knyga leidžia labai gerai susitapatinti su veikėjais ir jiems kylančiomis problemomis, ir priverčia pažvelgti į draugystes kiek kitokiu kampu.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.