Rašytojo žodynėlis


Rašymu/ skaitymu

Almanachas – tam tikro pobūdžio literatūros kūrinių rinkinys.

Antagonistas – kūrinio herojaus (protagonisto) pagrindinis priešininkas (asmuo, kartais – institucija).

Autorinis lankas (spaudos lankas) – Lietuvoje kūrinio apimtis yra skaičiuojama autoriniais lankais. Vieną lanką sudaro 40000 ženklų su tarpeliais.

Naratyvas – pasakojimas. Kaip kuriamas naratyvas arba kaip yra pasakojama? Tai analizuoti galima atsižvelgiant į du dalykus. Pirmasis dalykas yra struktūra (kokia tvarka dėliojami įvykiai, kaip skirstomos dalys, žodžiu, kaip viskas montuojama), o antrasis – kas, kaip, kieno balsu mums pasakoja?

POV – point of view – iš kokios perspektyvos yra pasakojamas kūrinys. I, II, III asmuo, mergina ar vaikinas ir kita.

Protagonistas– literatūros, teatro, kino ar muzikos pasakojimo pagrindinis veikėjas (pagrindinė arba pirminė figūra), konfliktuojantis su antagonistu.

Žanrai:

Apokaliptinis žanras (Apocalyptic fiction) priklauso mokslinei fantastikai. ir yra susitelkęs ties pasaulio/ žmonijos pabaiga. Dažniausiai šioji yra išprovokuota branduolinio karo, paranormalaus aspekto, epidemijos, kibernetinio sukilimo, technologijų, ekologinio žlugimo, išteklių išnaudojimo. Po Apokalipsės istorijos dažnai pradedamos pasakoti po nelaimės atsitikimo. Apokalipsės žanras tapo labai populiariu po antrojo pasaulio karo, kai atsirado galimybė, kad žmonija gali būti sunaikinta branduolinio ginklo. Tačiau šis žanras jau buvo atsiradęs vėlyvą 19 amžiuje, kai buvo išleista Mary Shelley knyga pavadinimu The Last Man.

Biopunk priklauso kiberpankui, o šis priklauso mokslinei fantastikai. Šis žanras sutelkia dėmesį ties genetiniais pakeitimais t.y. šiame žanre yra žaidžiama su DNR. Vienas iš ryškiausiu šio žanro rašytojų yra Paul Di Filippo.

Dark fantasy – priklauso fantazijos žanrui. Dark fantasy skirtas įvardinti literatūrai, menui ir filmams. Šis žanras sujungia fantazijos detales su siaubo žanru. Kitaip tariant, šis terminas naudojamas norint apibūdinti fantazijos darbus, kurie yra tamsūs, turi niūrią atmosferą arba jose vyrauja siaubas ar baimė.

Didvyriška fantazija (heroic fantasy) – tai toks prozos naratyvas, kurio veiksmas vyksta susikurtame ir dažnai prieš industrializacijos pradžią pasaulyje, kuriame “magija, tikrai veikia“. (Carter 1973, 6-7)

Dieselpunk yra žanras, kuris apjungia nuo tarpukario iki šešto dešimtmečio dyzelio pagrindo technologijas, pasitelkiant retro futuristinius elementus, su postmodersnizmo bėdomis/ vyraujančiais jausmais. Pavadinimą 2001 metais žaidimo dizaineris Lewis Pollak sugalvojo apibūdinti savo RPG žaidimą skirtą vaikams. Nuo to laiko šis pavadinimas yra naudojamas apibūdinti literatūra, paveikslus, filmus, technika bei muziką.

Distopija – vienas iš mokslinės fantastikos žanrų/temų, priešingas utopijai. Šiose istorijose visuomeninė santvarka yra bauginanti ir netrokštama.

Fantastique – prancūziškas terminas naudojamas įvardinti literatūroje ir kine pasirodantį žanrą, kuris persipina ar iš dalies įsibrauna į mokslinės fantastikos, siaubo ir fantazijos žanrus. Fantastique literatūra dėl savo panašumo yra dažnai priskiriamas mokslinei fantastikai. Tačiau, yra du esminiai šių žanrų skirtumai: mokslinės fantastikos veiksmas vyksta kitame laike ir/arba vietoje nei gyvena pats skaitytojas ir iš pažiūros iracionalūs įvykiai iš tikrųjų yra laikomi racionalūs (kadangi vyksta ateityje) arba galbūt laikomi logiškai ateivių moksle ir jų technologijose. Kai kurie literatūros teroristai, kaip Tzvetan Todorov, teigia, kad fantastique žanras yra padalintas tarp dvejojimo priimti antgamtiškumą kaip dalyką ir mėgina racionaliai paaiškinti kiekvieną fenomeną. Tokiu atveju fantastique yra niekas kitas, kaip tik perėjimas nuo magijos realizmo į fantaziją ir tai neturėtų būti laikomas, kaip atskiras literatūros žanras.

Grimdark yra subžanras ar būdas apibūdinti toną, stilių ar aplinką spekuliuojančioje literatūroje (ypatingai fantastikoje). Šis apibrėžimas taip pat gali būti naudojamas apibūdinti distopiją ar amoralias istorijas, taipogi tokias, kuriose yra daug žiaurumo ar realistiškumo. Šis pavadinimas buvo įkvėptas žaidimo “Warhammer 40,000“, kuriame yra pasakoma: “In the grim darkness of the far future, there is only war.“ Pats sėkmingiausias ir geriausiai žinomas kūrinys, kuris būtų priskiriamas grimdark, būtų autoriaus George R.R. Martin “A Song of Ice and Fire“ serija. Dažniausiai autoriai, kurie yra priskiriami šiam subžanrui yra tie, kurie pradėjo rašyti nuo devinto dešimtmečio.

Kiberpankas (angl. cyberpunk) – postmodernistinis fantastikos žanras, kurio pagrindinis bruožas yra labai aukštas technologijų lygis (ypač informacinių technologijų ir kibernetikos). Kiti tipiški kiberpanko kūrinių bruožai yra didžiulę įtaką turinčios megakorporacijos, korumpuota sistema, praktiškai (ar net ir teisiškai) neegzistuojanti jokia socialinė lygybė, itin menka tvarka ar visiškas jos nebuvimas.[1] Siužetuose svarbią rolę vaidina informacija, hakeriai, dirbtinis intelektas, kiborgai, virtuali realybė. Kiberpanko pasaulis dažniausiai yra Žemė palyginus artimoje ateityje, ir kiberpanko pasauliai paprastai yra laikomi postindustrinėmis distopijomis. Kiberpanko herojai – dažnai marginalai, vienišiai, anarchistai, gyvenantys už visuomenės ribų. Gyvenimas yra iškreiptas technologinių pasiekimų, kompiuterizacijos, žmogaus kūno modifikavimo. (Šaltinis: wikipedia)

Mokslinė fantastika (Science fiction) –  Ar žinote, kaip trumpinamas šio žanro pavadinimas? Sci-fi ir SF. O kaip su termino atsiradimu? Pasirodo, kad terminas buvo sugalvotas tik apie 1930 ir tai buvo Hugo Gernsback. Jo vardas yra naudojamas The Hugo awards, kurie yra dalinami kasmet nuo 1953 ir yra įteikiami geriausiems šio žanro rašytojams, iliustruotojams, filmams, redaktoriams ir žurnalams.

New Adult – Ar girdėjote apie šį naują, tačiau jau tvirtai stovintį ir labai mėgiamą žanrą? Jis orientuojasi į 18 – 25 metų veikėjus. Kūriniuose vystomos problemos yra susijusios su savarankiško gyvenimo pradžia, su mokslais universitete, koledžuose ir t.t., su karjeros klausimais, seksualine įtampa. Lietuvoje pavyzdžiai galėtų būti: Slemas, Lengvai bei aš ir jis tikra katastrofa.

Urban fantasy (miesto fantastika) – tai vienas iš sub- žanrų priklausančių fantastikai ir yra priešingas Hight fantasy žanrui, kurio veiksmas vyksta visiškai išgalvotame pasaulyje. Urban fantasy veiksmas vyksta būtinai mieste, dažniausiai šių laikų pasaulyje, nors gali vykti ir kitose laikmečiuose. Taip pat šiame žanre yra naudojami paranormalūs reiškiniai ir įvairios būtybės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.