Knyga: Karbidas – Andrij Liubka


Pagrindinė informacija:

Originalo kalba: ukrainiečių kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2015 Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje: Sofoklis Originalus pavadinimas: Карбід Serijos pavadinimas: nėra Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: nuo 16 metų Vertė: Donata Rinkevičienė Žanras / amžiaus kategorija: suaugusiųjų literatūra, moderni literatūra, tragikomedija Galimi siužeto raktažodžiai: Europa, kontrabanda, nusikaltėliai, kontrabandininkas, nusikalstama veika, mokytojas, patriotizmas, korupcija, tunelis, afera, planas Puslapių skaičius: 224 Pasakotojas: daugybė veikėjų Apdovanojimai: nėra Iliustracijos/žemėlapiai: nėra Iliustravo: nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės) puslapis: nėra Įvertinimas:  4 iš 5


Andrij Liubka

„Karbidą“ į rankas pasiėmiau galvodama o, tai plona knyga ir ją greitai perskaitysiu“. Gerai būtų buvę. Vis nepasimokau, jog pirmas įspūdis yra apgaulingas. Plonos knygos nebūtinai reiškia, jog istoriją bus lengva skaityti, o perskaityti storą – prireiks pusės tavo gyvenimo. Nors „Karbidas“ negali pasigirti savo apimtimi, tačiau turinio atžvilgiu atrodo, kad ji talpina savyje visą pogrindinį pasaulį, kurį suvirškinti drauge su veikėjais reikia nemažai laiko.

Andrij Liubka (g. 1987 m.) yra pripažintas ukrainiečių rašytojas, poetas, eseistas bei vertėjas. Autorius gimė Latvijoje, tačiau užaugo Vynohradive (pietvakarių Ukrainoje). Uzhhorod National universitete įgijo ukrainiečių filologijos bakalaurą, o magistrantūros studijas krimto Varšuvos universitete. „Karbidas“ yra pirmoji šio autoriaus į lietuvių kalbą išversta knyga.

„Karbidas“ pasakoja apie suktą planą – tunelio kasimą. Prie pasienio esančiame miestelyje mokytojui patriotui kyla mintis integruoti Ukrainą į Europą, iškasant tunelį, kuriuo galėtų naudotis ukrainiečiai. Tačiau vienam jam įgyvendinti šį sumanymą niekaip nepavyks, todėl jam tenka ieškoti pagalbos. Prie šio grandiozinio plano prisijungia vis daugiau ypatingų žmonių. Kiekvienas iš jų turi ne tik unikalią asmenybę, bet ir profesiją. Dėl to istorija tampa vis įdomesnė, atskleidžianti vis daugiau nusikalstamo pasaulio profesijų ir būdų susikrauti turtus. Tačiau greitai išaiškėja, jog iškasti tą tunelį – išsvajotą kelią į Europą – yra ne ką lengviau, nei suburti patikimą ir sumanymu tikinčią komandą.

„Karbidas“ nėra visiems tinkanti ir patinkanti knyga. Dauguma ją pradėjusių skaityti tikriausiai net nesugebės pasiekti finišo tiesiosios, nes knygoje esantis absurdas ir detalumas gali būti ne visiems prie širdies. Be to, šitos knygos negalima praryti, ją reikia skanauti, kas irgi vieniems skaitytojams gali būti minusas. Žinoma, kitiems tai bus didelis ir ryškus pliusas. Asmeniškai, nesu absurdiškų situacijų gerbėja, todėl su šia knyga man buvo ypatingai sudėtinga įsivažiuoti, kad ir kokie gyvi, patrauklūs ir velnio nešti būtų personažai. Sumanymas kasti tunelį ir kaip tai buvo iš pradžių daroma, mane glostė it katę prieš plauką. Todėl dažnai tiesiog padėdavau šią knygą į šalį ir pasiimdavau kitą knygą. Taip pat skaitymą man truputį apsunkino autoriaus pasirinktas rašymo būdas; knygos pradžioje kiekvieno skyriaus didžioji dalis būdavo paskirta pristatyti veikėjo gyvenimą, o likusi – rutulioti veiksmą į priekį. Tai savotiškai priminė man keistą šokį – žingsnis į priekį, du atgal. Mane iš tiesų toks pasakojimo būdas sužavėjo, bet skaitant vietomis taip pat truputį vargino. Kai atrodydavo, kad jau įsijaučiu į pasakojimą ir noriu sužinoti, kas bus toliau, istorija mane nublokšdavo kažkur į priešingą pusę, ir visas veiksmas sustodavo.

Tačiau įdomiausia, kad susipažinus su personažais taip intymiai, dėka tų detalių ir išsamių jų priešistorių, nuo knygos buvo sunkiau atsitraukti, o prie absurdo – lengviau priprasti. Be to, istorijai įsibėgėjus ir neįtraukiant daugiau personažų, tos išsamios priešistorės pasitaikydavo rečiau, o veiksmas rutuliojosi greičiau. Todėl, kai galiausiai užverčiau knygą, mano galvoje buvo tokia mintis, „čia tai veikėjų paradas. Tiesiog… oho“. Autoriui pavyko sukurti tokius gyvus ir išskirtinius visų personažų portretus, kad skaitant knygą jie tiesiog buvo man prieš akis. Tikiu, jog iš visos šios gausybės veikėjų, jūs tikrai rasit vieną ar kelis personažus, kurie patrauks jūsų dėmesį.

Reziumė. Ukrainiečių autoriaus Andrij Liubka knyga „Karbidas“ pasakoja apie įvairaus plauko nusikaltėlių mėginimą iškasti tunelį į Europą. Šis pasakojimas vieniems skaitytojams labai patiks dėl įvairių bei gyvų veikėjų ir absurdiškų situacijų, o kitiems kūrinys bus neįkandamas, neįdomus ir ne prie širdies. Tačiau be abejonės tai bus istorija, kuri, ją perskaičius, paliks stiprų įspūdį. Ar bent jau įstrigs jums į atmintį. Knyga labiausiai tiks ir patiks tiems skaitytojams, kurie mėgsta knygas ragauti, prijaučia absurdui, ieško įvairesnio pasakojimo stiliaus bei nebijo vietomis detaliai pristatomų personažų priešistorės. Tačiau be abejonės siūlyčiau visiems pamėginti paskaityti šią istoriją apie kontrabandininkus ir nusikaltėlius.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.