Knyga: Paveldėtojų žaidimai – Jennifer Lynn Barnes


paveldėtojų žaidimai

Pagrindinė informacija:

Originalo kalba:  anglų kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2020 Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje: Alma littera Originalus pavadinimas: The Inheritance Games Serijos pavadinimas: Paveldėtojų žaidimai Dalis serijoje: tai yra 1 dalis iš 3 Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: nuo 16 metų Vertė: Dalius Norkūnas Žanras / amžiaus kategorija: paauglių literatūra, šiuolaikinė literatūra, romantika, trileris Galimi siužeto raktažodžiai: paveldėjimas, paslaptys, galvosūkiai, pinigai, žinomumas, privilegijuotas gyvenimas, Pelenė, smurtas, intrigos, meilės trikampis, pavydas Puslapių skaičius: 432 Pasakotojas: mergina Apdovanojimai/ įvertinimai: Edgar Award Nominee for Young Adult (2021), Teen Buckeye Book Award Nominee (2021), Goodreads Choice Award Nominee for Young Adult Fiction (2020), YALSA’s Teens’ Top Ten Nominee (2021) Iliustracijos/žemėlapiai: nėra Iliustravo: nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės) puslapis: čia Įvertinimas:  3 iš 5


Jennifer Lynn Barnes
Rašytoja Jennifer Lynn Barnes

Jennifer Lynn Barnes  – man jau pažįstama paaugliams rašanti autorė. Esu perskaičiusi kelias jos istorijas anglų kalba, ir jos man paliko teigiamą įspūdį. Todėl sužinojus, kad Lietuvoje bus išleista „Paveldėtojų žaidimai“ knyga, kurios aš dar neskaičiau (o ji sulaukė didelio skaitytojų susidomėjimo ir įvertinimo), labai apsidžiaugiau ir nekantravau perskaityti. Tiesa, visad truputį baisu skaityti knygas, kurios yra išaukštinamos, nes sąmoningai ar nesąmoningai, pradedu joms kelti daugiau lūkesčių. Todėl, nors ir troškau atsiversti šią knygą, truputį taip pat būgštavau, kad galiu iš jos norėti per daug. Taigi, verčiame knygą ir žiūrime, ar tos liaupsės užtarnautos ir ar mano lūkesčiai šiai knygai nebuvo per dideli.

Rašytoja Jennifer (trumpiau Jen) Lynn Barnes savo pirmąją knygą parašė būdama devyniolikos, o savo pirmas penkias – studijuodama. Ši autorė yra puikiai pažįstama angliškai paauglių literatūrą skaitantiems skaitytojams. Ji šiuo metu jau yra išleidusi 13 knygų, tarp kurių galite rasti serijas su vilkolakiais ir FTB. Kitaip tariant, ji rašo tiek realistines, tiek fantastines knygas. Pati naujausia rašytojos serija yra būtent „Paveldėtojų žaidimai“. Autorė pasakoja, kad tai viena iš nedaugelių jos knygų, kurią įkvėpė parašyti ne personažai, o vieta. Jai studijuojant, jos tėvai nusprendė susiprojektuoti ir pasistatyti savo svajonių namą. Rašytojos tėvas, kuris tuo metu neseniai išėjo į pensiją ir paskyrė energiją bei laiką šiam projektui, pasiteiravo dukters, ar ši norėtų ką nors įtraukti į planą, ir autorė paminėjo slaptą praėjimą. Šį autorės prašymą tėvas išpildė ir, kai tėvai pagaliau įsikėlė į šį pačių suprojektuotą namą, autorė galėjo visuose kambariuose justi tėvo buvimą. Šis keistas jausmas privertė moterį galvoti apie namą, kuriame yra tuzinai tokių slaptų praėjimų. O vėliau iškilo klausimas, koks žmogus turėtų būti, kad tokio namo norėtų. Vėliau autorė ėmė galvoti, kaip visiškai paprasta paauglė galėtų per naktį tapti visiems žinomu asmeniu. Atsakymas buvo toks: turtingas žmogus palieka jai savo palikimą. Ir taip dalelė po dalelės gimė knyga, kurią galima paskaityti dabar ir lietuviškai.

„Paveldėtojų žaidimai“ pasakoja apie protingą, bet likimo nuskriaustą paauglę Eiveri Znaks, kuri vieną dieną sužino, kad kažkoks jai nepažįstamas, vienas iš turtingiausių šalies žmonių, Tobijas Hotornas, nusprendė jai palikti praktiškai visą savo milijardinį palikimą su sąlyga, kad ji viską paveldės, jeigu metus išgyvens Hotornų name, kuriame nė vienas iš Tobijaus Hotorno vaikų ir vaikaičių jos nelaukia ir rezga planus, kaip atsikratyti šia mergina. Bet pasirodo, tai padaryti nelengva, o pats Tobijas Hotornas buvo pamišęs dėl įvairių mįslių ir galvosūkių. Norint suprasti, ką vyras čia sugalvojo, ir kodėl jis pasirinko Eiveri, mergina privalo išgliaudyti senučiuko paliktas mįsles, o sprendžiant šį galvosūkį, mergina geriau susipažįsta su Tobijaus Hotorno vaikaičiais, šeimos paslaptimis bei stengiasi neprapulti savo naujoje realybėje, kurioje už kiekvieno kampo tyko paparaciai ir pavojai.

Kaip jau minėjau, esu skaičiusi kelias šios autorės knygas, ir jos paliko man gerą įspūdį ir regint, kad jos naujausia serija sulaukia dėmesio ir yra puikiai vertinama, nekantravau atsiversti šią istoriją. Tačiau tai, ką iš tiesų radau atsivertusi knygą, nuvylė. Šimtas pirmų knygos puslapių man kėlė, deja, stiprų deja vu jausmą, ir net pradėjau savęs klausti, ar kartais neskaičiau šios knygos. Netgi kai pagaliau prasidėjo visų galvosūkių narpliojimas ir įvairių žmonių intrigos, nesijaučiau kažkodėl sužavėta. Visa istorija man priminė tokią gražią blizgučiais išpuoštą, mergaitišką knygą su romantikos prieskoniais ir paslaptimis. Mane visi tie blizgučiai ir pabrėžimas, kokie yra nepaprasti ir dailūs visi Hotornų berniukai, erzino ir, bent jau man, pigino visą siužetą bei blukino pačios Eiveri asmenybę, paverčiant ją neišskirtine ir seilę dėl gražaus berniuko varvinančia mergina. Todėl nenuostabu, jog tas romantinis prieskonis istorijoje yra ne bet koks. Tai – meilės trikampis. Tikriausiai jis bus detaliau vystomas tolimesnėse serijos dalyse, kadangi šioje knygoje man labiau priminė tarsi pamatų liejimą; visi vienas su kitu susipažįstą ir pradeda jausti vienas kitam trauką.

Fanart

Kalbant apie kitus personažus, autorė stengėsi visiems suteikti kokį nors cinkelį, kas šis įsimintų skaitant knygą. Pavyzdžiui, jauniausias vaikaitis negali gyventi be bandelių, Greisonas vaikšto su kostiumais ir kreipiasi į visus jūs, o vyriausias vaikaitis – mėgsta kaubojišką stilių ir stengiasi visiems padėti. Ir čia tik kelių veikėjų apibūdinimas.

Stebėti visus šiuos personažus knygoje buvo nepaprastai įdomu, kaip ir lauki galvosūkių sprendimų būdų, bei ką juos išsprendus veikėjai sužinos. Būtent dėl visų tų paslapčių sunkiau buvo atsitraukti nuo knygos. Norėjosi sužinoti, kodėl Eiverei paliktas visas šis didelis palikimas.

Pats knygos siužetas yra tiek pat įdomus, kiek nuspėjamas. Knygoje iš tiesų yra daugybė paauglių literatūroje randamų klišių ir įsivaizdavimų. Autorė juos neblogai supina įtraukdama galvosūkius, paslaptis ir įdomias veikėjų asmenybes, tačiau, atsižvelgiant į jūsų perskaitytą tokio tipo paaugliams skirtų knygų bagažą, istorija arba bus prie širdies, arba ne. Jeigu ne meilės trikampio užuomazgos ir tas dažnai pateikiamas įsivaizdavimas, koks yra turtingų žmonių gyvenimas, man istorija būtų žymiai labiau patikusi ir padariusi didesnį įspūdį, nes dabar atrodė, jog buvo mėginama pateikti ir papirkti skaitytojus jiems pasakojant daug kartų girdėtą istoriją, tik truputį kitaip. Tai mane nuliūdino, nes ankstesnės mano skaitytos šios autorės knygos atrodė originalesnės.

Reziumė. Rašytojos Jennifer Lynn Barnes knyga „Paveldėtojų žaidimai“ – tarsi moderni „Pelenės“ pasakos versija su trilerio elementais ir įvairiais galvosūkiais, pagardinta, žinoma, romantika. Siužetas, paslaptys ir veikėjai yra patraukliai supinti siekiant įtraukti skaitytoją į knygos puslapius ir suteikti galimybę jiems pamiršti savo gyvenimą ir pabuvoti kažkur kitur. Tai puiki knyga norintiems lengvos, paprastos ir pažįstamų klišių turinčios paaugliškos istorijos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.