Knyga: Šokoladas – Joanne Harris


šokoladasPagrindinė informacija:

Originalo kalba: anglų kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 1999 Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje: Sofoklis Originalus pavadinimas: Chocolat Serijos pavadinimas: Šokoladas Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: nuo 14 metų Vertė: Galina Baužytė-Čepinskienė Žanras/amžiaus kategorija: realistinė literatūra, maginis realizmas, suaugusiųjų literatūra, romantika Galimi siužeto raktažodžiai: šeima, motina, duktė, magija, šokoladas, saldumynai, bažnyčia, prietarai, nusistatymas, čigonai Puslapių skaičius: 320 Pasakotojas: moteris ir vyras Apdovanojimai: Whitbread Award Nominee for Novel (1999), Creative Freedom Award (2000), Whittaker Gold Award (2001) Iliustracijos/žemėlapiai:  nėra Iliustravo: nėra Ekranizacija: filmas Chocolat (2000) Autoriaus (-ės) puslapis: čia Įvertinimas: 4 iš 5


Knyga „Šokoladas“ išvydo pasaulį 1999 metais, o po metų ji virto filmu, kuriame vadina Juliette Binoche, Alfred Molina, Judi Dench ir Johnny Depp, ir jis buvo nominuotas 8 BAFTAS ir 5 Oskaro apdovanojimams. Tai Joanne Harris atnešė didelę sėkmę: rašytoja 2012 metais tapo viena iš keturių „Milijonierių klubo“ narių elitinių autorių grupėje, kurie pardavė milijoną vienos savo knygos egzempliorių.

Joanne Harris
Joanne Harris (2020)

Joanne Harris gimė Jorkšyre anglo ir prancūzės šeimoje. Abu tėvai dirbo moderniųjų kalbų ir literatūros  mokytojais. Pirma autorės kalba yra prancūzų, todėl nestebina ir „Šokolado“ veiksmas, nukeliantis į Prancūziją. Prieš tai išleidusi dvi nelabai pasisekimo sulaukusias knygas, „Šokoladą“ autorė rašė nesitikėdama jo išleisti. Jai buvo teigiama, kad jos rašymo stilius nėra nei komerciškas, nei pakankamai madingas, kad sulauktų pripažinimo, o knygų rinkoje nebuvo vietos istorijoms, kurių veiksmas vyksta Prancūzijos provincijoje, ir kurios pripildytos gausių maisto aprašymų. Šios knygos rašymas buvo tiesiog galvos pravėdinimu grįžtant po darbo; ji tiesiog mėgavosi procesu, nieko nesitikėdama ir neplanuodama. Bet jai puikiai pavyko.

Istorijos veiksmas vyksta išgalvotame Prancūzijos provincijos miestelyje, kuriame gyvena tik keletas šimtų žmonių. Kiekvienas atvykėlis čia atrodo ne vietoje, nes dauguma gimę ir užaugę tame pačiame mieste. Viana Rošė su dukrele Anuka pasirodo čia per Užgavėnių karnavalą ir nusprendžia likti kuriam laikui. Viana nuo vaikystės gyveno kaip bėglė, kuri su mama niekur ilgiau nei porai mėnesių neužsibūdavo. Tačiau ji – ne tokia, kaip mama, ji nori savo vaikui suteikti saugią vietą, kurioje galėtų gyventi ilgus metus ir palikti ten savo pėdsaką ir sukurti prisiminimus. Ji miestelio aikštėje priešais bažnyčią atidaro šokoladinę ir bando kuo ilgesniam laikui įleisti čia šaknis. Tačiau vaiduoklis, nuo kurio bėgo jos motina, o dabar bėga Viana – Juodasis vyras -, pasirodo gyvena ir šioje vietoje.

Pirmasis viršelis
Pirmasis viršelis

Miestelio klebonas Frensis Reino laiko savo šventa pareiga į doros kelią sugrąžinti visas savo niekinamas aveles, tačiau naujoji atvykėlė atneša naujus vėjus ir permainas, kurios sukrečia dvasininką ir verčia kilti į kovą su Viana ir ją palaikančiais miestiečiais. Jis – šios knygos blogietis, kurio tuo pačiu nemėgau, bet ir gailėjau. 

Istorija šokinėja tarp dvejų perspektyvų – Vianos ir klebono Reino, leidžiant pamatyti visą situacijų iš abejų pusių, suvokiant veikėjų motyvaciją, mintis ir baimes. Klebono Reinos skyriai buvo monologo forma – jis kalba su komoje gulinčiu savo pirmtaku, kurį pažinojo nuo vaikystės, ir su kuriuo sieja tamsios paslaptys. Jam jis išsako savo baimes, troškimus ir planuojamus nusikaltimus. Savo parapijiečius jis valdo baime ir nepritarimu, o nepaklūstančius viešai gėdina ir skatina tai daryti kitus.

Viana nuo vaikystės bijo mistinio Juodojo vyro. Tai gali būti bet kuris žmogus – miestietis, policininkas ar kunigas, kuris gali atimti jos dukrelę Anuką. Ši baimė įsišaknijusi joje dar nuo pačios vaikystės, tačiau ji nusprendžia nebebėgti, o kovoti su visais, kurie gali kelti grėsmę jos mergaitei. Tarp klebono ir Vianos užverda kova, kurioje priešais stoja šiltas žmogiškumas ir šaltas bažnyčios nepritarimas. Didžioji knygos dalis – tai konfliktas tarp bažnyčios ir šokolado, malonumo ir jo išsižadėjimo.

Kadras iš filmo "Šokoladas "(2000))
Kadras iš filmo „Šokoladas“ (2000)

Ši knyga yra tiesiog magiška – tuo, kad joje galima rasti maginio realizmo, tačiau ir pasakojimo pateikimu. Jau pirmieji du sakiniai įtraukia ir suteikia toną, kad tai bus jauki stebuklinga istorija, pilna maisto kvapų. Ji labai vizuali, su daug aprašymų pastraipų, ekscentriškų antraplanių veikėjų, kurių pats lauki įeinant pro šokoladinės duris. Žinoma, kažkam gali nepatikti lėtas veiksmas, ir tai nėra lengvabūdiška knyga, rašymo stilius veria ją pradėti skaityti susikaupus, o vėliau įtraukia į savo puslapius. Šiai knygai būdinga keista magiška atmosfera, nerimastingas laukimas to, kas gali nutikti. Tačiau taip pat ji skaitosi smagiai, nes niekas nežino, kaip viskas pasibaigs (na, nebent matėte filmą ir žinote spoilerių).

Romantinė linija – būkim biedni, bet teisingi – vos atkilo nuo žemės. Nors rašoma, kad tai romantinė knyga, tačiau tarp klebono ir Vianos buvo daugiau įtampos, nei tarp visų kitų kartu sudėjus. Todėl romantine šios istorijos nelabai drįsčiau vadinti. O ir baigėsi ta vadinamoji romantika nei šiaip, nei taip. Apskritai pabaiga buvo labai skubi ir per greitai nukirsta, tikrai tikėjausi kažko kito – išsamesnio ir optimistiškesnio.

„Šokoladas“ man labai priminė „Praktinę magiją“. Abejose radau daugybę citatų, kurias norėjau pasižymėti žymekliu, bet man nekilo ranka šitaip gadinti knygą… Daug kas sako neskaityti šios istorijos jei norite valgyti, laimė, manęs saldumynai negundo 😀

Reziumė. „Šokoladas“ yra magiška ir šilta istorija apie vienišą motiną, kuri pasitelkdama atjautą ir truputį magijos švelniai keičia vieno miestelio gyventojus. Vianos šokoladinėje galima rasti ne tik karšto šokolado ir saldumynų, tačiau ir draugišką pagalbai ištiestą ranką. Tai istorija apie įsisenėjusius prietarus, pyktį ir pavydą kitokiam nei tu, išankstinį nusistatymą, meilę savo vaikui ir namus, kuriuose gali palikti savo žymę.

1 mintis apie “Knyga: Šokoladas – Joanne Harris

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.