Knyga: Labas, Visata – Erin Entrada Kelly


Pagrindinė informacija:

Originalo kalba: anglų kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2017 Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje: Terra Publica (Debesų ganyklos) Originalus pavadinimas:  Hello, Universe Serijos pavadinimas: nėra Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: nuo 7 metų Vertė: Viktorija Uzėlaitė Žanras/amžiaus kategorija: realistinė literatūra, vaikų literatūra, nuotykiai Galimi siužeto raktažodžiai: jūrų kiaulytė, šulinys, būrimai, draugystė, drovumas, peštukas, paieškos, nuotykiai, pirmoji simpatija, drąsa, kurtumas, šeima, baimė, miškas Puslapių skaičius: 352 Pasakotojas: berniukai ir mergaitės Apdovanojimai: Niurberio medalis (2019 m.), Jane Addams apdovanojimas (2019 m.), Texas Bluebonnet Award Nominee, Junior Library Guild Selection, IBBY Outstanding Books for Children with Disabilities, ALSC Notable Book, Best of 2018: NPR, BookPage, Booklist, School Library Journal, New York Public Library Iliustracijos/žemėlapiai:  nėra Iliustravo: nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės) puslapis: čia Įvertinimas: 3 iš 5


Rašytoja Erin Entrada Kelly

Kam nepatinka nuotykiai? Pasirodo, nereikia vykti į tolimus kraštus, kad juos galėtum patirti. Kartais juos gali patirti ir visai netoli savo namų.

Rašytoja Erin Entrada Kelly (gimė rugsėjo 5 d.) yra garsi amerikiečių vaikų rašytoja, kurios mama emigravo iš Filipinų. Būtent motinos tautybė ir pasakojimai įkvėpė nemažai rašytojos istorijų, kurie susilaukė ir vis dar sulaukia ne tik skaitytojų, bet ir kritikų susidomėjimo. Šiuo metu rašytoja yra išleidusi septynias (aštunta dar keliauja) knygas, kurios yra pelniusios vieną ar kitą garbingą apdovanojimą ir / ar premiją. Prieš tapdama vaikų rašytoja, autorė buvo žurnaliste ir žurnalo redaktore. Dėl savo darbo ji yra gavusi įvairių įvertinimų iš žurnalistų bendruomenės. Pačios rašytojos puslapyje yra pateikiama nemažai įdomių faktų apie ją. Pavyzdžiui, ji augina du išgelbėtus šunis Marlowe ir Maisie. Jos mėgstamiausios spalvos yra raudona ir geltona. Jos mėgstamiausia vieta tiek būti, tiek rašyti yra biblioteka. Kaip ir daugumos rašytojų.

„Labas, Visata“ yra pirmoji į lietuvių kalbą išversta autorės knyga. Pagal šį kūrinį Netflix ketina kurti visai šeimai skirtą filmą. Knyga pasakojama iš keturių vaikų perspektyvos: dviejų berniukų ir dviejų mergaičių. Visi jie yra iš skirtingų šeimų, turi unikalias asmenybes, pomėgius, tačiau vieną dieną visų jų gyvenimai susipina į didelį nuotykį jų kaimynystėje, kupina pavojų, atradimų, nuotykių, mistikos ir folkloro.

Asmeniškai man, išskirtinis šios knygos bruožas buvo veikėjai. Jie visi  unikalūs, įdomūs ir išskirtiniai. Štai mes turime vienuolikmetį drovuolį Virgilijų Saliną, kuris su savimi nešiojasi jūrų kiaulytę Guliverį, protingą ir gamtą mėgstančią bei klausos negalią turinčią Valensiją Somerset, ateitį buriančią ir likimą skaitančią Kaori Tanką bei peštuką Četą Bulensą pravarde Bulius. Tikrai įdomi grupelė veikėjų, ar ne? Gal nėra čia kuo ir stebėtis? Rašytoja Erin Entrada Kelly atskleidžia, kad rašyti istorijas ji pradeda pirmiausia nuo veikėjų. „Labas, Visata“ atsirado Virgilijaus dėka. Rašytoja įsivaizdavo berniuką, kuris yra labai tylus, jautrus ir drovus. Tokius berniukus retai sutiksime istorijose, todėl autorė suprato, kaip svarbu skaitytojams atskleisti, kad jautrios gali būti ne tik mergaitės, tačiau ir berniukai.

Po Virgilijaus į istoriją įžengė Valensija. Autorė įsivaizdavo Virgilijų esant tamsioje vietoje, o virš jo buvo mergaitė, kuri neskubėjo jam padėti ištrūkti iš tos tamsios vietos. Klausdama savęs, kodėl ta mergaitė taip elgėsi, autorė suprato, jog mergaitė turi klausos negalią. Nei vaikų, nei paauglių literatūroje nesu sutikusi daug personažų, kurie turėtų kokią nors negalią. Žinoma, jų tikrai yra, nes nemažai autorių būtent kreipia dėmesį į juos norėdami skaitytojus supažindinti su kitokiais žmonėmis, tačiau tai ganėtinai specifinės knygos, o bendrame ir populiarių knygų fone šių personažų stinga. Todėl Valensijos pasirodymas ir jos bendravimas su skaitytoju sujaudina ir priverčia susimąstyti.

Hello, Universe by Erin Entrada Kelly: A PDF & Easel Novel Study

Todėl skaityti istoriją iš šių keturių skirtingų veikėjų perspektyvų ir galiausiai sulaukti momento, kada visų jų kasdienybė susipins, buvo labai įdomu. Tiesa, to momento vieta istorijoje man buvo pasakojimo minusas. Atrodė, jog pusė istorijos yra tarsi labai ilga įžanga, kurioje daug kas vyko, tačiau nesupratau, kodėl taip yra ištęsta. Kartais net pagaudavau save lyginant istorijos pradžią su lopšine, nes viskas buvo taip tolygu ir ramu, kad mintys lengvai galėdavo nukeliauti į kitą pusę, pavyzdžiui, ką šiandien valgysiu vakarienei. Nesu didelė ilgų įžangų gerbėja, todėl įsivažiuoti su pasakojimu man buvo truputį sunku ir teko dėti pastangas neužversti knygos po kelių puslapių. Tikrai atrodė, kad niekas nevyksta. Tu tik matai keturis skirtingus vaikus, kurie turi stiprybes ir silpnybes, gyvena sau. Tiesiog… paprasta kasdienybė, kuri tokia nuobodi ir neišskirtinė, kad net į dienoraštį tingėtųsi ją užrašyti.

Tačiau viskas pasikeitė, kai prasidėjo jau tas, sakykime, tikrasis veiksmas, ir visi veikėjai pradėjo daryti kažką svarbaus. Tada puslapiai tiesiog tirpo. Todėl galiu puikiai įsivaizduoti, kad daugiau veiksmą mėgstantiems skaitytojams susidraugauti su istorija gali būti kebliu. Gal net kelis kartus numesite šią knygą, ir tai bus visai normalu, nes ši istorija nėra skirta prarijimui. Tai tiesiog kitokio pobūdžio istorija nei dauguma jūsų esate pripratę. Ją reikia lėtai kramsnoti, kad pajustum skonį ir tekstūrą.

Kitas išskirtinis šios knygos bruožas yra į istoriją įtrauktas folkloras, mistika ir pasakos. Nors knygoje yra keturi veikėjai, būtent Virgilijus joje daugiausiai pasikeitė dėl nutikusio nuotykio, o kartu su juo pasikeičiame ir mes, skaitytojai.

Reziumė. Rašytojos Erin Entrada Kelly Niuberio premiją laimėjusi knyga „Labas, Visata“ kviečia jaunuosius skaitytojus (ir ne tik) kartu patirti vieną didelį nuotykį visai netoli savo namų. Istoriją pasakoja keturi skirtingo būdo ir pomėgių personažai, kurie gyvena vienas šalia kito. Vieną dieną Visata suveda jų visų gyvenimus į vieną tašką ir stipriai supina. Tai istorija vėl ir vėl primenanti skaitytojams, kokie mes visi esame skirtingi, ir kaip svarbu tai suvokti. Tai ypatinga istorija, išsiskirianti iš kitų vaikams parašytų, ir būtent dėl to ji vieniems labai patiks, o kitiems ne.


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.