Narkotikai ir alkoholis istorijose. Blogio pranašas


Istorijose veikėjui kelią perbėgusi juoda katė yra skaitytojui ne vienintelis pranašas apie būsimą nesėkmę ir nelaimę, o rašytojui – įrankis sukurti personažams problemų ir įnešti truputį daugiau įtampos. Kiti populiarūs ir dažnai naudojami pranašai yra narkotikai ir alkoholis. Tiesa, nors mes puikiai žinome šiuos ženklus, tai dar nereiškia, jog skaitytojai moka juos puikiai interpretuoti, ar autoriai supranta jų teikiamas galimybes kuriant istoriją. Dažniausiai autoriai pasiduoda įprastinėms klišėms ir technikoms, o skaitytojai ima žiovauti ir vartyti akis, nes jau žino, kas čia nutiks. Taigi, kas geriau: visai nenaudoti šių blogio pranašų ar mėginti jiems suteikti naują įvaizdį?

Žodžių iš dainos neišimsi, o narkotikai ir alkoholis yra panašiai kaip tie žodžiai – tai realaus gyvenimo realija. Jeigu ji būtų išimta iš istorijų, autoriams būtų sudėtinga sukurti istoriją su ta iliuzija, kad knygose vykstantis įvykiai yra įmanomi, realūs ir pan. Todėl rekomenduoti ištraukti narkotikus ir alkoholį iš istorijų, jeigu jie užtikrina realybės pojūtį pasakojime, tikrai negalima, tačiau derėtų gerai pagalvoti, kaip juos įtraukti į istoriją, ir ar tas būdas bent truputį yra nukrypęs nuo įprasto jų vaizdavimo ir įprasto siužeto vystymo panaudojimo. Juk reikia nepamiršti, kad istorijų skaitytojai visad nori kažko pažįstamo, tačiau kartu ir naujo, o autoriaus tikslas turėtų būti neįkristi į klišių pasaulį, jeigu kūriniu nėra siekiama šias klišes išjuokti ir pan.

Žinoma, siekiant pakoreguoti narkotikų ir alkoholio vartojimą ir blogio pranašo vaidmenį, derėtų gerai suvokti pagrindus ir priežastis, kodėl taip, o ne kitaip šie dalykai yra vaizduojami ir naudojami istorijose. Be abejonės mums didelę įtaką, kaip mes įsivaizduojame narkotikus ir alkoholį, daro amerikietiški filmai ir serialai. Ten paauglių ir studentų vakarėliai negali apsieiti be šitų dalykų, nes jie yra gero laiko praleidimo ženklas. Dažnai dėl narkotikų ir alkoholio poveikio kas nors nutinka tam jaunimui, ir dėl to mes turime visą siužetą (kerštas, paslaptys ir pan.). Taip pat mes turime gaujų ir mafijų vaizdinį, kur pavojaus atmosfera tik dar labiau sustiprinta. Tačiau jeigu dirstelėtumėme į kitas kultūras, kitas pasaulio vietas, tiek narkotikai, tiek alkoholis turės kitokią reikšmę, kultūrą ir bus naudojami skirtingais tikslais. Netgi patys gėrimai gali skirtis tarp kultūrų ir šalių, bei pati visuomenė skirtingai žvelgia į alkoholio ar / ir narkotikų vartojimą (pvz., medicininiams tikslams).

Pietų Korėja. Bendros vakarienės negali apsieiti be soju gėrimo. Žmogus įpila kitam žmogui gėrimo, tai daroma abejomis rankomis laikant stikliuką, taip parodant pagarbą. Korėjiečiai yra viena iš tautų, geriančių labai daug, ir tai aiškinama, kad išgėrę žmonės atsipalaiduoja, ir taip lengviau užmegzti tvirtas draugystes. Taip pat yra populiaru su kolegomis ir viršininku valgyti bendras vakarienes ir išgerti. Atsisakymas eiti į šiuos susibūrimus yra laikomas nepagarbos ženklu.

Kinija. Kinijoje labai yra mėgstama prieš geriant paskelbti tostą. Kaip tai daroma: žemesnio statuso asmuo turėtų laikyti savo taurę žemiau už kitų.

Rusija. Rusai yra taip pat viena iš gausiai geriančių tautų ir garsi vodka. Šis gėrimas yra geriamas per visas svarbias šventes: vestuvės, gimtadieniai, laidotuvės, valstybinės šventės. Žinoma, kartais ir nereikia jokios progos, kad išgertum.

Taip pat skirtinguose perioduose bei tarp socialinių sluoksnių galima rasti skirtumų: kas yra geriama ir vartojama, kaip tai daroma ir kada daroma. Todėl autoriai, ypatingai rašantys istorines knygas, turi gerai pasidomėti tokiais dalykais prieš juos įtraukdami į istorijas.

O dabar neriame į istorijų pasaulį ir pasižiūrėkime, ką įprastai autoriai nusprendžia daryti su alkoholiu ir narkotikais.

Alkoholis

Alkoholis istorijose gali būti tiek geras, tiek blogas dalykas, priešingai nei narkotikai, kurie mums įprastose istorijose niekados neturi jokios teigiamos pusės, ir be išimties naudojamas kaip blogio pranašas. Tiesa, ar alkoholis bus geras, ar blogas dalykas priklausys nuo istorijos žanro, ir kokiai skaitytojo amžiaus kategorijai yra skirta istorija. Įprastai vaikų literatūroje minėti alkoholį yra vengtina, vyresniems paaugliams skirta literatūra negali apsieiti be alkoholio (įprastai alaus), o suaugusių knygos neturiu jokių suvaržymų šiuo klausimu, nes alkoholis paprasčiausiai yra suaugusio žmogaus gyvenimo dalis, kurios išmesti neįmanoma. Taip pat kartais tame pačiame žanre ar / ir amžiaus kategorijoje alkoholis gali būti naudojamas ir kaip geras, ir kaip blogas dalykas skirtingose (aukštesnis autoriaus meistriškumo lygis, jeigu naudojamos dvejose tose pačioje) situacijose.

Taigi, pradėkime nuo gerosios alkoholio pusės. Yra sukuriamos situacijos, kur veikėjas, turintis paslaptį ar yra iki ausų kažką įsimylėjęs, tačiau dėl kažkokios priežasties (baimė, asmuo yra vedęs) apie jausmus negali kalbėti, prisigeria. Kas nutinka? Tam asmeniui atsiriša liežuvis – jis viską iškloja ir ne kam kitam, o tam asmeniui nuo kurio viską turėjo slėpti. Dažniausiai tokie momentai įtraukiami į istoriją siekiant pastūmėti įvykius į priekį (ypatingai romantinėse istorijose) bei sukurti kurioziškas ir juokingas situacijas. Juk kitą rytą asmuo pabunda ir prisimena viską išklojęs. Tai didžiausia gėda ir problemų šaltinis. Personažas nežino, kaip elgis, ir ką dabar galvoti. Taigi, jis (dažniausiai) pradeda vengti to asmens ir panašiai, o anas, įprastai, sužinojęs tą slėptą informaciją (įprastai tai  meilės prisipažinimas) ima viską persvarstyti.

Alkoholio blogoji pusė yra bėdų prisivirimas. Netgi paslapčių atskleidimas gali turėti tamsią pusę, jeigu ta paslaptis yra tamsi ir kraupi, pavyzdžiui, buvo įvykdytas kažkoks nusikaltimas (dažniausiai koks nors nužudymas ar didžiulis melas, sugriovęs kitų gyvenimus). Jeigu apsvaigęs nuo alkoholio asmuo tai atskleidžia asmeniui, kuris gali tą informaciją panaudoti prieš jį… tada mes turime siužetą, kur įvyks daug blogybių, bet kiek jų daug bus, priklausys nuo istorijos ir paslapties. Tiesa, ta pati paslaptis kiekvienam gali turėti skirtingą reikšmę. Pavyzdžiui, vienas personažas dės visas pastangas, kad niekas nesužinotų, kad jis sukčiavo per matematikos kontrolinį, ir todėl gal net drįs smurtauti prieš kitą, o kitas tiesiog neims to į plaučius. Kodėl taip yra? Atsakymas paprastas. Pasekmės. Labai svarbu kuriant paslaptis žinoti, ką veikėjas praras, jeigu paslaptis bus atskleista. Ar tai bus mylimas žmogus, turtai, statusas, populiarumas, laisvė, svajonė?

Car Accident, Clash, Rome, Highway

Taip pat ten, kur alkoholis, gali būti ir savitvardos netekimas bei kvailų sprendimų priėjimas. Apgirtę žmonės gali netyčia kažką sužeisti ar patys susižeisti. Nemažai autorių nusprendžia prigirdyti personažus tam, kad vėliau juos pasodintų prie vairo, ir šie ką nors partrenktų. Tada mes turime negyvą asmenį, paslaptį ir mėginimą ją išsaugoti. Tokiose istorijose dažnai galite aptikti ir kelis šabloninius personažus: vieną, kuris neturi sąžinės, ir kitą, kuris turi sąžinę, ir dabar ji drasko tą personažą iš vidaus.

Neblaivių asmenų sukeltos avarijos gali padaryti kitus žmones neįgaliais, ir tada visa istorija būtų apie žmogų, kuris mėgina susigyventi su nauju savo gyvenimu, ar žmogų, kuris mėgina rasti jėgų gyventi su kaltės jausmu, nes dėl jo kaltės kažkas neteko gyvybės ar sveikatos. Tokiose istorijose turėtų atsirasti alkoholis, kad personažas galėtų paprotinti kitus, arba kad pats personažas galėtų patikrinti savo valią ir išmėginti silpnybes.

Galiausiai mes turime priklausomybę nuo alkoholio. Paauglių literatūroje vienas iš tėvų gali ją turėti, ir dėl to sugriūna šeima (veikėjas kažkodėl pasilieka su šiuo tėvu) arba vienas iš tėvų suserga šia liga po kito mirties ar kokio labai svarbaus gyvenimo sukrėtimo (pvz., darbo netekimo ar grįžo iš karo zonos). Bet kuriuo atveju, paauglys greičiausiai taps šeimos galva (apmokės sąskaitas, susiras darbą, tvarkys namus ir prižiūrės tėvą) arba pasuks tuo pačiu keliu, nes netikės, kad gali kažko pasiekti, ypatingai jeigu apgirtęs tėvas šneka gyvą velnią. Tokios istorijos dažniau įkrenta į psichologinių istorijų rėmus, nes personažas yra draskomas skausmo, liūdno gyvenimo, nusivylimo, negalėjimo įgyvendinti savo svajonių ir pan.

Aišku, istorijų pasaulyje priklausomybė nuo alkoholio gali būti naudojama įvairiai. Ja gali būti siekiama drebinti persosnažo pasaulio suvokimą, privirti jam daugiau problemų ar tiesiog paspęsti jam spąstus, jeigu siužetas yra kupinas intrigų. Pavyzdžiui, norimą personažą nupiešti tamsiomis spalvomis, kad visuomenė nusisuktų, ir jo karjerai būtų galas. Taip galima jam pripiešti alkoholizmą ir sugriauti gyvenimą, arba įkalti žmogui tai į galvą ir paversti jį priklausomu nuo kito asmens globos.

Narkotikai

Niekam nėra paslaptis, kad narkotikų yra įvairių ir jų panaudojimo priežastys skiriasi. Kartais istorijose, atsižvelgiant į amžiaus kategoriją ir žanrą (pvz., fantastika (kitoks pasaulis) ar mokslinė fantastika), narkotikai net nebus įvardijami kaip narkotikai. Juos gali pavadinti maistu, vaistais, nuodais ir pan. O ir naudojami bus dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, paversti juos paklusniais.

Kaip minėjau prieš tai, narkotikai niekados įprastai nieko gero nežada. Ten kur narkotikai, dažniausiai bus mirtys nuo perdozavimo, daug erotikos/seksualumo/ aistros, nusikaltimų bei priklausomybių. Taip pat gali būti ir išprievartavimų. Vyresniems paaugliams ir New Adult istorijose (knygose, filmuose ir serialuose) vykstančiuose vakarėliuose dažnai kažkoks asmuo nori kitą apsvaiginti, kad galėtų su jais vėliau privačiai pasismaginti. Net realiame pasaulyje yra nemažai straipsnių ir patarimų merginoms, kaip vakarėliuose apsaugoti savo gėrimus ir save. Apsvaigintos ir išprievartautos merginos ar jų artimieji gali pasukti siužetą į kelias puses: mergina ar jos šeimos nariai ar vaikinas gali siekti keršto, mergina gali apsvaigusi mirti, ir jai brangūs žmonės mėgina išnarplioti detektyvą, mergina gali pastoti, ir mes turime psichologinę istoriją.

My Name (TV Series 2021– ) - IMDb

Taip pat narkotikai gali egzistuoti istorijoje, bet nebūtinai būti vartojami. Mes galime pasakoti istoriją, kurioje narkotikai yra tarsi morkos, kurias kažkas augina, apdoroja ir gabena parduoti. Tai gali būti istorija, kur tiesiog pristatomas žmonių, pragyvenančių iš narkotikų verslo, gyvenimas. Pietų Korėjos seriale „My name“ pagrindinė veikėja įsitraukia į narkotikų ir mafijos pasaulį, siekdama surasti tėvo žudiką ir atkeršyti už jo mirtį, tačiau pati veikėja nevartoja narkotikų. Šie daugiau yra tarsi fonas siekiant įnešti daugiau įtampos ir leisti merginai laviruoti tarp gėrio ir blogio.

Be to, nederėtų pamiršti ir naujų narkotikų įvedimo į rinką. Šie gali būti tiesiog suteikiantys kitokius pojūčius, išvystyti greitesnę nepriklausomybę ar net suteikti ypatingų galių. Prisiminkite filmą „Lucy“, kuriame mergina priverčiama būti naujo narkotiko gyva gabentoja, o maišeliui plyšus, įgauna ypatingus sugebėjimus, leidžiančius jai kovoti su piktadariais.

Tačiau vis dėlto galima rasti tam tikrų narkotikų, kurie nėra toks didis blogis. Pavyzdžiui, tai medicinoje vartojami narkotikai. Tie narkotikai padeda pakelti skausmą ir gelbsti gyvybes. Taip pat mes turime ir kultūras/apeigas, kurioms būtini tam tikri narkotikai, kad iššauktų pranašiškus vaizdinius. Atsižvelgiant į istoriją (fantastinė ar realistinė), narkotikai gali būti gėris ir labai reikalingi. Tiesa, kaip prieš tai paminėjau, jie dažniausiai nebus įvardijami kaip narkotikai, siekiant išvengti šio žodžio turimos neigiamos reikšmės.

Vaistai

Šalia narkotikų taip pat noriu paminėti ir vaistus. Jie irgi yra tam tikrų galimų įvykių pranašai. Dažniausiai tik patyrę skaitytojai juos atpažįsta, o įgudę istorijų kūrėjai meistriškai įtraukia į istoriją.

Vaistų vartojimas gali pranašauti galima mirtį, jeigu veikėjas serga, ir jis nuolatos turi susileisti ar išgerti kažkokias tabletes. Tiesa, iki pat paskutinio puslapio nėra žinoma, ar veikėjas mirs. Tam tikru būdu jis stebuklingai gali pasveikti, tačiau iki pat pabaigos visos istorijos metu tvyros mirties atmosfera, o autorius įprastai net sukurs vieną ar kelias situacijas, kur veikėjo sveikata tik blogėtų, ir priverstų jus pagriebti kelias popierines nosines.

Kitas galimas vaistų panaudojimas būtų tik užsiminimas, kad jie egzistuoja ir kad personažas retsykiais juos išgeria. Sakykime, tabletės nuo nemigos. Dėl darbo, rūpesčių ir streso veikėjas kartais sunkiai užmiega ir todėl praryja vieną tabletę. Dar paminėkime, kad tas personažas turi vaikų, kurie yra smalsūs ir geria panašios formos labai skanius vitaminus. Be abejonės mes jau nujaučiame, kad kažkuriuo metu vaikai ras tabletes ir jas visas praris.

Vaistai taip pat gali būti naudojami, kaip ir narkotikai, siekiant valdyti žmogų. Pavyzdžiui specialiai jis yra susargdinamas, kad šis negalėtų kažko daryti ir būtų priklausomas nuo kito asmens. Romantinėse istorijose tai būtų gan neblogas žingsnis įkalinti savo mylimąjį.

Istorijose, kuriose svarbi valdžia, technologijos ir politika, vaistai gali būti naudojami kaip ginklas gauti trokštamų dalykų. Ypatingai, jeigu pats asmuo, turintis vaistą, sukuria ligą ir ją paskleidžia. Scenarijus būtų gan paprastas: kyla pandemija. Miršta daug žmonių, kyla suirutė ir nepasitikėjimas valdžia. Tada atsiranda asmuo, siūlantis stebuklingą vaistą, ir dėkodami už jį žmonės pasitiki šiuo žmogumi ir paverčia didvyriu. Kiekvienas jo žodis yra šventas ir neginčytinas. Dėl to tas asmuo įgauna neribotą galią.

Ir galiausiai…

Atsižvelgiant į istorijos galimybes ir jūsų vaizduotę, narkotikai, alkoholis ar vaistai gali taip pat turėti atminties ištrynimo galimybę, ir taip suteikti progą kitiems personažams valdyti kitus personažus ar gauti trokštamą informaciją, kurios jokiu kitu būdu nebūtų gavęs. Taip pat galima tai panaudoti siekiant personažą paversti nepatikimu pasakotoju, ar jį transformuoti sukuriant jo atmintyje daugybę skylių, ir taip suteikti jam užduotį –  atgauti trūkstamus prisiminimus.

Ir pabaigai…

Nei alkoholio, nei narkotikų išmesti iš istorijos nederėtų, tačiau svarbu suprasti, kokią įtaką jie daro istorijai ir kaip galima būtų juos sėkmingai išnaudoti, o panaudojimų būdų galima surasti daug, tačiau dėl dažnai vienodo jų įvaizdžio brukimo autoriai pakliūna į klišių pinkles. Viliuosi ši trumpa apžvalga jums buvo naudinga ir suteikė nemažai peno apmąstymams.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.