Rašymas: R.L.Stine patarimai rašant siaubo istorijos vaikams


R.L. Stine yra vienas žinomiausių šių dienų siaubo istorijų vaikams rašytojų. Ne viena jo istorija buvo paversta filmu (pvz. „Goosebumps“) ar serialais („R.L. Stine’s the Haunting Hour“ ir „Just beyond“). Garsiausi šio autoriaus kūriniai yra būtent priklausantys „Goosbumps“ (liet. „Šiurpuliukai“) serijai, kurių yra parduota daugiau nei 350 milijonų kopijų visame pasaulyje ir išversta į 32 kalbas. Taigi, ko būtų galima išmokti iš šio autoriaus, jeigu norėtumėme parašyti siaubo istoriją vaikams?

Rašytojas R.L.Stine

Pradėkime gal pirmiausia nuo pažinties su pačiu autoriumi. R.L. Stine jau būdamas devynerių žinojo, kad užaugęs norėtų būti rašytoju, tačiau jis galvojo rašyti ne šiurpuliukus varančias, bet prajuokinančias istorijas, naudojant seną spausdinimo mašinėlę, kurią rado palėpėje. Mokydamasis Ohajo valstijoje, tris metus R.L.Stine buvo koledže leidžiamo humoristinio laikraščio redaktoriumi. Persikraustęs gyventi į Niujorką, autorius išpildė savo svajonę ir tapo visu etatu dirbančiu rašytoju, tačiau kūrė netikrus įžymybių interviu gerbėjų žurnalui. Čia jis išmoko greitai rašyti ir ištreniravo vaizduotės raumenį. Įdomiausia, kad ilgai jis ten nedirbo. Rašytojas netrukus įsidarbino Scholastic leidykloje ir pradėjo rašyti jaunimui. Šešiolika metų jis redagavo humoro žurnalą vaikams „Bananas“.

Tai kaip ir kada autorius pradėjo rašyti siaubo istorijas jaunimui? Pasirodo, autorius perėjo į kitą žanrą, kai jo draugė Scholastic leidykloje R.L. Stine pasiteiravo, ar jis kada nors susimąstė rašyti siaubo istorijas paaugliams. Atsakymas buvo aiškus – autorius apie tai nebuvo pagalvojęs. Draugė pasiūlė autoriui parašyti knygą pavadinimu „Aklas pasimatymas“. Po keturių mėnesių ši knyga tapo bestseleriu. Žinoma, po to sekė kitos knygos.

Kai rašau, mėginu prisiminti, ko aš bijojau, ar kas mane baugino, ir mėginu sutalpinti tuos jausmus į knygas. – R.L.Stine

Kai susipažinome su šiuo garsiu rašytoju, metas pasižiūrėti, kokius patarimus jis duoda tiems, kurie nori rašyti istorijas.

 –  Nesukite sau galvos dėl moralinių pamokų. Kažkodėl visi šventai tiki, kad istorijos vaikams turi juos kažko išmokyti ir būti rimtos. Taip nėra tiesa.

 –  Vaikai nori, kad jiems būtų suteikta pramoga.

 –  Pažinokite savo skaitytoją. Tik pažinodami skaitytoją, galėsite jam parašyti įdomią ir įtraukiančią istoriją.

 –  Vaikams patinka skaityti apie kitus vaikus, kurie truputį vyresni už juos.

 –  Praleiskite kuo daugiau laiko su vaikais.

 –  Jeigu jums pavyks sužavėti vaikus, jie bus jūsų geriausi gerbėjai.

 – Galvodami naujas istorijas niekad nepamirškite savo skaitytojo.

 –  Vaikams skirtas siaubo istorijas rašykite trumpais ir vaizdingais sakiniais.

 –  Paaugliams skirtas siaubo istorijas rašykite ilgais ir išsamiai sakiniais.

 – Paaugliams skirtos siaubo istorijos žaidžia visai pagal kitas taisykles, nei siaubo istorijos vaikams. Abi amžiaus kategorijas skiria temos, žiaurumas, kalba ir pan.

 – Visad prieš atsisėdami rašyti žinokite, ką norite parašyti.

 – Visad žinokite savo kuriamos istorijos pabaigą. Jeigu ją žinosite, vienaip ar kitaip sugalvosite būdą link jos nukeliauti.

 – Pabaigę rašyti, iš teksto išbraukykite visus prielinksnius.

Kitas įdomus rašytojo patarimas ne tik rašantiems siaubo istorijas, bet ir norintiems parašyti bet kokią istoriją. Kartais rasti idėją kūriniui yra labai sunku, ir dėl to mes galime niekados taip ir neprašyti pirmo sakinio. Taigi, užuot pradėjęs galvoti nuo siužeto ir veikėjų, autorius pirmiausia sugalvoja istorijos pavadinimą, kuris tampa jam kelrodžiu į istoriją.

Ir pabaigai. Autorius teigia, kad geros siaubo istorijos vaikams prasideda nuo galinio kiemo, o ne nuo kažkokios tamsios pilies. Autoriaus teigimu, šiurpuliukus galime pajusti virtuvėje ar palėpėje, t.y., tave supančioje aplinkoje, kuri truputį tave baugina. Tačiau skaitydami siaubo istorijas vaikai privalo suprasti, kad visa tai yra fantastika, ir tokie dalykai realybėje negali jiems nutikti. Tai jiems suvokiant gali prasidėti visas siaubas.

Papildoma medžiaga

The R.L. Stine Writing Program. Teaching guide (3- 8 klasėms) – PDF dokumentas

Naudoti šaltiniai:

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.