Knyga: Istorijų vagys – James Riley


istorijų vagys

Pagrindinė informacija:

Originalo kalba: anglų kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2015 Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje: Terra Publica (Debesų ganyklos) Originalus pavadinimas:  Story thieves Serijos pavadinimas: Story thieves Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: 7 – 10 metų Vertė: Vaida Jankūnaitė Žanras/amžiaus kategorija: vyresnių vaikų literatūra, fantastika, nuotykiai Galimi siužeto raktažodžiai: literatūra, pavojai, draugystė, burtai, magija, slibinai, rašytojas, knygos, draugystė, šeima, mokykla, kosmosas, personažai Puslapių skaičius: 400 Pasakotojas: trečias asmuo, berniukas ir mergaitė Apdovanojimai: nėra Iliustracijos/žemėlapiai: nėra Iliustravo: nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės) puslapis: čia Įvertinimas: 4 iš 5


Tas, kas mėgsta skaityti, tikrai bet kartą yra pasvajojęs, kad kaip būtų smagu nusikelti į skaitomų istorijų pasaulį, susitikti su personažais ar net drauge su jais patirti visus tuos kvapą gniaužiančius nuotykius. Kas, jeigu šios svajonės pagaliau galėtų išsipildyti?

Rašytojas James Riley

Amerikiečių rašytojas James Riley (g. 1977 gegužės 9 d.) jau yra žinomas autorius už Atlanto, tačiau Lietuvoje mes susipažįstame su juo tik dabar ir dėka „Istorijų vagių“ knygos, pirmosios iš penkių dalių serijos „Istorijų vagys“. Ši knyga netgi 20 savaičių karaliavo The New York Times bestselerių sąraše. Nors tai nėra pirmoji autoriaus sukurta serija, tačiau būtent ši jį dar labiau išgarsino, ir dėl jos jis tapo žinomesnis. Prieš tapdamas rašytoju James Riley buvo kelioninių tekstų redaktoriumi bei dirbo Disney. Taip pat jis galvojo siekti teisininko karjeros, tačiau pasuko į istorijų pasaulį.

Rašytojas James Riley pasakoja, kad mintis parašyti „Istorijų vagis“ kilo iš noro sukurti istoriją, kurios personažai galėtų šokinėti iš vienos istorijos į kitą, ir sugalvoti būdą, kaip jis galėtų tokią istoriją sukonstruoti. Autorius prisipažįsta, kad minčių ir galimybių tam buvo daugybė, ir visos iki vienos jam atrodė nepaprastai smagios ir įdomios. Viena iš tų daugybės minčių, kuri ir nugulė į knygą, buvo ta, kad pats autorius yra visos istorijos piktadarys. O paklaustas, ką skaitytojai turėtų pasiimti perskaitę „Istorijų vagis“, rašytojas James Riley atsako, kad skaitytojai pagalvotų, ką istorijos mums reiškia, ir kodėl jos tokios mums svarbios. O apie tai tikrai pagalvosite, nes… Verčiam knygą.

Autorius Outtersspace

Susipažinkite su Ovenu. Jis dievina knygas, ypatingai knygų seriją apie Kylį Gnomapėdį. Kas apie ją nėra girdėjęs? Tai juk populiari knygų serija, kuri vieniems patinka, o kiti ją vadina tiesiog „Hario Poterio“ kopija. Ir štai, netrukus turėtų išeiti paskutinė serijos knyga, ir berniukas vargiai gali nustygti vietoje. Juk taip smalsu sužinoti, kas nutiks toliau. Bet… vieną dieną Ovenas išvysta keistai besielgiančią klasės draugę Betani. Ji visa išsitepliojusi šokoladu, o ir dar drįso išpurvinti knygą. Kokia neatsakinga! Kaip ji drįso taip pasielgti?

Bet greitai tą šokoladą berniukas pamiršta. Kodėl? Nes Betani išnyra iš knygos, ir taip berniukas sužino, jog mergaitė gali šokinėti iš knygos į knygą dėl to, kad jos tėtis yra istorijos personažas. Dabar jis dingęs, ir mergina mėgina jį surasti. Ovenas pasišauna bendraklasei padėti. Bet ar tikrai jo pagalba nuoširdi? Berniukas paneria į savo svajones, ir kaip galėtų tapti mėgstamos knygų serijos visų gerbėjų herojumi, išgelbėjusiu Magistrą ir sustabdančiu pagrindinį istorijos piktadarį, kad nusprendžia apgauti merginą ir taip priverda visiems karčios košės. Kas būtų keisčiausia, skaitytojams ta košė labai skaniai susivalgys.

Įdomiausias ir išskirtinis šios knygos bruožų yra tas, jog vienu metu šioje knygoje rutuliojamos dvi skirtingos, tačiau susijusios ir vieną kitą vienaip ar kitaip papildančios siužeto linijos. Viena pasakojama iš Oveno, o kita iš Betani perspektyvų. Taip skaitytojas atsiduria visko viduryje ir žino daugiau už personažus. Tai leidžia jam geriau suvokti kuriamą pasaulį, geriau pažinti veikėjus bei turėti dvigubą nuotykių dozę. Tiesa, kaip ir dažnai pasitaiko istorijose su keliais pasakotojais, kažkurio veikėjo patiriami nuotykiai jums bus įdomesni ir pavojingesni už kito, tačiau autorius stengėsi, kad abu pagrindiniai pasakotojai/veikėjai nenusileistų vienas kitam, ir jų istorijos būtų patrauklios ir įtraukiančios. Todėl iš tiesų ne įvykiai, o pats personažas gali pradėti galutinį tašką jums nusprendžiant, kurio istoriją skaityti norėsite labiau.

Autorius Outtersspace

Iš pradžių Ovenui priklausantys skyriai dėl paties veikėjo asmenybės vis vertė mane raukytis ir vartyti akis. Jis, atrodė, gyvena tik savo svajonėse, yra savanaudis ir kitų išnaudotojas, tačiau vėliau jo asmenybė ėmė kisti, ir jis tapo pakenčiamu personažu, kuris, tikriausiai, knygoje labiausiai užaugo. Taigi, kaip galėjote suprasti, Betani perspektyva man patiko labiau, ir to priežastis buvo jos pačios asmenybė. Ji man buvo artimesnė – ji buvo racionalesnė, ramesnė ir nesielgė kaip klišinis vaikų personažas, t.y., neleido suaugusiems ja manipuliuoti, ir dėl to ji aklai netikėjo jų žodžiais, kurie priverstų ją daryti klaidingus ir naivius sprendimus.

O kalbant apie pasaulį, tai yra įvairių žanrų ir elementų mišinys: fantastika, realusis pasaulis ir mokslinė fantastika. Taigi, nenustebkite tekste išvydę paminėtus slibinus, kompiuterio kalbą ar kosminius laivus. Šioje knygoje viskas yra įmanoma. Tai truputį gali bauginti ir net kelti įtarimų, ar tai nebus tiesiog kažkokia betvarkė, bet, kadangi istorija pasakojama iš dviejų veikėjų pusių, istorijos pasauliai pasidalina tarp jų terpių, išlaikydami pusiausvyrą ir, kaip prieš tai minėjau, suteikdami skaitytojams dvigubą dozę nuotykių.

Autorius Outtersspace

Tiesa, reikia pripažinti, jog istorijų, kuriose personažai gali įšokti į istorijas ar iš jų iškrapštyti personažus į realųjį pasaulį, tikrai netrūksta. Tereikia prisiminti Cornelia Funke „Rašalo širdis“, „Rašalo kraujas“, „Rašalo mirtis“ knygas, kuriose personažai turi sugebėjimą išskaityti veikėjus ir istorijose esančius daiktus. Todėl skaitydama istoriją man buvo įdomu pamatyti, ką autorius įneš naujo į tokio pobūdžio pasakojimą. Didžiausią įspūdį man padarė pasaulių sujungimas ir tai, kad pasakoja du personažai. Tiesa, gaila, kad jų istorijos ties viduriu tarsi atsiskyrė, suteikdamos progą skaitytojui praversti neįdomią siužeto liniją, ir ties pabaiga vėl sugrįžti į abi labai daug kažko nepraleidus. Man norėjosi, kad Betani ir Oveno patiriami nuotykiai būtų glaudžiau susiję, ir kad jų poelgiai kaip nors daugiau darytų įtaką vieno kitam patirtiems nuotykiams.

Kadangi tai pirma dalis iš penkių esamų, knygoje dar liko nemažai paslapčių, o paskutiniai puslapiai net paliko įdomią intrigą. Net gaila buvo užversti knygą ir žinoti, kad į lietuvių kalbą išversto tęsinio nežinia kada sulauksime (laikau špygas, kad jį galėsiu laikyti rankose greitai). Taip, knyga paliko nemenką įspūdį, ir be didelių abejonių į rankas pagriebsiu tęsinį.

Reziumė. James Riley „Istorijų vagys“ išpildo kiekvieno skaitytojo svajonę – įšokti į mėgstamą istoriją ir susitikti su pamėgtais personažais. Atsivertę knygą iš tiesų turėsite galimybę skaityti ne vieną, o dvi istorijas, kurios sumaišo žanrus: mes turime realybės, fantastikos bei mokslinės fantastikos įkvėptus pasaulius. Taip, čia bus burtų, kosminių laivų… Plius, dar turėsite galimybę įšokti į kitas kelias gerai žinomas istorijas ar bent jau susitikti su jų personažais. Skaitydami „Istorijų vagis“ nerasite laiko nuobodžiauti ir… reikia jus perspėti, nuspręsite skaityti, jeigu dar neskaitėte, daugybę pasakojime minimų knygų.


Rekomenduojame. Ši knyga jums patiks, jeigu patiko Rick Riordan „Persio Džeksono“ serija, Soman Chainani „Gėrio ir Blogio mokyklos“ serija, Cornelia Funke „Rašalo širdis“, „Rašalo kraujas“, „Rašalo mirtis“, Cassandra Clare ir Holly Black „Magisteriumo“ serija, J.K. Rowling „Hario Poterio“ serija.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.