Knyga: Megė, vidurinysis vaikas – Kirsty Appelbaum


Pagrindinė informacija:

Originalo kalba: anglų kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2019 Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje: Terra Publica (Debesų ganyklos) Originalus pavadinimas: The Middler Serijos pavadinimas: nėra Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: 7 – 10 metų Vertė: Justė Povilaitienė Žanras/amžiaus kategorija: vyresnių vaikų literatūra, fantastika, nuotykiai, distopija Galimi siužeto raktažodžiai: paslaptys, draugystė, nuotykiai, šeima, išdavystė, melas, bendruomenė, karas, valdžia Puslapių skaičius: 272 Pasakotojas: pirmas asmuo, mergina Apdovanojimai „Coventry Inspiration Book“ apdovanojimų nugalėtoja, 2020 m.; „Waterstones“ vaikų knygų nominacija „Knygos jauniems skaitytojams“, 2020 m. liustracijos/žemėlapiai: nėra Iliustravo: nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės) puslapis: čia Įvertinimas: 3 iš 5


Gyventi daugiavaikėje šeimoje niekados nėra lengva, nesvarbu, ar esi vyriausias, vidurinysis ar jauniausias vaikas. Kiekviena vieta amžiaus hierarchijoje turi savo minusų ir pliusų. Tačiau kas, jeigu gyveni visuomenėje, kur pati svarbiausia ir garbingiausia padėtis yra būti vyriausiu vaiku šeimoje?

Rašytoja Kirsty Appelbaum

Rašytoja Kirsty Appelbaum gimė Esekse, o užaugo Hampšyre, Jungtinėje Karalystėje. Per savo gyvenimą jai teko dirbti įvairius darbus: ji buvo knygų pardavėja, mokė pilateso, dirbo geležinkelyje bei rinko akmenukus nuo konvejerio juostos. Šiuo metu rašytoja yra pilnu etatu dirbanti autorė ir gyvena ant kalvos Vinčesteryje.

„Megė, vidurinysis vaikas“ yra pirmoji į lietuvių kalba išversta šios autorės knyga jauniesiems skaitytojams. Beje, ši knyga yra debiutinė autorės knyga, ir ji spėjo sulaukti nemažai dėmesio. 2020 m. „Megė, vidurinysis vaikas“ buvo įtraukta į įvairių apdovanojimų sąrašus: istorija tapo „Coventry Inspiration Book“ apdovanojimo nugalėtoja (jame yra penkios kategorijos po 8 knygas), gavo „Waterstones“ vaikų knygų nominaciją „Knygos jauniems skaitytojams“ kategorijoje, buvo įtraukta į UKLA Book Award, The People’s Book Prize ir Alexandra Palace Children’s Book Awards sąrašus. Kodėl ji sulaukė tiek daug dėmesio?

Istorija nukelia į ateities pasaulį, kuriame žmonės pasidalinę į bendruomenes – miestelius, o tie, kurie gyvena už jų ribų, yra klajūnai, patys blogiausi žmonės pasaulyje, prieš kuriuos turi kovoti tyliame kare miesteliuose gyvenančių šeimų vyriausi vaikai. Jie, sulaukę keturiolikos metų, palieka gimtuosius namus ir šeimas tam, kad keliautų į stovyklą ir gintų mylimuosius. Tai labai garbinga užduotis, tačiau viduriniam vaikui, Megei Kruz, tai tiek pat garbinga, kiek ir nelabai. Visuomenėje garbinami tik vyriausi vaikai, o visi kiti tarsi nurašomi, į juos niekas nekreipia dėmesio. Bet ūmai vieną dieną merginai nusišypso galimybė suspindėti visuomenėje ir gauti trokštamą dėmesį – ją užkalbina pagalbos prašanti klajūnė Una. Megė bijo šios prašalaitės. Juk visi klajūnai yra blogi, ir dėl to jos vyriausias brolis tuoj turės visam laikui išvykti iš namų, tačiau kartu jai yra smalsu, ir ji labai nori būti pastebėta. Mergaitė pasiryžta sugauti Uną ir taip tapti miestelio didvyre. Visai neblogas planas, ar ne? Tačiau jį vykdant netikėtai Megė pradeda atskleisti didelę jų bendruomenę gaubiančią paslaptį, kuri pakeis tiek jos, tiek visų miestelyje gyvenančių žmonių gyvenimą. Ar norite ją sužinoti?

Kaip jau galėjote suprasti, šią didelę ir kraupią paslaptį jūs netikėtai atskleisite drauge su pagrindine veikėja – vienuolikmetė Megė Kruz. Ji yra vidurinysis vaikais. Dėl to nori įrodyti savo vertę visuomenėje, kurioje ji yra nematoma ir nieko negalinti pasiekti. Ji taip trokšta dėmesio ir pripažinimo, kad, kaip ir būdinga vyresnių vaikų literatūros personažams (čia jau tampa iš istorijos į istoriją keliaujančia kliše, kad vaikai visad naivūs ir juos lengva panaudoti blogiems tikslams), jie priima naivius sprendimus tikėdami, kad visi suaugusieji yra geri, o vaikams sakomi dalykai yra neginčytina tiesa. Tai tikriausiai viena skaudžiausių pamokų, kurią tenka išgyventi pačiai Megei ir skaitytojams visi gali meluoti. Asmeniškai man šis momentas įvairiuose pasakojimuose sužadina skirtingas emocijas, atsižvelgiant į patį personažą ir siužetą. Vienur jis įsilieja labai veiksmingai ir natūraliai, o kitur iššoka it koks pūlinys, kuris gali net priversti kuriam laikui užversti knygą. Skaitant „Megė, vidurinysis vaikas“, mergaitės pasimetimas tarp to, kas jai buvo kalama į galvą visą gyvenimą ir to, ką sako galimas priešas, puikiai tiko, ir priežastys, kodėl vėliau Megė pasielgė taip, o ne kitaip, man buvo suprantamos, tačiau kartu ir labai nuspėjamos.

Kalbant apie knygos siužetą, jis yra pritaikytas jaunam skaitytojui, siekiant jį pamokyti, kad aklai neturėtų pasikliauti visais suaugusiais, būti kritišku, nepavydėti kitiems ir aklai nesiekti pripažinimo bei populiarumo. Visas šias pamokas skaitytojas išmoksta drauge su pagrindine veikėja. Istorija yra parašyta lengvu, įtraukiančiu bei įtikinančiu veikėjos balsu. Taip pat knygoje esantį sukurtą pasaulį perprasti nereikia ypatingų sugebėjimų, kadangi jis labai paprastas ir panašus į mūsų. Žinoma, su keliais pakeitimais, siekiant sukurti distopijos pojūtį ir įdomią erdvę istorijai rutuliotis. Taigi, skaitytojas greitai jį perpranta ir gali negaišdamas laiko drauge su Mege sutelkti visą dėmesį į veiksmą.

Įdomiausias man pasirodęs šios istorijos faktas yra susijęs su laiku. Visa istorija apima dešimties dienų laikotarpį. Dėl šio trumpo periodo visa istorija yra nukreipta būtent į pagrindinę siužeto liniją – miestelio (bei viso pasaulio) bjaurią paslaptį. Todėl ši istorija puikiai tinka tiems, kas nemėgsta veikėjų blaškymosi ir tuščiažodžiavimo. Tačiau toks trumpas istorijos laikotarpis taip pat turi ir kitokių bruožų, kurie galėtų kitiems būti minusas. Ypatingai knygos pradžia buvo trūkinėjanti, t.y., labai trumpos scenos, kurios atrodė padrikos ir neleidžiančios suvokti, kas čia vyksta ir kodėl. Vėliau scenos tapo ilgesnės ir aiškesnės. Padėtis pasitaisė, todėl neleiskite pradžiai jūsų atmušti nuo istorijos. Kitas minusas galėtų būti tai, kad kai kurie momentai jums bus neįtikinami ir dirbtiniai.

Reziumė. Knyga „Megė, vidurinysis vaikas“ yra distopijinė ir nuotykių kupina istorija jauniems skaitytojams, nukelianti į pasaulį, kuriame šlovinami ir garbinami vyriausi vaikai. Kodėl? Nes jie yra visų gynėjai, asmenys, dalyvaujantys pavojingame kare. Skaitytojai drauge su pagrindine veikėja, kuri yra vidurinysis vaikas, nusikels į šį pasaulį ir stebės vyriausių vaikų garbinimą bei svajos, kad į juos taip pat kažkas atkreiptų dėmesį. Būtent šis noras pradės griauti tikėjimą viskuo, ką žinojote, ir su Mege atskleisite bjaurią paslaptį, kuri yra saugoma nuo visų gyventojų. Tai istorija, pabrėžianti šeimos ir draugystės svarbą bei mokanti viskuo aklai netikėti ir nesiekti tuštumo. Knyga patiks jauniems skaitytojams, norintiems patirti pavojingų nuotykių.


Rekomenduojame. Ši knyga jums patiks, jeigu patiko Patricia Forde „Žodžių sąrašas“ ir „Paskutinis žodis“.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.