Knygų sąrašai: psichologinės ligos, netektis bei sunkūs išgyvenimai


Psichologinė sveikata, savęs žalojimas, savižudybė, valgymo sutrikimai bei sunkūs paauglių išgyvenimai yra ganėtinai dažna tema paauglių literatūroje, bet ne ką dažniau ši tema yra tabu. Vis dėlto rašytojų tarpe atsiranda tokių, kurie nebijo imtis nepatogių temų ir jas aprašyti. Skaityti apie tai, kas galbūt dažnai vyksta mūsų galvose, gali padėti susitvarkyti su turimomis problemomis ar tiesiog geriau dėl jų pasijausti. Dėl to pabandykime apžvelgti šito pobūdžio knygas.


„Kalbėk“ Laurie Halse Anderson

Leidykla: Alma littera
Leidimo metai Lietuvoje: 2013
Originali kalba: anglų kalba

Melinda Sordino, pagrindinė knygos veikėja, tampa atstumtoji tarp bendraamžių. Jos draugės nustoja su ja kalbėti, o ir naujokai taip pat pasirenka su ja nebendrauti, nes paskutinio vasaros vakarėlio metu Melinda iškviečia policiją niekam nieko nepaaiškinusi ir taip sugadina visiems puikų vakarą. Melinda laikui bėgant tampa tokia izoliuota pasaulio, kad vienu metu net nustoja kalbėti – nebemato tame prasmės. Vis dėlto, kas nutiko to vakarėlio metu, kuris taip pakeitė Melindos gyvenimą? Kas nutiko, kad mergina negali apie tai prabilti ir sugrįžti į savo normalų gyvenimą? Sunkūs jaunos merginos išgyvenimai, siekiant gyventi toliau po psichologiškai traumuojančių įvykių.

Autorė Laurie Halse Anderson minėjo, kad pasinaudodama knyga ji norėjo suteikti drąsos merginoms prabilti apie nutikusius įvykius, kalbėti garsiai ir nenustoti, nes tik taip kažkas gali pasikeisti. Žmogus pasiekia dugną ir tada per skausmą, pyktį, neviltį suranda drąsos prabilti ir papasakoti tiesą.


„Pjūvis“ Patricia McCormick

Leidykla: Alma littera
Leidimo metai Lietuvoje: 2014
Originali kalba: anglų kalba

„Pajūrio pušynas“ – štai kaip vadinasi vieta, kurioje penkiolikmetė Kali ir jos likimo draugės atsidūrė po to, kai žalodamos savo kūnus siekė atkreipti dėmesį į save ir, svarbiausia, siekė pralaužti tėvų ir visuomenės abejingumo sieną. Kali kaltina ir smerkia save dėl brolio ligos, nes ji jautėsi už jį atsakinga, bet pabaigoje nesugebėjo jo apsaugoti. Kamuojama šitų jausmų Kali nustoja kalbėti, pasirenka tylų, vienišo žmogaus gyvenimą. Mergina atranda ramybę bei palengvėjimą žalodama save. Kali yra sunku įveikti savo demonus, su kuriais turi kovoti kiekvieną dieną, bet galų gale ji laimi – ji pradeda kalbėti su kitomis merginomis ir savo psichologe, ir ji pradeda siekti geresnio gyvenimo, kaip ir kitos merginos gyvenančios „Pajūrio pušyne“.

„Mano mintys – lyg į priekį persukama vaizdajuostė be garso takelio.”

„Pjūvis“ Patricia McCormick

„Sakai, man spręsti, ar kalbėsimės. Palinksti  į priekį, priešais mane padedi dėžutę nosinių ir tavo juodas odinis krėslas sudejuoja kaip gyvas. Kaip karvė, kuria kadaise buvo, kol kažkas jos nenudobė ir nepavertė krėslu psichiatro kabinete durnyne.“

,,Pjūvis“ Patricia McCormick

„Papasakok man apie tobulą dieną“ Jennifer Niven

Leidykla: Alma littera
Leidimo metai Lietuvoje: 2016
Originali kalba: anglų kalba

Žvarbų sausio rytą Violeta stovi ant mokyklos varpinės atbrailos pasiruošusi užbaigti viską: skausmą, neviltį, visus skaudžius jausmus, kuriuos jaučia. Sesers netektis paveikė Violetos gyvenimą. Jai yra sunku su tuo susitaikyti ir suvokti, kad žmogus, kurį ji taip mylėjo, mirė. Teodoras Finčas, mokyklos keistuolis ir atstumtasis tą rytą tikrai nesitikėjo nieko sutikti varpinės bokšte tuo labiau nesitikėjo sutikti vienos populiariausių merginų mokykloje, Violetos, kuri pati ruošėsi užbaigti savo gyvenimą. Taip susitiko dvi prarastos sielos – Violeta, mergina netekusi sesers ir be jos neberandanti gyvenime džiaugsmo, ir Teodoras Finčas – mokykloks keistuolis, atstumtasis, pašaipų objektas, kuris iš tiesų turi savyje kur kas daugiau, nei matoma plika akimi. Kur nuveda jų istorija? Kaip ji užsibaigia? Ir kaip su pasekmėmis susidoroja veikėjai?

„Per kančias išmokau, kad geriausia visai nepasakoti, ką galvoji. Jei nieko nesakysi, žmonės manys, nieko ir negalvoji, ir matys tik tai, ką jiems parodysi.“

„Koks baisus jausmas mylėti ką nors, bet negalėti jam padėti.“

,,Papasakok man apie tobulą dieną“ Jennifer Niven

„Pinklės“ Cat Clarke

Leidykla: Alma littera
Leidimo metai Lietuvoje: 2013
Originali kalba: anglų kalba

Septyniolikmetė Greisė Karlail gyvena tik su motina, kuri beveik neegzistuoja Greisės gyvenime, nes jos visada nėra namuose. Mergina mėgsta leisti laiką su vaikinais ir svaigintis. Niekas nežino, bet Greisė apie save slepia daug šokiruojančių dalykų. Vieną dieną Greisė pabunda nepažįstamame baltame kambaryje, kuriame ant stalo yra padėtas popieriaus lapas ir rašiklis. Greisė nebesuvokia, kas tikra, o kas ne, ji yra pasimetusi ir nežino, ką daryti. Mergina pradeda savo sujauktas mintis rašyti ant popieriaus; tokiu atveju yra priversta prisiminti visus skaudžius išgyvenimus, keblius santykius su geriausia drauge Sele, mamos nebuvimą, savęs žalojimą, beviltišką meilę Nojui. Bet vis dėlto kažko trūksta. Ji nesugeba prisiminti labai svarbios savo gyvenimo detalės… kas nutiko Greisei?

„Aš sutikau Iteną tą vakarą, kai ruošiausi nusižudyti. Tik pagalvok, koks nepatogumas. Galvoje sukasi ir sukasi vis tie patys klausimai: Ko jis iš manęs nori? Kaip aš leidau, kad šitai atsitiktų? NEJAU AŠ MIRSIU? (Mano mėgstamiausias klausimas.) Buvau suplanavusi ne visai taip. O man patinka, kad viskas vyktų pagal planą.“

,,Pinklėse“ Cat Clarke

„Mano širdis ir kitos juodosios skylės“ Jasmine Warga

Leidykla: Alma littera
Leidimo metai Lietuvoje: 2016
Originali kalba: anglų kalba

Uzelė gyvena įdomų, bet labai slegiantį gyvenimą. Žmonės jos pradeda vengti ir kaltinti, nes merginos tėvas įvykdė žiaurų nusikaltimą. Žmonės Uzelei kalba už akių ir jos vengia vien tik dėl jos tėvo praeities. Bėgant laikui Uzelė pradeda nerimauti dėl savo tėvo veiksmų. Mergina bijo, kad vieną dieną ir ji gali padaryti kažką neprognozuojamo. Uzelė atranda išeitį, kaip išsisukti nuo galimybės padaryti kažką baisaus. Ji nusprendžia nusižudyti, bet neturi drąsos to padaryti. Interneto platybėse Uzelė randa svetainę „sklandus pasitraukimas“ ir ten randa savo išeitį – Romaną, vaikinas, kuris taip pat siekia užbaigti savo gyvenimą, bet nenori to daryti vienas, nes jam taip pat neužtenka drąsos. Vaikinas ir mergina pradeda bendrauti, ir laikui bėgant Uzelė nebežino, ar savižudybė yra tai, ko ji nori, bet mergina nežino, ar gali ir Romaną priversti pasirinkti gyvenimą.

„Kartais susimąstau, ar mano širdis yra kaip juodoji skylė – ji tokia tanki, kad joje nėra vietos širdžiai.“

„Jis nebėra žmogus, su kuriuo noriu mirti – jis yra žmogus, su kuriuo noriu būti gyva.“

,,Mano širdis ir kitos juodosios skylės: Jasmine Warga

Tada aš išskleidžiau sparnus ir nuskridau“ Joyce Carol Oates

Leidykla: Alma littera
Leidimo metai Lietuvoje: 2011
Originali kalba: anglų kalba

Knyga pasakoja sunkius merginos išgyvenimus. Nauji namai, nauja šeima viskas nauja, o žemė po kojomis tai lyg iš lėto lūžtantis ledas. Džena po avarijos yra labai pažeidžiama – mirė mama, kuri buvo vienintelė šeima, nes tėtis jas senai jau buvo palikęs. Merginai tenka apsigyventi pas tetą, bet tai nepakeičia fakto, kad ji prarado vienintelį sau labai artimą žmogų. Po avarijos Džena vartoja kodeiną, taigi mato haliucinacijas, kurių metu laimingai su mama skraido žydromis padangėmis, tačiau nustojusi vartoti, nebeturi nei tokios atramos gyvenime. Džena yra pažeidžiama, sutrikusi ir pasimetusi, jos eisena neryžtinga, bet ne tik jos kūnas yra sužalotas, sužalota ir jos siela. Ji neprisileidžia žmonių, nenori pagalbos. Tik vaikinas iš aukštesnių klasių – Krou supranta, kaip jaučiasi Džena, ir vieną po kitos bando sugriauti jos pasistatytas sienas.

„Kažkur pradingau, o kai grįžau, mamos nebebuvo. Tai ne mano kaltė.“

„Tai buvo užmaršties metas. Laiko žydrynėje buvo begalės, norėjosi, kad jis niekada nesibaigtų. Ilgai miegi, sapnuoji, bet nieko neprisimeni.”

,,Tada aš išskleidžiau sparnus ir nuskridau“ Joyce Carol Oates

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.