Knyga: Kvapų vaistinė. Juodosios gėlės mįslė – Anna Ruhe


kvapų vaistinė

Pagrindinė informacija:

Originalo kalba: vokiečių kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2018 Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje: Terra Publica (Debesų ganyklos) Originalus pavadinimas: Die Duftapotheke. Das Rätsel der schwarzen Blume Serijos pavadinimas: Kvapų vaistinė Ankstesnės dalys: Kvapų vaistinė. Magija tvyro ore Patartinas amžius: 10+ Vertė: Indrė Dalia Klimkaitė Žanras / amžiaus kategorija: vyresnių vaikų literatūra, jaunesnių paauglių literatūra, fantastika, nuotykiai Galimi siužeto raktažodžiai: paslaptys, mistika, naujakuriai, šeima, kvapai, sena vila, draugystė, kvapų vaistinė, kelionė, pavojai Puslapių skaičius: 288 Pasakotojas: pirmas asmuo, mergina Apdovanojimai: nėra Iliustracijos/žemėlapiai: yra Iliustravo: Claudia Carls Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės) puslapis: čia Įvertinimas: 4 iš 5

Perspėjimas. Tai yra antra dalis iš Kvapų vaistinės serijos. Nerekomenduojame jums skaityti apžvalgos, jeigu neskaitėte pirmos dalies. Šiame įraše rasite spoilerių.

Pirmoje dalyje atradome magišką kvapų vaistinę, atskleidėme jos paslaptį ir išgujome blogą sodininką Vilemą, kuris naudojosi kvapų vaistine nedoriems tikslams pasiekti. Ar tai pabaiga? Tikrai ne. Tai buvo tik visko pradžia. Senosios Hanės, Liusės, Mačio ir Beno laukia dar daugiau nuotykių ir pavojų. Ar jūs pasiruošę nerti giliau į Kvapų vaistinės pasaulį ir akis į akį susidurti su jame slypinčiais pavojais?

Anna Ruhe grįžta su antra dalimi iš Kvapų vaistinės serijos, pasakojančios apie magiškus kvapus, kurie gali sukelti krušas, atimti prisiminimus ir net leisti žmonėms gyventi ilgai. Pirmoje dalyje Liusės ir Beno šeima atsikrausto į seną vilą, kurios teritorijoje stūkso įspūdingo dydžio šiltnamis. Šį prižiūri nemandagus sodininkas, kuriam siunčiami kažkokie keisti žmonės su keistais paliepimais. Vaikai drauge su kaimynų berniuku Mačiu suranda kvapų vaistinę ir atskleidžia jos paslaptį bei priverčia piktą sodininką, piktnaudžiavusį kvapais, sprukti, tačiau vilčių tikėti, kad jis nesugrįš, nėra. Ir taip, antroje dalyje Vilemas grįžta, ir dar ne vienas. Sodininkas pavagia stebuklingus meteoro miltelius. Be jų negali būti sukurti jokie magiški kvapai. Bet čia dar ne didžiausia problema. Be abejonės, jis ar kiti apie kvapų vaistinę žinantys ir jos dėka sau gyvenimą prasiilginantys žmonės ateis pasisavinti kvapų kūrimo žemėlapio. Tačiau Mačiui ir Liusei dingę meteoro milteliai reiškia kai ką daugiau – tai neįgyvendintas pažadas ir negalėjimas ištaisyti kadaise Vilemo atliktos neteisybės Mačio šeimai. Taigi, prasideda nauji ir šįkart pavojingesni nuotykiai, atskleidžiantys ne vieną naują šokiruojančią kvapų vaistinės paslaptį.

Pirma dalis man patiko, nors iš tiesų ji nebuvo kažkuo labai išskirtinė ir unikali, nes autorė paprasčiausiai naudojo gerai žinomus nuotykių ir paslapčių elementus, kuriems menkai įkvepia šviežumo pojūtį. Tikriausiai nereikia tuo stebėtis, juk knyga skirta vaikams. Gal dėl to autorė pasitelkė dažnai naudojamus elementus, pavyzdžiui, persikraustymą į naują vietą, seną dvarą ir pan., kad sukurtų skaitytojams pažįstamą aplinką tam, kad vėliau po truputį galėtų ją pakeisti, įnešant paslapčių, jaudulio ir pavojų. Taigi, ar ,knyga sužavės ar nuvils – priklausys tik nuo jūsų pačių lūkesčių ir perskaitytų istorijų bagažo. Man pirma dalis tiesiog buvo gera knyga, kurią buvo įdomu ir malonu skaityti. Be to, ji puikiai paruošė dirvą tolimesnėms knygoms, kurios, įprastai, serijoje jau pateikia kažką naujo ir šviežesnio bei įtraukia daugiau pavojų ir grėsmių. Taip nutiko ir su antrąja Kvapų vaistinės dalimi. Ant kortos pastatoma vis daugiau.

Buchtipp: Die Duftapotheke (1) - Ein Geheimnis liegt in der Luft

Atsivertę antrąją dalį drauge su knygos veikėjas neriame gilyn į kiškio urvą ir sužinome, kokia magiška ir kartu pavojinga yra kvapų vaistinė. Be to, pasirodo Kvapų vaistinė turi labai DAUG paslapčių, ir metas jas vieną po kitos atskleisti. Todėl knygos veikėjai skleidžia sparnus ir iš pažįstamos vilos ruošiasi keliauti po pasaulį, kuriame už kiekvieno kampo gali slypėti kažkas netikėto ir pavojingo.

Antra dalis man paliko didesnį įspūdį nei pirmoji. Joje buvo daugiau veiksmo, pavojų, paslapčių ir netikėtų atradimų, kurie tarsi patvirtina, kad niekas iš pirmo žvilgsnio nėra taip, kaip atrodo. Kvapų vaistinės pasaulis gerokai išsiplėtė, suteikdamas daugiau jaudulio, nežinomybės ir nerimo dėl veikėjų ateities. Kvapų vaistinė nėra tik kažkoks lokalus dalykas – tai yra globali paslaptis, spėjusi paliesti daugybės likimus ir leidusios pratęsti savo gyvenimus. Daug kas nenorės tiesiog imti ir numirti, o pačių meteorito miltelių yra tiek nedaug. Akivaizdu, kad tolimesnėse serijos dalyse laukia vis įtemtesni susidūrimai su kitais veikėjais ir rizikos vis didės.

Kaip ir pirma dalis, taip ir antra buvo iliustruota gražiomis nespalvotomis iliustracijomis, leidžiančiomis akims regėti ne tik raides, bet ir pasimėgauti piešiniais. Istorija yra pasakojama iš Liusės perspektyvos, kaip tai buvo daroma ir pirmoje dalyje. Priešingai nei ankstesnėje dalyje, šioje man nesijautė, kad viską Liusė gauna ant auksinės lėkštutės. Šioje dalyje iš tiesų buvo priimta nemažai gerų ir blogų sprendimų, už kuriuos veikėjai turėjo sumokėti pergalėmis ir nesėkmėmis. Tai man patiko, nes jautėsi, kad viskas jiems nesiklostys tarsi būtų sviestu patepta. Ši nežinomybė leido man labiau įsitraukti į istoriją ir kėlė didesnį nerimą dėl veikėjų ir jų likimo. Pirmoje dalyje to man pritrūko, o antra suteikė visa tai su kaupu. Laikau špygas, kad tolimesnės dalys tik kels kartelę ir ją pateisins su dideliais priedais.

Vienintelis knygos minusas man, tikriausiai, būtų susijęs su pačiais pavojais ir grėsmėmis. Vis dėlto visa tai buvo ganėtinai sušvelninta ir pritaikyta jauno amžiaus skaitytojui, tarsi jį siekiant apsaugoti nuo pasaulio tamsumos ir realybės. Todėl, jeigu esi vyresnio amžiaus skaitytojas, kai kurie momentai knygoje gali pasirodyti labai vaikiški, naivūs ir neįtikinami, nes juk yra kalbama apie ilgą gyvenimą, turtus ir valdžią, o kovoje dėl šių dalykų, reikia pripažinti, niekados niekas nieko nedaro tik grūmodamas piršteliu ir sakydamas, kad įskūsiu tave tėvams. Čia dažniausiai būna kraujo, mirčių ir pan. Suprantu, kad vaikams skirtose knygose tam tikri dalykai tarsi yra pagražinami ir pakoreguojami tam, kad jaunųjų skaitytojų nesukrėstų, juos apsaugotų ir pan., tačiau autorė vietomis tikrai drąsiai galėjo sustiprinti pavojaus įspūdį, kad būtų galima suprasti, kad pasaulis, į kurį vaikai įžengė, yra tikrai pavojingas, o priešai tikrai ne tie, su kuriais galima būtų juokauti. Man pritrūko to realistiškumo pojūčio, kuris ne tik gniaužtų kvapą, tačiau kartu ir savotiškai perspėtų jauno amžiaus skaitytoją, kad reikia visad būti atsargiam. Todėl kol kas knyga man priminė greičiau vieną iš Disney filmų, kurie pateikia pasaulį truputį per rožinių akinių prizmę.

Reziumė. Pirma dalis buvo puikus nuotykis ir įvadas į Anna Ruhe kuriamą pasaulį, kuriame daug pavojų, netikėtumų ir magiškų kvapų. Antra dalis praplėtė pasaulį, pateikdama daugiau paslapčių, pavojų, nuotykių ir netikėtų tiesų apie veikėjus. Man patiko su veikėjais keliauti ir suvokti, kokia didžiulė yra Kvapų vaistinės paslaptis, ir kokią įtaką ji iš tiesų turi pasauliui. Dabar smalsu sužinoti, kaip įvykiai klostysis toliau, ir kokio aršumo kova bus dėl kvapų ir paskutinių stebuklingų meteoro miltelių atsargų. Kol kas vienintelis antros dalies minusas man buvo labai dirbtinai ir neįtikinamai sušvelnintas pavojaus jausmas, kuris tarsi perša mintį, jog pikti dėdės ir tetos pagavę tave tik pagrūmos pirštu prieš nosį. Tiesa, tai galima pateisinti tuo, jog knyga skirta vyresnio amžiaus vaikams, o jiems viskas turėtų tarsi būti labiau pūkuota. Man tokia savotiškai naivi cenzūra nėra labai prie širdies, ir tas siužeto nenoras bent žodeliu pabrėžti, kad pasaulis yra pavojingas, truputį nuvylė, nes kartu ir verčia naiviai tikėtis, kad viskas visados pasibaigs gerai. Tačiau viską bendrai paėmus, knyga labai patiko ir buvo tikrai malonu ją skaityti. Su nekantrumu laukiu tolimesnių dalių.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.