Knyga: Kvapų vaistinė. Magija tvyro ore – Anna Ruhe


Pagrindinė informacija:

Originalo kalba: vokiečių kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2018 Išleista Lietuvoje: 2019 Leidykla Lietuvoje: Terra Publica (Debesų ganyklos) Originalus pavadinimas: Die Duftapotheke. Ein Geheimnis liegt in der Luft Serijos pavadinimas: Kvapų vaistinė Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: 10+ Vertė: Indrė Dalia Klimkaitė Žanras / amžiaus kategorija: vyresnių vaikų literatūra, jaunesnių paauglių literatūra, fantastika, nuotykiai Galimi siužeto raktažodžiai: paslaptys, mistika, naujakuriai, šeima, kvapai, sena vila, draugystė, kvapų vaistinė Puslapių skaičius: 224 Pasakotojas: pirmas asmuo, mergina Apdovanojimai: Leipziger Lesekompass, Ulmer Unke Iliustracijos/žemėlapiai: yra Iliustravo: Claudia Carls Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės) puslapis: čia Įvertinimas: 4 iš 5

Nuo gimimo mus supa įvairūs kvapai, bet ar pagalvojote, jog jie gali būti magiški ir sukelti krušas ar atimti prisminimus? Skamba neįtikėtinai, ar ne? Bet kas, jeigu tai būtų įmanoma?

„Kvapų vaistinė. Magija tvyro ore“ tai vyresniems vaikams (ir ne tik) skirta knyga, kviečianti drauge su trylikamete Liucija (trumpiau Liusė) ir jos šeima atsikraustyti į seną ir daugybę paslapčių turinčią ,,Evijos“ vilą. Namo teritorijoje gyvena buvusi vilos šeimininkė ir stovi didžiulis, įspūdingas šilnamis, kurį prižiūri piktas sodininkas, prie kurio geriau net nesiartinti, nebent nori, kad tave aprėktų ir išbartų. Tačiau Liucę, jos penkiametį broliuką Beną bei kaimynų vaiką Matį tas šiltnamis ima traukti it muses prie medaus, ypatingai, kai Liucija pasiryžta atskleisti visas vilos paslaptis, o šių, pasirodo, pastatas turi su kaupu. Tačiau tai, ką vaikai atranda, yra daugiau, nei jie kada nors galėjo įsivaizduoti.

Foto: © Andrea Katheder, 2018

Vokiečių rašytoja Anna Ruhe gimė Berlyne, Vokietijoje. Paauglystę praleido prie Anglijos krantų, galvodama, kuo gi nori dirbti užaugusi. Kaip pati rašytoja savo oficialiame puslapyje atskleidžia, ji rimtai svarstė tokias profesijas kaip ledų pardavėja ir jūrų biologė. Tačiau galiausiai apsistojo ties grafikos dizainu, kadangi labai mėgo fotografuoti ir piešti. Dėka savo profesijos, autorei teko dirbti dideliuose ir mažuose dizaino biuruose. Pradėti rašyti istorijas Anna Ruhe nusprendė tada, kai jai gimė jos pirmasis sūnus. Berniukas buvo užsispyręs ir nenorėjo miegoti. Dėl to moteriai tekdavo stumdyti vežimėti po parką, kad šis bent kiek numigtų. Autorė atskleidžia, kad ta vienatvė parkuose su sunumi suteikė jai daug laiko apmąstymams. Anna Ruhe prisiminė, jog būdama vaiku ji ieškojo labai ypatingos istorijos, tačiau jos niekaip nerado, kadangi ji net nebuvo užrašyta. Tada ji pagalvojo, kad tikriausiai ir dabar yra vaikų, kurie ieško tos istorijos. Ir taip sūpuodama ant vienos rankos sūnų ji pradėjo rašyti savo pirmą knygą vaikams, kuri pasirodė 2015 m. Tiesa, „Kvapų vaistinė. Magija tvyro ore“ yra rašytojos ketvirtasis kūrinys, jeigu gerai suskaičiavau. Beje, jis priklauso vienai ilgiausių šiuo metu rašytojos sukurtų knygų serijų, kurią sudaro penkios dalis. Bet čia dar ne viskas apie Kvapų vaistinę.

Claudia Carls

O kad knygą būdų dar įdomiau skaityti, ją nespalvotomis iliustracijomis papildė Claudia Carls. Ji gimė Hamburge, Vokietijoje, bei yra diplomuota dizainerė. Claudia Carls kuria paveikslėlių knygas, knygas vaikams ir jaunimui, dalykines knygas ir plakatus. Skaityti knygą „Kvapų vaistinė. Magija tvyro ore“ su jos kurtomis iliustracijomis buvo labai malonu. Asmeniškai man, jų stilius labai patiko. Tik minusas, kad jų būtent dėl grožio norėjosi knygoje išvysti labai daug.

Kalbant apie pačią istoriją, galiu pasakyti, kad ji puikiai tiknka skaitytojams, trokštantiems nuotykių ir paslapčių. Skaitydama šią knygą prisiminiau visas vaikams skirtus nuotykių, paslapčių ir detektyvo prieskonio turinčias istorijas. Rašytoja pasitelkdama mįslingus daiktus ir vietas (seną vilą ir šiltnamį), sukurpia įdomią ir įtraukiančią istoriją, kurios atomazga maloniai nustebina. Knygos personažai taip pat puikiai parinkti istorijai. Liusė yra drąsi ir protinga mergaitė, iš kurios perspektyvos istoriją įdomu stebėti, kadangi mergaitės nereikia niekam versti kažką daryti. Ji yra aktyvi veikėja, ir dėl to visas siužetas rutuliojasi ganėtinai natūraliai.

Liusės jaunėlis broliukas yra tarsi tikrų broliukų įsikūnijimas trokšta nuotykių, dėmesio, žaidinimų ir… jam nelabai sekasi klausyti kitų nurodymų ar suvokti, kas pavojinga, o kas ne. Todėl istorijoje netrūksta pavojų ir problemų. Ir galiausiai šią magišką trijulę, nes juk visose istorijose magiškas skaičius yra trys, užbaigia Matis – atsargusis, bet ir labai smalsus kaimynų vaikis, trokštantis atskleisti vilos paslaptis, kad galėtų atskleisti savo šeimos paslaptis.

Siužetas vystomas nei per lėtai, nei per greitai, pateikiant tik reikalingą informaciją ir per daug nenukrysptant į šalį, jeigu tai nėra pamatas antrai daliai. Tiesa, vietomis man pasirodė, kad autorė gal per daug skuba ir padeda personažams atskleisti visas paslaptis, kadangi veikėjai be didelio vargo išspręsdavo problemas ir gaudavo informaciją. Kartais norėjosi, kad viskas jiems nesisektų kaip sviestu patepta.

Patys istorijos elementai, atsižvelgiant į patį skaitytoją, jo amžių, pomėgius ir sukauptą istorijų bagažą, gali sužaisti įvairiai: bus nauja ir įdomu arba bus nuvalkiota ir nelabai įdomu. To priežastis ta, kad autorė pasirinko seną vilą, kuri yra apipinta įvairių istorijų, ir į šią paslaptingą vietą atsikrausto nauji žmonės. Asmeniškai man šie elementai yra gerai pažįstami, ir dažniausiai autoriai su jais elgiasi ganėtinai panašiai, todėl nuspėti kai kuriuos siužeto momentus tikrai nėra sudėtinga. Tačiau kuriama paslaptis ir sukurti personažai tarsi užgožia šiuos elementus, nustumdami juos po kurio laiko į antrą planą, o tai suteikia skaitytojui įdomių momentų ir siurprizų, ypatingai didelių, jeigu neskaitysite anotacijos. Taip pat rašytojos stilius bei vertimas man buvo malonus, ir dėl to skaitymas tikrai neprailgo.

Reziumė. Anna Ruhe knyga „Kvapų vaistinė. Magija tvyro ore“ turi visus patrauklius paslapčių ir nuotykių knygos skirtus elementus – sena vila, daugybė paslapčių ir pavojų, vis neklausantis ir bėdų priverdantis broliukas, drąsi mergina ir geras bičiulis, pasiruošęs drauge gliaudyti mįsles it saulėgrąžas. Be to, sužinosite vieną didelę paslaptį, kuri pažeria daug netikėtumų ir pavojų. Tai knyga skaitytojams, trokštantiems patirti nuotykius ir atskleisti vieną didelę paslaptį. Jums tik reikia sukaupti drąsą ir atsiversti šią knygą.


Rekomenduojame. Knyga patiks, jeigu patiko Serge Brussolo „Pegė Sju ir fantomai“ serija, Vanessa Walder „Aš ir nevykėliai“ serija.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.