Knyga: Influencerė – Victor Panicello


Pagrindinė informacija:

Originalo kalba: ispanų kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2006 Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje:  Alma littera Originalus pavadinimas: Influencer Serijos pavadinimas: nėra Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: 14+ Vertė: Aurelija Lieponytė Žanras / amžiaus kategorija: paauglių literatūra, šiuolaikinė literatūra, realistinė literatūra Galimi siužeto raktažodžiai: socialiniai tinklai, instagram, šeima, draugystė, populiarumas, dirbtinumas, socialinių tinklų žvaigždė  Puslapių skaičius: 224 Pasakotojas: pirmas asmuo, mergina Apdovanojimai: nėra Iliustracijos/žemėlapiai: nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės) puslapis: čia Įvertinimas: 3 iš 5

Ar galite įsivaizduoti savo gyvenimą be socialinių tinklų? Tikriausiai ne. Facebook, Instagram, Snapchat, Tik Tok, Twitter ir daugybė kitų buvusių, esamų ir dar tik pasirodančių platformų pavergia mus ir leidžia tiesiogiai stebėti kitų gyvenimą, dalintis informacija ir akimirkai pamiršti savo gyvenimą. Tačiau kol vieniems tai tik laisvalaikis, antriems tai gyvenimo tikslas, jo dalis ir galiausiai netgi verslas. Tačiau juk žinote tą posakį, kad ne viskas auksas, kas auksu žiba? Victor Paniccelo knyga „Influencerė“ būtent siekia nugramdyti visus tuos blizgučius ir suteikti progą skaitytojams išvysti, koks iš tiesų esti tas influencerių gyvenimas.

Rašytojas Victor Panicello

Víctor Panicello – žymus ispanų vaikų ir paauglių rašytojas, įvertintas daugybe reikšmingų premijų. Savo internetiniame puslapyje jis pasakoja, jog pradėjo kurti nuo dešimto dešimtmečio ir net neketina sustoti teigdamas, kad jo galvoje visad yra įvairių idėjų istorijoms. Tačiau kodėl Victor Panicello kuria knygas būtent paaugliams? Rašytojas pasakoja, jog rašo jaunimui, nes šiame amžiaus tarpsnyje vyksta didžiausi mūšiai, kurie traukia skaitytojų ir drauge jo dėmesį. Taip pat autoriui patinka paauglių noras matyti nepagražintą tiesą, o tai suteikia galimybę liesti rimtas ir aktualias temas. Būtent vieną iš tokių temų ir liečiama jo naujausioje ir, beje, pirmojoje išverstoje į lietuvių kalbą knygoje.

„Influencerė“ pasakoja apie šešiolikametę paauglę Nadią, kuri nėra labai gabi mokslams ir daug laiko praleidžia internetinėje realybėje, sekdama jai patinkančius žmones. Pakerėta to blizgančio ir tobulo pasaulio mergina nusprendžia, jog nori pati tapti garsia Instagram influencere ir iš to pragyventi. Deja, ji neišskiria nei išvaizda, nei protu, todėl viską reikia gerai apgalvoti ir strateguoti.

Prisiskaičiusi įvairių patarimų, kaip kuo greičiau surinkti armijas sekėjų, mergina padedama draugės kuria turinį, tačiau sąžiningumas ir darbštumas toli merginos nenuveda. Mergina pasiryžta griebtis neleistinų būdų ir mokėti didžiulius pinigus, kad tik tas sekėjų skaičiukas augtų, ir jos svajonė galėtų išsipildyti. Netrukus ji prasimuša socialiniuose tinkluose ir sulaukia trokštamų sutarčių su įvairiomis įmonėmis bei tampa populiari. Tačiau išlikti populiariai ne ką sunkiau, nei tokia tapti. Taigi, ar dedamos pastangos dėl kiekvieno sekėjo iš tiesų yra to vertos, ir kaip iš tiesų atrodo tas influencerių gyvenimas? Būtent į tokius klausimus atsako ši knyga… bei suteikia patarimų, kaip pasiekti populiarumą.

Vienaip ar kitaip daug kas jau yra girdėję iš pačių influencerių ar bent jau turi susikūrę savo vaizdinį, kaip atrodo tas blizgantis pasaulis. Todėl jeigu iš tiesų jūsų žinios šie tema nėra paviršutinės, knyga jūsų nei kiek nenustebins, nešokiruos ar nepateiks kažko naujo. Tai yra minusas. Rašytojas tiesiog naudoja gan dažnai aptariamus influencerių gyvenimo momentus, pradedant nuo to, kaip jie stengiasi gudrauti, kad susikurtų sau patrauklų ir dėmesio vertą įvaizdį, kaip strateguoja, kad sekėjai atrastų jį/ją ir domėtųsi jo/jos asmeniniu gyvenimu, o kai ateina trokštamas populiarumas, kokios bėdos ištinka tada.

Tačiau jeigu tikitės kažko labai bjauraus, trikdančio ar nemalonaus, šioje knygoje to tikrai nerasite, nors tikriausiai tikėsitės. Juk kalbame apie blizgučių pasaulį. Jo be skandalų ir purvo juk neįsivaizduojame, tačiau Victor Panicello nelenda į tą tamsųjį pasaulį, tačiau jį tikrai pamini, kad skaitytojas žinotų, jog čia viskas egzistuoja ir nepaprastai lengva paslysti. Tačiau dėl stiprią valią ir tikslą turinčios Nadios, kažko skandalingo, kad žurnalistai ją suėstų gyvą, nenutinka. Atrodo, kad autorius tarsi nori padrąsinti influencerio karjeros siekiantį jaunimą, kad galima būti populiariam ir nemėginant pritapti prie blogos kompanijos.

Pati istorija parašyta laiko šuoliais, siekiant atskleisti, jog populiarumas neateina per vieną dieną, ir influenceriais pasiryžę tapti asmenys turi daug stengtis bei būti kūrybingi. Todėl iš tiesų man buvo įdomu stebėti, kaip autorius sugebės padidinti Nadios sekėjų skaičių, kai pati veikėja man nepasirodė charizmatiška ir įdomi. Bent jau aš pati vargu bau ją sekčiau socialiniuose tinkluose.

Kitas patikęs dalykas buvo tai, kad istorija pasakojama per paauglės perspektyvą, pateikiant jos išgyvenimus, mintis bei supratimą, ką reiškia būti influencere, ir ką dėl to asmuo pasiryžęs padaryti. Dėl to istorija tampa asmeniškesne ir reiškia daugiau nei kokia nors dokumentika apie influencerius.

54615293. sy475
Ispanų kalba išleistos knygos viršelis

Labiausiai skaitant šią knygą man patiko Nadios ir jos santykiai su draugais ir tėvais. Influencerių fenomenas nėra naujas. Visad egzistavo reklama naudojant žymius žmones, tačiau šiomis dienomis tai vyksta pasitelkus kitokias priemones ir mastas yra ženkliai didesnis. Tai, kas aišku jaunimui, kitoms kartoms yra sunkiai galvoje telpantis dalykas, ir Nadios tėvai nieko apie socialinius tinklus ir ten vykstantį verslą neišmano, todėl kyla barniai, diskusijos ir atsiranda paslapčių. Stebėti šią kartų ir pasaulėžiūrų akistatą buvo įdomu, nes viskas vyko labai organiškai ir įtikinamai.

Pabaigus skaityti knygą ir atėjus metui ją įvertinti, jaučiausi plėšoma į kelias dalis. Knyga tikrai gerai parašyta, tačiau siužetas…. Asmeniškai, taip jau sutapo, kad pastaruoju metu influencerių fenomenas yra ganėtinai plačiai aptariama tema, ir į mano akiratį pateko YouTube platformoje esančio The Take kanale pasirodęs filmukas ,,The Tragedy of the Influencer – A Symbol of What We’ve Lost“ (liet. Influencerio tragedija – simbolis to, ką mes praradome) ir keli reportažai apie influencerių fenomeną Kinijoje. Čia populiarėja gyvos ir labai pelningos influencerių tiesioginės transliacijos, kurių metu pardavinėjamos prekės ir bendraujama su sekėjais. Netgi yra įmonės, kuriose mokina būsimus influencerius būti sėkmingais pardavėjais. Taigi, man asmeniškai knyga tik atkartojo žinomus faktus, pridedant pačios veikėjos emocijas ir mąstymą. Todėl siužetas buvo vidutinis, nors puikiai suprantu, kad tiems, kurie nesidomi socialiniais tinklais, siužetas patiks ar net sužavės.

Reziumė. Víctor Panicello „Influencerė“ yra tarsi langas į influencerių kasdienybę ir dedamas kruvinas pastangas dėl kiekvieno sekėjo. Istorija pasakoja paauglės, kuri siekia tapti įžymia ir iš to pragyventi, gyvenimą. Griebdamasi pačių įvairiausių būdų mergina siekia užsibrėžto tikslo, taip atverdama Pandoros skrynią ir skaitytojams patvirtindama, kad blizgučiai yra tik paviršius, už kurio vis dėlto slypi sunkus darbas ir daugybė pavojų. Tai paprasta, bet aktuali jaunimui (ir ne tik) istorija, pasakojanti apie populiarumo kainą patrauklia ir jiems suprantama kalba bei forma – pirmo asmens pasakojimas naudojant laiko šuolius. Paaugliams istorija bus naudinga geriau susipažinti su influencerių pasauliu, o tėvams suvokti, kas per daiktas yra tie influenceriai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.