Nauji knygų leidimai – Hobitas, arba Ten ir atgal


Nėra tikriausiai nė vieno, nežinančio Dž. R. R. Tolkino knygų, kurios virto kino ir animaciniais filmais, ir kurias galima rasto ko gero visose pasaulio šalyse. „Hobitas, arba Ten ir atgal“ (angl. The Hobbit, or There and Back Again) buvo išleista 1937 m. rugsėjo 21 d. ir užbūrė ne vieną skaitytojų kartą.

Teigiama, kad „Hobitas” yra labiau vaikiška, nors ir baisoka pasaka, ir tuo ji skiriasi nuo „Žiedų valdovo”, kurios tikslinė grupė kiek vyresnė. Tačiau abi istorijas skaito tiek vaikai, tiek suaugusieji. Pagal įvykių chronologiją pirmiausia reikėtų skaityti „Hobitą” ir tuomet „Žiedų valdovo” trilogiją, tačiau jos yra savarankiški kūriniai ir skaityti abu nėra būtina, jei jums patiko viena ar kita knyga.


Pirmasis paties autoriaus pieštas viršelis

Kaip teigiama, Tolkinas pasakojęs, kad istorija apie hobitą gimė visiškai atsitiktinai pagavus įkvėpimui, kai ant lapo jis užrašė pirmąjį knygos sakinį: „In a hole in the ground, there lived a hobbit“ (liet. Giliai po žeme, oloje, gyveno hobitas.). Leidžiant knygą pagrindinis jos skaitytojas turėjo būti nuo penkerių iki devynerių, tačiau, pasirodo, ją mielai skaitė ir suaugusieji.

Pirmasis – 1985 m. leidimas

Lietuvoje ši knyga pirmą kartą pasirodė 1985 metais, jos vertimo ėmėsi Bronė Balčienė, ir po jos daugiau niekas nebesiryžo sėsti prie šio klasika virtusio kūrinio. „Žiedų valdovo” trilogiją išvertė tuomet dar mokinys Andrius Tapinas (1994, 1998, 2001 m.; jis – jauniausias Tolkino kūrybos vertėjas pasaulyje). Pirmasis „Hobito” lietuviškas leidimas pasirodė po „Vyturio” leidyklos sparnu. Šios knygos viršelį ir iliustracijas sukūrė pirmasis pasaulyje „Hobito” istorijos iliustratorius Mikhail Belomlinsky rusų kalba 1976 metais išleistai istorijos versijai; jo piešiniais iki šių dienų žavisi viso pasaulio skaitytojai, kurie domisi įvairių šalių leidimais.

2002 m. leidimas

Antrasis knygos leidimas pasirodė 2002 metais, ją perleido leidykla „Alma littera”. Gerbėjai, užaugę su pirmuoju „Hobito” leidimu liko nusivylę šia versija, nes joje nebeliko žemėlapių ir iliustracijų, tiesiog viršelis buvo pritaikytas platesnei skaitytojų amžiaus kategorijai. Naujas viršelis leido iš pradžių laikytą pasaką vaikams paversti labiau suaugusiems skirto „Žiedų valdovo” priešistore.

2008 m. leidimas

2008 metais pasirodė trečiasis knygos leidimas, kuris tapo kone kolekciniu dėl estetiško savo viršelio, kuris idealiai derėjo su tęsinio trilogija. Taip leidykla viliojo pirkti visas 4 Tolkino knygas apie Viduržemę ir stebuklingą Žiedą. Pagrindiniu viršelio akcentu tapo dar 1998 metų „Žiedų valdovas. Dvi tvirtovės“ viršelio centre pavaizduota burtininko figūra, apsupta slibinų.

2012 m. leidimas

Kino teatruose pasirodžiusi knygos ekranizacija „Hobitas: nelaukta kelionė“ buvo proga dar viena proga naujam, 2012 metų, leidimui. Ir, žinoma, jis pasirodė filmo plakato viršeliu, kuriame savo namelio tarpduryje vaizduojamas hobitą Bilbą Beginsą įkūnijęs aktorius Martinas Frimanas. Antrą kartą istorija pasirodė viena, be „Žiedų valdovo”.

hobitas
2020 m. leidimas

2020 metais pasirodė dar vienas kolekcinis šios istorijos leidimas. Šįkart leidykla labai pasistengė derindama ne viršelius, o knygų nugarėles. „Hobito” viršelis šįkart išsiskiria bendrame kontekste – jame vaizduojamas Vienišasis Kalnas ir slibinas Smogas.

2020 m. „Hobito” ir „Žiedų valdovo” trilogijos nugarėlės maketas

Tačiau knygų lentynoje mes viršelių nematome, todėl knygų nugarėlės buvo sukurtos taip, kad „Hobitas” derėtų su savo istorijos tęsiniais – „Žiedų valdovo” trilogija.

Netgi 5 knygos leidimai! Ir manau, kad tai toli gražu nebus tas skaičius, kuriuo jie pasibaigs. O jūs kurį leidimą skaitėte ar galbūt turite? Galbūt atsiras tokių, kurie dar gali grožėtis pirma lietuvių kalba išleista „Hobitas, arba Ten ir atgal“ versija?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.