9 faktai apie rašytoją Eleanor H. Porter ir „Polianą“


Šįkart geriau susipažinkime su rašytoja Eleanor H. Porter ir ją visame pasaulyje išgarsinusia knyga „Polianą“, kuri visam laikui yra įrašyta į vaikų literatūros istoriją ir tapusi klasika. Pasižiūrėkite, ar visus mūsų surinktus faktus žinote apie rašytoją ir vaikams (ir ne tik) skirtą knygą. Jeigu nieko nesate girdėję, gal susigundysite perskaityti knygą, kuri tikrai verta dėmesio.

Eleanor H. Porter

Faktas Nr. 1. Amerikos rašytoja Eleanora H. Porter gimė 1868 m. gruodžio 19 d. Littleton (Naujasis Hampšyras), o mirė 1920 d. gegužės 21 d. Kembridžas (Masačiusetso valstija).

Faktas Nr. 3. Rašytoja Eleanora H. Porter nuo vaikystės mokėsi muzikos, vėliau studijavo Bostone, Naujosios Anglijos muzikos konservatorijoje. Rašytoja buvo choro dainininkė, vėliau mokytoja, tačiau nuo 1901 m. atsidavė rašymui.

Faktas Nr. 3. Nors rašytoja Eleanora H. Porter yra parašiusi kelis šimtus apsakymų, kurie sugulė į aštuonis rinkinius, garsiausias autorės kūrinys yra būtent „Poliana“, kuri buvo išleista 1913 m. Originalus šios knygos pavadinimas yra „Poliana: džiaugsmo knyga“ (angl. „Pollyanna: The Glad Book“), tačiau vėliau paaiškinamoji antraštė išnyko, nes jau iš pagrindinio pavadinimo yra aišku, kokia tai knyga.

Faktas Nr. 4. Žodis „Poliana“ (angl. „Pollyanna“) yra tapusi sąvoka, kuri apibūdina beatodairišką optimistą, džiaugsmu trykštanti asmenį, kuris bet kokioje situacijoje mėgina įžvelgti kažką gero. Taigi, štai kodėl po truputį paaiškinamosios antraštės buvo atsisakyta.

Pollyanna book covers
„Poliana“ knygos Amazon platformoje

Faktas Nr. 5. Rašytoja Eleanora H. Porter kūrinys „Poliana“ sulaukė didelio populiarumo. Per septynerius metus autorei dar gyvai esant, knyga buvo išleista netgi 47 kartus. Paskatinta šios sėkmės, rašytojo 1914 m. išleido tęsinį. Jis vadinosi „Poliana užauga“ (angl. „Pollyanna Grows Up: The Second Glad Book“).

Pegaso vaikų kolekcija, trečia knyga serijoje. Tai yra penktasis kartas, kai knyga yra išleista lietuvių kalba.

Faktas Nr. 6. Pirmą kartą lietuvių kalba „Poliana“ buvo išleista 1998-aisiais. Pegaso vaikų kolekcijoje pasirodęs leidimas jau yra penktasis.

Faktas Nr. 7. Rašytoja Eleanora H. Porter kūrinys „Poliana“ yra ne kartą ekranizuotas įvairiais pavidalais: filmai, serialai ir pjesės. Prie 1960 m. pasirodžiusio filmo kūrimo prisidėjo pats Walt Disney. Naujausios ekranizacijos pasirodė 2003 m. ir 2018 m. 2003 m. pasirodė filmas, kuris yra labai ištikimas knygos siužetui, tik veiksmas vyksta ne Amerikoje, bet Anglijoje. Filmą galima rasti Youtube platformoje. 2018 m. pasirodė Brazilijos telenovelė, kuri pavadinta „Polianos nuotykiai“.

Polianos statula priešais Littleton viešąją biblioteką

Faktas Nr. 8. 2002 m. gyventojai iš Littlleton, Naujojo Hamšyro (JAV) atidengė bronzinę statulą siekdami pagerbti rašytoją Eleanor H. Porter, vieną iš žymiausių šio miestelio gyventojų. Ši statula vaizduoja besišypsančią Polianą, plačiai išskėtusią rankas. Kiekvieną vasarą miestelio gyventojai rengia „Oficialų Polianos džiaugsmo dienos“ festivalį.

Faktas Nr. 9. Paskutinius savo penkiolika gyvenimo metų rašytoja Eleanor Hodgman Porter praleido Kembridže, Masačiusetse. Jai buvo 51 metai, kai ji mirė 1920 m. gegužės 21 d. nuo tuberkuliozės. Ji nesusilaukė vaikų.

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.