Knyga: Dvasių nuotaka – Yangsze Choo


dvasių nuotaka

PAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originalo kalba: anglų kalba Skaityta kalba:  lietuvių kalba  Pirmasis originalus leidimas: 2013 Išleista Lietuvoje: 2020 Leidykla Lietuvoje: Alma littera Originalus pavadinimas: The Ghost Bride Serijos pavadinimas: nėra Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: 14+ Vertė: Irena Kupčinskienė Žanras / amžiaus kategorija: paranormalus, romantika, istorinis Galimi siužeto raktažodžiai: Azija, kinų tradicijos, mirusieji, mirties pasaulis, santuoka su mirusiuoju, dvasios, santuoka, mitai, mirtis, mirties mitologija, mirties papročiai Puslapių skaičius: 344 Pasakotojas: pirmas asmuo, mergina Apdovanojimai Mythopoeic Fantasy Award Nominee for Adult Literature (2014)Shirley Jackson Award Nominee for Novel (Finalist) (2013)Goodreads Choice Award Nominee for Fantasy and for Debut Author (2013)Carnegie Medal Nominee (2014) Iliustracijos/žemėlapiai:  nėra Ekranizacija: Ghost Bride (Netflix, 2020) Autoriaus (-ės)  puslapis: čia Įvertinimas:  3  iš 5

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Yangsze Choo“
Rašytoja Yangsze Choo

Pirmą kartą su keistu, atokiose Kinijos vietose praktikuojamu papročiu, kai gyvas žmogus sutuokiamas su mirusiuoju, susidūriau žiūrėdama Pietų Korėjos dramą A Korean Odyssey (jeigu nematėte, o jums patinka fantastika su romantikos prieskoniais, siūlau dirstelėti). Būtent tada plačiau ir pasidomėjau šiuo reiškiniu, o Netflix’e išvydusį anonsą apie serialą, kurio centre yra būtent šis šiurpusis paprotys, negalėjau suvaldyti entuziazmo ir skubėjau jį pasižiūrėti. Apie tai, kad jis yra sukurtas pagal knygą ir kad netgi pati knyga yra išversta į lietuvių kalbą, sužinojau gerokai vėliau. Juk vis dėl to, knyga priklauso ne paauglių, o suaugusiųjų literatūrai. Šiomis knygomis, deja, labai daug nesidomiu. Bet šiaip ne taip informaciją apie vertimą mane pasiekė ir iškart įsigijau šią knygą, kurią gavus, su nekantrumu atsiverčiau.

Rašytoja Yangsze Choo yra ketvirtos kartos kinų kartos palikuonė Malazijoje. Vaikystėje rašytoja praleido daug laiko įvairiose šalyje. Baigusi Harvardo universitetą ji dirbo daugybė įvairių darbų įmonėse, o laisvu laiku rašydavo istorijas ant kavos staliuko namuose. 2013 metais pasirodė jos pirmoji knyga ,,Dvasių nuotaka“, kuri iškart susilaukė nemažai dėmesio ir net Netflix ekranizacijos. 2019 metais pasirodė jos antroji knyga, ,,Naktinis tigras“, kuri buvo atrinka į Reese Witherspoon knygų klubą ir įtrauktą į to meto geriausių knygų sąrašus. Kaip pati autorė savo puslapyje pamini, nė viena iš jos knygų nebūtų atsiradusios be didžiulio kiekio juodo šokolado. Autorė taip pat atskleidžia, kad mėgsta valgyti ir skaityti ir dažnai abu šiuos darbus daro netgi vienu metu.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „ghost bride“
Kadras iš Netflix 2020 metų serialo ,,Ghost bride“

Pajudėkime prie knygos. ,,Dvasių nuotaka“ nukelia skaitytojus į 1893 metus Malają. Pagrindinė veikėja yra Li Lan, garbingos, bet neturtingos kinų šeimos duktė, kuriai jau laikas pradėti galvoti apie santuoką. Vieną dieną jos tėvas gauna keistą pasiūlymą iš labai turtingos Limų šeimos – jie nori, kad Li Lan taptų jų vienturčio sūnaus, mirusio neaiškiomis aplinkybės, žmona. Tai merginai ir jos šeimai suteiktų finansinį stabilumą o ir, pagal tikėjimą, nuramintų neramią dvasią. Tačiau atlikti šią baugią tradiciją nėra jau tokia trokštama merginos svajonė, o jos širdį pavergia kitas Limų vyras, kuris dabar tampa šeimos turto paveldėtojų ir, pasirodo, vaikystėje su juo buvo sudaryta santuokos sutartis dėl Li Lan. Taigi, kam čia ta santuoka su numirėliu?

Bėda ta, kad tas numirėlis taip trokšta Li Lan, kad lengvai neketina pasiduoti. Jis braunasi į merginos sapnus, neduodamas jai taip ramybės, o vestuvės su širdį pavergusiu nauju turtų paveldėtojų atrodo vis tolimesnė svajonė, nes dėl pasikeitusio jo statuso pasikeičia daug ir su jo ateitimi susijusių dalykų. Galiausiai vieno nutikimo dėka Li Lan pakimba tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių ir jai tenka ieškoti būdų atsikratyti įkyriu kavalieriumi ir rasti būdą sugrįžti pas gyvuosius.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „ghost bride“
Kadras iš Netflix 2020 metų serialo ,,Ghost bride“

Kaip jau galėjote suprasti, tai knyga įtraukianti du pasaulius: mitinį mirties ir realųjį, gyvų žmonių pasaulį. Tarp šių dviejų pasaulių būtent ir keliaujame kartu su pagrindine veikėja Li Lan, kuri tarsi tampa visų skaitytojų vedle po mums, europiečiams, menkai pažįstamą kinų mitologijos pasaulį. Suprasdama, kad visa tai nauja, autorė netgi knygos pabaigoje pateikia nemažai glaustos informacijos apie dialektus, santuoką su dvasiomis ir pomirtinį pasaulį. Taigi, jeigu nieko nežinote apie tai, puiki špargalkė jums yra parūpinta ir tai man labai patiko.

Būtent pristatytas dvasių (mirties) pasaulis yra šios knygos pagrindinis arkliukas. Jis, man europietei, lietuvei, buvo egzotiškas, neįprastas, užburiantis ir kartu bauginantis. Tai buvo kažkas negirdėto ir nepatirto. Visi tie dvasių pinigai, popierinių namukų ir kitų figūrėlių deginimas ir t.t. Tai yra neįprasta ir kartu labai žavi, kaip ir keistas paprotys gyvą sutuokti su mirusiu ar net nužudyti merginas, kad jas sutuoktų su mirusiais. Todėl, kad autorė viską detaliai aprašo, susipažinti su mirties pasauliu yra lengva ir įdomu.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „ghost bride“
Kadras iš Netflix 2020 metų serialo ,,Ghost bride“

Tiesa, nenukrypstant nuo temos, pagrindinė veikėja iš tiesų man priminė etatinę gidę. Kad ir kaip buvo stengtasi jai suteikti gyvybės, man ji vis priminė šachmatų figūrėlę, kurią autorė vis stumdė iš vienos pusės į kitą, kad skaitytojas galėtų kuo geriau susipažinti su abejais pasauliais ir juose gyvenančiais veikėjais ir sutvėrimais. Taigi, ar jums patiks knyga, ar ne, labai daug priklausys nuo jūsų pačių, kaip skaitytojo, prioritetų. Jeigu jus domina fantastinis elementas ir mėgstate turistinio pobūdžio siužetus, knyga, tikėtina, jums labai patiks, bet jeigu ieškote istorijoje personažų ir siužeto… Tada didelė tikimybė, kad knyga jus gali suerzinti. Asmeniškai, ji man kėlė dvejopus jausmus. Man patiko paturistauti, tačiau norėjau iš aštrumo iš romantinės siužeto linijos, kuri vis dėl to ir buvo visos istorijos katalizatorius, bei ryškesnės pagrindinės veikėjos asmenybės. Dabar ji man buvo… figūrėlė.

Kalbant apie romantinę siužeto liniją, tai ji buvo… kažkokia flegmatiška. Gal nereikėtų tuo stebėtis, nes autorė ją įtraukė tik pasiūlius redaktoriams. Originaliai rašytoja nebuvo įterpusi jokių čia meilių seilių. Taigi, romantinė siužeto linija greičiau istorijoje tapo gražia dekoratyvine detale, kuri tam tikrose istorijos vietose iš tiesų buvo svarbi ir reikalinga daryti įtaką veikėjai, bet reziumė romantinė siužeto linija man tiesiog kūrė pasakos efektą. Suprantate, kai skaitai pasaką ir ten veikėjas įsimyli kažką vardant to, kad mylėtų, o kodėl įsimyli niekas nežino ir nesupranta, bet dėl to asmens padarys viską. Tiesa, čia gali slypėti kultūriniai niuansai. Kol mes europiečiai esame svajokliai, azijiečiai gali būti tiesiog labai praktiški, o to meto turtingų šeimų merginos (nepamirškime, kad pagrindinei veikėjai yra 18 metų) labai naivios ir auginamos šiltnamio sąlygomis.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „ghost bride netflix“
Kadras iš Netflix 2020 metų serialo ,,Ghost bride“

Kitas išskirtinis šios knygos bruožų yra detalumas. Autorė nesibodėjo pateikti daug smulkmenų, istorinių faktų apie tą laikmetį, maistą, papročius, drabužius ir gyvenimą. Kartais tų detalių tiek daug ir jos visos naudojamos drauge su personažų detaliais prašymais, kurie mintyse sukuria gyvus jų portretus, kad gali net pavargti nuo tokios informacijos gausos. Asmeniškai, iš pradžių man patiko viso tos detalės, kurios leido geriau pažinti to meto laikotarpį ir gyvenimą, detaliau mintyse viską įsivaizduoti, bet po kurio laiko tai pradėjo slėgti ir erzinančiai stumti šalin nuo pagrindinio siužeto ir įvykių. Mane domino veikėjų veiksmai, o ne ilgi ir išsamūs aprašymai, kurie stabdydavo siužetą. Taigi, tai savotiškas pliusas ir minusas viename. Jeigu jums patinka aprašymai, kuriuose, iš tiesų daug įdomios informacijos, tai knyga bus saldainiukas, o jeigu tokie dalykai jums ne prie širdies, tikriausiai knyga galės pavirsti puikiu jūsų kantrybės išmėginimo įrankiu.

Galiausiai, knygą vis lyginau su matytu serialu ir mėginau nuspręsti, kas buvo iš tiesų įdomiau: knyga ar serialas. Nors abiejų istorijų pamatai tie patys, į kai kuriuos dalykus buvo pažvelgta kitaip. Seriale stipresnė romantinė ir detektyvinė siužeto linijos, o knygoje pabrėžiama kultūra ir pasaulio suvokimas. Todėl, jeigu jus domina santuoka su numirusiais motyvais, bet nedomina detalūs aprašymai, gali rinktis serialą, o jeigu priešingai, tada knygą.

Reziumė. ,,Dvasių nuotaka“ nukelia skaitytojus į kitą pasaulį, apie kurį viena ausimi gal ir esame girdėję, bet taip ir neišdrįsę pažinti. Skaitydami šią knygą pasijusite tarsi skaitantys pasaką suaugusiems, kuri įtraukia savo egzotiškumu, o pavergia galimybe daugiau sužinoti apie mums, europiečiams, menkai pažįstama kinų mitologiją, papročius, maistą ir gyvenimą. ,Dvasių nuotaka“ mane pakerėjo savo dvasių pasauliu ir kinų papročiais. Vien tik dėl knygoje pateiktų žinių norėčiau ją rekomenduoti visiems, tačiau neturiu pamiršti, kad be žinių, šioje knygoje taip pat yra ir pasakojimas, kuris, deja, tiks ir patiks jau ne visiems. Knyga tiks fantastams ar tiems, kurie prijaučia tokio tipo istorijas, kadangi knygoje yra fantastinių elementų. ,,Dvasių nuotakos“ nesiūlyčiau imti užkietėjusiems realistams ir tiems, kuriems veikėjai ir veiksmas istorijose yra prioritetas. Ši istorija paprasčiausiai gali jus nuvilti, nes ne veikėjai, o pasaulis yra dėmesio centre.


1 mintis apie “Knyga: Dvasių nuotaka – Yangsze Choo

  1. Mano pati pačiausia 2020 m. knyga. Joje žavėjo viskas: originalumas, rytų papročiai, pomirtinio gyvenimo vingiai. Super.

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.