Knyga: Tinklas – Sara Allegrini


Tinklas

PAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originalo kalba: italų kalba Skaityta kalba:  lietuvių kalba  Pirmasis originalus leidimas: 2014 Išleista Lietuvoje: 2020 Leidykla Lietuvoje:  Alma littera Originalus pavadinimas: La rete Serijos pavadinimas:  nėra Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: 14+ Vertė: Ieva Frigerio Žanras / amžiaus kategorija: paauglių literatūra, spichologinė, realistinė, šiuolaikinė literatūra Galimi siužeto raktažodžiai: paaugliai, miškas, išmėginimai, paauglių problemos, santykiai su tėvais, anoreksija, elgesio sutrikimai, smurtas, patyčios Puslapių skaičius: 256 Pasakotojas: daug perspektyvų, mergina ir vaikinai Apdovanojimai:  – Iliustracijos/žemėlapiai:  nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės)  puslapis: nėra Įvertinimas:  4  iš 5

Rašytoja Sara Allegrini tikra slapukė. Internete nepavyko rasti nei jos nuotraukos, nei daug informacijos apie šią asmenybę, išskyrus tuos kelis sakinius, jog ji gimė 1978 metais Perugijoje. Nuo 2004 metų ji moko mokyklose filosofijos ir psihologijos, rengia kūrybinio rašymo ir teatro dirbtuves. Tikrai labai nedaug informacijos, o svarbiausia leidžiančios suprasti, kaip jai kilo mintis parašyti Tinklą. Galima tik spėlioti, kad tikriausiai ją įkvėpė jos pačios mokiniai.

Taigi, judame prie kūrinio. Šis intriguojantis sakinys ,,Kaip išgelbėti tą, kuris nenori būti išgelbėtas?“ ir tamsus viršelis iškart užduoda toną apie kažką paslaptingo ir pavojingo. Tai patraukė mano dėmesį ir, atsiradus galimybei, įsigijau knygą vieno išpardavimo metu ir dabar labai džiaugiuosi, jog nevilkinau laiko, kaip dažnai man nutinka įsigijus naujas knygas, ir ją nusipirkusi greitai pagriebiau į rankas.

Atsivertę knygą jūs kartu su personažais atsidursite atokiame miške be jokios galimybės su kuo nors susisiekti. Paaugliai nežino, kas čia vyksta, ir kaip jiems pasprukti iš šios šiurpios vietos, kurioje greitai kažkoks paslaptingas žmogus ima jiems ant popieriaus lapo nurodynėti, ką jie turi daryti. Iš viso stebėsite pasaulį iš keturių skirtingų paauglių perspektyvų: Danielio, Madelenos, Elijo ir Gabrielio. Su visais jais susipažinsite neiškart ir tam, kad būtų palaikoma tinklo atsiradimo paslaptis ir priežastis. Tačiau pirmieji personažai, su kuriais mes susipažįstame, gauna žemėlapius, o jais pasinaudoję suranda aptriušusį namą, kuriame kažkas ant sienos palikdavo lapą, ant kurio būdavo parašytos naujiesiems gyventoms įvairios užduotys. Žinoma, jų paaugliai neskuba vykdyti, bet prispirti alkio galiausiai pasiduoda, ir taip prasideda nauji atradimai.

Visi istorijoje esantys paaugliai – tiek tie, iš kurių perspektyvų mes stebime pasaulį, tiek anie, kurie bendrauja su pagrindiniais veikėjais – gyvena skirtingus gyvenimus, tačiau paslaptingas miškas suburia juos į vieną vietą, padėdamas jiems perkratyti savo norus, gyvenseną ir išsukti iš į pražūtį juos vedančio kelio, kuriuo jie jau taip įprato žingsniuoti, jog net nesupranta, kad juo nusiris į prarają.

Kiekvienas pagrindinis veikėjas yra vienos tam tikros paugliško gyvenimo problemos įsikūnijimas ir simbolis. Sara Allegrini pasirinko pačias opiasias ir dažniausiai su paaugliais siejamas problemas: anoreksiją, tėvų meilės nevertinimą, sulaukėjimą, narkotikus ir skausmą netekus mylimo šeimos nario. Knygoje sukurto tinklo dėka mėginama padėti šiems paaugliams, o drauge ir skaitytojams, surasti kelią atgal į šviesą.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „forest old house“

Kadangi veikėjai turi skirtingas problemas ir priešistores, tinklas naudoja skirtingus būdus padėti paaugliams atrasti save iš naujo ir suvokti, kokiame liūne jie yra atsidūrę. Taip yra palaikomas istorijos įdomumas, suteikiantis progą į viską žvelgti į pačių įvairiausių kampų.

Nesu didelė gerbėja tokių knygų, kurių istorija pasakojama iš daugybės perspektyvų. To priežastis yra, kad man vieno personažo perspektyva greitai tampa įdomesnė už kito, ir pradedu kankintis skaitydama neįdomią siužeto liniją. Keista, tačiau su šia knyga man nereikėjo pyktis. Tiesa, vienų perspektyvas man buvo smagu ir nepaprastai įdomu skaityti, bet vis dėlto pasirodė tas vienas personažas, kuris nepatiko. Neįvardinsiu jo, bet priežastis, kodėl jo perspektyvą man buvo sudėtinga skaityti, slypėjo jo pasaulio suvokime ir elgesyje. Tas tekstas tiesiog draskė mane iš vidaus. Norėjau imti ir perversti tuos puslapius, nes man buvo nemalonu skaityti, nors skyrius buvo svarbus ir įdomus. Retai kada personažas ar tekstas išprovokuoja man tokią reakciją ir norą tiesiog sviesti knygą. Nepriimkite to kaip knygos minusą. Tai – be abejonės pliusas, nes sukurti tokį nemalonų personažą reikia talento.

Kaip jau minėjau, pagrindiniai personažai yra tarsi populiarų paaugliškų problemų simboliai. Prisipažinsiu, mane truputį nuliūdino, kad buvo pasirinktos tokios populiarios paaugliškos problemos, apie kurias daug autorių vienaip ar kitaip kalba, kad net jos tapo neatsiejamais paauglystės palydovais ir, jeigu rašai knygą paaugliams, būtinai juos turi panaudoti, nes iš to susideda paauglių gyvenimas. Dėl šios priežasties truputėlį man siužetas nublanko, nes norėjosi unikalesnių, mažiau tyrinėtų paauglystėje kylančių problemų. Tiesa, iš kitos pusės suvokiu, kad įtrauktos bėdos, nors yra autorių labai nuvalkiotos, vis dėlto iš tiesų paaugliai dažniausiai su jomis ir susiduria, todėl pademonstruoti jiems būdus, kaip ištrūkti iš to prakeismo, yra protingas žingsnis. Bet, kaip paminėjau, man norėjosi truputį unikalesnių, mažiau liestų bėdų.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „wandering forest“

Galiausiai kitas šios knygos bruožas, kuris man patiko, kad iš tiesų nežinai, kaip seksis personažams nugalėti savo demonus ir perkratyti savo gyvenimus. Tu skaitai apie juos, kaip jie niršta, pyksta ant tų, kurie taip su jais elgiasi, spyriojasi paklusti poprieriaus lapui, bet nežinai, ar jiems pavyks pakeisti mąstymą ir trokšti iš gyvenimo kažko daugiau. Norisi tikėti, kad viskas baigsis gerai, bet, kad skaitytojas visad abejotų personažų ateitimi, net knygos anotacija užsimina, kad knygoje tikrai viskas nesibaigs gerai, nes, juk, ir gyvenime nevisad viskas pasibaigia laimingai.

Reziumė. Rašytoja Sara Allegrini Tinklas“ – tai knyga, suteikianti skaitytojams viltį, kad ir į kokią bedugnę patektum, visad yra vilties iš jos ištrūkti ir pradėti gyvenimą iš naujo. Tai nėra lengva ir visiems patiksianti knyga, tačiau ją perskaičius galima daug ką suprasti apie gyvenimą, kitus žmones, ir suvokti, kad nėra tokio dugno, nuo kurio nebūtų įmanoma atsispirti ir pakilti į viršų. Ši knyga kviečia suvokti, kad mes visi turime problemų, nemokame suprasti ir įvertinti tai, ką turime ir kaip niekingai žvelgiame į patį brangiausią mūsų turimą turtą.


Rekomenduoju. Jums šita knyga patiks, jeigu patiko Cate Tiernan Nemirtinga mylimoji trilogija, Jasminka Petrović Viskas bus gerai.

1 mintis apie “Knyga: Tinklas – Sara Allegrini

  1. Šią knygą labai patartina paskaityti ne tik paaugliams, bet ir jų tėvams. Šioje knygoje vilties, kad išeitis iš sudėtingiausių situacijų yra, suteikiama ne tik vaikams, bet ir jų tėvams.

    Paspaudė "Patinka": 1 person

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.