Knyga: Pirmieji metai – Nora Roberts


PAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originalo kalba: anglų kalba Skaityta kalba:  lietuvių kalba  Pirmasis originalus leidimas: 2017  Išleista Lietuvoje: 2021 Leidykla Lietuvoje:  Jotema Originalus pavadinimas: Year One Serijos pavadinimas:  Išrinktosios saga Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: 16+  Vertė:  Jurgita Jėrinaitė Žanras / amžiaus kategorija: fantastika Galimi siužeto raktažodžiai: fantastika, distopija, magija, paranormalūs, apokalipsė, pandemija Puslapių skaičius: 416 Pasakotojas: trečias asmuo, daug perspektyvų Apdovanojimai:  Goodreads Metų fantastikos knyga nominacija (2018) Iliustracijos/žemėlapiai:  nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės)  puslapis: čia Įvertinimas:  5  iš 5


Rašytoja Nora Roberts

Nora Roberts yra tikrai labai gerai žinomas vardas bet kuriam suaugusiam skaitytojui daugelyje pasaulio šalių. Ji yra parašiusi ir išleidusi daugiau nei 200 knygų, pasaulyje parduota daugiau nei 400 milijonų jų kopijų. Jos arkliukas – detektyvai, meilės romanai ir maginė fantastika, kurią aš labai mėgstu. „Pirmieji metai“ buvo išleista 2017 metų pabaigoje, ir niekas negalėjo nuspėti, kokia ji bus aktuali po kelerių metų, kai pasaulį užpuls panašios kilmės virusas.   

Vos atsivertus knygą pirmasis sakinys iškart išpranašauja, kad istorijoje bus daug mirčių, kurių pareikalaus ypatinga pandemija, kurią sukels ne paukščių gripas, tačiau juodoji magija. Jei skaitėte šios autorės knygas, tikriausiai žinote, kad Nora Roberts ypač mėgsta maginę fantastiką, kuri įsilieja į realų pasaulį, pernelyg neatsiplėšiant nuo realybės. Rašytoja nekuria naujų ypatingų pasaulių, o savo veikėjus apgyvendina Amerikoje arba ypač pamėgtoje Airijoje. Taip ir šioje knygoje – pagrindinis veiksmas rutuliojasi šių dienų Amerikoje, per kurią keliauja likimo blaškomi veikėjai. 

Būtent nežinoma viską savo kelyje šluojanti liga, kurios ištakos neaiškios mokslininkams, visame pasaulyje sukelia tikrą apokalipsę. Žmonės masiškai miršta, ir išlikusieji turi rasti būdų kaip išgyventi, tuolab, kad didelė dalis išgyvenusiųjų įgyja magiškų galių. Tiek antgamtiškų galių turintys (žavėtojai), tiek ir paprasti žmonės buriasi į piktavališkas grupes, kurios mėgaujasi įsivyravusia anarchija ir naikina viską, kas pasitaiko jų kelyje. Taigi geri žmonės turi susiburti, kad išliktų. 

Ir autorė moka knygos puslapiuose kurti įtampą ir baimę, dėl ko atrodo, kad neskaitai, o žiūri per televizorių veiksmo filmą su siaubo elementais. Nemeluosiu, pirmą pusę knygos skaičiau tokia įsitempusi, kad nuo emocijų antplūdžio nebegalėjau užmigti. Kurgi nebus baisu, kai ant vieno kampo veikėjų tyko Reideriai – nevaldomi žudikai ir prievartautojai -, ant kito – žavėtojai, įgiję stebuklingų galių ir perėję į tamsiąją pusę burtininkai. Atrodo, kad autorė šįkart kūrė ne saujelės išrinktųjų kovą prie tamsą ir juodąją magiją (mėgiamas jos scenarijus), o įtraukė į tai visą pasaulį. Ji į vieną puodą suverčia pragaištingą ligą, sugriuvusią sistemą, žiaurumus ir daliai išlikusiųjų tenkančias magiškas galias.

Kalbant apie veikėjus, jų tiek daug, kad sunku numanyti, kurie jų yra pagrindiniai, kurie liks šalutiniais. Tai – ko gero didžiausias istorijos minusas. Įprastai Nora Roberts kuria trilogiją su keliomis pagrindinėmis poromis ir šalutiniais veikėjais, tačiau šįkart nusprendė į vieną vietą sumesti daugybę personažų, kuriuos galiausiai darosi per sunku atskirti, ką bekalbėti apie jų istorijas ir t.t. Kartais net kyla klausimas, kokiu tikslu vienas ar kitas veikėjas atsiranda knygoje, nes jis nesuvaidina jokio ryškaus ar kažką keičiančio vaidmens. Tokiu būdu ji kuria veiksmo filmo atmosferą, leidžiant susitapatinti skaitytojui kažkiek su kiekvienu jų, bet ne su konkrečiu vienu. Galiausiai perkopus knygos vidurį pagaliau paaiškėja, kuris asmuo taps pagrindiniu centru, apie kurį suksis veiksmas, tačiau nesinorėtų jo išduoti, paspėliokite skaitydami. 

Kaip jau minėjau, ši knyga yra tartum prieš tai parašytų knygų sąjunga. Autorė dažnai rašo apie šeimos ir bendruomenės svarbą, magiją ir didžią gėrio ir blogio kovą. Tačiau šįkart ji pasitelkė ir mirtinos ligos sukeltą apokalipsę, kuri istoriją pavertė tamsia ir baugia. 

Reziumė. Ši, apokaliptinė tema nėra labai nauja ar unikali, tačiau tai, kad žmonės reaguoja į pandemiją ir jos pasekmes, kaip autorė tai atvaizduoja, daro didelį įspūdį, kad net pradedi savęs klausti, kaip elgčiausi aš tokioje situacijoje? Šioje knygoje visko yra labai daug – daug veikėjų, daug žiaurumo, daug emocijų, ir atrodo, kad tai tik įžanga tolesniam istorijos vystumui. Jei jums patinka fantastinės Noros Roberts knygos, apokaliptinės istorijos, būtinai paskaitykite ir „Pirmuosiu metus“. 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.