Knyga: Radau tave tarp žvaigždžių – Francesca Zappia


PAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originalo kalba: anglų kalba Skaityta kalba:  lietuvių kalba  Pirmasis originalus leidimas: 2017 Išleista Lietuvoje: 2020 Leidykla Lietuvoje:  Alma littera Originalus pavadinimas: Eliza and her monsters Serijos pavadinimas:  nėra Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius:  14+  Vertė: Eugenijus Ališanka Žanras/amžiaus kategorija: paauglių literatūra, realistinė literatūra, romantika Galimi siužeto raktažodžiai: šeima, internetas, komiksas, dviguba tapatybė, paslaptis, nerimas, introvertas, mokykla, romantika, brendimas Puslapių skaičius: 320 Pasakotojas: pirmas asmuo, mergina Apdovanojimai:  Evergreen Teen Book Award Nominee for High School (2020), Goodreads Choice Award Nominee for Young Adult Fiction (2017) Iliustracijos/žemėlapiai:  daug įvairių iliustracijų papildančių knygoje kuriamą papildomą istoriją Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės)  puslapis: čia Įvertinimas:  5  iš 5

Francesca Zappia / Interview to the author of “Eliza and her mosters” – the  shelter of books
Rašytoja Francesca Zappia

Pamačiau knygą perskaičiau jos anotaciją ir pasakiau sau – ,,Noriu jos“. Tiesa, iškart supratau, kad tikriausiai siužetas bus gan nuspėjamas, juk bus kalba apie dvigubą tapatybę. Šių istorijų siužetas įprastai naudoja šią įvykių grandinę: kažkas slepia savo tikrąją tapatybę, susikurdamas antrą, kažkas ją sužinos, atsiras daug nesusipratimų, bet pabaigoje viskas paaiškės, ir visi laimingai gyvens. Nemeluosiu, taip ir buvo, tačiau šios knygos deimantas yra ne siužetas, o dviejų pagrindinių veikėjų gyvenimai, kurie suteikia žinomam siužetui ypatingą reikšmę ir priverčia pamilti šį pasakojimą.

Rašytoja Francesca Zappia yra paauglių rašytoja, baigusi informatikos studijas. Šiuo metu ji yra sukūrusi jau ne vieną istoriją. Pačios žinomiausios jų – Made you up ir Radau tave tarp žvaigždžių. Abi knygos susilaukė nemažai skaitytojų dėmesio. Kitos žinomos istorijos yra susijusios su Radau tave tarp žvaigždžių knyga. Šiame paaugliams skirtame romane yra minimos dvi fikcinės istorijos: Monstrų jūra (ją kuria pagrindinė veikėja) ir Hipno vaikai (pagrindinės veikėjos mėgstama knygų serija). Abu kūriniai yra publikuoti Wattpad platformoje.

Pati autorė pasakoja, jog ji praleidžia nemažai laiko rinkdama informaciją savo knygoms. Ji skaito akademinius straipsnius, oficialius puslapius, lankosi įvairiuose forumuose, kuriuose žmonės dalinasi savo patirtimis, ir, žinoma, kurdama siužetus įtraukia savo pačios potyrius bei išgyvenimus. Francesca Zappia mėgsta rašyti ir piešti. Tiesa, ji atskleidžia, kad šiuo metu ji daugiau rašo nei piešia, nors rašydama mintyse piešia scenas ir veikėjus, o tai jai pradeda geriau viską suvokti ir aprašyti.

Read The First Two Chapters Of Eliza And Her Monsters
Pagrindinės veikėjos avataras knygoje.
Iliustracija iš romano.

Idėja parašyti Radau tave tarp žvaigždžių gimė iš pasiūlymo rašytojai sukurti istoriją, kurioje mergina kurtų internetinį komiksą (webcomic). Francesca Zappia iškart žinojo, kad šios istorijos veikėja bus anonimė savo gerbėjams, kad ji jausis prastai būdama tarp žmonių, ir visas jos pasaulis suksis aplink internetą. Autorė pripažįsta, kad ir kokia tai buvo įdomi mintis, parašyti ja pagrįstą istoriją nebuvo lengva. Netgi kai pagrindinės veikėjos Eliza Mirk įkvėpimo šaltinis buvo pati autorė. Pačią knygą Francesca Zappia parašė stebėtinai greitai – per kelis mėnesius, kai pirmą kūrinį rašė kelis metus ir turėjo ne vieną rankraštį. Kaip pati autorė atskleidžia, ji parašė istoriją apie Elizą greitai, nes į ją autorė įpynė ir asmeninių išgyvenimų. Dėl to istorija buvo labai asmeniška ir sava.

Pakalbėkime dabar plačiau apie pagrindinę veikėją. Taigi, Eliza yra savyje užsisklendusi paauglė, kurios draugai gyvena už daugybės kilometrų, ir ryšiai su jais yra palaikomi interneto dėka. Jos tėvai vis verčia merginą išmėginti kokią nors sporto šaką, net nemėgindami suvokti, kas dedasi dukros galvoje, todėl jų pastangos atsitrenkia į sieną. To rezultatas – abi pusės neatrodo, kad susikalbėtų, o tai vis sukelia vienokius ar kitokius ginčus. Pats Volesas yra mokykloje naujokas ir didis Elizos kuriamos istorijos, Monstrų jūra, gerbėjas. Jis svajoja tapti rašytoju ir merginos komiksą perkelia į knygos formatą. Volesas turi savo vidinių demonų, ir jam sunkiai sekasi kalbėti su kitais. Paaugliai daugiausia bendrauja vienas su kitu rašteliais. Santykiai tarp šių veikėjų stiprėja ir šiltėja, o Elizos paslaptis sunkėja.

Check Out This Awesome Eliza and Her Monsters Character Art

Kaip jau paminėjau apžvalgos pačioje pradžioje, knygos siužetas gan nuspėjamas. Kai naudojamas dviejų tapatybių siužeto modelis, daug kažkokių elementų autoriai neprigalvoja, tačiau ir be jų šis siužetas moka užkabinti. Juk tas noras sužinoti, kada ir kaip išaiškės tikroji veikėjo tapatybė, yra visos istorijos arkliukas. Ir iš tiesų, man iš pradžių buvo įdomu sužinoti, kas nutiks, kai visi sužinos, kad Eliza yra garsaus internetinio komikso autorė, tačiau vėliau man labiau rūpėjo ne didžioji paslaptis, bet pati Eliza ir Volesas, jų santykiai ir šeimos. Jų bendravimas, bėdos, atsivėrimas vienas kitam ir bendri pomėgiai mane užbūrė ir įtraukė į istoriją. Be to, į knygą yra įtraukta nemažai papildomų elementų, kurie papildo istoriją ir suteikia jai ypatingumo.

Vienas iš šių ypatingų istorijos ginklų yra naudojamos dvi kitos fikcinės istorijos – Pabaisų jūra ir Hipno vaikai, – kurios persipina su pagrindiniu naratyvu jį sustiprindamos ir suteikdamos papildomos reikšmės. Vartydami knygą rasite Elizos kuriamo komikso ištraukas, Voleso perrašomos istorijos ištraukų, daugybę susirašinėjimų tarp veikėjų, ir galiausiai personažų internetinių anketų puslapiai. Francesca Zappia pasakoja, kad prieš rašydama Radau tave tarp žvaigždžių jau turėjo sukūrusi Pabaisų jūra (ją pradėjo rašyti būdama aštuonerių) ir Hipno vaikai istorijas, todėl jas įpinti į romaną jai buvo lengva.

Eliza and Her Monsters by Francesca Zappia book review – Then There Were  Books
Iliustracija iš knygos

Asmeniškai man istorija paliko didelį įspūdį. Ji buvo jautri ir artima, nes dauguma situacijų iš tiesų yra pažįstamos, ar bent jau Elizos jaučiamos emocijos yra taip pat išgyventos. Taip pat labai patiko, kad į siužetą buvo įtraukti papildomi elementai ir paslėptos reikšmės. Knygos lietuviškas pavadinimas tiesiogiai paimtas iš knygos. ,,Radau tave tarp žvaigždžių“ yra ne šiaip skambi frazė, tačiau gilią reikšmę turintis meilės prisipažinimas.

Tačiau labiausiai man knygoje patiko Elizos, jos tėvų ir brolių santykiai. Eliza taip įsijautusi į savo pasaulį, kad nesupranta, ką turi, ir ką jos šeima iš tiesų apie ją žino ir mano. Kai katė pagaliau išlindo iš maišo, ir Elizos paslaptis tapo visiems žinoma, šeimos narių reakcijos ir poelgiai mane tiesiog priklijavo prie knygos puslapių. Jie priverčia susimąstyti, ar tu įvertini tai, ką turi, ir ar iš tiesų viskas yra taip, kaip tau atrodo.

Reziumė. Nors siužetas nuspėjamas, ne jis yra svarbiausias šios istorijos elementas. Francesca Zappia knyga Radau tave tarp žvaigždžių yra istorija apie Elizą ir Volesą, dvi kūrybingas sielas, kurios turi savo monstrus, ir jiems žinomais būdais mėgina juos įveikti. Tai jaudinanti ir intymi istoriją apie kūrybingus intravertus, šeimų santykius, šių dienų gyvenimą, išgijimus ir drąsą judėti į priekį. Jeigu jums patinka realistinės knygos, kuriose veikėjai nėra mokyklos gražuoliai ir populiarūs mokiniai, o tiesiog paprasti žmonės su savo bėdomis, tai ši knyga jums gali patikti. Be to, joje yra įtraukta komikso ištraukų, daugybė susirašinėjimų ir kitų su internetiniu pasauliu susijusių dalykų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.