Knyga: Paskutinis žodis – Patricia Forde


PAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originalo kalba: anglų kalba Skaityta kalba:  lietuvių kalba  Pirmasis originalus leidimas: 2019 Išleista Lietuvoje: 2020 Leidykla Lietuvoje: Terra publica Originalus pavadinimas: Mother tongue (arba The last lie) Serijos pavadinimas:  Sąrašas (angl. The list) Ankstesnės dalys: Žodžių sąrašas Patartinas amžius:  12+ Vertė: Viktorija Uzėlaitė Žanras / amžiaus kategorija: vyresnių vaikų literatūra, distopija, mokslinė fantastika Galimi siužeto raktažodžiai: distopija, ateitis, žodžiai, maištas, slapstymasis, karas, visuomenė Puslapių skaičius: 272 Pasakotojas:  trečias asmuo, mergina Apdovanojimai: nėra Iliustracijos/žemėlapiai:  žodžių kortelėmis pradedamas kiekvienas naujas skyrius Iliustravo: nenurodyta Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės)  puslapis:  čia Įvertinimas:  4  iš 5

Vanessa Walder | Conni
Vanessa Walder

P.S. Tai antros dalies apžvalga. Jeigu neskaitėte pirmos serijai priklausančios knygos, neskaitykite šio įrašo. Jame gali būti spoilerių.

Žodžiai turi galią. Tai mes jau spėjome suvokti paskaitę airių rašytojos Patricia Forde apdovanotą ir įvertiną knygą Žodžių sąrašas, kuri Lietuvoje pasirodė 2019 metais. Ji pasakoja apie ateityje, po daugybės katastrofų, įkurtą Arkos miestą. Jame gyvenantys žmonės turi paklusti Jonui Nojui, o šis žmonijos griūties priežastį įžvelgė žodžiuose. Jeigu jų nebūtų buvę, nebūtų įvykę tiek daug nelaimių. Vyras siekia kontroliuoti žodžius, po truputį juos atimdamas iš žmonių, bet Leta, žodininkė, sužinojusi Arkos tamsiąsias paslaptis ir užmačias, kartu su kitais maištininkais stoja į kovą ir nužudo miesto diktatorių. Bet viskas tuo nesibaigia. Šįmet mes sulaukėme Žodžių sąrašo tęsinio, kuriame pratęsiama kova už laisvę ir žodžius.

Patricia Forde yra airių rašytoja jaunimui, rašanti tiek anglų, tiek airių kalbomis. Ji yra kilusi iš daugiavaikės, šešių vaikų šeimos. Nuo mažens visi vaikai dievino rašytinį žodį. Autorė pasakoja, kad ji su seserimis mėgo vietinę biblioteką ir dažnai pešdavosi dėl trokštamų kūrinių. Patricia Forde pirmoji knyga pasirodė 2017 metais, ir tai buvo būtent Žodžių sąrašas. Nuo to laiko autorė sukūrė ne vieną kūrinį jaunimui, taip įsitvirtindama literatūros pasaulyje ir jaunųjų skaitytojų širdyse.

Autorės puslapyje gausybė nuotraukų iš įvairių susitikimų su skaitytojais. Jai kadaise teko dirbti mokytoja bei vaidinti, todėl ji teigia, jog stovėti prieš moksleivius mokyklose ar prieš minią festivaliuose jai nėra jokios baimės, ir todėl ji mielai sutinka dalyvauti įvairiuose renginiuose, kuriuose gali pristatyti savo kūrybą. Šiuo metu ji gyvena su vyru, dviem vaikais ir šunimi Benu, kaip jos puslapyje yra pristatoma, name pastatytame nedideliame miške. Vienas iš rašytojos pomėgių yra kolekcionuoti senas iliustruotas vaikiškas knygas, kurias mėgsta vakarais atsiversti ir paskaityti.

EHJitfZX0AAt-XS.jpg

Paskutinis žodis, kaip ir Žodžių sąrašas, turi kelis pavadinimus Mother tongue, The Last Word ir The Last Lie. Ši gausa stebina, bet kiekvienai angliakalbei rinkai leidyklos kartais parenka skirtingus pavadinimus. Jeigu interneto platybėse norėsite daugiau sužinoti apie šią knygą, nesutrikite išvydę skirtingus pavadinimus. Tai ta pati knyga.

Atsivertę antrąją Žodžių sąrašo dalį jūs grįšite atgal į ateitį, į tą pasaulį, kuriame žodžiai regimi kaip didžiulis blogis. Mirus Jonui Nojui, valdžios vadeles perima Amelija, o ji tikriausiai yra netgi dar didesnė tironė, siekianti ne tik sugrąžinti stabilumą Arkos miestui, bet ir galutinai išpildyti Nojaus svajones ir siekus. Tačiau moteris susiduria su pasipriešinimu. Leta paslapčia moko Arkos vaikus naujų žodžių, o kūrėjai (maištininkai) stengiasi tironijai padaryti galą, tačiau kova dėl laisvės tapo sudėtingesnė ir pavojingesnė. Letai su draugais teks ieškoti pagalbos, kad nugalėtų Ameliją ir sutrukdytų jai įgyvendinti piktus kėslus.

Kaip ir pirmoji, taip ir antroji dalis išsaugo savo pasakojimo stilių. Kiekvienas skyrius prasideda žodžio kortele, o į pasakojimą įpinamos trumpos ištraukos iš kito asmens gyvenimo, kad skaitytojai žinotų, kas vyksta Arkoje ir už jos ribų, taip sukuriant daugiau įtampos ir nerimo dėl veikėjų gyvenimo. Patys personažai toliau susiduria su naujais iššūkiais, kuriuos įveikdami truputį paauga. Tiesa, didžiausi pokyčiai laukia pagrindinės veikėjos Letos, kuri turi savo motyvacijas, norus, troškimus ir ydas, kurios pastūmėja ją padaryti vieną ar kitą klaidą, ir taip rutulioti veiksmą į priekį. Kiti personažai man pasirodė truputį užkonservuoti. Priežasčių galėtų būti įvairių. Pavyzdžiui, kad istorijos centre yra veiksmas, arba kad autorei būtų lengviau valdyti siužetą ir veikėjų veiksmus. Todėl vietomis galima pajusti vieno ar kito momento pasikartojimą. Tai nėra blogas dalykas, bet kiekvienam skaitytojui jis gali asocijuotis su skirtingais dalykais. Vieniems tai labai patiks, kitiems bus viskas gerai, o tretiems labai nepatiks. Man asmeniškai norėjosi nenuspėjamumo, naujų vėjų, o buvo žaidžiama tais pačiais elementais ir siužetu.

Quotes, Carpe Diem, Word, Diem, Inspiration, SayingLabiausiai mane nuvylė tikriausiai piktadarys. Nors Amelija pristatoma kaip didesnė piktadarė už Joną Nojų, man pritrūko to aktyvaus ir ją išskiriančio nedorumo, kad kiekvieną kartą išvydusi jos vardą tekste aš tikrai ja pasibjaurėčiau ir bijočiau tos moters. Autorė kūrė Amelijos blogo personažo įvaizdį pasitelkdama Letos pasaulio sampratą ir moralės kompasą. Neblogas būdas, bet tas jau buvo daroma pirmoje dalyje taip pat. Taigi, sąmoningai ar nesąmoningai tu tikiesi iš valdžios pasikeitimo akivaizdžių pokyčių. Jų nesulaukusi aš truputį nusivyliau. Tiesa, reikia nepamiršti, kad knyga kurta jaunesnio amžiaus paaugliams. Taigi, visa blogio samprata yra gan sušvelninta, ir tiesiog žaidžiama su kaltės jausmu dėl kito mirties. Stipru, bet šį elementą naudoja daug istorijų, todėl kiekvienam skaitytojui, atsižvelgiant į jo perskaitytų istorijų bagažą, šis katės ir pelės žaidimas tarp protagonisto (geriečio) ir antagonisto (blogiečio) paliks vis skirtingą įspūdį.

Pats veiksmas knygoje rutuliojasi greitai. Personažai retai turi minutę atokvėpiui. Tačiau nereikia manyti, jog skaitytojui mėginama perdeginti smegenis. Tikrai ne. Autorė nesistengia iš naujo perkurti pasaulio ar jį gausiai papildyti naujomis detalėmis. Patricia Forde konstruoja siužetą iš jau skaitytojui pažįstamų detalių. Taigi, kitaip tariant, nėra jokių  didelių naujos informacijos sprogimų ar sukrečiančių netikėtų atradimų, kurie iškeltų naujus klausimus, priverstų akimirkai užversti knygą ir leisti smegenims suvirškinti informaciją. Šios knygos varomasis variklis yra pavojai ir veiksmas, kurie leidžia istorijai judėti link finišo tiesiosios. Tai, kad veiksmas klostosi greitai ir vis kažkas vyksta, buvo man vienas iš šios knygos mėgstamiausių bruožų.

žodžių sąrašas
Žodžių sąrašas – pirmoji serijos dalis

Žodžių sąrašas man patiko gerą įspūdį. Autorės mintis pavartoti žodžius, t.y., kalbą ir juos įvilkti į distopijos žanro drabužius buvo geniali mintis, kurią pavyko nuostabiai išpildyti. Prisipažįstu, iš tęsinio tikėjausi nemažai, tačiau šimtu procentu mano lūkesčių jis, deja, neišpildė. Taip jau kartais būna su tęsiniais ir lūkesčiais jiems. Pirmos dalys pateikia kažką žavinčio ir sukrečiančio, o antra dalis tą mintį pratęsia, retai papildydama pasakojimą kažkuo nauju ir šviežiu, kadangi pirma dalis jau yra sukūrusi žaidimo taisykles, ir retas autorius drįsta ar įstengia jas pakeisti. Todėl man, norinčiai patirti šoko būseną, ši knyga pasirodė silpnesnė. Taip pat trūko naujo žvilgsnio į personažus, kad būtų justi nauji vėjai siužete, ir personažų veiksmai nebūtų matomi plika akimi. Žinoma, kitiems, kuriems patinka pastovumas ir stabilumas, istorija nenusileis pirmai daliai. Gal netgi ją pranoks. Juk tiek istorijos idėja, tiek siužetas yra žavintys ir įtraukiantys. Knygoje gausu nuotykių ir pavojų, o pasakojimas parašytas įtaigiai ir profesionaliai.

Reziumė. Paskutinis žodis pergalingai užbaigia Patricia Forde dilogiją, išmokydamas skaitytojus mylėti ir gerbti žodžius, nes šie yra ypatingi visomis prasmėmis. Antroje dalyje skaitytojai su pažįstamais ir naujais personažais keliaus po Patricia Forde sukurtą pasaulį ir ruošis lemiamai kovai dėl geresnės ateities. Atsiverskite knygą ir stokite į šią kovą.


 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.