Knyga: Aš ir nevykėliai. Gyvenimas – skaičiavimo klaida – Vanessa Walder


PAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originalo kalba: vokiečių kalba Skaityta kalba:  lietuvių kalba  Pirmasis originalus leidimas: 2019  Išleista Lietuvoje: 2020 Leidykla Lietuvoje: Terra Publica Originalus pavadinimas: Die Unausstehlichen & ich – Das Leben ist ein Rechenfehler  Serijos pavadinimas:  Die Unausstehlichen & ich (Aš ir nevykėliai) Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius:  10+ Vertė: Indrė Dalia Klimkaitė Žanras / amžiaus kategorija: vyresnių vaikų literatūra, realistinė literatūra, nuotykiai Galimi siužeto raktažodžiai: našlaitis, internatas, draugystė, veikėjai su negaliomis Puslapių skaičius: 272 Pasakotojas:   pirmas asmuo, mergina Apdovanojimai:  nėra  Iliustracijos/žemėlapiai:  daug įvairių iliustracijų Iliustravo: Barbara Korthues Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės)  puslapis:  čia Įvertinimas:  4  iš 5

Vanessa Walder | Conni
Vanessa Walder

Mano rankose dažniausiai atsiduria vyresniems paaugliams ir suaugusiems skirtos knygos. Vyresniems vaikams (10 – 14 metų) skirtą literatūrą skaitau rečiau, bet kai jau atsiverčiu šiai amžiaus kategorijai skirtas knygas, visad lieku maloniai nustebinta ir susižavėjusi istorijomis bei veikėjais. Kodėl? Kiekvienos amžiaus kategorijos kūriniai turi savo taisykles, veikėjus, nuotykius, pasaulius, kalbą ir tą nuostabią tik jiems būdingą emociją bei atmosferą. Šįkart mane pagavo ir į savo pasaulį nusinešė rašytojos Vanessa Walder kūrinys dėmesį patraukiančiu pavadinimu Aš ir nevykėliai. Gyvenimas – skaičiavimo klaida.

Vanessa Walder (g.m. 1978) yra knygų ir scenarijų autorė, gimusi Heidelberge ir užaugusi Vienoje, Austrijoje. Nuo 2008 metų gyvena Berlyne, Vokietijoje. Ji į literatūros pasaulį įžengė 2001 metais. Nuo to laiko yra išleidusi apie 90 įvairių kūrinių ir knygų serijų vaikams bei paaugliams, kurie yra išversti daugiau nei į 27 kalbas. Aš ir nevykėliai. Gyvenimas – skaičiavimo klaida knygą padėjo iliustruoti Miunsterio kolegijoje iliustravimą ir grafinį dizainą studijavusi Barabara Korthues. Vėliau savo žinių ir gebėjimų bagažą menininkė papildė studijuodama laisvąją tapybą Miunsterio dailės akademijoje. Barabaros Kirthues nespalvotos iliustracijos pagyvina Vanessa Wander istoriją ir leidžia regėti personažus tokius, kokius juos įsivaizdavo pati autorė. Tokių kūrinių, kuriuose būtų iliustracijos, paaugliams skirtose romanuose nėra ypatingai daug, todėl skaityti knygą, kurioje yra tekstą papildančių elementų, visad yra smagu. Tai tarsi atgaiva nuo raidžių pasaulio ir galimybė pasitelkti į darbą visai kitus skaitymo įgūdžius.

Barbara Korthues iliustracija

O apie ką yra ši knyga? Pradėkime nuo pagrindinės veikėjos, kurios vardas yra Enė. Jai vienuolika metų, jai neblogai sekasi krimsti matematinius uždavinius, pasaulį ji regi per x and y lygtis. Be to, ji yra našlaitė, spėjusi pabuvoti ne vienoje šeimoje ir vietoje. Galiausiai Enė atsiduria Hagenų šeimoje, kurioje yra Nojus, metais už ją vyresnis Hagenų sūnus. Berniukas tampa merginos naujuoju broliu, o jie abu – artimais draugais. Atrodo, jog Enės gyvenimas dabar primins kiekvieno našlaičio svajonę – turėti šeimą, savo kambarį… stabilumą, tačiau Hagenų šeima turi persikelti gyventi į kitą vietą ir… Enės jie pasiimti negali. Nuo šio momento prasideda visa knygos istorija, ir daugybė Enės patirtų nuotykių mėginant ištrūkti iš gan atokiai įsikūrusio internato tam, kad vėl susitiktų su broliu. Šiame internate Enė išmoksta vieną kitą svarbią pamoką bei patiria nemažai įtraukiančių nuotykių su naujais draugais iš internato. Visi tie nuotykiai nebūtų tokie įsimintini, jeigu knygoje nebūtų tikra puokštė spalvingų ir įvairių personažų.

Būtent gausybė skirtingų veikėjų vienoje knygoje suteikia istorijai ypatingumo, o susidariusioms situacijoms ir problemoms – unikalumo ir šviežumo. Enė neieško žodžio kišenėje pristatydama kiekvieną sutiktą žmogų savo gyvenime, tad jie netrukus atgyja skaitytojo galvoje. Tačiau kai kurie veikėjai yra ypatingi ne tik dėl savo elgesio ar dėvimų drabužių. Pavyzdžiui, internate Enė susipažįsta su berniuku vežimėlyje, su akla mergina ir su dideliu vaikinu, kurio lūpos tarsi užsiūtos. Ir čia tik keli personažai, paverčiantys šią istoriją įdomia ir primenančia skaitytojams, kad pasaulyje yra įvairių žmonių, ir vienokia ar kitokia jų negalia tikrai nepaverčia jų nuobodomis. Priešingai, šie asmenys yra tokie pat žmonės, kaip ir visi kiti.

Barbara Korthues iliustracija

Kitas šios knygos deimantas yra istorijos pateikimas ir rašymo stilius. Visa istorija pristatoma trumpais, iliustruotais skyriais, kurie turi aiškius pavadinimus, leidžiančius skaitytojui iškart pasiruošti būsimam pasakojimui bei suvokti, kas bus to skyriaus centre. Istorija yra pasakojama iš Enės perspektyvos. Mergaitė nevyniodama žodžių į vatą skaitytojui atveria savo širdį ir mintis. Tai tarsi jos slaptas dienoraštis, kuriame ji išlieja viską, ką galvoja, todėl tekste yra nemažai išbraukytų žodžių, kurie… užslepia keiksmažodžius. Jie tarsi pabrėžia merginos savijautą bei norą būti stipriai, kadangi ji neturi į ką atsiremti, nes yra našlaitė. Šie išbraukti žodžiai visai istorijai suteikia unikalumo ir didesnio emocinio svorio. Todėl skaitant knygą greitai yra užmezgamas tvirtas bei nuoširdus ryšys tarp skaitytojo ir pagrindinės veikėjas. Tiesa, iš pradžių tie išbraukymai gali gniuždyti ir kelti problemų, tačiau pripratus prie jų visos bėdos dingsta.

Be to, knygos autorė pateikė vieną netikėtą, tačiau smagią staigmeną – netyčiomis pats skaitytojas patampa vienu iš knygos personažų. Tik neatskleisiu jums, koks bus jūsų vaidmuo, ir kada atsidursite pačioje knygoje. Esu įpratusi, kai rašytojai griauna sienas tarp skaitytojo ir veikėjų uždavinėdami klausimus skaitytojams, tačiau kad pats skaitytojas ūmai pavirstų vienu iš personažų, buvo smagi nauja patirtis.

Reziumė. Aš ir nevykėliai. Gyvenimas – skaičiavimo klaida yra gyva, įtraukianti ir nuoširdi vienuolikmetės našlaitės Enės istorija apie norą kažkam priklausyti, turėti šeimą ir kovą dėl jos. Knyga užburia savo unikaliais personažais, įtraukiančiu autorės rašymo stiliumi ir smagiais veikėjų nuotykiais. Ši knyga įtrauks tiek jaunus, tiek vyresnius skaitytojus, suteikdama jiems progą atrasti skirtingus dalykus. Jaunimui tai bus istorija apie nuotykius, paskatinimą priimti kitus tokiais, kokie jie yra, o vyresniems – žvilgsnis į jauno žmogaus be tėvų gyvenimą.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.