Knyga: Mėnulis ir kitos nelaimės – Gudrun Skretting


mėnulis ir kitos nelaimės

PAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originalo kalba: norvegų kalba Skaityta kalba:  lietuvių kalba  Pirmasis originalus leidimas: 2016  Išleista Lietuvoje: 2020 Leidykla Lietuvoje: Terra Publica Originalus pavadinimas: Anton og andre uhell  Serijos pavadinimas:  Anton (Antronas) Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius:  10+ Vertė: Agnė Petrauksaitė Žanras / amžiaus kategorija: vyresnių vaikų literatūra, realistinė literatūra, humoras Puslapių skaičius: 256 Pasakotojas:  pirmas asmuo, berniukas Apdovanojimai:  2016  m. Norvegijos kultūros ministerijos debiutanto premijas; 2016  m. Norvegijos vaikų ir jaunimo rašytojų sąjungos ,,Magiškos kreidos“ premija už perspektyviausią metų debiutą; 2017 m. knygyno tinklo ,,Ark“ premija už geriausią knygą vaikams; 2019 – 2020 m. nominuota Italijos literatūros premijai ,,Premio Libro per l’Ambiente“ Iliustracijos/žemėlapiai:  nėra Iliustravo: nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės)  puslapis:  nėra Įvertinimas:  5  iš 5

Gudrun Skretting
Rašytoja Gudrau Skretting
Nuotrauka: Niklas Lello

Skaitau knygos pavadinimą ir žvelgiu į tą keistą viršelį mėgindama suvokti, apie ką gi bus ši apdovanojimus susišlavusi vyresniems vaikams skirta knyga. Kad ir kokius spėjimus turėjau, jie neprilygo už šio viršelio slypinčiai nerealiai smagiai istorijai.

Gudrun Skretting (g. 1971 m.) norvegų yra pianistė ir rašytoja vaikams. Rašytoja Norvegijos Muzikos akademijoje įgijo klasikinio pianisto išsilavinimą, o Norvegijos Vaikų ir literatūros institute studijavo kūrybinį rašymą ir literatūrą. Gudrun Skretting debiutinė knyga vaikams Mėnulis ir kitos nelaimės buvo baigiamasis darbas institute, kuris vėliau buvo išleistas ir tapo prestižinių literatūros premijų laimėtoju bei buvo nominuotas tiek Norvegijoje, tiek Italijoje. Įdomiausia, kad jos debiutinė knyga, kurią galime dabar perskaityti ir lietuviškai, išleidžiama vis skirtingais pavadinimais. Lietuvoje ji vadinasi Mėnulis ir kitos nelaimės, Vokietijoje – Mano tėtis, prezervatyvas ir kiti nelabai rimti dalykai, Norvegijoje – ,Antonis ir kiti nelaimingi atsitikimai. Retai galima rasti tokią vienos knygos pavadinimų įvairovę.

Kalbėdama apie savo kaip rašytojos pradžią, Gudrun Skretting atskleidžia, jog viskas prasidėjo nuo kasmetinių kalėdinių laiškų rašymo, kuriuose ji aprašydavo visus per metus įvykusius kvailus ir juokingus atsitikimus, pavyzdžiui, nesėkmingą mėginimą prisukti lempą. Kasmet noras parašyti šiuos laiškus ilgesnius paskatino ją įstoti į Norvegijos Vaikų ir literatūros institutą. Rašytoja taip pat atskleidžia, jog mėgsta rašyti linksmas istorijas, kurioms nereikia ieškoti daug informacijos, todėl istorijų apie automobilius ar kompiuterius iš jos skaitytojai tikriausiai niekados nesulauks. Tikriausiai autorei ir nereikia rašyti kažko sudėtingo. Jai puikiai sekasi rašyti paprastas, bet iki ašarų prajuokinančias istorijas.

Gudrau Skretting debiutinė knyga supažindina skaitytojus su Antonu, dvylikamečiu berniuku, kuriam greitai sukaks trylika metų. Jis prarado mamą nelaimingo atsitikimo su autobusu metu ir gyvena vienas su tėčiu, kuris yra gan užsisklendęs bei apsileidęs tualetų pardavėjas. Antono geriausia draugė yra jo klasiokė Inė, kurios padedamas jis surezga planą ištiesinti iškrypusią žemę, t.y., tėtį. Vaikai sumąsto jam įtaisyti… moterį. Pasirodo, surasti moterį nėra lengva, o dar sunkiau atsikratyti moterimi prielipa. Nors Antono ketinimai geri, jie priverda berniukui nemažai problemų ir įstumia į pačias keisčiausias situacijas. Pavyzdžiui, pasimatymas telefonu. Tėtis kalba su moterimi manydamas, kad jai reikia tualeto, o moteris – kad vyras ieško širdies draugės. Prisipažinsiu, juokiausi iki ašarų iš šios scenos, nes abu personažai kalbėjo savo kodais sukurdami vis nepatogesnę situaciją.

Knygos viršelis Vokietijoje.

Žinoma, juokingų situacijų šaltinis ne tik berniuko noras tėtį prižadinti iš to keisto jį apėmusio sąstingio, tačiau ir iš gyvenimo mokykloje, kurį Antonis pristato visad taip smagiai, ironiškai ar kartais net sarkastiškai. Tačiau nemanykite, kad knyga tik vienas ilgas juokingas anekdotas. Nors ši paprastą siužetą turinti istorija nestokoja humoro, ji taip pat liečia svarbias temas ir suteikia nemažai svarbių pastebėjimų, atskleidžiančių jauno žmogaus jausmų pasaulį. Antonis pradeda pažinti meilę, kontraceptines priemones bei išmoksta kelias svarbias pamokas apie klaidas, tėvus ir gyvenimą. Visai nenuostabu, kad ši knyga sugebėjo pavergti skaitytojus ir pelnyti ne vieną prestižinę premiją. Rašytoja nuostabiai apjungia ir perpina svarbias temas su humoru bei viską pateikia tiek jaunimui, tiek suaugusiems suprantama kalba… arba, kitaip tariant, Antonis viską pateikia. Gudrau Skretting sukurtas veikėjas toks paprastas ir kartu įdomus, kad nori, jog jis išliptų iš knygos puslapių ir būtų tavo draugas.

Kita šios knygos ypatinga sudedamoji detalė yra Mėnulio ir Žemės sąvokų naudojimas kūrinyje. Nuo pat pirmo puslapio yra pateikiama palydovų ir planetų pristatymas. Mėnulį knygoje įtakoja pats Antonis, ir jis mato save kaip nereikalingą ir vienišą Mėnulį, kuris sukasi sau. Žemė yra naudojama apibūdinti tėvą, kuris, kaip ir planeta, yra pakrypęs ir reikia jį truputį atitiesinti. Ši detalė suteikia papildomo žavumo visai istorijai bei netiesiogiai atskleidžia bei prisideda prie Antonio mąstymo ir savijautos.

Reziumė. Norvegų rašytojos Gudrun Skretting sukurti personažai ir jų gyvenimai spalvingi ir įtraukiantys, o įvykių virtinė verčia juoktis iki ašarų. Skaitydami knygą pamilsite jos personažus ir drauge su Antonu išmoksite nemažai pamokų apie šeimą, draugystę, mokyklą, pirmąją meilę ir gyvenimą. Ši istorija tinkama visiems be išimties. Ši knyga man suteikė nepaprastai daug gerų emocijų. Net neabejoju, kad ji jums patiks tiek pat, kiek ir man.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.