Knyga: Berniukas baltame kambaryje – Karl Olsberg


PAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originalo kalba: vokiečių kalba Skaityta kalba:  lietuvių kalba  Pirmasis originalus leidimas: 2017  Išleista Lietuvoje: 2020 Leidykla Lietuvoje: Terra Publica Originalus pavadinimas: Boy in a white room  Serijos pavadinimas:  Berniukas baltame kambaryje (Boy in a white room) Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius:  12+ Vertė: Indrė Dalia Klimkaitė  Žanras/amžiaus kategorija: paauglių literatūra, trileris, mokslinė fantastika Puslapių skaičius: 304 Pasakotojas:   pirmas asmuo, vaikinas Apdovanojimai:  Vokietijos jaunimo literatūros apdovanojimas (2018 m.) Grožinės jaunimo literatūros premija „Goldene Leslie” (2018 m.) „Ulmer Unke” vaikų ir jaunimo literatūros premija (2018 m.) Fantastų akademijos premija „Seraph” už geriausią fantastinį romaną vokiečių kalba (2018 m.) 10 vieta 2018 m. sausio mėnesio fantastikos bestselerių sąraše Iliustracijos/žemėlapiai:  nėra Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės)  puslapis: čia Įvertinimas:  5  iš 5

Minecraft: Hamburger Karl Olsberg verkauft bei Amazon mehr als 100.000  Bücher - WELT
Rašytojas Karl Olsberg
(Nuotrauka: ressebild.de/Bertold Fabricius)

„Berniukas baltame kambaryje” mano dėmesį patraukė, kai knyga buvo įtraukta į Vokietijos jaunimo literatūros apdovanojimo sąrašus. Vis ketinau ją įsigyti ir perskaityti, tačiau vis delsiau ir delsiau, ir… galiausiai ši knyga pasirodė Lietuvoje bei mano rankose. Laikydama ją degiau nekantrumu pradėti skaityti. Apie knygą girdėjau nemažai gerų komentarų, o tai, kad ji laimėjo Vokietijos paauglių literatūros apdovanojimą tik patvirtina, jog tai yra dėmesio verta knyga.

Karl Olsberg nėra tikrasis rašytojo vardas. Tai pseudonimas, po kuriuo slepiasi daktaro laipsnį dirbtinio intelekto studijų srityje turintis autorius, gyvenantis Hambruge, Vokietijoje. Jis yra dirbęs vadybos konsultantu, žaidimų dizaineriu bei yra įkūręs tris startuolius. Šiuo metu savo dėmesį Karl Olsberg skiria trilerių ir jaunimo knygų rašymui. Kaip jis pats prisipažįsta, rašyti trilerius suaugusiems ir paaugliams yra labai smagus užsiėmimas, suteikiantis jam nemažai džiaugsmo. Kartą jis mėgino parašyti ir meilės romaną, tačiau jam nepasisekė pabaigti istorijos. Taigi, jis susikoncentruoja ties trileriais. Jis jau yra parašęs virš dešimties knygų, kurios yra išverstos daugiau nei į šešias kalbas. Mintis parašyti knygą apie dirbtinį intelektą glūdėjo autoriaus galvoje apie 30 metų – būtent tiek, kiek jis dirba ir domisi šia sritimi. Dabartinė situacija su virtualia realybe ir melagienom (angl. fake news), paskatino rašytoją patyrinėti, kas yra realybė, o kas ne, kaip mes suprantame realybę ir į ją reaguojame. Taip galiausiai ir gimė „Berniukas baltame kambaryje”.

Chicken House Books - Boy in a White Room

Šios knygos pagrindinis veikėjas yra paauglys Manuelis, kuris atsiduria baltame kambaryje nieko neatsimindamas apie savo praeitį. Tačiau šis baltas kambarys nėra įprastas kambarys realiame pasaulyje. Manuelis yra virtualioje realybėje, kurioje egzistuoja kompiuterio valdomas balsas Alisa. Manuelis stengiasi suvokti, kas jam nutiko, ir kas vyksta. Netrukus jam pasirodo vyras, teigiantis esantis jo tėvas. Jis papasakoja jam apie užpuolimą, kurio metu Manuelio buvo nužudyta mama, o pats vaikinas buvo sunkiai sužalotas. Kad išgelbėtų mylimą sūnų, turtingas verslininkas jam sukūrė virtualų pasaulį, o realiame leido valdyti droną, automobilį ir turėti po pasaulį vaikščiojantį ir kamerą turintį asistentą. Naudodamas šiuos jam patikėtus įrankius vaikinas mėgina susigyventi ne tik su nauja realybe, bet taip pat siekia atgauti prisiminimus. Netrukus prasideda tiesos ir melo paieškos, kurios priveda prie netikėto siužeto tvisto.

Iš pradžių skaitydama knygą galvojau, kad jos siužetas aiškus ir nuspėjamas. Kažkas neteko atminties, mėgins ją susigrąžinti, jį supantys žmonės pristatys dvi priešingas tiesas ir t.t. Ir iš tiesų, knygos pradžia naudojo šią įvykių seką iki tol, kol ji pradėjo jos nenaudoti. Šios knygos arkliukas yra skaitytojo išmušimas iš vėžių ir vedžiojimas už nosies. Kai atrodo, kad ši knyga nuspėjama ir nėra kažkuo ypatinga, ji ima ir tave nustebina. Iki pat knygos pabaigos sunku suvokti, kas čia vyksta, kas yra tikra, o kas ne. Tikrovė ir virtualus pasaulis taip stipriai persipina, kad drauge su Manueliu pradėjau viskuo abejoti, o vėliau abejojau netgi pačiu Manueliu. Reta knyga mane išmušdavo taip iš pusiausvyros ir priversdavo abejoti viskuo. Taip sugluminti skaitytoją, žinoma, yra rizikinga. Skaitytojas (-a) gali taip susierzinti, kad jis/ji nuspręs nusviesti knygą ir daugiau jos į rankas nepaimti, nes paprasčiausiai jis/ji nesupranta, kas čia vyksta. Tačiau Karl Olsberg sugebėjo sukurdamas chaosą veikėjo ir skaitytojo galvoje sukurti pakankamai intrigos ir sužadinti pakankamai smalsumo, kad verstum puslapį po puslapio tam, kad sužinotum, kas po velnių čia vyksta. Šis amžinas abejojimas knygos pateikiamu pasakojimu man buvo istorijos deimantu.

Boy in a White Room | Angelaschule Osnabrück

Kitas šios knygos deimantas yra kitų dviejų garsių istorijų panaudojimas ir veiksmingas integravimas į istoriją, taip praturtinant pasakojimą bei suteikiant jai daugiau gelmės. Karl Olsberg pirmoje knygos dalyje naudojo J.R.R. Tolkien „Žiedų valdovas” seriją, o antroje dominavo Lewis Carroll „Alisa stebuklų šalyje” knygos motyvai. Kodėl šios knygos buvo naudojamos, tikriausiai kiekvienas galėtų interpretuoti savaip. Asmeniškai, man J.R.R. Tolkien „Žiedų valdovas” panaudoti knygų motyvai žaidė su virtualios realybės galimybėmis supinti fantastiką su realybe, o tuo tarpu Lewis Carroll „Alisa stebuklų šalyje” – perspėjimas, kad mes atsidūrėme tokioje stebuklų šalyje, kur nežinome, kas yra kas.

Be šių knygų autorius taip pat įtraukia kitų dėmesio vertų ir horizontus praplečiančių sąvokų ir minčių. Nors šioje knygoje viskas vyksta palyginus greitai, bet vis randama progų priversti skaitytoją akimirką stabtelėti ir susimąstyti bei kelti klausimus. Tai įdomus intelektinis žaidimas su skaitytoju. Pačios knygos varomoji jėga yra tiesos ieškojimas ir žmogaus sampratos tyrinėjimas. Taigi, knygoje nėra jokių meilės siužeto linijų ar net užuomazgų jai.

Kalbant apie veikėjus, jų tikrai netrūksta ir yra įvairių, tačiau didžiausias dėmesys yra skiriamas, žinoma, pagrindiniam veikėjui Manueliui. Jį geriausiai skaitytojai pažįsta ir jo nekaltumas, troškimas jį supranti, sužinoti paslaptis bei noras suvokti, kas jam nutiko, verčia juo domėtis ir su juo kartu judėti į priekį. Visi kiti personažai daugiau buvo dekoracijos, kurios buvo reikalingos pastūmėti Manuelį pajudėti tam tikra linkme, kad siužetas kur nors keliautų. Iš pradžių toks keistas veikėjų vaidmuo knygoje man pasirodė keistas ir įtartinas, bet pabaigus skaityti istoriją, suprantu, kodėl buvo taip pasielgta. Tai buvo viena iš gerų užuominų, link kur istorija juda, bet ją įžvelgti man pavyko tik jau perskaičius knygą.

Reziumė. Tikėjausi iš šios knygos vieno, bet netikėtai gavau visiškai kitą.Tai buvo nuostabi staigmena. Ši knyga verčia galvoti ir abejoti. Ji laužo įprastas siužeto pasakojimo taisykles. Taigi, jeigu esate užkietėję skaitytojai ir manote, kad galite nuspėti siužetą, tai ši knyga privers jus abejoti savo sugebėjimais. Galiausiai, „Berniukas baltame kambaryje” yra puiki knyga, tinkanti tiek vaikinams, tiek merginoms, norintiems tiesiog paskaityti gerą knygą.Visos knygos serijoje

41045121. sy475
49537461. sx318 sy475

 

 

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.