Tikriausiai nieko nestebina, kad knygos yra verčiamos į daugelį pasaulio kalbų, leidžiamos įvairiose pasaulio šalyse, o pačios populiariausios istorijos savo ruožtu tose šalyse perleidžiamos ne po vieną ir netgi ne po du kartus!
Viena naujausiai perleidžiamų knygų yra garsusis J.R.R. Tolkien „Hobitas, arba ten ir atgal“. Pasirodo, kad Lietuvoje tai yra jau penktoji šios knygos versija.
„Hobitas“ knygos forma pasaulį išvydo 1937 metais. Tolkien yra rašęs, kad knygą pradėjo rašyti visai atsitiktinai (nors neaišku, ar ši legenda tikra). 1928 m. vasarą, taisydamas egzaminų darbus, ant tuščio lapo Tolkien, pagautas įkvėpimo, užrašė sakinį: „In a hole in the ground, there lived a hobbit“ – „Giliai po žele, oloje, gyveno hobitas“. Ne vienerius metus jis tęsė šią istoriją, kurią parašęs skaitė savo vaikams. J.R.R. Tolkien netgi pats nupiešė pirmąjį savo knygos viršelį.


Pirmą kartą Bronės Balčienės išverstą „Hobitą“ 1985 metais išleido leidykla „Vyturys“. Visos tolesnės knygos versijos – tos pačios vertėjos. Tai buvo ir ploniausia iš visų išleistų knygų – 238 puslapiai.

Po septynerių metų, 2002 metais, „Hobitą“ perleido leidykla „Alma littera“. Šis leidimas, anot ištikimų skaitytojų, buvo viskuo prastesnis už savo pirmtaką – nei iliustracijų, nei žemėlapių, tik pastorėjusi iki 264 puslapių. Viršelio dizainas buvo panašus į leidyklos išleistos „Žiedų valdovo“ pirmos ir trečios dalių viršelius, viliojantis pirkti visas keturias knygas, kaip rinkinį.

2008 metais „Alma littera“ naujausią istorijos versiją pavertė kolekcinio leidinio dalimi dar kartą perleidusi panašia viršelio koncepcija tiek „Hobitą“, tiek ir „Žiedų valdovo“ trilogiją.

2012 metais pasirodžiusi knygos ekranizacijos pirma dalis „Hobitas: nelaukta kelionė“ dar kartą nauju leidimu priminė ir apie knygą. Šį kartą ji knygynus pasiekė nauju, filmo nuotraukos, kuriame matomas Hobitą įkūnijęs Elijah Wood, viršeliu.

Ir naujausias, šių metų lapkritį pasirodysiantis „Hobito“ leidimas grįžta prie ištakų su viršelyje vaizduojamu drakonu Smogu. Naujausia jos versija išaugusi iki 296 puslapių.
Ar esatę skaitę šią knygą? O galbūt turite kurį nors jos leidimą?