Knyga: Viskas bus gerai – Jasminka Petrovič


viskas bus gerai

PAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originalo kalba: serbų kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2017 Išleista Lietuvoje: 2020 Leidykla Lietuvoje: Terra Publica Originalus pavadinimas: Sve je u redu Serijos pavadinimas: nėra Ankstesnės dalys: nėra Patartinas amžius: 14+ Vertė: Laima Masytė Žanras/amžiaus kategorija:  realistinė literaūra, paauglių literatūra, Puslapių skaičius: 160 Pasakotojas: pirmas asmuo, daug įvairiaus amžiaus ir lyties veikėjų perspektyvų Apdovanojimai:  Geriausia 2017 m. Belgrado knygų mugės vaikų ir paauglių knyga; Leidinio  Iliustracijos/žemėlapiai:  nėra  Ekranizacija: nėra Autoriaus (-ės)  puslapis: nėra  Įvertinimas: 5  iš 5

Vreme 1412 - Intervju – Jasminka Petrovic, spisateljica: Ono, kad je sve u  redu
Jasminka Petrović

Oi ta paauglystė… Dažnai tai vadinama siunkiausiu žmogaus gyvenimo periodu. Paauglys jau nebe vaikais, bet dar ir ne suaugęs; pasimetęs tarp dviejų, sakykime, pasaulių, mėginantis atrasti save ir pradedantis kovą su pasauliu tam, kad jame atrastų vietą sau. Apie visus šiuos sunkumus ne vienas autorius jau sukūrė daugybę istorijų. Atrodytų, kad jau nieko naujo pasakyti negalima. Tačiau Jasminka Petrovič „Viskas bus gerai” knyga nesistengia išrasti naujo dviračio, o esamą gerai patobulina. Net sunku nesižavėti jos parašyta ir dabar į lietuvių kalbą išversta knyga.

Serbų rašytoja Jasminka Petrovič toli gražu nėra naujokė vaikų ir paauglių literatūroje. Ji yra parašiusi begalę įvairių istorijų, kurios yra pelniusios ne vieną apdovanojimą. Bet čia dar ne viskas. Pagal Jasminka Petrovič parašytas istorijas kuriami spektakliai, ir viena iš jų, „DUGMETU I SREĆI”, net yra ekranizuota („The Witch Hunters”). Pats filmas sulaukė gero įvertinimo ir apdovanojimų. Pati rašytoja kūrybinio įkvėpimo semiasi iš pokalbių su jaunimu. Dabar viena iš jos daugybės sukurtų knygų pasirodė ir Lietuvoje.

„Viskas bus gerai”  man buvo netikėta staigmena. Pradėjusi skaityti knygą galvojau, kad bus keli personažai, kurie pakaitomis pasakos istoriją, tačiau kiekvienas naujas skyrius pristatydavo vis kito personažo istoriją. Galiausiai, jų istorijose pradėjo skambėti kažkur jau girdėti vardai. Taip, man truputį prireikė laiko suvokti, jog autorė neketina kartoti perspektyvų ir tą patį siužetą pristato vis iš kito veikėjo ir vis kitokiu būdu. Pavyzdžiui, vienas skyrius primins dienoraštį, kitas laišką, trečias panašus bus į eilėraštį, ketvirtas bus minčių srautas, penktas – veikėjo išsiųstos žinutės kitam veikėjui… Niekad negalėjai nuspėti, kaip bus papasakotas kitas skyrius, ir kokį naują personažą autorė pasirinks. Taigi, iš pradžių skaitant skyrius vis iš kito personažo perspektyvos man net kilo abejonė, ar ši istorija kažkur veda. Vėliau, kai kiti veikėjai pradėjo kalbėti apie anksčiau istoriją pasakojusius personažus, supratau, kad ši istorija tikrai veda kažkur, ir tai daro nepaprastai originaliu ir man, asmeniškai, dar nesutiktu būdu. Tiesa, dėl tokio neįprasto būdo, jeigu prieš tai net nenutuoki, kaip visa istorija yra sukonstruota, gali tekti skaityti kūrinį antrą kartą, nes paprasčiausiai pirmu skaitymu galima nemažai detalių nepastebėti arba į jas neatkreipti pakankamai dėmesio.

Veikėjų gyvenimų sąveika su kitų veikėjų gyvenimais (tik iliustracija)

Patys knygos personažai yra paprasti žmonės. Nors jiems daug puslapių atsiskleisti nesuteikta, tačiau ir tų kelių pakanka suvokti juos slegiančius rūpesčius, jų asmenybę ir sužinoti apie jų gyvenimą, kurį pamini netgi ir kiti personažai, todėl gauni visą informaciją ne tik iš paties personažo, bet ir iš jį supančių kitų personažų. Todėl istorija man tarsi priminė ratą rate, o kiekvieno rato centre istoriją pasakojantis personažas.

Bet neapsigaukite ir nemanykite, kad visi istoriją pasakojantys personažai yra paaugliai. Autorė pasirenka įvairaus amžiaus ir lyties personažus, netgi skiria vieną skyrių šuniui. Tai buvo dar viena netikėta staigmena. Kadangi pačioje pradžioje nebuvo užuominų apie galimą gyvūno perspektyvą, išsimušiau iš vėžių skaitydama tekstą, kuriame kažkas padarė šlapimo balutę, kad mėgsta bėgioti… Iš pradžių galvojau, kad čia gal kokia psichine liga sergantis vaikas. Tik baigiant skaityti šį skyrių mane aplankė nušvitimas, ir suvokiau, kad čia penkerių metų šuo, o ne žmogus.

Pats siužetas, atmetus unikalų pasakojimo būdą, iš tiesų nėra įspūdingas ir tikriausiai nė trupučio nepatrauktų dėmesio, jeigu būtų papasakotas tuo mums įprastu, tradicinius būdu iš vieno ar kelių veikėjų perspektyvų su aprašymais ir dialogais. Taigi, šios knygos arkliukas yra ne istorija, o kaip tą istoriją nuspręsta papasakoti. Tiesa, kai kurių personažų gyvenimai atrodys įdomesni už kitų, ir jiems netgi bus skirta daugiau dėmesio sukuriant mažą intrigą – paslaptį.

Sve je u redu: 9788652904488: Amazon.com: Books

Pati autorė liečia daugybę paaugliams aktualių temų, pavyzdžiui, patyčias, ligotų senelių rūpinimąsi ir paauglių nėštumą. Tai nėra lengvos, bet reikalingos ir atspindinčios realybę temos. Tiesa, autorė nesiekia tik papasakoti realiame gyvenime vykstančius dalykus. Liesdama šias nemalonias ir net tabu laikomas temas ji stengiasi suteikti viltį skaitytojui, jog, jeigu gyveni kažkurio personažo gyvenimą, viskas pasibaigs gerai. Netgi pats knygos pavadinimas tai atspindi. Taip pat knygoje personažai keičiasi, supranta savo klaidas ir atranda save iš naujo, taip norint tarsi užtvirtinti, jog tie nemalonūs gyvenimo tarpsniai gali suteikti tau stiprybės ir surasti kelią į šviesą.

Reziumė. „Viskas bus gerai”  yra meistriškai ir išradingai parašyta knyga apie šių dienų paauglių gyvenimą, ir kaip jis persipina su kitų žmonių gyvenimais. Ieškantiems naujų skaitymo potyrių ir įdomiai papasakotų istorijų apie paauglystę, Jasminka Petrovič knyga bus nuostabus atradimas. Tai knyga, kurią galima skaityti kelis kartus, nes vieno, suprasti jos unikalumą, neužteks.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.