Knygos apžvalga: Žodžių sąrašas – Patricia Forde


žodžių sąrašasPAGRINDINĖ INFORMACIJA:

Originali kalba: anglų kalba Skaityta kalba: lietuvių kalba Pirmasis originalus leidimas: 2017 Išleista Lietuvoje: 2019 Leidykla Lietuvoje: Debesų ganyklos Originalus pavadinimas: The list (Jungtinė karalystė) arba The Wordsmith (JAV) Serijos pavadinimas: nėra Patartinas amžius: 12+ Vertė: Viktorija Uzėlaitė Žanras: mokslinė fantastika, distopija Puslapių skaičius: 320 Pasakotojas:  trečias asmuo,  mergaitė, nors yra kelios vietos, kur istoriją pasakojama iš Jono Nojaus personažo Apdovanojimai:  White Raven Award 2015 Iliustracijos/žemėlapiai: yra (kiekvienas skyrius prasideda su kortele, kurioje pristatoma žodis ir jo apibrėžimas) Autoriaus (-ės) puslapis: čia   Įvertinimas:  5  iš 5

Pasaulį ištiko klimato katastrofa. Daug žmonių ir gyvūnų mirė, bet keliems išrinktiesiems pavyko išgyventi. Jie visi gyvena Jono Nojaus sukurtame Arkos mieste… arba netoli jo. Čia žmonės iš naujo mėgina sukurti visuomenę ir surasti ryšį su gamta. Atrodytų, kad geros rytdienos viltis rusena ir greitai viskas vėl bus gerai. Nauja visuomenė ištaisys praeities klaidas, o planeta susitvarkys. Bet ar tikrai? Gal ne viskas auksas, kas auksu žiba? Kodėl atsiranda vis daugiau žmonių, prieštaraujančių Jono Nojaus valdymui? Jis – išgyvenusio pasaulio gėris ar blogis? Ko iš tiesų siekia sukilėliai ir pats Jonas Nojus?

Patricia Forde  knyga Žodžių sąrašas (ši knyga Amerikoje ir Jungtinėje Karalystėje yra išleistos skirtingais pavadinimais) nukelia skaitytojus į pasaulį, kur kalba yra padaroma žmogaus priešu. Pagrindinė veikėja Leta, nors ir yra dar beveik vaikas, yra protinga ir sumani. Mergaitė suvokia, kad kalbą reikia mylėti ir ją puoselėti. Ji žmogui reikalinga kaip oras ir vanduo, tačiau ji taip pat tiki Jono Nojaus išmintimi ir gerais norais žmonijai, o Arkos miesto įkūrėjas vis siekia apriboti žmonių naudojamą žodžių sąrašą, tikėdamasis taip pažaboti už žodžių slypintį blogį, kuris ir privedė prie visų pasaulį ištikusių katastrofų.

Autorė pasakoja, kad parašyti istorijas ją įprastai įkvepia menkutis vaizdinys, o mintis parašyti Žodžių sąrašą gimė išvydus mergaitę parduodančią parduotuvėje žodžius. Rašytoja prisipažįsta, kad parduotuvės aplinka jai yra gerai pažįstama. Jaunystėje jai pačiai teko praleisti nemažai laiko šeimai priklausančioje parduotuvėje. Taip pat jos vyras grįžęs į Ameriką iš vienos iš kelionių atvežė jai elektroninį žodyną. Jį gavusi moteris pasijuto taip, tarsi vyras jai būtų nupirkęs žodžius. Tiesa, autorė neslepia, kad jai prireikė nemažai laiko pažinti istoriją pasakojančią mergaitę ir sugalvoti, kur ji galėtų pardavinėti tuos žodžius. Surasti atsakymus jai labai padėjo tai, kad pati rašytoja rašo tiek airių, tiek anglų kalbomis. Ji jaučia, kad anglų kalba valgo airių kalbą, ir šis reiškinys  buvo tarsi nukreipimas reikiama kryptimi siekiant pažinti ir mėginti susiformuoti istoriją.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „words“Būtent žodžiai tampa istorijos centru ir personažų ginčo objektu. Arkos mieste žmonės turi ribotą žodyną. Yra griežti įstatymai, kokius žodžius žmonės gali, naudoti. Asmenys naudojantis į sąrašą neįtrauktus žodžius, yra baudžiami, o galiausiai netgi tremiami iš miesto ir paliekami su jais susidoroti gamtai. Ir viskas daroma dėl to, kad anksčiau žmonės naudojo žodžius blogiems tikslams, slėpėsi už jų ir jais manipuliavo, o viso to padarinys buvo būtent klimato katastrofa, vos nesugriovusi viso pasaulio. Jonas Nojus tiki, kad be žodžių pasaulis būtų geresnis. Taip pat jis stengiasi atimti iš žmonių viską, kas leistų pasireikšti jų kūrybai ar verstų juos mąstyti. Juk gyvūnams nereikia nei muzikos, nei meno. Tie, kurie priešinasi Jono Nojaus valdymui, yra išdavikai. Jie kankinami, tremiami. Vyras nedovanoja netgi seniems pažįstamiems ir geriems draugams.

Patricia Forde atskleidžia, kad mėgindama sudaryti Arkoje naudojamų žodžių sąrašą ji internete surado lingvistą ir jo pasiteiravo, kiek mažiausiai žodžių žmogui galėtų reikėti, kad šis galėtų susikalbėti. Atsakymas buvo 500 žodžių, ir jis netgi atsiuntė rašytojai jų sąrašą, kurį moteris naudojo rašydama istoriją. Autorė prisipažįsta, kad iš tiesų labai nerimavo dėl žodžių apribojimo, bet tada sugalvojo papildomų taisyklių, kurios leido jai lengviau atsikvėpti ir sukurti spalvingą istoriją. Kelios iš tų taisyklių buvo susijusios su kalba; istorijoje yra senoji ir naujoji kalba. Senoji kalba yra ta, kuria mes visi kalbame, o naujoji – apribota kalba. Pati mergaitė istoriją pasakoja naudodamasi senąja kalba.

Istorijos mintis buvo patraukli ir, asmeniškai, dar mažai sutikta literatūroje.  Įdomiausia, kad rašytoja tiesiog paėmė distopinį pasaulį ir postapokaliptinio žanro elementus, juos “sumaišė“ ir “iškepė“ istoriją (“bandelę“), o išskirtinumas (“įdaras ir glajus“) buvo žodžiai ir su jais susijusios realijos bei problemos.

Knygos personažai yra ne tik įvairaus charakterio, tačiau ir amžiaus. Dažnai atsivertę knygas, įkrentančias tarp vaikų ir paauglių literatūros, rasite aktyvias tik kelias amžiaus grupes, t.y., pagrindinio veikėjo ar veikėjos bendraamžiai ir tėvų amžiaus personažai (pvz., mokytojai ir tėvai). Kito amžiaus veikėjai taip pat įtraukiami, tačiau retai kada būna aktyvūs ir pabrėžiami.  Patricia Forde knygoje buvo visų amžių kategorijų veikėjai, ir jie aktyvūs istorijoje, t.y., jie nėra tik fone, kartas nuo karto prabylantis ir veikiantys. Tai didžiulis šios knygos pranašumas, kadangi skaitytojui primenama, kad pasaulyje (t.y., realiame) yra įvairaus amžiaus žmonės, ir jie taip pat turi troškimus, žinių ir gali kažką daryti.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „spooky forest“
Miške gyvena Arkos priešai ir laukiniai gyvūnai.

Tiesa, mano santykis su pačia Leta, pagrindine veikėja, buvo savotiškas. Kartais ji man patikdavo, o kartais dėl priimamų sprendimų ir daromų veiksmų tiesiog norėjosi ją gerai papurtyti.  Pats istorijos piktadarys, nors ir buvo neblogai sukurtas, tačiau spragų buvo, ir klibėjo noras, kad jo motyvacija galėtų būti dar geriau paaiškinta, nes šiuo atveju man ji labai siejosi su beprotybe, nors buvo jaučiama, kad už visko tikrai slypėjo daug priežasčių ir nuoskaudų.

Pats istorijos pasaulis nėra sukonstruotas visiškai iš naujo, todėl nereikia lakios vaizduotės jam įsivaizduoti ar dėti didžiules pastangas jį perprasti. Iš vienos pusės tai nėra varginanti istorija, bet iš kitos galima pasigesti fantazijos. Tikriausiai tai labai priklausytų nuo skaitytojo amžiaus ir lūkesčių. Nors knygą gali skaityti įvairaus amžiaus skaitytojai, dėl pagrindinės veikėjos amžiaus šią knygą tikriausiai į rankas mieliausiai ims jauno amžiaus skaitytojai, ir atrodo, kad pati rašytoja daugiau galvojo apie juos. Tiesa, labai jauno amžiaus skaitytojams knyga nėra patartina. Autorė detaliai neaprašinėja jokių smurtų scenų, tačiau jos vis dėlto yra knygoje. Knygos veiksmas yra organiškas, t.y., nesijaučia, kad personažai imtųsi veiksmų dirbtinai ir būtų autorės šachmatų figūrėlės.

Reziumė. Patricia Forde sukūrė įdomią ir susimąstyti verčiančią istoriją įvairaus amžiaus skaitytojui. Nors knyga  pirmą kartą buvo išleista 2017 metais, joje liečiamos klimato katastrofos tema ir galimi jos padariniai yra aktualūs ir šiomis dienomis, o dėmesys skirtas kalbai ir žodžiams atkreipia dėmesį į tai, ką mes laikome savaime suprantamu ir mums priklausančiu dalyku.  Jeigu nesate persisotinę distopinėmis ir postapokaliptinėmis istorijomis, rekomenduoju paimti šią knygą į rankas ir pamėginti įsivaizduoti, koks galėtų būti pasaulis, kuriame gali bendrauti turėdama (-s) ribotą žodyną.

VISOS SERIJAI PRIKLAUSANČIOS KNYGOS

žodžių sąrašas48057912. sy475

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.