Pamąstymai: Pietų Korėjos draminių serialų nauda rašytojams


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „k-drama“ K-dramos? Ar esate apie jas girdėję? O gal esate netgi kelias iš jų žiūrėję? O gal vis ketinate, bet nerandate laiko ar motyvacijos? O gal manote, kad tai laiko neverti serialai? Pakalbėkime šįkart apie K-dramas, ir kaip jos galėtų pasitarnauti įvairių istorijų kūrėjams. Patikėkite, iš šių serialų tikrai yra ko pasimokyti.

Pradėkime nuo to, kad K-dramos ypatingai populiarios yra dėl savo įvairumo, garso takelių, kurie dažnai yra kuriami specialiai serialui, bei galimybės juos žiūrėti su įvairių kalbų subtitrais tiek internete, tiek įvairiose platformose, pavyzdžiui, Netflix. Dar reikėtų pridurti, kad K-dramų yra įvairaus žanro, o pačių serijų kiekis yra įveikiamas per dieną. Įprastai yra 16 serijų, viena serija trunka apie 1 val. Žinoma, yra ir trumpesnių ar ilgesnių sezonų, tačiau dažnai K-dramos sezoną sudaro 16 serijų.

Nors visame pasaulyje K-dramos yra žinomos ir populiarios, neatrodytų, kad Lietuvoje daug kas būtų apie jas girdėję. Tiesa, prieš kurį laiką per vieną iš Lietuvos kanalų buvo galima pasižiūrėti kelias istorines Pietų Korėjos dramas Imperatorė Ki  ir  Įsimylėjęs karalius. Šie du serialai leidžia susipažinti su K-dramomis, deja, neatskleidžia viso jų žavumo ir net nėra įtraukti į TOP 10 žiūrimiausių ir populiariausių serialų sąrašą. Priežastys, kodėl Lietuvos auditorijai buvo pasirinktos rodyti būtent šios dramos, gali būti įvairios, bet spėju, kad buvo orientuotasi į vyresnio amžiaus žiūrovus, o pačios populiariausios dramos yra skirtos jaunimui.

School 2015. Who are you

Būtent tai ir pirmasis K-dramų įdomumas – daugybė serialų skirtų jaunimui. Lietuvoje mes turime vos vieną kitą specialiai jaunimui sukurtą serialą (turiu omenyje Neskubėk gyventi  ir Bloga mergaitė). Apie filmus net kalbėti nederėtų. Jų gausa irgi negalime pasigirti, o tai stebina. palyginus, pavyzdžiui, su Vokietija, kuri skuba ekranizuoti vaikams ir paaugliams skirtas knygas. Bet nenukrypkime nuo temos. Taigi, jaunimui yra sukurta nemažai K-dramų. Kai kurios netgi yra specialios, pavyzdžiui, School serija. Dar neperžiūrėjau visų jai priklausančių serialų, tačiau iš tų, kurias mačiau, labiausiai patinka Who Are You: School 2015 serialas, kuris netgi turi savo adaptaciją ir Kinijoje pavadinimu When We Were Young. Šis serialas pasakoja apie dvynes merginas, kurios susikeičia gyvenimais, kai viena iš jų miršta. Šioje dramoje liečiamos paaugliams svarbios temos: patyčios, meilė, mokslas ir santykiai su tėvais.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „the heirs“
The Heirs (2013) serialo pristatomasis plakatas

Kitas įdomus ir labai populiarus serialas jaunimui (ir ne tik) yra 2013 metais pasirodęs The Heirs (taip vadinamas internete) arba The Inheritons (taip serialas pavadintas Netflix). Nors serialas yra labai paprastas ir netgi vietomis klišinis bei šabloniškas, jį pradėjus žiūrėti nėra lengva sustoti. Šiame seriale ryškinami tėvų ir vaikų santykiai, turtas ir skurdas, hierarchija visuomenėje ir mokykloje bei patyčių problemos.

Kiti serialai balansuoja tarp paauglių ir suaugusiųjų auditorijų ribos. To priežastis paprasta – serialas apima paauglio ir suaugusiojo žmogaus gyvenimo periodus. Toks šių serialų pranašumas yra galimybė apjungti paauglystėje ir suaugusiųjų pasaulyje egzistuojančias problemas. Vienas iš tokių serialų yra populiarusis 2014 m. Pinocchio. Ilgai delsiau jį žiūrėti, o peržiūrėjusi nepasigailėjau. Ši K-drama pasakoja apie merginą, kuri turi (išgalvotą) Pinokio sindromą. Kitaip tariant, ji visad pradeda žagsėti, jeigu meluoja. Įdomiausia, kad ji nori tapti žurnaliste, tačiau šios profesijos atstovai dažnai turi meluoti. Kaip merginai, kuri negali meluoti, tapti melage? Toks yra vienas centrinių šios dramos klausimų. Dažnai rašytojai nesupranta, kaip juos sukurti ir, peržiūrėjus šią dramą, kurioje viskas yra tarsi ant delno, gali padėti geriau perprasti pagrindinių istorijos sudedamųjų dalių kūrimą bei valdymą.

I’m Not A Robot (2017)

Kitas K-dramos serialas padedantis gerai suvokti priešpriešų kūrimą yra I’m Not A Robot (2017). Šiame seriale turtingas vaikinas yra alergiškas žmogaus prisilietimui, todėl jo gyvenimas yra ganėtinai liūdnas ir vienišas. Ir tada genialus mokslininkas jam pakiša nepaprastai protingą ir į žmogų panašų androidą. Vaikinas nusprendžia jį patestuoti ir taip nuspręsti, ar verta į jį investuoti. Tačiau prieš šiam robotui atsiduriant turtingojo verslininko rankose, įvyksta nelaimė ir robotas sugenda. Kadangi androido išvaizda buvo sukurta pagal to mokslininko buvusios merginos išvaizdą, tos merginos vėliau prašoma apsimesti robotu. Šiame seriale yra du įtampos taškai: mirtinas žmogaus prisilietimas ir meilė. Nuspėti, kaip gali ši istorija baigtis truputį sudėtinga, ar gi ne?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „love in the moonlight“
Love in the moonlight (2016)

Taip prieiname prie kito svarbaus ir įdomaus K-dramų aspekto – paprastume slypi genialumas. K-dramos dažnai nemėgina sukurti labai komplikuotų siužetų. Jie visad išsirenka vieną ar kelias svarbias problemas ir aplink jas kuria istoriją ir dramą. 2016 m. seriale Love in the Moonlight ašyje atsiduria merginos apsimetimas eunuchu karališkuosiuose rūmuose ir patarnavimas princui. Mergina turi neišsiduoti esanti mergina, nes kitaip jai grės mirtis, o princas nesupranta, kodėl jį taip traukia eunuchas, o galiausiai supratus sugalvoti, kaip leisti jų meilei žydėti. Paprasta istorijos detalė, bet iš jos išspaudžiama kvapą gniaužianti ir širdį virpinanti drama. Taigi, žiūrint K-dramas pradedi suvokti, kad sukurti gerą istoriją nereikia kažko sudėtingo ir įmantraus. Užburti istorijų mylėtojus galima labai paprastai.

Sakytumėte, kad tokie siužetai dažnai yra nuobodūs ar nuspėjami. Juk ir kitų šalių serialuose daroma tas pats. Tikriausiai skirtumas būtų tai, kad korėjiečių serialai nėra ištempti iki begalybės ir didelis dėmesys iš tiesų yra skiriamas patiems personažams. Todėl netgi paprasto siužeto istorijos gali labai sudominti ir įtraukti. Juk tikrai, lengva nuspėti, kas įvyks, jeigu mergina apsimes vaikinu ir įsimylės princą.

Žinoma, dar reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šalia paprastumo yra primėtytų ir įvairių detalių. Love in the Moonlight seriale mergina yra verčiama didžiąją dalį savo gyvenimo apsimesti vaikinu. Kodėl? Čia papildomas siužeto prieskonis ir kabliukas žiūrovams toliau žiūrėti serialą.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „w two worlds“Taigi, K-dramų aspektas yra įvairių detalių įtraukimas į siužetą tam, kad būtų keliama įtampa ir istorija judėtų į priekį. Nors 16 serijų nėra didelis skaičius, palaikyti žiūrovo dėmesį vis dėl to reikia pastangų. Dalis šių detalių atkeliauja iš personažų praeities, o dalis susiklosto siužetui vystantis. Seriale W: Two Worlds Apart (2016) būtent daroma pastarasis. Veikėjų elgesys sukuria naujas problemas ir taip judina viską į priekį. Ne visos K-dramos naudoja tokią strategiją, tačiau tos, kurios tai daro, yra kupinos netikėtų siužeto vingių, kurie įtraukia žiūrovus ir nepaleidžia. Įprastai tokiuose serialuose yra svarbesnis veiksmas, o ne patys personažai. Jie greičiau istorijose būna kaip šachmatų figūrėlės.

The K2 (2016) poster
The K2 (2016)

Dar viena į veiksmą orientuota drama yra The K2 (2016). Šiame seriale veiksmas ir intrigos yra pagrindinės varomosios istorijos jėgos.  Tiesa, personažai čia yra neblogai išvystyti ir įdomūs, o tai šiai dramai suteikia žavumo. Šioje dramoje nebuvo nei tikrų geriečių, nei piktadarių. Visi turėjo abi puses, o tai, mano manymu, yra vienas iš gerų veikėjų kūrimo bruožų, leidžiančių vėliau žaisti su siužetu ir stebinti žiūrovus, nes iš personažų juk galima tikėtis visko: ir gerų, ir blogų sprendimų. Tiesa, daug šio serialo žiūrovų vėliau ėmė skųstis, kad istorijoje yra daugybė neaiškumų ir siužeto skylių. Vieni jas pastebės, ir dėl to istorija taps neįdomi, o kiti tiesiog mėgausis veiksmu ir minusų net nepastebės.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „love alarm“
Love Alarm (2019)

K-dramų kūrėjai ieškodami įkvėpimo ir naujovių nebijo eksperimentuoti. Jie sukuria įvairias įdomias detales, su kuriomis vėliau eksperimentuoja. 8 serijų seriale Love Alarm (2019) iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad pristato jau gerai žinomą ir paprastą meilės istoriją tarp jaunų žmonių ir mėginimą susigaudyti tarp savo jausmų. Nieko ypatingo, ar gi ne? Tai kaip paversti šią istoriją kitokia? Atsakymas paprastas – įtraukti kažkokią įdomią detalę. Veiksmas lyg ir vyksta šių dienų pasaulyje, tačiau jame egzistuoja įdomi programėlė, kuri leidžia sužinoti, ar tam tikru atstumu nėra tave mylinčių žmonių. Šioji programėlė sukuria įvairias situacijas, kuriose veikėjai verčiami veikti, gėdytis, slapstytis, meluoti ir elgtis truputį aštriau, nes jų jausmai vienas kitam yra aiškūs kaip dieną, bet dėl kažkokių priežasčių jie turi vienas kito vengti.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „That Winter, The Wind Blows“
That Winter, The Wind Blows (2013)

Bet kiti serialų kūrėjai eksperimentuoja kitaip. Jie pasitraukia nuo, kuriuose įprastų, tradicinių personažų ir įtraukia įvairias ligas, sindromus ir žmonių neįgalumus. That Winter, The Wind Blows (2013) pristato veikėją, kuri yra praktiškai akla. Dėl savo neįgalumo ir gyvenime esančių rūpesčių ji trokšta mirties. Šios moters neįgalumu nori pasinaudoti ir pasipelnyti vyras, kuris apsimeta esantis jos broliu, tačiau ją pamilsta.  Kas įvyks vėliau? Kokia bus serialo pabaiga? Ar mergina tikrai pasiryš savižudybei? Šie klausimai kyla ir tampa priežastimi neatsitraukti nuo ekranų, o tai, kad vienas iš personažų nėra sveikas,  suteikia serialui ypatingumo ir leidžia pažvelgti į kitokį, mažiau šablonišką ir mums pažįstamą galimą gyvenimą.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „goblin k-drama“
Goblin (2016)

K-dramos turi aiškius siužetus ir moka įtikinamai sujungti dabartį su praeitimi. Nors visų K-dramų nesu peržiūrėjusi, tačiau tas, kurias mačiau, pastebėjau, kad dauguma jų turi ganėtinai aiškų siužetą ir nuosekliai pateikiamą siužetą (įdomus faktas: nemažai K-dramų scenarijų yra rašomi kas savaitę ir pristatomi filmavimo aikštelėje paskutinę akimirką, jeigu ne dar vėliau. Todėl įprasta, kad aktoriai ir filmavimo komanda daug laiko praleidžia laukdami scenarijaus, o gerbėjai jiems neša užkandžius ir maisto), netgi jeigu istorijoje vyrauja žvilgsniai į praeitį. Šie žvilgsniai į praeitį nėra atsitiktiniai ir nukeliantys personažus kelis metus į praeitį. Mes kalbame apie šimtus-tūkstančius metų. Vienas iš pačių populiariausių ir mylimiausių K-dramų Goblin (2016) jungia praeitį dabartį, o to klijai yra prakeiksmas, kuris vėliau sujungia du asmenis: vienas iš jų gyvena pavogtą laiką, kitas yra prakeiktas ir negalintis mirti. Šioji drama ne tik leidžia stebėti siužeto vystymą, analizuoti įdomią sukurtą pasaulio mitologiją, bet taip pat pateikia įdomius personažus ir santykius tarp jų.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „hotel del luna poster mydramalist“
Hotel del Luna (2019)

Taip prieiname prie kito aspekto: K-dramos turi užburiančius personažus. Šių metų populiari K-drama Hotel del Luna (2019) turi nemažai panašumų su Goblin. Abiejuose serialuose yra prakeiksmas, praeitis ir dabartis, gerai apgalvota mitologija ir puikūs veikėjų pavyzdžiai. Pagrindinė šio serialo veikėja yra prakeiktoji mirusiųjų viešbučio direktorė, kuri jau seniai išjungė žmoniškus jausmus bei didelį dėmesį skiria prabangai ir pinigams. Už nekuklų užmokestį ji siūlo papildomas paslaugas mirusiesiems, pavyzdžiui, susisiekimą su gyvaisiais. Pagrindinis istorijos vaikinas yra geraširdis jaunuolis, kuris dėl jo tėvo ir direktorės sudarytos sutarties tampa naująja jos dešine ranka. Vaikino jautrumas ir rūpestingumas paliečia merginos širdį ir priverčia vėl pajusti daugybę dalykų. Deja, ten kur vyrauja mirtis, laiko niekad nėra daug. Tai ganėtinai stipri istorija, kuri gali ne tik įkvėpti, tačiau suteikti naudingų įžvalgų kuriant paranormalias ir fantastines istorijas su savita mitologija.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „a korean odyssey mydramalist“
A Korean Odyssey (2017)

Jeigu jau prabilome apie savitą mitologiją… Nemažai fantastinių K-dramų tikrai turi savitą pasaulį ir mitologiją, su kuria nebijoma žaisti ir velniai žino ką išdarinėti. Vienas iš garsesnių K-dramų Netflix platformoje yra A Korean Odyssey (2017). Pagrindinė serialo veikėja mato vaiduoklius. Tarsi to būtų per mažai, ji tampa geidžiamu visų dievų ir demonų delikatesu – jėgos šaltiniu. Ją pradeda visi medžioti, nes ją suvalgę taps stipresni. Skamba ganėtinai… šiurpiai? Būtent tai šią istoriją paverčia išskirtine, ir tu negali nustoti žiūrėti serialo. Man neteko nei skaityti, nei žiūrėti serialo ar filmo, kuriame būtų iškeliamas būtent toks pavojus ir drama pagrindiniam personažui. Taigi, natūralu, kad yra smalsu sužinoti, kaip viskas gali pasibaigti jai, ir koks bus visas istorijos siužetas su tokia neįprasta detale.

Ir galiausiai K-dramos suteikia progą daryti istorijų klišių, šablonų, personažų ir siužetų analizes bei lyginimus. Vienas iš mėgstamų K-dramų elementų yra meilės trikampiai. Jeigu tai mėgstate ir dažnai įtraukiate į savo istorijas, žiūrėdami K-dramas galite pasisemti minčių, ką derėtų ir ko nederėtų daryti. Vienuose serialuose trečiasis niekad neturi šansų, kad mergina jį mylės, todėl tampa viena iš kliūčių įsimylėjėliams būti drauge, o kituose serialuose  mergina plėšosi tarp dviejų mylimųjų. Tokie siužetai leidžia jums kaip kūrėjams iš šalies stebėti, kaip viskas veikia, kas atrodo įtikinama, o kas ne, bei stebėti, kas yra dažniausiai naudojama ir jau neturi potencialo, ir kas sutinkama rečiau ir gali būti praplėtota.

Jeigu dar nepradėjote žiūrėti K-dramų, pradėkite. Jų įvairovė ir gausa tiesiog stebina ir suteikia nemažai galimybių prisižvejoti minčių ir įkvėpimo. K-dramų kūrėjai išmano savo darbą ir moka išlepusią auditoriją stebinti ir žavėti. Juk ne veltui K-dramos yra tokios populiarios ir mėgstamos žiūrovų visame pasaulyje. Jeigu norite tapti dramų ekspertais, tikrai siūlyčiau patyrinėti K-dramas. Patys nustebsite, kiek naudingų dalykų kaip kūrėjai juose galite rasti.


Rekomenduoju šiame įraše paminėtus serialus peržiūrėti. Nesvarbu, ar jums jie pasirodo įdomŪs, ar ne. Pamėginkite tiesiog stebėti, kaip kuriami siužetai ir vystomi personažai. Dauguma mano išvardintų serialų yra Netflix. Jeigu neturite prieigos prie šios platformos, daugumą serialų rasti Drama Cool puslapyje ar paprasčiausiai suvedę į paieškos laukelį serialo pavadinimą.

9 mintys apie “Pamąstymai: Pietų Korėjos draminių serialų nauda rašytojams

 1. K-dramos yra fainas žanras, tačiau yra dvi medalio pusės. Vieną ar dvi pažiūrėjus, pradeda labai patikti ir nebegali sustoti. Man kuo patinka K-dramos yra tas galbūt labiau modest santykių perteikimas. Amerikietiškuose serialuose, nesvarbu ar apie paauglius ar apie suaaugusius bent vieną tikrai labiau explicit sceną įdeda ir jei atvirai tai kartais pradeda nusibosti, ir netgi kartais atrodo visiškai nereikalinga. Man bent jau labiau patinka tas vadinamasis emocionalusis tango tarp veikėjų, ne visos tos kūniškų malonumų scenos.

  Viena iš man labiausiai patikusių k-dramų yra 사이코지만 괜찮아 It’s Okay to not be Okay. Nors Netflix’e nėra dubliavimo, yra tik subtitrai, rekomenduoju pažiūrėti. Istorija yra įtraukianti, romantika yra gera, ir labai įdomiai sužaista su cenzu ir giliom žinutėm ir pnš.

  Patinka

  1. Netflix k-dramo turi tik angliškus titrus. Kai kurios jau į turi įgarsinimus. Titrų lietuvių kalba ten išvis nėra. Čia kalbant apie visą netflix turinį.

   Patinka

 2. Siūlyčiau pažiūrėti visiems korėjietišką dramą Extraordinary You. Tai nenuspėjama ir unikali istorija apie merginą, kuri sužino, kad yra komikso veikėja. 🙂

  Paspaudė "Patinka": 1 person

  1. Šitas žiauriai geras 😀 Man taip patinka, kad nesulaukusi titrų iš pradžių peržiūriu originalo kalba, tada ant rytojaus su vertimu 😀 😀 😀 Šita k-drama turi antrą geriausią įvertinimą mydramalist.com istorijoj. Must see!
   Pasirodo, kad šitas serialas yra pastatytas pagal Moo Ryu/ Muryu e.mangą “July Found by Chance”. Istorija visiškai nenuspėjama, net nedrįstu galvoti, kaip ji galėtų pasibaigt…

   Patinka

 3. Peržiūrėjau visus čia siūlomus serialus, išskyrus pirmą – apie patyčias nepatinka. Ir iš tiesų, korėjietiškus serialus galima žiūrėti ne tik dėl pramogos, bet ir mokantis rašyti. Nors juose pilna įvairiausių klišių (pvz., vadinamasis piggy ride, kažką pastoviai vos nepartrenkia mašina, visi daug geria ir prisičiūdina ir t.t.), tačiau galima išvysti, kaip galima vystyti šalutinius veikėjus ir jų istorijas, kad pradžioje pasirodęs visai paprastas siužetas gali slėpti stulbinančių netikėtumų, kad veikėjas gali kuo puikiausiai apgauti žiūrovą/skaitytoją net pats to nesuprasdamas. Ir kad antiherojus gali būti netgi labai patrauklus pagrindinis veikėjas.

  Patinka

  1. Tiesa, kai kurie serialai turi labai gerai išvystytus šalutinis personažus. Teko netgi skaityti kai kurių žiūrovų komentarus, kad tuose serialuose daugiau dėmesio yra skiriama ne pagrindiniams, o antraeiliams personažams.

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.