Mėgėjiškų istorijų kūrimo raida Lietuvoje


Nuo Kitty Writer tinklaraščio pradžios aš kartais intensyviai, o kartais pasyviai stebėdavau ir mintyse analizuodavau įvairių mėgėjų rašytojų istorijas ir jų atsiradimą internetinėje erdvėje. Per trumpą laiką šios keliavo iš vienos vietos į kitą siekiant pasiekti kuo daugiau skaitytoju ir skirtingą auditoriją. Vienos iš šių vietų vis dar naudojamos, o kitos – jau seniai pamirštos ir nugrimzdusios į prisiminimų užkaborius. Netgi tikriausiai sunku būtų įsivaizduoti, kad tos vietos galėtų būti vis dar populiarios ar vertos tokio paties dėmesio, kurio sulaukdavo prieš tai.

Vienas iš Hogvartso forumų vis dar randamų internete

Prieš 9 -10 metų, o gal netgi ir 11 -13 metų labai populiarūs buvo įvairūs forumai. Suskaičiuoti juos visus tikriausiai būtų neįmanoma. Jų buvo tiek daug ir įvairių, kad sunku net ir įsivaizduoti. Tuo metu daugybė internautų rinkosi į pačias įvairiausias grupes pradedant nuo mados, pop kultūros, filmų, knygų (pvz., Stephen Meyer knygų serijos) ir baigiant virtualiomis burtų ir kerėjimų mokyklomis.  Juk Haris Poteris buvo tuo metu labai populiarius ir kiekvienas norėjo būti Hogvarsto mokiniu.  Iš vieno į kitą forumą buvo galima patekti vadinamaisiais baneriais, judančiais mažais paveiksliukais, kurie visad būdavo pateikiami forumo apačioje. Nebūti vieno ar kito forumo nariu tuo metu tiesiog buvo ne lygis. Todėl nenuostabu, kad šiuose forumuose lankytojai dalinosi savo kūryba ir laukė iš kitų nuomonės apie ją. Šiuose forumuose istorijos būdavo publikuojamos įvairiai; kartais po vieną skyrių, o kartais pasirodydavo visa istorija.

Puslapio nuotrauka.

Tuo metu taip pat buvo specialių puslapių. Vienas iš jų yra Rasyk.lt. Anksčiau šis į vieną vietą rašytojus suburiantis puslapis (jis vis dar veikia ir jo misija nėra pakitusi) įvairaus kalibro menininkus buvo labai populiarius ir, galima teigti, prestižinis.  Jame visi publikavo savo kūrybą ir laukė apie ją nuomonių ir kritikos, kuri leistų jiems tobulėti. Kartais vieniems pasisekdavo ir gaudavo tikrai naudingų patarimų, kaip patobulinti savo istorijas ir stilius, tačiau kartais ir labai nusivildavai. Per laiką šio puslapio auditorija savotiškai išsikreipė ir išsigimė. Kiekvienas pradėjo save laikyti didžiu menininku ir draugiškumo portale mažai buvo galima surasti. Kūrybinė atmosfera tapo neigiama ir daug kas apleido puslapį arba tapo pasyvesni jo naudotojai, o kalbant apie jaunus, dar pradedančius autorius… Su kuriais man teko kalbėti, jie netgi nedrįso lįsti į tą liūną. Jau iš publikuotų komentarų jie buvo susidarę įspūdį, kad terliotis ten nėra prasmės, nes kiekvieno lankytojo pagrindinis tikslas pavirto sudirbti kito kūryba. Tokia situacija buvo apie 8-9 metus. Kas dabar vyksta šiame portale, pasakyti būtų sunku, kadangi seniai nenaršau jame, bet tas štampas, kad ten renkasi nepaprastai rimta publika, niekur nedingo iki šių dienų.

Vienas iš blogas.lt istorijų puslapių.

Kitas prieš kokius 7-8 metus pabėgtas mėgėjų rašytojų istorijų publikavimo platforma buvo įvairūs blogai. Vienas iš jų buvo būtent lietuviškas blogas.lt Tai paprasta blogų kūrimo ir įrašų talpinimo platforma, leidžianti visiems be didesnio vargo išreikšti savo nuomonę internete. Šis puslapis vis dar gyvas, tiesa, jo populiarumas gal nėra toks didelis kaip anksčiau, ypatingai tarp istorijas rašančių žmonių.

Paaugliai ir ne tik anksčiau šiame puslapyje labai mėgo publikuoti savo istorijas, o aš – jas skaityti. Prisimenu, kad vos ne kasdien lankydavausi šiame puslapyje ir tikrindavau “Naujausi įrašai“ kategorija. Joje suradusi tokiu raktinius žodžius, pavyzdžiui, “skyrius“, spausdavau ant nuorodos ir lėkdavau skaityti. Dauguma to meto kuriamų istorijų, nieko nenustebinsiu, buvo paranormalios t.y. apie vampyrus, vilkolakius ir raganas. Šioje platformoje vienas įrašas dažniausiai atstodavo vieną istorijos skyriaus. Kartais į juos kūrėjai įtraukdavo nuorodas į vairius YouTube esančius muzikinius klipus, tačiau tai nebuvo dažna praktika. Jų publikavimo laikais buvo įvairus ir retai pastovus. Ir žinoma, kaip įprasta, ne visos istorijos būdavo užbaigiamos. Nederėtų taip pat pamiršti, kad istorijų kūrėjai dažnai skirdavo vieną įrašą pristatyti personažus ir pateikti veikėjų nuotraukas, kurias jie rasdavo internete.

Vieno iš gerai žinomo ir mėgto Facebook istorijų puslapių.

O vėliau prasidėjo Facebook viešpatavimas ir visas lankytojų sriautas emigravo į šią platformą, kurią greitai žmonės suvokė galintis išnaudoti savo reikmėms. Facebook’e atsirado įvairūs puslapiai, kuriuose būdavo skelbiamos istorijos. Vienuose puslapiuose jas publikuodavo vienas autorius, kituose jau būdavo kuriama bendruomenė. Dažniausiai šie puslapiai priklausydavo paaugliams (merginoms), o ir skaitytojai būdavo paaugliai. Pats ryškiausias šių puslapių bruožas yra tas, kad jų kūrėjai visad reikalaudavo tam tikro “like“ ir komentarų skaičiaus, kitu atveju jie nesivargindavo greitai publikuoti kitų skyrių.  Šįkart istorijų gausa ir žanrų buvo žymiai įvairesnė nei blogas.lt puslapyje, tačiau daugiau pradėjo vis dėl to dominuoti realistinės, romantinės paaugliams skirtos istorijos. Įdomus faktas, kad pirmąsias knygas buvo mėgstama vadinti sezonais. Taip pat populiarėjo įtraukti nuorodas į muzikinius klipus YouTube platformoje, kad būtų sukuriama tam tikra atmosfera Taip pat istorijų kūrėjai, kurie turi bent kokį filmukų kūrimo įgūdžius, sukurdavo pristatomuosius istorijų klipus. Šiuo metu daug aktyvių ar populiarių Facebook istorijų kūrimo puslapių nežinau. Tuos, kuriuos anksčiau sekdavo, paprasčiausiai lėtai numirė.

Tačiau noras kurti istorijas niekur nedingo. Prasidėjo ir, tikriausiai vis dar tęsiasi, Wattpad era. Apie šią istorijų platformą, kuri jau seniai buvo pamėgta ir žinoma angliakalbiame istorijų pasaulyje, jaunieji autoriai sužinojo vienas iš kito. Po truputį prasidėjo emigracija iš Facebook į Wattpad. Tiesa, vienu momentu jie gyveno abu paraleliai. Facebook publikuotų istorijų ištraukose būdavo paminimas to autoriaus Wattpad vartotojas, todėl istorijas buvo galima skaityti dviejuose vietose. Tačiau tai ilgai netruko. Wattpad greitai tapo labai žinoma ir populiaria platforma talpinti ir skaityti istorijas. Facebook istorijų puslapius pakeitė Wattpad rašytojų grupės, kuriose vartotojai dalinosi nuorodomis į savo rašomas istorijas. Šioje platformoje ypatingai yra populiaru įtraukti nuorodas į muzikinius klipus.

Tiesa, ar šiomis dienomis šis puslapis tarp Lietuvos istorijų kūrėju yra vis dar populiarus, sunku man būtų pasakyti. Atrodo, kad mėgėjiškų istorijų kūrėjai nėra jau tokie aktyvūs publikuodami istorijas kaip tai buvo anksčiau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.