Fanfiction: kas tai?


Šįkart nusprendžiau pasidomėti fanfiction. Ar žinote, kas yra tai per daiktas? Kada buvo pradėtas naudoti fanfiction terminas? Kokios garsios istorijos gimė kaip fanfiction? Ir ką patys rašytojai mano apie fanfiction kūrinius? Būtent į šiuos klausimus šįkart pamėginsiu jums atsakyti.

Fanfiction išvertus į lietuvių kalbą reiškia gerbėjų literatūra. Tai yra savotiškas literatūros žanras, kuriam priklauso gerbėjų parašyti kūriniai. Šiuose tekstuose gerbėjai naudoja jau kitų, profesionalių rašytojų ir kūrėjų, sukurtus veikėjus, pasaulius ir/ar kitą intelektualinę nuosavybę. Šių istorijų ilgis gali būti įvairus; pradedant nuo kelių sakinių ir baigiant storo romano apimtimi.  Pats fanfiction terminas buvo pradėtas naudoti 20 amžiuje.

Rašyti šiuos fanfiction kūrinius gerbėjus įkvepia įvairūs dalykai, pradedant nuo filmų, knygų, serialų ir baigiant video žaidimais ir muzika. Tiesa, tikriausiai reikėtų pabrėžti, kad nors gerbėjai naudoja jau kažkieno sukurtus veikėjus ir pasaulius, jie vis dėlto gali juos truputį pakoreguoti. Fanfiction kūrėjai gali pridėti naujus personažus ir vietas. Tiesa, iš pradžių gerbėjai naudodavo tik jau rašytojų sukurtus personažus.

O ką patys rašytojai mano apie fanfiction? Na, patys autoriai ir kitos intelektualios nuosavybės savininkai į fanfiction žvelgia dvejopai: vieni ją skatina, o kiti imasi netgi teisinių veiksmų sustabdyti jų kūrėjus. Pavyzdžiui, George R.R. Martin neturi nieko prieš fanfiction tol, kol jam nepradedat siuntinėti tekstų. Rašytoja Anne McCaffrey uždraudė bet kokius tekstus, kuriuose būtų naudojamos detalės iš jos knygų serijos Dragonriders of Pern. Rašytoja Anne Rice, parašiusi garsiąją knygą „Interviu su vampyru” 2000 m. paviešino pranešimą sakydama, “Aš neleidžiu kurti fanfiction tekstų. Personažai yra intelektualinė nuosavybė. Mane neapsakomai gniuždo mintis, kad mano sukurti personažai naudojami fanfiction tekstuose.“ Rašytoja skatino kūrėjus sukurti savo pačių veikėjus ir istorijas. Tais pačiais metais visi su Anne Rice knygomis susiję fanfiction buvo pašalinti iš fanfiction.net internetinio puslapio. Netgi J.K. Rowling, kuri toleruoja fanfiction, buvo ėmusi tam tikrų teisinių veiksmų, kad seksualinio pobūdžio istorijos su Hario Poteriu būtų pašalintos iš interneto.

Kino kompanijos taip pat neatsilieka. FOX buvo išsiuntinėjęs perspėjančius laiškus X-Files gerbėjų puslapiams ir fanfiction rašytojams, prašydamas pašalinti tekstus susijusius su X-Files.

Pats fanfiction populiarus tapo atsiradus internetui. Nemažai fanfiction kūrinių vėliau tapo kyngomis. Pavyzdžiui, „50 pilkų atspalvių” yra viena žinomiausių knygų. Tačiau iš pradžių tai buvo fanfiction. Autorės sukurtame alternatyviame pasaulyje Edvardas, iš Stephen Meyer knygų serijos „Saulėlydis”, buvo milijonierius linkęs į BDSM, o Bela… kaip Bela. Rašytoja vėliau pakeitė veikėjų vardus ir publikavo istoriją kaip savo.

Dar nereikėtų pamiršti Anna Todd knygų serijos „After”. Šioji istorija taip pat yra fanfiction. Rašytoja naudojo garsią vaikinų grupę One Direction, bet vėliau veikėjų vardai buvo pakeisti. Knyga yra ne tik labai populiari, tačiau jau netgi ir ekranizuota.

Ar patys skaitote fanfiction? O gal ją kuriate? Šiam kartui būtų tiek.

Garso įrašas: https://www.podbean.com/eu/pb-39mdp-bdc4c0

2 mintys apie “Fanfiction: kas tai?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.