LGBT jaunimo literatūroje


LGBT jaunimo literatūra

Žinoma, kad paauglių knygos yra skirtos skaitytojams nuo 12 iki 18 metų, nors kai kurie tyrinėtojai praplečia amžiaus ribas ir priskiria paauglių literatūrą 10–19 metų skaitytojams. Nuo kitų amžiaus kategorijų literatūroje ši skiriasi tuo, kad rašytojai savęs nevaržo ir nagrinėja įvairias svarbias visuomenės gyvenimo temas. Viena iš temų susijusi su lytine orientacija ir visuomenės požiūriu į netradicinės lytinės orientacijos žmones. Dėl įvairių organizacijų veiklos, žmonių požiūrio ir atsiradusių leidybos galimybių, užsienyje daugėja knygų paaugliams, kuriuose pagrindinis personažas priklauso LGBT. Tai ypač svarbus lūžis jaunimo literatūros pasaulyje, o to svarbą ir atsiradusią galimybę jaunimui skaityti tokio pobūdžio knygas apie bendraamžius yra išreiškęs B. J. Epstein: „Tikiu, kad yra žmonės skaito dėl dviejų pagrindinių priežasčių: mes galime skaityti knygas, kad pamatytumėme savo pačių atspindėtus gyvenimus (t.y. veidrodinės knygos) arba tam, kad išvystumėme kitų gyvenimus (t.y. lango knygos)“ (Epstein 2012:287). Paaugliai, galėdami skaityti apie netradicinės lytinės orientacijos žmones, geriau juos supranta, tampa tolerantiškesni ir pakantesni. Taip pat veikėjuose gali atrasti save ir atsakymus į jiems rūpimus klausimus.

LGBT sąvoka

Prieš pradedant diskutuoti apie LGBT žanrą, derėtų atkreipti dėmesį, jog tai yra plati sąvoka. Jai priklauso ir kitos sinonimiškai vartojamos kitos. LGBT (dar LGBTQ, LGBTQ+) sąvoka apima literatūrą su šiais personažais:

 • lesbietėmis (angl. lesbian)
 • gėjais (angl. gay),
 • abejojančiais savo orientacija arba kitos pakraipos asmuo (angl. gueer),
 • biseksualais (angl. bisexual)
 • aromantikais (angl. aromantic)
 • interseksualais (angl. intersex)
 • aseksualais (angl. asexual)
 • transeksualais (angl. transgender arba transsexual) (Jenkings and Cart, 2018: xi)

Tačiau derėtų atkreipti dėmesį, kad, laikui bėgant, dauguma sąvokų, priklausančių LGBT, įgauna kitą atspalvį arba atsiranda papildomų sąvokų.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „i'll get there. it better be worth the trip“Pirmoji LGBT knygą paaugliams

Tiksliai pasakyti, kada buvo išleista pirmoji šios tematikos knyga paaugliams nėra paprasta dėl skirtingų literatūros tyrinėtojų požiūrių į jaunimo literatūrą ir tikslinę auditoriją, kuriai rašytojas nusprendžia skirti kūrinį. Kai kurie jaunimo literatūros tyrinėtojai teigia, kad pirmoji jaunimui skirta knyga – rašytojos Maureen Daly Seventeenth Summer išleista 1942 metais. Kitų manymu, pirmoji knyga paaugliams turėtų būti laikoma 1967 metais išleista rašytojos S. E. Hinton knyga Autsaideriai (angl. Outsiders, Lietuvoje – 2013), o treti tiki, kad paauglių literatūros pradininkas yra Džeremis Selindžeris ir jo 1951 metais išleista Rugiuose prie bedugnės (pirmasis leidimas Lietuvoje – 1966) (Jenkings ir Cart, 2018: 6-7). Tačiau M. Daly ir Dž. Selindžerio knygos buvo skirtos suaugusiems, bet paaugliai jas taip pamėgo, kad abu kūriniai buvo priskirti paauglių amžiaus kategorijai.

Tokios sudėtingos ir ginčytinos situacijos dėl pirmos knygos su kitos pakraipos personažais nėra su LGBT knygomis. Šio žanro pradininkė laikoma rašytoja Marijane Meaker ir 1952-aisiais pasirodžiusi jos knyga Spring fire, pasakojanti apie lesbiečių santykius. Šis romanas iškart tapo to meto sensacija – buvo parduota daugiau nei 1,5 milijonų egzempliorių (Waters 2016). Pati rašytoja teigė, kad knygą rašė ne lesbiečių auditorijai, kadangi apie tokią tuo metu niekas net nebuvo pagalvojęs ar įsivaizdavęs, kad ji galėtų egzistuoti. Tik knygai pasirodžius, pirmą kartą buvo atkreiptas dėmesys į kitokios lytinės orientacijos skaitytojų auditoriją, o rašytojai lėtai, bet užtikrintai pradėjo rašyti apie šia tema.

Rašytojo John Donovan romanas I‘ll Get There. It Better Be Worth the Trip (1969) tyrėjų sutartinai laikoma pirmąja LGBTQ knyga paaugliams. Joje pasakojama apie dviejų jaunų vaikinų romantiškus santykius ir savo jausmų tyrinėjimus. Stebėtina, kad knyga susilaukė pakankamai teigiamo skaitytojų ir kritikų vertinimo. Tačiau, kaip pripažįsta Harper leidyklos viceprezidentas William C. Morris, išleisti šią knygą nebuvo lengva (Jenkings and Cart, 2018: 9). Jis pasakoja, kad visi jaudinosi dėl kūrinio pasirodymo ir taip stengėsi, kad jis būtų teigiamai priimamas skaitytojų, jog dėl šių pastangų buvo sulaukta daugiau dėmesio nei dėl paties romano.

LGBT knygos paaugliams 1970 – 2000 metais

Literatūros tyrinėtojai pastebi, kad pirmosios knygos apie LGBT paaugliams pasižymi tuo, jog siužetuose vyrauja bausmių ir nelaimingų pabaigų elementai. Pirmose keturiose šio žanro knygose paaugliams – John Donovan I‘ll Get There. It Better Be Worth the Trip (1969), Isabelle Holland The Man Without a Face (1972), Sandra Scoppettone Trying hard to hear you (1974) ir Mary W. Sulliwan What‘s this about Pete? (1976) – netradicinės lytinės orientacijos personažas ar jam artimas draugas miršta. Netradiciniai santykiai yra parodomi kaip gėdinti ir ilgai netrunkantys. Ši tendencija juntama ir vėliau išleistose knygose paaugliams ir, kaip pastebi Nancy Garden, tyrinėdama šio žanro kūrinius, galima išskirti kelių bausmių ir pabaigų tipus. Viena iš jų yra mirtis. Veikėjai miršta automobilių avarijose arba nusižudo. Kita dažna bausmė bei pabaiga yra netradicinės seksualinės orientacijos personažo uždarymas psichiatrinėje ligoninėje arba jam yra paskiriamas priverstinis psichologinis gydymas. Visos šios neigiamos ir liūdnos pabaigos LGBT kūriniuose paaugliams gali būti traktuojamos kaip perspėjimas, kad netradicinės seksualinės orientacijos žmonių gyvenimas gali baigtis tragiškai. Tiesa, dauguma autorių naudojo šias tragiškus nutikimus siekdami atskleisti, kad tradicinės pakraipos žmonių abejingumas, neišprusimas ir žiaurus elgesys lemia tragiškas istorijų pabaigas.

1970 m. pasirodė rašytojos Barbara Wersba knyga Run Softly, kurioje paauglio protagonisto Davido tėvas apkaltina sūnaus geriausią draugą Riką esant gėjumi, nors jis yra tradicinės pakraipos. Po šios scenos knygoje vaikinų santykiai pašlyja ir jie atitolsta vienas nuo kito. Galiausiai Rikas įstoja į kariuomenę ir tarnystės metu žūsta. Nors šioje knygoje nebuvo gilinamasi į netradicinės lytinės orientacijos idėją, tačiau pabrėžiama mintis, kad net klaidingai palaikyto homoseksualu gyvenimas gali baigtis tradiciškai.

1978 m. pasirodžiusioje Sandra Scoppetone knygoje Happy Engdings Are All Alike knygoje bausmės elementas parodomas pasitelkiant išprievartavimą. Pagrindinė veikėja Jaret įsimylėjusi kitą merginą, kuri atsako į jos jausmus. Tačiau merginų santykiai pašlyja, kai Jaret išprievartauja neapykantą homoseksualams jaučiantis vaikinas po to, užtikęs merginas kartu (tuo metu tai buvo laikoma kone nusikaltimu). Jaret mylimoji palieka ją po to, kai pagrindinė veikėja nusprendžia pareikšti kaltinimus.

Viena iš pirmųjų šią nelaimingų pabaigų tendenciją pradėjusi keisti knyga – 1982 m. pasirodžiusi Nancy Garden romanas Annie on My Mind (Waters 2016). Knygoje pasakojama apie dvi Niujorke gyvenančias merginas, kurios tampa geromis draugėmis, o vėliau ir mylimosiomis. Šių merginų romanas knygoje nenutrūksta ir baigiasi laimingai. Tokia pabaiga šio žanro knygose buvo nauja ir sukėlė nemažai triukšmo. Romanas dažnai būdavo pašalinamas iš bibliotekų, jį drausta skaityti. 1993 m. Kanzase gyvenantys tėvai prieštaravo šios knygos buvimui vietos vidurinėje mokykloje ir kūrinio egzemplioriais buvo sudeginti netoli mokymo įstaigos.

Be nelaimingų pabaigų ir bausmės motyvų pastebėta, kad galima rasti dar tris šiam periodui būdingas savybes. Viena iš jų yra ta, kad LGBT personažai retai būdavo istorijų protagonistais (Colborne ir Howard 2018:3). Taip pat knygose esantys šie personažai dažnai būdavo vaizduojami naudojant stereotipus. Galiausiai, knygose dominuodavo homofobija, kuri ir būdavo pagrindine istorijos tema ar siužeto dalimi.

Pagrindiniai personažai LGBT žanro knygose

Iki devinto dešimtmečio visose LGBT žanro knygose personažai būdavo baltaodžiai. Tik trijose knygose paaugliams veikėjai buvo kitos odos spalvos. Viena tokių buvo rašytojos Rosa Guy 1976 m. pasirodžiusi knyga Ruby. Šis romanas paaugliams ne tik pirmasis, kuriame pasakojama apie paauglę, abejojančią savo orientacija, tačiau ir pirmoji knyga, kurioje pagrindinė veikėja yra kitos odos spalvos. Knyga pasakoja apie mergina su titulu, kurios gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis jai su šeima emigravus iš Vakarų Indijos į Harlemą. Naujoje gyvenamojoje vietoje ji susidomi kita mergina ir pradeda jai jausti šiltus jausmus.

Situacija truputį pagerėjo devintajame dešimtmetyje, kai pradėjo daugėti knygų, kuriuose pagrindiniai personažai būtų kitos rasės ir odos spalvos, tačiau šis skaičius buvo nežymus ir toks išlieka iki šių dienų. Daugiausiai LGBT knygose dominuoja baltaodžiai ir, kaip vėliau pastebėta, dažniau pasakojama apie vaikinus nei apie merginas. Michael Waters teigia, kad iki 1992 m. proporcija buvo 4:1, o šiomis dienomis šio žanro knygos yra pasiskirsčiusios 2:1 proporcingumu (Waters 2016).

Taip pat pastebima, kad knygose, kuriose veikėjai yra moteriškos lyties, istorijos turi laimingas pabaigas ir dažniausiai yra romantinės knygos. Tuo tarpu knygose su vyriškos lyties personažais įtraukiamas smurtą. Viena iš tokio pasiskirstymo priežasčių yra stereotipai, kad smurto ir jėgos motyvai priklauso istorijoms su vaikinais, o romantika – merginoms. Tačiau visa tai galioja ne tik LGBT knygomis, bet ir kitiems žanrams skirtingose amžiaus kategorijose.

Tačiau tai nevieninteliai stereotipai. Jan Goodman savo 1983 m. publikuotame straipsnyje „Out of The Closet But Paying The Price išskiria dešimt gajų stereotipų, pasirodžiusių LGBT žanro knygose:

 1. Vis dar pavojinga būti gėjumi;
 2. Tavo ateitis ir blanki, jeigu esi gėjus;
 3. Gėjai gyvena yra vieniši net jeigu laimingai gyvena drauge;
 4. Suaugę gėjai neturėtų turėti vaikų, nes skatins juos pačius tapti gėjais;
 5. Homoseksualu paskatina tapti vaikystės patirtys;
 6. Gėjai nori būti moterimis, o lesbietės – vyrais;
 7. SEKSAS. Nesijaudinkite. Jeigu „tai“ padarote kartą, nesate kitos pakraipos. Tai gali būti tik fazė;
 8. Gėjų santykiai yra paslaptingi;
 9. Visi gėjai – vidurinės ir aukštesnės klasės baltaodžiai;
 10. Vaikai nežino, kad gėjai egzistuoja. (Goodman 1983. 13-15)

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Julie Anne Peters Luna“LGBT personažų įvairovė paauglių knygose

Transeksualūs personažai paaugliams skirtose knygose neegzistavo iki XXI a. Viena iš pirmųjų knygų apie transeksualius personažus pasirodė 2004 metais (Waters 2016). Rašytojos Julie Anne Peters knygoje Luna pasakojama apie šešiolikmetį vaikiną Liam, kuris dieną yra vaikinas, o vakare namų rūsyje persirenginėja sesers Regan drabužiais ir naudoja jos makiažo priemones. Sesuo visad palaikė brolį ir saugojo jo paslaptį. Galiausiai Liam nusprendžia nebesislėpti ir pradeda vadintis Luna, moteriškais drabužiais pasirodo viešumoje ir vaikšto namuose. Regan stebi, kaip pažįstami varsto jos „seserį“ kreivais žvilgsniais, o tėvas vadina ją nesveika. Taigi knygoje atskleidžiamos ir transeksualo gyvenime pasitaikančios problemos bei temos.

Taip pat daugėja knygų su aseksualiais personažais, pavyzdžiui, Seanan McGuire Every Heart Has A Doorway (2016) ir Erica Cameron Deadly Sweet Lies (2015). Šiuose romanuose paauglės laiko save aseksualiomis, t.y. nejaučia jokio seksualinio potraukio nei vyriškos, nei moteriškos lyties žmonėms.

Vienas iš pirmųjų romanų paaugliams su biseksualiais veikėjas – 1997 m. pasirodžiusi M.E. Kerr “Hello,” I Lied (Houde 2018:37). Knyga pasakoja apie jaunuolį Lang Penner, kuris turi vaikiną ir su juo gerai sutaria. Tačiau vieną vasarą jis įsimyli merginą. Šie jausmai verčia jaunuolį abejoti savo orientacija ir mėginti atsakyti į klausimą: jis gėjus ar ne.

LGBT jaunimo knygų leidyba XXI amžiuje

John Donovan romano paaugliams I‘ll Get There. It Better Be Worth the Trip (1969) pasirodymas paskatino kitus rašytojus rašyti tokio turinio kūrinius. Netrukus knygynų lentynose pradėjo daugėti šio žanro knygų paaugliams. Paskaičiuota, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose 1971-1980 m. buvo išleista dešimt knygų, 40 knygų pasirodė 1981-1990 m., 80 knygų buvo išleista 1991-1999 m., 2000 – 2009 m. pasirodė 292, o 2010-2016 m. prekyboje pasirodė 513 romanų (Jenkins ir Cart 2018:xi). Skaičiai įspūdingi. Tačiau kiekvienais metais JAV išleidžiama apie kelis tūkstančius knygų paaugliams ir LGBT knygų skaičius sudaro labai mažą procentą. Didžiulės šalies leidyklos vis dar kreivai žvelgia į šio žanro knygas ir vengia jas leisti, bet, daugėjant mažų leidyklų skaičiui atsiradus galimybei patiems rašytojams išleisti savo knygas (angl. self-publishing), kurias gali patalpinti į įvairias platformas, pavyzdžiui, Amazon, knygų skaičius nuolatos auga.

LGBT knygos Geography Club (2003) autorius Brent Hartiger pasakoja, jog publikuoti savo knygą jam buvo sudėtinga ir įtikinti leidėjus ją išleisti užtruko ne vienerius metus (Waters 2016). Pirmąjį istorijos rankraštį jis parašė 1991 m., o kitus 10 metų redaktorius jam vis kartodavo, kad jam „<…> labai patinka, tačiau šiai knygai apie gėjų paauglį nėra rinkos“. Galiausiai leidimo teisę įsigijo leidykla HarperCollins, kuriai, kaip pripažįsta Hartiger, patiko istorija, bet jie nedėjo didelių vilčių į knygos populiarumą. Tačiau po kelių savaičių prekyboje pasirodė trečiasis šios knygos tiražas.

Kol užsienyje, ypač JAV, kiekvienais metais daugėja knygų, kuriose pagrindiniai veikėjai yra lesbietės, gėjai ar transeksualai, Lietuvos rašytojai vengia rinktis tokius personažus, o leidyklos nedrįsta leisti šios tematikos knygų dvejodami, ar jos bus paklausios mūsų šalyje. Leidyklos drąsiau leidžia verstines knygas, kuriose kitos pakraipos būna ne pagrindiniai, o antraeiliai personažai arba jų elgesys nėra per daug šokiruojantis.

Stephanie Perkins knygoje Lola ir vaikinas iš gretimo namo (pirmasis leidimas – 2011; Lietuvoje 2014) pagrindinės veikėjos Lolos tėvai yra gėjai. Šie du personažai vaizduojami kaip teigiamos asmenybės, turinčios jausmus, įprastą gyvenimą ir palaikantys savo dukrą. Garsios ir populiarios amerikiečių rašytojos Cassandra Clare knygų serijoje Mirtinieji įrankiai (pirmasis leidimas – 2007-2009; Lietuvoje – 2012-2013) taip pat vaizduojama dviejų vyrų meilės istorija, kuriama šalutinė dramatiška siužeto linija, kurioje autorė nagrinėja veikėjų jausmus ir visuomenės požiūrį į jų orientaciją. Ši knygų serija susilaukė didelio skaitytojų dėmesio, pagal jas buvo sukurtas filmas ir serialas. Tačiau, kaip prisipažįsta pati rašytoja, kai 2004-2005 m. leido pirmąją serijai priklausančią knygą, sulaukė didelio leidyklos pasipriešinimo ir atkalbinėjimo dėl to, kad antraeilis personažas Alekas buvo gėjus. Rašytojai teko kovoti dėl šio personažo savo kūrinyje. Kai galiausiai knyga pasirodė, JAV knygynas Barnes&Nobles savo internetiniame puslapyje citavo knygos apžvalgą iš Commonsense Media, kurioje buvo skaitytojai buvo įspėjami dėl „seksualinio turinio“ tik todėl, kad kūrinyje personažas buvo gėjus. Taip pat daugybė didžiulių parduotuvių atsisakė prekiauti šia knyga bei didžiuliai vaikų knygų klubai vengė įtraukti šį kūrinį į skaitymo sąrašus.

Jungtinėje Karalystėje LGBT knygų leidyba taip pat nedominuoja ir, kaip pastebi Erica Gillingham, dauguma šių knygų parašytos JAV rašytojų arba Jungtinės Karalystės autorių, tačiau išleistos JAV leidyklų. Situacija po truputį keičiasi ir šalyje publikuojama daugiau šalies autorių darbų apie homoseksualius personažus. Pats blogiausias šio žanro etapas šalies istorijoje yra sietinas su 1988 – 2003 m. galiojusiu 28 skirsniu, uždraudžiančiu skatinti ir kalbėti apie homoseksualumą mokyklose. Nors šis draudimas jau nebegalioja, jo padaryta žala tokio žanro literatūrai vis dar juntama. Jungtinės Karalystės rašytojai nedrįsta rašyto knygų su LGBT pagrindiniai personažais, o leidyklos – jas leisti.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „simon vs the homosapien agenda“Apdovanojimai ir nominacijos

Augantis skaitytojų susidomėjimas ir daugėjantis knygų su LGBT personažais skaičius skatina kritikus, literatūros tyrinėtojus bei įvairių apdovanojimų komisijos narius atkreipti dėmesį į šias, vieniems priimtinas, o kitiems – ne grožinės literatūros kūrinius. Pirmasis literatūrinius apdovanojimus gavęs romanas su netradicinės pakraipos personažais – Ellen Wittlinger knyga Hard Love (1999). Šis kūrinys 2000-aisiais laimėjo JAV bibliotekų asociacijos kiekvienais metais teikiamą Michael L. Printz Honor apdovanojimą už geriausią knygą paaugliams (Houde 2018:36).

Šiuo metu viena iš garsiausių ir geriausiai žinomų paaugliams skirtų knygų su LGBT personažu yra Becky Albertalli Simon vs. the Homo Sapiens Agenda (2015). Knygoje pasakojama apie Simon, kuris nuo visų slepia tai, kad yra gėjus. Elektroniniais laiškais jis susirašinėja su asmeniu, pasivadinusiu Blue, jų santykiai progresuoja, tačiau netrukus Simon pradeda gauti šantažuojančius laiškus, kuriuose grasinama atskleisti jo didžiąją paslaptį. Vaikinui tenka sukaupti drąsą ir atskleisti savo tikrąją orientaciją.

2016 m. ši knyga buvo apdovanota William C. Morris apdovanojimu, skiriamu debiutuojantiems paauglių rašytojams. Šį apdovanojimą skiria Young Adult Library Services Association (trumpiau angl. YALSA) Pagal minėtą knygą buvo sukurtas filmas pavadinimu Love, Simon (2018). Pati knyga buvo įtraukta į ilgąjį 2015 m. Nacionalinės knygos apdovanojimus Jungtinėse Amerikos Valstijose sąrašą.
Taip pat vertėtų paminėti, kad Amerikos bibliotekų asociacijai (angl. ALA) priklausantis LGBT apskritasis stalas yra įsteigęs Stonewall knygų apdovanojimus. Jie teikiami kasmet nuo 1971 m., siekiant atkreipti dėmesį ir pagerbti knygas, kuriose gvildenama LGBT tema. Tiesa, knygos turi būti parašytos anglų kalba ir išleistos Amerikoje. Nuo 2010 m. šiame apdovanojime atsirado vaikų ir paauglių kategorija. 2015-aisiais Stonewall apdovanojimas buvo skirtas Jandy Nelson už knygą Padovanosiu tau saulę (angl. I‘ll Give You The Sun, Lietuvoje išleista 2015 m. (Alma littera)). Šioje knygoje istorija pateikiama iš dvynių brolio Nojaus ir sesers Džudės perspektyvos. Nojus yra netradicinės seksualinės orientacijos personažas šioje istorijoje ir, pasakodamas apie savo šeimos gyvenimą, atskleidžia savo jausmus, abejones ir kovas su pačiu savimi.

Knygos apie LGBT personažus ir jų pasaulį yra reikalingos ir būtinos paaugliams ne tik tam, kad jie galėtų susipažinti su kitokiais žmonėmis, jų mąstymu ir jausmais, tačiau ir mokytis gebėti suprasti save bei rasti atsakymus apie kitokį, rečiau žiniasklaidoje ir pokalbiuose aptariamą pasaulį. Tik kalbant ir skaitant apie tokius dalykus galima išugdyti toleranciją netradicinės lytinės orientacijos asmenims ir atsikratyti nepagrįstų fobijų.

Naudingos nuorodos:

http://www.gayya.org – knygų sąrašai paaugliams sudaryti pagal pagrindinio veikėjo lytinę orientaciją. Sąrašas anglų kalba.
http://www.ala.org/rt/glbtrt – Amerikos bibliotekų asociacijai (angl. ALA) priklausantis LGBTQ apskritojo stalo internetinis puslapis.

Kelios į lietuvių kalbą išverstos knygos paaugliams su LGBT personažais:

 • Cassandra Clare, Kaulų miestas (2012), Pelenų miestas (2012), Stiklo miestas (2013), Alma littera
 • Isabel Abedi, Lučianas (2011), Alma littera
 • Jandy Nelson, Padovanosiu tau saulę (2015), Alma littera
 • Joey Graceffa, Edeno vaikai (2017), BALTO leidybos namai
 • Salla Simukka, Raudona kaip kraujas (2014), Balta kaip sniegas (2015), Juoda kaip juodmenis (2015), Alma littera
 • Sally Green, Pusiau blogas (2014), Pusiau laukinis (2015), Pusiau paklydęs (2017), Baltos lankos
 • Stephanie Perkins, Lola ir vaikinas iš gretimo namo (2014), Alma littera
 • Stephen Chbosky, Atskalūno laiškai (2004, 2009), Alma littera
 • Jacqueline Wilson, Bučinys (2010), Alma littera

Naudoti šaltiniai

2 mintys apie “LGBT jaunimo literatūroje

  1. Nepasakyčiau, kad juodas. Man patinka rinkti medžiagą ir ją susisteminti. Tik, va, nevisados turiu laiko šiam mažyčiam pomėgiui.
   Be to, jeigu domiesi paauglių literatūra, turi žinoti apie įvairius jos nuansus, o būtent LGBTQ literatūra dabar yra populiari, bet Lietuvoje mažai apie ją kalbama. Įdomu kodėl? 😀

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.