Literatūros žanrai: wuxia ir xianxia


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Xianxia“Ar esate girdėję ką nors apie wuxia ir xianxia romanus? Tikriausiai ne, jeigu nesidomite Kinijos filmais, serialais ir literatūra, tačiau tikriausiai vienu ar kitu būdu jums yra tekę su susidurti su wuxia ir xianxia, bet nežinojote, kad būtent tas dalykas yra taip vadinamas. Xianxia ir wuxia yra būdingi būtent šiai didžiulei Azijos šaliai.

Taigi, pradėkime pirmiausia nuo wuxia. Kas tai yra? Išvertus šį žodį iš kinų kalbos mes gauname „kovos menų herojus” (wu reiškia kovos menai, kariuomenė arba ginkluotas, o xia – riteriškumas, galantiškumas arba herojus). Šiam žanrui priklauso visos istorijos, kuriose veikėjai yra įvaldę ar mėgina įvaldyti kovos menus bei patiria įvairius nuotykius senovės Kinijoje. Nors wuxia įprastai yra viena iš fantastinės literatūros formų, bet dėl savo populiarumo ir mėgstamumo buvo naudojama ir kitose formatuose, pavyzdžiui, operose, filmuose, serialuose bei video žaidimuose.

Herojai wuxia literatūroje įprastai neatstovauja ir netarnauja jokiems lordams, kariuomenei ar aristokratų klasei. Dažniausiai šie personažai kyla iš prasčiokų visuomenės sluoksnio senovės Kinijoje. Kilnumo ir riteriškumo kodai įprastai reikalauja, kad wuxia herojus skirtų gėrį nuo blogio, kovotų už gėrį, nugalėtų piktadarius ir suteiktų atpildą prasikaltusiems.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Xianxia tv series“
Serialas Eternal Love yra vienas iš daugybės Xianxia/wuxia pavyzdžių

Šiuolaikinėse wuxia istorijose veiksmas vyksta senovės arba prieš šių dienų laikų Kinijoje. Šis istorinis periodas istorijose gali turėti labai svarbų vaidmenį arba būti tiesiog dekoracija. Kalbant apie fantastinius elementus, pavyzdžiui, personažų magiškas galias ar kitų mitinių bei fantastinių būtybių pasirodymą, tai šie dalykai  įprastai yra įtraukiami į istoriją, tačiau nėra privalomi. Tačiau įtraukti kovos menus yra būtina. Personažai turi bent truputį nutuokti apie tai ir surengti vieną ar kitą kovą.  Romantinės siužeto linijos irgi yra vienas iš plačiai paplitusių elementų wuxia žanro istorijose, tačiau nėra būtinybė.

Įprastai wuxia istorijos pasakoja apie jauną vaikiną, kuriam teko išgyventi skaudžią nelaimę, pavyzdžiui, artimųjų mirtį. Šis personažas iškeliauja į platųjį pasaulį įveikti išbandymus ir vargus, kad mokydamasis iš įvairių kovotojų įvaldytų kelias kovos menų formas. Istorijos pabaigoje personažas tampa stipriu kovotoju, kuriam gali prilygti vos keli kiti asmenys. Savo įgytus naujus sugebėjimus personažas naudoja gėriui. Kitose istorijose personažas yra nepriimamas į kovos menų mokyklas. Tada jis paslapčia treniruojasi ir mokosi laukdamas tinkamo momento parodyti savo sugebėjimus ir visus nustebinti.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Xianxia genre“Xianxia žanras yra panašus į wuxia, tačiau tam tikrais aspektais skiriasi. Pradėkime nuo to, kad tai yra wuxia subžanras ir jam didžiulę įtaką daro taoizmas ir budizmas. Pirmą kartą šis subžanras buvo pristatytas Kinijos respublikoje ir tapo labai populiarus 21 amžiuje. Įprastai protagonistai (t.y., pagrindinis personažas) mėgina įgyti nemirtingumą, ieško amžino gyvenimo ir aukština fizinę jėgą. Priešingai nei wuxia žanras, xianxia fantastiniai elementai yra kone būtinybė, įtraukiant magiją, demonus ir nemirtinguosius. Dauguma personažų šio žanro istorijose turi magiškų sugebėjimų ir ilgą gyvenimą. Kai kurie personažai nugyvena nuo 300 iki 500 metų atrodydami labai jauni. Personažų magiški sugebėjai priklauso nuo jų aktyvumo, pasiekimų ir naudojamų ginklų, kurie įprastai gali būti kardai, lazdos ir lenkti kalavijai. Dažnai protagonistas turi neįprastą arba antgamtišką augintinį. Tai gali būti drakonas, beždžionė, lapė arba vilkas. Dauguma šių padarų turi tvirtą ir stiprų kūną, tačiau jų sielos yra silpnesnės palyginus su žmogaus. Kartais šie sutvėrimai gali kalbėti ir naudoti žmonių naudojamus įrankius.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Xianxia animals seven tail fox“Kitas įdomus xianxia žanro bruožas yra pasauliai. Įprastai skaitydami istorijas ar žiūrėdami filmus bei serialus jus rasite, kad veiksmas vyksta trijuose pasauliuose, kurie yra:

  • Dangus. Šį pasaulį valdo Judi (kinų daoistinėje ir vėlesnėje liaudies mitologijoje aukščiausias valdovas, kuriam pavaldi visa visata). Jis yra padalintas į devynis sluoksnius (devynis Dangus). Personažai romanuose dažnai maištauja prie Dangaus pasaulį ir mėgina pakeisti savo likimą ar atkeršyti už jiems padarytą skriaudą.
  • Mirtingųjų (žmonių) pasaulis.
  • Požeminė karalystė.

Kitose istorijose pasauliai turi hierarchijas panaudojant piramidės struktūrą. Pačioje apačioje dažniausiai būna mirtingųjų žmonių pasaulis, vėliau yra Ling Jie ir pačioje viršūnėje rasite nemirtingųjų pasaulį arba XianJie.

Dauguma knygų įtraukia reinkarnacijos ciklų ir karmos dėsnius. Atsižvelgiant į personažo nugyventą gyvenimą ir užsitarnautą karmą, jo kitas gyvenimas bus jam atlygis už padarytus dalykus. Reinkarnuojantis galima atgimti vienu iš šešių būdu: 1) žmogumi, 2) gyvūnu, 3) išalkusiu vaiduokliu, 4) pragare kankinama būtybe, 5) dievu/deive (angliškai deva) ir 6) pusdieviu arba titanu (angliškai asura).

Tokia yra trumpa pažintis apie šiuos du žanrus. Daugiau galite apie juos pasiskaityti mano naudotuose puslapiuose arba panaršę po internetą.

Naudota informacija ir naudingi šaltiniai:

1 mintis apie “Literatūros žanrai: wuxia ir xianxia

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.