Juodvarnio žymė – Alice Broadway (knyga)


Pasakojimas, įsiskverbsiantis į odą…
Leora gyvena pasaulyje, kuriame nėra paslapčių: visi žmogaus darbai ir poelgiai, visos klaidos, visi svarbūs įvykiai ar potyriai ištatuiruojami jo odoje. Skirtingos žymės rodo, ar žmogus doras, ar geriau jo vengti, iš jų matyti, ar išliks jo atminimas, ar jam lemta būti visiškai užmirštam.
Mirus tėvui, jo gedinti duktė jaučiasi rami, nes žino, kad velionio tatuiruotės pasakoja apie garbingą jo gyvenimą. Deja, nelauktai paaiškėja, kad kažkada tėvui buvo ištatuiruotas juodvarnis, o šitaip ženklinami tik didžiausi nusikaltėliai. Ar Leora pasirengusi atskleisti šiurpias savo šeimos paslaptis, galinčias sužlugdyti gražiausias ateities svajones?
Tamsus, emocingas ir paslaptingas pasaulis, kuris pašiurpins jus ir išliks atminty…

Pagrindinė informacija 

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2018
Pirmasis originalus leidimas: 2017
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Ink
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: Skin books
Leidykla (Lietuvoje): Alma littera
Vertėjas (-a): Gabrielė Virbickienė
Patartinas amžius: +14
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, fantastika, distopija
Mitinės būtybės/padarai/ galios: nėra
Puslapių skaičius: 304
Pasakotojas: pirmas asmuo (mergina)
Autoriaus (-ės) puslapis: https://www.alice-broadway.com/


Susijęs vaizdas„Juodvarnio žymė” yra debiutinė rašytojos Alice Broadway knyga. Vienus šis kūrinys pašiurpins, kitus – sužavės, o tretiems tai bus įdomi ir savotiška istorija, kuri privers susimąstyti apie tikėjimą, pomirtinį gyvenimą, šeimą, visuomenę ir kitus gyvenime svarbius dalykus.  Rašytojos kūrinys netgi pateko į  2018 Waterstones vaikų literatūros trumpąjį sąrašą, o tai nemažai pasako apie istoriją, teksto kokybę bei knygos įdomumą. Juk į šį sąrašą patenka ne bet kas. Ir, žinoma, reikia paminėti, kad knygos viršelis tiesiog traukia akį, taip ir norisi šią istoriją paimti į rankas. Taigi, pakalbėkime plačiau, kas slepiasi knygos puslapiuose.

AUTORĖ. Alice Broadway gimė 1980 metais ir užaugo krikščionių bendruomenėje. Nuo mažens ji su šeima buvo labai religingi, tačiau dėl bendruomenės suvaržymų, kontroliavimų, Alice 2014 metais paliko bendruomenę  ir, kaip pati prisipažįsta, išgyveno labai sunkius laikus dėl tikėjimo praradimo. Šie išgyvenimai privertė ją susimąstyti apie visuomenės struktūrą, tikėjimą ir galiausiai pomirtinį gyvenimą, kuris religijoje yra pabrėžiamas ir kartais net išaukštinamas. Rašytoja tapo truputį apsėsta pomirtinio gyvenimo minties. Žiūrėdama dokumentinį filmą apie pomirtinį gyvenimą Egipte ir vėliau pasidomėjusi tatuiruočių išlaikymu, moters galvoje pradėjo suktis mintys būsimai knygai, kurioje mirtis yra aukštinama, tatuiruotės ant žmogaus kūno yra svarbios, nes tai parodo jo gyvenimą, o vėliau yra iš odos sukuriama knyga, kurios dėka ateities kartos gali prisiminti šį asmenį. Tiesa, pati rašytoja sukūrusi tokį pasaulį, pati dar nėra išdrįsusi leisti adatai paliesti savo odos, tačiau su mielu noru kuria pasaulį, kur žmonės piešiniais odoje įamžina savo gyvenimą. Yra numatyta, kad tai bus trilogija, o Lietuvoje pasirodė pirmoji serijos dalis, kuri nukelia į išskirtinį pasaulį.

Sapnuoju, kad esu mažutėlė ir slepiuosi kažkieno galvoje. Kažkieno akys ir burna yra mano langai ir durys. Kažkas mėgina įsibrauti vidun. Išgirstu plasnojimą, o tada pro lūpas ir dantis pamatau vidun lendant juodą snapą.

Istorija prasideda nuo labai liūdno momento – šešiolikmetės Leoros tėvo mirties.  Būtent šis įvykis yra katalizatorius pradėti istoriją ir kartu su pagrindine veikėja susipažinti su žavinčiu ir drauge bauginančiu pasauliu, kuriame susipina religija ir distopijos žanro motyvai. Šiame pasaulyje žmonės visus jiems svarbius gyvenimo momentus ir įvykius įamžina ant savo odos. Kartais jų veiksmai nebūna teigiami ir geri, tačiau jie įamžinami, kad visi matytų, o žmogui mirus jų oda yra nulupama, o iš jos padaroma knyga, kad to asmens šeimos nariai galėtų jį prisiminti. Bet tai dar ne viskas. Šiame pasaulyje žmogus gali mirti du kartus: pirmoji mirtis yra mums pažįstama – kūno mirtis, o antroji – knygos. Jeigu tavo gyvenimas buvo kupinas nuodėmių, tavo knyga bus sunaikinta ir tu būsi pamirštas.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Alice Broadway fanart“

Taigi, šiame pasaulyje yra labai svarbus tavo nugyventas gyvenimas. Jeigu padarysi klaidą, ji tau gali kainuoti ir būsi pamirštas. Taip šiame pasaulyje atsiranda distopijos elementai – pasaulis yra dalinamas į tuos, kurie turi teisę būti prisiminti, ir į tuos, kurie negali egzistuoti po pirmos mirties ar yra asmenys, atsisakantys tatuiruočių.

Leora žino, kad jos tėvo neištiks antroji mirtis, bet tada į dienos šviesą pradeda kilti įvairios tėvo paslaptys, ir mergina ima abejoti, ar tėvo knyga nebus sunaikinta. Ji pradeda ieškoti atsakymų, savęs ir padedama draugų gelbėti tėvą, bet tai nėra lengva, kai visuomenės mąstymas iškreiptas ir tikima įvairiomis pasakomis, kurios, beje, visiems vienaip ar kitaip bus girdėtos, nes autorė garsias pasakas pritaiko savo pasauliui, tarsi mėgindama į siužetą įnešti kažką pažįstamo skaitytojams ir drauge pašiepti religiją, kuri aklai tiki istorijomis, kurios neretai primena pasakas.

Leora yra pagrindinė veikėja, ir  istorija pristatoma iš jos perspektyvos. Šis personažas yra ypatingas ir svarbus istorijai, tačiau jos charakteris ir mąstymas ne visiems gali būti priimtinas. Asmeniškai, su Leora bendros kalbos neradau, o jos pasaulėžiūra bei pasyvūs veiksmai man buvo nesuprantami ir dažnai erzinantys, dėl to istorijoje esantis veiksmas buvo tarsi sraigės kelionė aplink pasaulį. Mergina žinojo, kad jos šeimą gaubia daugybė įvairių paslapčių, bet ji žūtbūt nemėgino jų atskleisti – tiesiog plaukė pasroviui, mokėsi tatuiruočių meno ir …tiesiog gyveno. Jeigu kartais ką nors sužinodavo apie savo tėvą, tai atrodydavo kone atsitiktinis įvykis.  Taigi, Leora nebuvo man patinkanti veikėja. Tiesa, gal kitiems skaitytojams būtent reikia tokios pagrindinės veikėjos, kuri neatitrūktų nuo ją supančio gyvenimo ritmo ir nebūtų karštakošė, bet kokia kaina norinti įminti visas paslaptis, ir dėl to tai tampa jos gyvenimo tikslu.

Tiesa, pati rašytoja prisipažįsta, kad būtent su Leora turi daug ką bendro, ir jai patiko šis personažas. Tiek Alice, tiek Leora nėra savimi pasitikinčios bei žinančios, kuriuo keliu joms gyvenime pasukti. Taip pat jai patiko Leoros draugystė su Verite (o tokios draugystės tikrai galima pavydėti) ir kurti Obelio personažą. Šis personažas tikriausiai buvo vienas iš gyvesnių ir įdomesnių veikėjų. Viliuosi, kad kitose trilogijos dalyse jį sutiksime dažniau, nes atrodo, kad jo gyvenimo istorija tokia pat įdomi, kaip ir charakteris.

Nė vienas nėra pamirštas ir galutinai žuvęs, kol tariamas jo vardas, todėl kiekvieną rytą pasveikiname savo protėvius ir atliekame vardų skaitymo ritualą.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „tattoo making“

Taip pat laikau špygas, kad kitose dalyse bus daugiau veiksmo ir romantikos. Šioje knygoje trūko šių dalykų ir, jeigu esate romantikai, šioje knygoje to stipriai galite pasigesti. Visos istorijos variklis yra tėvo paslaptis ir mėginimas išsaugoti jo knygą. Tiesa, aplink merginą sukasi vaikinai, bet tai greičiau platoniški ir draugiški jausmai, jokių meilių ir pavydo scenų. Bet be romantikos lengva išgyventi, ir tai nesumenkina šios knygos vertės. Tiesiog autorei rūpėjo labiau pabrėžti kitus dalykus, ir dėl jų ji paaukojo romantika ir veiksmą. Būtent pastarojo man pritrūko, nes autorė taip stengiasi mus supažindinti su pasauliu, jame esančiomis pasakomis, kad skaityti knygą kartais tampa sunku, ir akys nepaprastai lėtai bėgioja knygos puslapiais, nes tau reikia laiko suvokti, ką skaitai, siužetas netraukia į priekį, kadangi jame nėra nei jaudulio, nei įtampos. Asmeniškai, tai man buvo vienas didžiausių istorijos minusų. Žinoma, kitiems gal tai bus pats didžiausias pliusas ir priežastis, kodėl šioji knyga tapo viena iš jūsų mylimiausių ir mėgstamiausių.

REZIUMĖ. Alice Broadway skaitytojus kviečia į egzotišką, įdomų ir šiurpinantį distopijos pasaulį, kuris skiriasi nuo jums jau girdėtų, pavyzdžiui, Suzanne Collins „Bado žaidynės”. Knyga jus arba užburs, arba privers taip šlykštėtis, kad jos neįveiksite. Už gražaus viršelio slypinti istorija tikrai tiks ne visiems, bet patariu suteikti jai progą jus įtraukti į savo pasaulį.


REKOMENDUOJAME. Šioji knyga patiks, jeigu jums patinka distopijos žanras.

3 mintys apie “Juodvarnio žymė – Alice Broadway (knyga)

    1. Aš turiu talentą klaidų nepastebėti, o jeigu pastebiu, greitai pamirštu (jau pripratusi, kad jų būna), nes mano dėmesys būna nukreiptas į visai kitus dalykus. Taigi, gali visko būti.

      Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.