Fandom – Anna Day (knyga)


Galiausiai išaušo didžioji diena. Violeta pasiruošusi susitikti su aktoriais, vaidinusiais jos mėgstamiausios knygos ekranizacijoje.
Violeta mintinai žino kiekvieną knygos Pakaruoklio šokis dialogą ir gali pakartoti visus veikėjų pokštus. Jau seniai ji svajoja įsikūnyti į pagrindinės veikėjos Rouzės vaidmenį. Ir šiandien kvapą gniaužiančiame Comic Con renginyje, persirengusi Rouzės kostiumu, ji traukia susitikti su pagrindiniais filmo aktoriais. Mergina netveria savo kailyje, sulaukusi pagyrų iš gražuolio Vilou, geriausio visų laikų herojaus ir mylimiausio aktoriaus. Ji mėgaujasi komplimentais ir išskirtiniu dėmesiu, tačiau nutinka kai kas netikėto…
Žemė pradeda drebėti. Kyla sąmyšis. Violeta su savo draugais atsiduria nors ir gerai pažįstamame, bet žiauriame ir pavojingame Pakaruoklio šokio pasaulyje. Pagrindinė herojė Rouzė nužudyta, originalios istorijos tėkmė sujaukta. Violetos svajonė tampa tikrove – jai tenka užimti Rouzės vietą. Ji privalo išgyventi savo vaidmenį iki galo ir tikėtis, kad viskas eisis taip, kaip buvo parašyta…
Bet ar tikrai net mėgstamiausia istorija verta mirties?


Pagrindinė informacija 

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2018
Pirmasis originalus leidimas: 2018
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Fandom
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Leidykla (Lietuvoje): Alma littera
Vertėjas (-a): Gediminas Auškalnis
Patartinas amžius: +14
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, fantastika, distopija
Mitinės būtybės/padarai/ galios: nėra
Puslapių skaičius: 448
Pasakotojas: pirmas asmuo (mergina)
Autoriaus (-ės) puslapis: https://www.annadaybooks.com/


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „anna day interview“Kiekvienas iš mūsų turi knygą, filmą, sporto komandą ar animacinį filmuką, dėl kurio esame pametę galvas. Mes norime turėti įvairią jų atributiką, ne kartą esame peržiūrėję vaizdo medžiagą ar perskaitę knygas, autorių interviu ir panašiai. Kartais mes savo šį smagų pakvaišimą demonstruojame visiems apsilankydami comic-con, o kartais slepiamės kaip tylios pelytės. Bet kaip ten bebūtų, mes priklausome FANDOM, ir Anna Day visa tai perkelia į kitą lygį.  Kaip ji tai padaro? Ganėtinai tamsiai ir dramatiškai. Ji parodo, kad kartais svajonės gali peržengti realybės ribas ir pasirodo, ne viskas auksu žiba. Taigi, ar esate pasiruošę dėl savo fandom padėti galvas?

AUTORĖ. Anna Day pristato save kaip rašytoją, vienišą mamą, psichologę, istorijų, muzikos ir plūduriuojančių daiktų mylėtoją. Jos debiutinė knyga „Fandom” Lietuvoje pasirodė 2018 metais.  Kaip ir visos išleistos knygos, taip ir ši, turi įdomią istoriją apie savo atsiradimą skaitytojų rankose.

Anna Day visad mėgo skaityti ir rašyti, tačiau kuriam laikui teko šį pomėgį primiršti. Profesionaliai moteris pradėjo rašyti prieš penkerius metus. Su savo paaugliams skirta istorija „Pakaruoklio šokis” rašytojai 2015 metais pavyko patekti į trumpąjį Times/Chicken House vaikų literatūros konkurso sąrašą. Šis autorės laimėjimas jai labai padėjo priartėti prie knygos publikavimo. Leidyklos atstovė Angela McCann pamėtėjo minčių rašytojai kaip sėkmingai išplėtoti istoriją. Į tai Anna Day atkreipė dėmesį ir pasinaudojo patarimu. Parašyti pirmąjį istorijos rankraštį autorė užtruko netgi 18 mėnesių. Tada Anna Day pasirašė sutartį su Chicken House leidykla išleisti „Fandom”.

Kalbėdama apie rašymą paaugliams, rašytoja prisipažįsta, kad jai patinka jiems rašyti, nes ji jaučiasi gerai kurdama šias istorijas.  Taip pat jai patinka tas gyvenimo periodas, nes pati prisimena, kokias stiprias emocijas ji tuomet juto, kaip ją viskas žavėjo ir vertė klausti savęs „O kas jeigu?”. Skaitant autorės debiutinę knygą galima su kaupu pajusti įvairiausią puokštę stiprių emocijų ir patiems įsitikinti, kad autorė turi lakią ir įdomią vaizduotę.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „comic con“SIUŽETAS (trumpai). Autorė viską, kas patinka jai (t.y. distopijos žanras, ypatingai „Bado žaidynių” trilogija), skaitytojams ir yra populiariu, sujungė į vieną istoriją. Anna Day rašydama šią knygą prisiėmė titanišką darbą, nes iš tiesų kūrė ne vieną, o dvi istorijas. Jas abi ji turėjo pristatyti skaitytojams jų nenuvargindama ir pateikdama svarbiausius dalykus, kad istorija įtrauktų, būtų logiška ir jaudintų.  Jau pirmame skyriuje mes sužinome, kas yra tas Pakaruoklio šokis ir, kad ši, Džiuljetos ir Romeo dramą primenanti istorija, nesibaigs laimingai. O tada Violeta su broliu ir draugėmis atsiduria šioje jų pamėgtoje istorijoje ir suvokia, kad merginai teks užimti pagrindinės veikėjos vietą ir leisti siužetui keliauti link nelaimingos pabaigos.

Dėl to istorija jaučiasi truputį suvaržyta. Atrodo, kad autorė taip stipriai laikėsi įsikandusi į tą fiktyvios istorijos siužetą, aplink kurią ir vyksta veiksmas,  kad vėliau pačiai pagrindinei istorijai pritrūko emocionalumo. Kitaip tariant, trūko širdies.

Taip pat knyga vietomis yra lengvai nuspėjama. Ypatingai, jeigu suprantate istorijų kūrimų dėsnius ir principus. Anna Day iš pat pradžių mums pateikė būsimos istorijos siužetą, bet, būdami sąmoningi skaitytojai, žinome, kad niekas nevyksta pagal planą ir rašytoja mėgins laužyti savo pačios sukurtas taisykles. Bet nepaisant nuspėjamumo, istoriją yra įdomu skaityti, nes galvoje vis kirba klausimas, kaip čia viskas pasibaigs. Tai yra šios istorijos varomasis variklis.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „hangman“

PERSONAŽAI.  Knygoje ypatingai daug personažų nėra, tačiau nepriimkite to kaip minuso. Jeigu jų būtų buvę daugiau, ne tik, kad būtų sunku atskleisti istorijos grožį, bet ir juos suvaldyti. Pagrindinė veikėja yra Violeta, kuri iš tiesų man priminė tiesiog paprastą, niekuo neišsiskiriančią merginą. Savo draugių ir brolio draugijoje ji yra man pasirodė pati blankiausia. Kartais norėjosi, kad Violeta turėtų daugiau ryškesnių charakterio savybių, nes dabar ją greičiau būtų galima pavadinti kokia nors nesvarbia, antraeile istorijos veikėja, nei tikru žmogumi šiame sukurtame pasaulyje. Kitaip tariant, ji labai susiliejo su aplinka.

Kitas įdomus personažas buvo Ešas. Jis buvo tas vaikinas, kurį norisi myluoti, saugoti ir visad turėti šalia savęs.  Visai nereikėtų stebėtis, kad pati Anna Day prisipažįsta, kad iš visų personažų  kurti Ešą jai patiko labiausiai. Ji jam suteikė visas geriausias žmogaus savybes: ištikimas, padeda motinai priimti naujagimius, draugiškas, padedantis…

O istorijos piktadarys… Sunku pasakyti, kas iš tiesų yra čia blogietis, nes personažai elgiasi pagal siužetą, o būtent jis ir yra velnių priėdęs. Todėl drįsčiau sakyti, kad pas kanonas šioje knygoje yra piktadarys ir žinojimas, kad nieko negali pakeisti, verčia jaustis bejėgiu ir tik dar labiau gailėti personažų, kurie atsidūrė šiame baisiame pasaulyje ir mėgina iš jo ištrūkti..

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „man in a tree“VEIKSMAS ir ROMANTIKA. Kokia istorija be širdies reikalų ir veiksmo? Anna Day supranta, kad tai yra distopijos pasaulių šerdis ir be jų gera istorija negali egzistuoti. Tikriausiai daug ko šita istorija netektų, jeigu rašytoja būtų tai sumenkinusi ar visai neįtraukusi į istoriją.  Violeta turi elgtis pagal kanoną, bet jos širdis verčia ją elgtis pagal visai kitus dėsnius. Atsiranda vidinis konfliktas. Prie to dar prisideda žinojimas, kad ta meilė gali būti neįmanoma. Bet tai netrukdo veikėjams puoselėti jausmų, o tai išprovokuoja daugiau veiksmo ir pavojų. Violeta nori apsaugoti jai brangius žmones neatsižvelgiant į tai, jie tikri ar ar ne. Tai priverčia visad judėti, kovoti ir ieškoti išeičių iš keblių situacijų.

STILIUS IR PERSPEKTYVA. Visa istorija pasakojama iš vieno personažo perspektyvos – Violetos. Ji pasakoja mums apie savo, draugių ir brolio nuotykius jų pamėgtoje istorijoje, kurioje jie atsidūrė jiems nesuprantamu būdu. Tekstas pateikiamas pirmuoju asmeniu, lengvai skaitosi ir neperkrautas nereikalingomis smulkmenos. Tiesa, justi jo varžymas. Tikriausiai taip yra dėl to, kad rašytoja kuria pasakojimą apie tam tikrą istoriją, kurios siužeto ji turi griežtai laikytis, ir dėl to susidaro įspūdis, kad kiekvienas žodis tekste yra griežtai kontroliuojamas.

Bet kaipgi genetiškai nepatobulinti žmonės? Paprasti vyrai ir moterys, kaip aš ir tu? Juos imta vadinti paralyžiuotojo vystymosi objektais, arba tiesiog Parazitais. Jie buvo uždaryti senuosiuose miestuose – Londone, Mančesteryje, Paryžiuje, Maskvoje, – kuriuose buvo tiršta ligų ir nusikaltimų, izoliuoti už ištisus kilometrus vingiuojančių miesto sienų ir bobarduojami tol, kol pasidavė. Tik patys stipriausi ir pajėgiausi Parazitai galėjo patekti į Plotus, kur tapdavo Genijų vergais.
Žmodis žmogus išnyko iš vartosenos… tapo draudžimas.
Liko tik Genijai ir Parazitai…

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „dystopian world“PASAULIS. Anna Day nesistengė sukurti kažkokio mums dar negirdėto distopinio pasaulio. Ji tiesiog paėmė vienaip ar kitaip jau girdėtus dalykus, truputį pakoregavo, kad skambėtų kitaip, pridėjo daugiau dramos ir paleido į laisvę. Todėl skaitant „Fandom” vienu metu jautiesi skaitęs ir neskaitęs šios istorijos. Tai iš tiesų meistriškai panaudotas dalykas, nes autorei nereikia skaitytojo perkrauti to pasaulio aprašymais, kad galėtų geriau susipažinti su nauja aplinka. Taip  sutaupoma laiko, puslapių, skaitytojų nervų, ir galima iškart pulti į pačią įdomiausią istorijos vietą – veiksmą.

REZIUMĖ. Nors istorija man pasirodė nuspėjama ir jai trūko širdies, pats siužetas ir mintis pakerėjo ir įtraukė. Su malonumu varčiau knygos puslapius ir ilgai galvojau apie šią istoriją užvertusi paskutinį jos puslapį.


REKOMENDUOJAME. Šioji knyga patiks, jeigu jums patinka distopijos žanras.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.