Vėžliai iki begalybės – John Green (knyga)


Šešiolikmetė Aza niekada nemanė sieksianti atskleisti mįslingai dingusio milijardieriaus Raselo Piketo paslaptį. Bet šimto tūkstančių dolerių atlygis ir nuotykių trokštanti geriausia draugė Deizė įtraukia ją į paslaptingas paieškas. Viską dar labiau sujaukia netikėta pirmoji meilė – Aza įsimyli Piketo sūnų Deivisą. Aza stengiasi būti gera dukra, gera draugė, gera mokinė, net gera detektyvė. Kartu ji beviltiškai įstrigusi savo minčių spiralėje. Jos kasdienė kova su nevaldomomis mintimis iškreipia realybę ir griauna svajones. Tai atviras sukrečiantis pasakojimas apie sudėtingą psichologinę ligą, meilę, atkaklumą ir visą gyvenimą trunkančią draugystę.


Pagrindinė informacija 

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2018
Pirmasis originalus leidimas: 2017
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Turtles all the way down
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Leidykla (Lietuvoje): Alma littera
Vertėjas (-a): Gabrielė Virbickienė
Patartinas amžius: +14
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, realistinė literatūra, probleminė proza
Mitinės būtybės/padarai/ galios: nėra
Puslapių skaičius: 288
Pasakotojas: pirmas asmuo (mergina)
Autoriaus (-ės) puslapis:  http://www.johngreenbooks.com/


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „john green“Nuo  paskutinės garsiojo amerikiečių rašytojo John Green knygos išleidimo praėjo penkeri metai (paskutinė išleista buvo 2012 m. „Dėl mūsų likimo iš žvaigždės kaltos”). 2017 metais pasirodė jo naujausia knyga, kuri pačiam rašytojui yra labai svarbi. Tarp šios knygos puslapių nugulė ir paties autoriaus skaudi patirtis ir išgyvenimai kovojant su sutrikimu (angliškai OCD, lietuviškai Obsesinis-kompulsinis sutrikimas), su kuriuo jis kovojo nuo pat ankstyvos vaikystės. Apie šį sutrikimą jis ne kartą yra užsiminęs savo gerbėjams ir netgi diskutavęs su broliu Hanku savo YouTube vlogo kanale, kad į tai būtų atkreiptas dėmesys, ir žmonės žinotų, ką kiti patiria išgyvendami šį sutrikimą. Taigi, išgirdę naujieną, kad rašytojas išleis naują, savo išgyvenimų įkvėptą knygą, daugybė jo kūrybos gerbėjų sukluso ir pradėjo šokinėti iš laimės. 2018 metų pradžioje Lietuvoje sulaukėmė šios knygos vertimo. Taigi, atsiverskime knygą ir pasižiūrėkime, ką šįkart paauglių literatūros profesionalas sukūrė.

AUTORIUS. John Green (gimė 1977 m. rugpjūčio 24 d.) yra jaunimui skirtų knygų bestselerių autorius. Jau keli jo kūriniai yra paversti filmais, o kitų ekranizavimo teisės yra nusipirkusios didelės ir įžymios kino kompanijos. Ne kartą jo kūriniai buvo nominuoti įvairiems apdovanojimams ir kai kuriuos iš jų laimėjo. Taip pat reikia nepamiršti, kad jo romanai paaugliams išversti į mažiausiai 55 kalbas bei parduota mažiausiai 24 milijonai kopijų (popieriniame variante). Bet rašytojas neapsiriboja tik rašymu. Jis yra aktyvus Twitter platformos naudotojas. Čia jis turi tikrą armiją sekėjų – netgi 5,4 milijonus. Nereikėtų pamiršti YouTube esančio kanalo, į kurį jis kelia vlogus, bei įvairių kitų projektų, pavyzdžiui, įvairių renginių ar projektų rėmimas. Žmogus yra tikrai užsiėmęs, o jį užgriuvusi sėkmė vertė jausti įtampą. Gal todėl visai nereikia stebėtis ir liūdėti, kad autorius taip ilgai neišleido naujos knygos.  Juk rašyti nėra lengva, o dar kai yra tiek daug iš tavęs besitikinčių gerbėjų… Rašytojas neslepia, kad jam buvo ypatingai sunku rašyti po tokios didelės savo ankstesnių istorijų sėkmės. Jam reikėjo laiko viską susidėlioti į savo vietas ir atsigauti, o kai pagaliau pavyko tai padaryti, išėjo jo naujausia knyga – „Vėžliai iki begalybės”.

SIUŽETAS (trumpai). Šiame kūrinyje skaitytojai susipažins su šešiolikmete Aza, kuri  kenčia nuo obsesinio-kompulsinio sutrikimo. Ji, žinoma, kitų padedama stengiasi išgyti, bet nuvyti įkyrias mintis apie tavyje ir visur kitur gyvenančias bakterijas nėra lengva. Jos tarsi smaugia merginą ir neleidžia jai ramiai gyventi.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „turtles all the way down fanart“Kad istorija būtų dar įdomesnė, John Green įtraukia milijardieriaus dingimą. Vyras kažkur prapuola, palikdamas du savo sūnus. Vieną iš jų Aza pažįsta, bet jų draugystė seniai nutrūko, bet štai ir vėl atsinaujina. Jaunuoliai tampa draugais, jų santykiai juda į priekį, nors Azai sunku mėgautis Deiviso draugija dėl tų įkyrių minčių ir dar nesąmoningo noro išsiaiškinti jo tėvo dingimo mįslę. Dėl to istorija primena savotišką probleminę prozą su detektyvo ir romantikos prieskoniu. Šis šablonas jau yra tapęs John Green kūrybos vizitine kortele, kaip ir tai, kad vaikinų personažai yra tikri mokslo gerbėjai.

Deizė vėl atsistuko į Maikelą, o aš grįžau prie savo minčių. Skrandis ėmė gurgti dar garsiau, jei tik tai įmanoma. Atrodė, tuoj apsivemsiu. Aš, žmogus, negalintis pakęsti kūno skysčių, apsivemiu labai dažnai.
– Holmsai, tau viskas gerai? – paklausė Deizė.
Linktelėjau. Kartais stebiuosi: ir kodėl ji mane mėgsta ar bent jau pakenčia? Ne tik ji – visi kiti irgi. Aš net pati sau atrodžiau įkyri.

VEIKĖJAI.  John Green pasakoja savo istorijas tai ir iš merginų, tai ir iš vaikinų perspektyvų, bet nesvarbu, iš kurios lyties perspektyvos jis pristatys savo istoriją, merginos ir vaikinai turi savo vaidmenis jo istorijose. Įprastai merginos būna tarsi tornadai, siūlantys jas supantiems žmonėms truputį pavojingą, bet vis dėlto įdomų nuotykį, o vaikinai – moksliukai. Jie domisi įvairiais dalykais. Pavyzdžiui šioje knygoje  Deivisas Piketas mėgsta astronomiją ir rašydamas savo blogus įterpinėja citatas. Pats John Green ne kartą yra girdėjęs kritikos apie savo kūrybą ir nebijo pripažinti, kad pats savęs nelaiko labai geru rašytoju. Jis dažnai būna kritikuojamas būtent už tokius protingus personažus savo kūriniuose, bet rašytojas pripažįsta, kad paaugliai yra protingi ir nereikėtų to nei sumenkinti, nei apsimesti, kad taip nėra.

Pati Aza Holms truputį nukrypsta nuo John Green tipinio šablono, tačiau tai nereiškia, kad ji yra mažiau įdomi, nei kitos rašytojo sukurtos veikėjos. Aza turi sutrikimą, ir autorius stengėsi skaitytojams parodyti, ką reiškia jį turėti, kaip jis atrodo, ir ką jis daro su žmogumi. Kitaip tariant, jis mėgina skaitytojus supažindinti su kitokia realybe, kad praplėstų pasaulio suvokimą, ir jie galėtų geriau suprasti šią ligą, kuri tikrai nepadeda gyventi.

Tačiau, nors pagrindinė veikėja nėra priėdusi velnių, neapsigaukite. John Green vis dėlto šito jo pamėgto charakterio personažės neišmeta iš šio pasakojimo. Ja tampa Azos geriausia draugė Deizė, kuri pagriebusi Azą už parankės tempiasi į priekį ir priverčia patirti nuotykių. Jeigu ne Deizė ir jos charakteris, tikriausiai neturėtumėme ir visos istorijos, nes būtent ji tampa priežastimi, kodėl Azos ir Deiviso keliai susikerta. Taip pat rašytojas suteikė jai įdomią asmenybę bei hobį. Deizė yra Žvaigždžių karų gerbėja ir rašo fanfiction.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „turtles all the way down fanart“

Knygoje yra taip pat ir dar keli personažai, kurių gyvenimai yra pristatomi istorijoje, tačiau tai yra šalutinės istorijos, kurių tikslas, atrodo, nedaryti įtaką pagrindinei veikėjai, o tiesiog parodyti, kaip vienas ar kitas dalykas priverčia kitus pasielgti. Truputį gaila, kad tų siužetų pabaigos autorius neužbaigia ir palieka teisę pačiam skaitytojui nuspręsti, kaip susiklosto tolimesni tų veikėjų gyvenimai.

– Dažnai mėgini suprasti savo potyrius per metaforas, Aza: tavyje tūno demonas; savo sąmonę vadini autobusu arba kalėjimo vienute, arba spirale, arba sūkuriu, arba kilpa, arba… man atrodo, kartą net pavadinai pakeverzotu apskritimu. Šitas apibūdinimas man pasirodė įdomus.

STILIUS/PERSPEKTYVA. Kad skaitytojai kuo geriau suprastų Azos padėtį ir susipažintų su ją kamuojančiu sutrikimu, rašytojas pasirenka pasakoti viską iš pirmojo asmens perspektyvos. Skaitytojai gali jos akimis stebėti ją supančius kitus veikėjus, vykstančius įvykius ir galiausiai žinoti, kas vyksta jos galvoje ir pajusti, kaip šis sutrikimas trukdo gyventi.

Skaitydami šią knygą taip pat turėsite progą paskaityti trumpus susirašinėjimus tarp personažų, pasekti Deiviso įrašus jo tinklaraščiuose. Taip John Green pasinaudoja savo pamėgtu rašymo stiliaus aspektu – jis mėgina savo kūriniams suteikti daugiau rimtumo ir šviesti savo skaitytojus. Pavyzdžiui, pagrindinis personažas knygoje „Aliaskos beieškant” cituodavo paskutinius garsių žmonių žodžius. Šioje, naujausioje rašytojo knygoje, Deivisas į savo įrašus įterpia garsių kūrinių citatas ir žmonių mintis. Jas skaitant lengva suvokti, kad autorius stengėsi jas parinkti pagal istorijoje vykstančius įvykius ir atmosferą.

PATIKO. Joh Green kūryba, kaip jau paminėjau prieš tai, turi tam tikrą šabloną, kurį lengva pastebėti, kai perskaitai ne vieną jo parašytą knygą. Daug apžvalgininkų dažnai tai akcentuoja, ir vienoje iš knygos apžvalgų radau mintį, kad nors šis romanas turi visus John Green pamėgtus istorijos elementus, ji yra truputį tamsesnė už kitas jo knygas, ją truputį sunkiau skaityti, nors tai tikriausiai labiausiai jo šokiruojantis kūrinys. Paskutiniam teiginiu pritariu. Kadangi knyga yra parašyta iš asmeninės patirties, istorija tikrai sukrečia. Tu žinai, kad visa tai nėra iš piršto laužta, ir žmonės iš tiesų turintys šį sutrikimą taip gali jaustis bei elgtis.  Pats autorius prisipažino, kad rašyti šią knygą jam buvo ypatingai sunku, nes joje jis stengėsi kaip įmanydamas atskleisti savo patirtus išgyvenimus ir problemas.

– Man tiesiog nepatinka gyventi kūne. Nežinau, ar pasakiau suprantamai, bet man atrodo, kad esu tik mašina, kuri deguonį verčia anglies dioksidu, kad esu tik menkas organizmas šitoje… platybėje. Ir mane gąsdina, kad aš pati negaliu savęs kontroliuoti.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „turtles all the way down fanart“

NEPATIKO. Tačiau man nepatiko, kad John Green vis naudoja tą pačią istorijos formulę, kuri būtent jam ir pelnė šią pasaulinę šlovę paauglių literatūroje. Kartais norėtųsi, kad jis mėgintų pakeisti savo siužetus, kad neatrodytų, kad jeigu jau perskaitei vieną jo knygą, perskaitei visas. Tai truputį liūdina, nes kaip rašytojas, jis tikrai nuostabus ir moka pagauti istorijos pulsą ir jį pateikti. Gaila, kad tai daro naudodamas savo istorijų kūrimo šabloną.

REZIUMĖ. Naujausia John Green knyga verta dėmesio tikrai ne todėl, kad ją parašė jau pripažintas jaunimo literatūros autorius ar, kad joje yra įdomus mini detektyvas. Visai ne. Šią knygą derėtų paimti į rankas, nes tai knyga pateikianti apie daugumai dar nepažįstamą sutrikimą. Autorius jį pristatydamas panaudoja savo paties išgyvenimus ir žinai, kad visa tai yra tikra. Kartais mes daug nežinome apie pasaulyje vykstančius dalykus, ir ką reiškia negalėti atsikratyti įkyrių, tau gyvenimą griaunančių minčių. Ši knyga parodo, kaip tai vyksta, ką žmogus jaučia ir galvoja. Tai žinant, mes galime lengviau laviruoti šiame pasaulyje ir suprasti kitus.


REKOMENDUOJAME. Šioji knyga patiks, jeigu jums patiko ankstesnės John Green knygos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.