Ar tikite, kad meilė – tai viso labo cheminiai procesai mūsų smegenyse? Henris Peidžas tuo neabejoja, nors įsimylėjęs dar niekada nebuvo. Tiesą sakant, tam neturėjo nei laiko, nei progos: juk visada labiau rūpinosi savo pažymiais nei nuotykiais ir romantiškomis problemomis.

Iki šiol.

Naujas koledžas, nauja viliojanti perspektyva tapti mokyklos laikraščio redaktoriumi – ir nauja pažintis su JA. Greisė Taun, švelniai tariant, ne visai tokia, kuri galėtų įžiebti meilę iš pirmo žvilgsnio: ji atšlubuoja pasiramsčiuodama lazdele, rengiasi akivaizdžiai per dideliais berniukiškais drabužiais ir spjauna į elementarias higienos normas. Bet Henrį patraukia šią keistą merginą gaubiantis paslapties šydas. Ir cheminės meilės reakcijos prasideda!


Pagrindinė informacija 

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2018
Pirmasis originalus leidimas: 2016
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Our Chemical Hearts
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Leidykla (Lietuvoje): Balto
Vertėjas (-a):  Helga Gavėnaitė
Patartinas amžius: +14
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, drama, realistinė literatūra, probleminė proza
Mitinės būtybės/padarai/ galios: nėra
Puslapių skaičius: 368
Pasakotojas: pirmasis asmuo (vaikinas)
Autoriaus (-ės) puslapis:   http://krystalsutherland.com/


Image result for Krystal Sutherland

Pirmoji meilė visada yra ypatinga, tačiau, deja, ne visad įsimylėjėliai gyvena ilgai ir laimingai, kaip pasakų personažai.  Kartais pirmos meilės yra kupinos skausmo, nežinios, ieškojimo ir pasibaigia visai ne taip, kaip trokšta tavo širdis. Krystal Sutherland debiutiniame romane paaugliams (ir ne tik) skaitytojams yra šiuolaikiškai papasakojama žavi, pakerinti, abejingų nepaliekanti, tačiau kartu ir pravirkdanti ir iki sielos gelmių sudrebinanti pirmoji Henrio meilės istorija.

AUTORĖ. Krystal Sutherland literatūros pasaulyje debiutavo 2016 metais išleisdama savo pirmąjį romaną „Mūsų širdžių chemija”, o kitais metais pasirodė ir jos antroji knyga „A Semi-Definitive List of Worst Nightmare”.  Rašytoja užaugo Taunsvilyje, Australijoje, tačiau jai teko pagyventi ir Amsterdame, Honkonge bei Amerikoje. Šiuo metu ji drauge su vaikinu gyvena Sidnėjuje, Australijoje. Nors dabar Krystal yra sėkminga rašytoja, ji prisipažįsta, kad būdama maža niekad nesvajojo tapti rašytoja. Ją labiau žavėjo floristės, vulkanų tyrinėtojos, o vėliau ir aktorės profesijos. Tik sulaukusi aštuoniolikos prisėdo ir pradėjo rašyti istorijas.

„Mūsų širdžių chemija”, kaip autorė juokais mėgsta pavadinti, yra pasaulio istorija, nes ją rašė gyvendama įvairiose šalyse.  Pirmas ir paskutinis knygos skyriai buvo patys pirmieji tekstai, kuriuos autorė parašė šiai knygai, ir pripažįsta, kad jie labai mažai pakito nuo jų parašymo dienos.

Parašiusi pirmą rankraštį, kurį kruopščiai buvo išredagavusi, ji išsiuntė laiškus literatūros agentams. Ji buvo iškart nusiteikusi gauti daugybę neigiamų atsakymų, tačiau po mažiau nei paros rašytoja iš vienos agentės gavo laišką, kuriame buvo prašoma atsiųsti tolimesnius rankraščio skyrius. Taip greitai ir užsisuko visas jos pirmos knygos publikavimo procesas, ir dabar mes galime į savo rankas paimti jos sukurtą istoriją.

SIUŽETAS (trumpai).  „Mūsų širdžių chemija” pasakoja apie pirmąją ir, deja, ne pasakas primenančią meilės istoriją. Henris iš pradžių net nesusižavi berniuko drabužiais apsirengusia, apsileidusia, paliegusia ir lazda pasiramsčiuojančia mergina. Taip pat net neatrodo, kad jiems lemta būti draugams tol, kol mokytojas jiems abiems nepasiūlo mokyklos laikraščio redaktoriaus pareigų. Taip po truputį užgimsta jaunuolių draugystė ir Henrio meilė Greisei, tačiau merginos gyvenimas yra sudėtingas ir kupinas skausmo bei baisių randų, kuriuos vargu, ar Henriui pavyks išgydyti. Žinoma, vaikinas tai mėgins padaryti, nes jis romantikas ir paslapčia tiki, kad jam pasiseks savo dėmesiu ir meile Greisę pastatyti ant kojų ir padaryti ją laimingą. Tačiau kai kurioms žaizdoms išgyti reikia laiko, o dar kai kurioms taip ir nelemta užsitraukti.

– Pažvelk aukštyn, Henri. Štai ten, aukštai. Tik pažiūrėk. Ir sąžiningai pasakyk, jog tiki, kad gyvenimas yra ne kas kita, kaip absurdiška atsitiktinumų kaskada. Mūsų planetą sudaro dulkių ir dujų debesis. Cheminė reakcija sukuria gyvybę, o tada visi mūsų urviniai protėviai gyvena pakankamai ilgai, kad pasibarškinę numirtų baisia mirtimi. Visata nėra toji magiška vieta, kokią linkę vaizduoti žmonės. Nepaprastai graži, tačiau joje nėra jokios magijos, tik mokslas.

Image result for our chemical hearts krystal fan artPERSONAŽAI.  Knygoje rasite ne tik dramatišką meilės istoriją, tačiau ir visą puokštę įdomių bei spalvingų personažų, kurie yra tarsi paimti iš realaus pasaulio ir perkelti į knygos puslapius. Visi jie turi savo išskirtinius bruožus bei charakterius. Tikriausiai vienas įdomiausių veikėjų paveikslų būtų Seidė – dvylika metų vyresnė Henrio sesuo. Šioji mergina yra žymi neuromokslininkė, nosyje turinti auskarą, o plaukai susukti į dredus. Visai ne tokį mokslininkės įvaizdį įsivaizdavote, ar ne? Taip pat derėtų paminėti ir Lolą, kurią, kaip prisipažįsta Krystal, jai labiausiai patiko kurti. Sutikus knygoje Lolą lengva suprasti, kodėl galėtų ji būti rašytojos mėgstamiausias personažas. Ši mergina yra tarsi istorijos protas ir širdis viename; ji žino, kada turi būti rimta, o kada linksma.

Tačiau, žinoma, patys pagrindiniai knygos personažai yra Henris ir Greisė. Henris istorijoje yra pristatomas kaip romantikas (svajoklis), truputį moksliukas, naivuolis ir užsispyręs vaikinas, o Greisė – savyje užsisklendusi mergina. Ji istorijoje yra didžiulė enigma, kuri patraukia ne tik Henrio, tačiau ir skaitytojų dėmesį. Būtent norėdami apie ją sužinoti daugiau ir versite vieną po kito knygos puslapius. Jos tragiška gyvenimo istorija yra visos istorijos centras ir įvairių daugybės jausmų bei minčių priežastis. Šią merginą norisi ir užjausti, ir gerai papurtyti, kad paliktų savo susikurtą skausmo burbulą. Ji tarsi šios istorijos ir gerietė, ir piktadarė viename, o dėl to Henris atsiduria apgailėtinoje padėtyje; vaikinas naiviai tiki pirmosios meilės stebuklu, bet aišku kaip dieną, kad gyvieji niekados nebus lygūs konkurentai  mirusiaisiais.

Tą akimirką kažkaip dingtelėjo mintis, kad Greisė Taun – atskilusi stiklo šukė, ir kad susidėjęs su šia mergina nuolat įsipjausiu. Kad būsimas kelias bus paženklintas liūdesio, širdgėlos ir pavydo.

ROMANTIKA. Istorijoje autorė naudoja visiems tikriausiai labai pabodusį meilės trikampį, tačiau, kad šis neatrodytų jau toks nuvalkiotas, ji jį pakoreguoja ir nepagailėdama įtraukia į jį skausmo, liūdesio ir dramos. Gal tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad knygoje yra daug romantikos. Juk pradėjus skaityti knygą lengva susidaryti įspūdį, kad istorija bus apie pagijimą ir magišką meilės poveikį, tačiau iš tiesų tai skausmo ir iliuzijų prisisunkusi istorija. Netgi pati autorė neatrodo, kad mėgintų sukurti labai jau romantišką istorijos vaizdinį ir vis randa būtų skaitytojui priminti, kad knygos puslapiuose aprašoma istorija nėra laiminga, romantiška ar stebuklinga, tačiau drauge ir nėra pasaulio pabaiga, nes vis dėlto knyga baigiasi pozityviai, apie sugebėjimą rasti jėgų išgyti.

STILIUS ir PERSPEKTYVA. Įprastai rašytojos pasirenka pasakoti savo istorijas iš merginų perspektyvų, bet, žinoma, atsiranda išimčių. Krystal Sutherland nusprendė pateikti istoriją iš Henrio pozicijos. Taip ji suteikia istorijai daugiau dramatizmo ir liūdesio bei sukeičia vietomis įprastinius vaizdinius skaudžiose pasakojimuose. Dabar ne mergina nesąmoningai ar sąmoningai tiki meilės daromais stebuklais, o vaikinas, ir dėl to istorija tik dar labiau išsiskiria tarp kitų knygų.

Bet ne tik personažo perspektyvos pasirinkimas, bet ir istorijos pateikimas yra išskirtinis. Autorė naudoja labai daug šiuolaikinių pasakojimo technikų: istorijoje yra pateikiami sąrašai, Facebook susirašinėjimai ir netgi skaidrių prezentacija, kodėl Greisė turėtų nueiti į pasimatymą su Henriu. Visa tai pagyvina istoriją ir suteikia tekstui savitą žavumą bei žaismingumą, kurio taip reikia, kad istorija netaptų per daug slegianti ir liūdna. Dėl to toji atrasta pusiausvyra pasakojant šią skaudžią istoriją keistai žavi ir tampa viena iš priežastimi, kodėl vienaip ar kitaip tu perskaitysi šią istoriją žinodamas (-a), kad tai nėra pasakojimas apie laimingą pirmąją meilę.

Taip pat skaitant knygą labai juntamos autorės pastangos neperkrauti teksto nereikalinga informacija. Viskas knygoje yra pateikiama koncentruotai, iškart sukama prie reikalo ir nesistengiama persaldinti pasakojimo. Tiesa, pastebėjau, kad rašytoja per prievartą stengiasi skaitytojams veikėjų lūpomis įbrukti mintį, kad Henris myli ne pačią Greisę, bet savo galvoje susikurtą jos paveikslą, nors pats pasakojimas lengvai leidžia prieiti prie tokios išvados. Tai tikriausiai vienintelis man neįtikęs dalykas, kuris skaitant knygą erzino. Kartais ne juokais erzino.

– Nieko apie tave nežinau, net ir paklausta nieko nepasakoji.
– Žinai mėgstamiausią dainą ir labiausiai patinkančią spalvą.
– Mes ne vaikų darželyje. Noriu žinoti tikrus dalykus. Noriu žinoti ir apie blogus dalykus.
– Paslaptyje esama daugiau grožio.
– Nenoriu, kad būtum paslaptis.
– Ne, Henri. Nori.

nature-reclaiming-abandoned-places-23FANTAZIJA IR TIKROVĖ. Tačiau knygoje rasite ne tik Facebook susirašinėjimus bei smagią prezentaciją. Krystal Sutherland knygos pabaigoje pristato skyrių „Paaiškinimai”. Jame autorė pristato šią knygą įkvėpusius dalykus, pavyzdžiui, kaip gimė apleista geležinkelio storis su žuvų tvenkiniu, ar kas pastūmėjo parašyti šią istoriją. Tai nėra dažna rašytojų praktika, tačiau visad smagu surasti tokius skyrius knygose ir daugiau sužinoti apie jos atsiradimą bei rašymo procesą. Žinoma, patarčiau šį skyrių perskaityti tik įveikus romaną, kad per daug nežinotumėte apie istoriją ir nedingtų įdomumas ją skaityti.

REZIUMĖ. „Mūsų širdžių chemija”  ašyje yra veikėjai, jų jausmai, mintys ir išgyvenimai. Tai istorija pasakojanti apie tai, kaip Greisės ir Henrio keliai susiduria, kurį laiką susijungia ir pavirsta vienu, ir galiausiai išsiskiria. Tai yra realistinė istorija pagardinta liūdesiu, skausmu, netektimis ir viltimi. Perskaitęs šią knygą ilgai ją atsiminsi. Vienu metu ją mylėsi ir nekęsi. Ypatingai šis kūrinys patiks dramatiškų istorijų mylėtojams, kurie nenori kažko saldaus bei kuriems patinka John Green kūryba.REKOMENDUOJAME. Šioji knyga patiks, jeigu jums patinka John Green knygos, Emily Barr „Flora prisiminimų labirinte”, E. Lockhart „Melagiai”, Daina Opolskaitė „Ir vienąkart, Riči”, Jasmine Warga „Mano širdis ir kitos juodosios skylės” ir kiti panašaus pobūdžio ir tematikos kūriniai.