Ar tvarkingas rašymo stilius yra svarbus?


Rašytojas ir tinklaraštininkas Mark Nichol internete radęs apklausą nusprendė į ją atsakyti ir su mumis visais pasidalinti, kas jo nuomone yra geras rašymo stilius.


Ar vertini kitus žmones pagal tai, kaip jie rašo?

Taip, ir nors žinau, kad egzistuoja tokios švelninančios aplinkybės, kaip mokymosi sutrikimai bei prastas išsilavinimas, kurių rezultatas yra prastas rašymo stilius, neatspindintis asmens intelekto ir patirties, vis dėlto natūralu, kad aš labiau pasitikiu žmonių gebėjimu pateikti tikslią ir teisingą informaciją, jeigu jie moka save sklandžiai išreikšti rašydami.

Kas tave labiausiai erzina skaitant kitų rašinius?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „bad writing“

Atsakymo variantai yra „gramatika ir skyryba“, „žodžių vartojimas“, „ilgi, sunkiai suprantami sakiniai“, „neaiškūs ketinimai“ ir „prasta logika“. Šis sąrašas, mano manymu, įtraukia visas klaidas, nuo mažiausios iki didžiausios. Klaidinga logika yra pagrindinė kliūtis neleidžianti efektyviai išreikšti savęs, vedanti prie neaiškių ar neišreikštų ketinimų. Palyginimui, padriki sakiniai tėra paprastas nemalonumas, kaip ir neteisingas žodžių vartojimas, gramatika ir skyryba.

Ar praeitą savaitę skaitei prasto rašinio pavyzdį?

Taip – retai praleidžiu dieną ko nors panašaus nepamatęs. Ir ne todėl, kad aktyviai ieškočiau jų savo straipsniams. Laisvalaikio ir informaciniai skaitiniai yra dažnai sugadinami grubios prozos.

Kur matei tokios literatūros?

Pasirinkimai yra „el.paštas“, „internetinė svetainė“, „laikraštis/žurnalas“ ir „kita“. Mano atsakymas yra visi iš jų. Atskiros spausdinimo ar internetiniuose leidiniuose pasitaikančios klaidos yra neišvengiamos (aš taip pat retkarčiais darau klaidų), tačiau iš esmės prasto rašymo stiliaus galima rasti visur.

Ar keli tokius pat rašymo standartus ir socialinei medijai?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „bad writing in social media“Aš nenaudoju nei Twitter, nei Facebook – nei apskritai jokios socialinės medijos, neskaitant el.pašto ir tinklaraščių – tačiau keliu tuos pačius standartus bet kokiam rašymui. Rašau neformaliai jeigu tai yra derama, tačiau niekada nenaudoju žargono arba trumpinių, juos atleidžiu tik skubantiems žmonėms.

Ar pataisai rašytoją, pastebėjęs klaidą?

Kai mokiau redagavimo, mokiniai skųsdavosi bijantys man siųsti el.laiškus dėl to, kad juose gali būti klaidų. Į tai aš paprastai atsakydavau kažką panašaus į „Iš tiesų tu padarei keturias klaidas“ ir imdavau detaliai aiškinti apie kiekvieną iš jų. Tą patį esu padaręs ir keletui nelaimingų tinklaraščio skaitytojų, tačiau nepageidaujamų taisymų nesiunčiu nė vienam.

Kodėl arba kodėl ne?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „editing“Savo, kaip redaktoriaus, karjeros metu, aš gaudavau daug panašių žinučių. Dažnai žmogus parašydavo kažką panašaus į „Jūs padarėte klaidą tokiame ir tokiame straipsnyje. Ar niekas netikrina jūsų leidinių? Turėtumėte nusamdyti mane kaip korektorių“.

Niekada nesamdydavau tokio žmogaus, nebent žinutė būdavo parašyta žaviu stiliumi, kadangi asmenys, rašantys tokius laiškus, taip darydami demonstruoja, jog neturi nė menkiausio supratimo apie redakcinį procesą. Nepaisant didžiausių pastangų ištaisyti tekstą tiksliai ir kruopščiai, netgi geriausi rašytojai ir korektoriai retkarčiais daro klaidų.

Kokia yra tave labiausiai erzinanti klaida?

Manau, kad klaida, kuri man labiausiai įkyri yra Nereikalingos Didžiosios Raidės Sakiniuose.

Ar norėtum pridėti naują klausimą į būsimą apklausos versiją? Jei taip, kokį?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „bad writing“Mano klausimas yra: „Kaip nuspręsti, kas sudaro gerą rašymo stilių?“

Mano atsakymas: Aš mokausi rašydamas ir koreguodamas tekstus ir stengiuosi laikytis priimtų standartų. Retomis progomis, kai nuomonės išsiskiria, renkuosi tarp alternatyvių principų, vadovaudamasis savo supratimu – arba, dar rečiau, laužau taisykles, jei tai atrodo tinkama. Taip pat stebiu ir stengiuosi sekti talentingų rašytojų pavyzdžiu.


Komentaruose ir jūs galite pasiūlyti savo sugalvotus klausimus ir atsakymus 🙂

Šaltinis: https://www.dailywritingtips.com/does-good-writing-matter/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.