Įkalinta tamsoje – Sarah J. Maas (knyga)


Pagrindinė informacija:

Kalba: lietuvių kalba Išleidimo metai Lietuvoje: 2017 Išleidimo metai originalo kalba: 2016 Originali kalba: anglų kalba Originalus pavadinimas:  A Court of Mist and Fury Leidykla (Lietuvoje): Alma littera  Vertė: Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė Ankstesnės dalys:  Užkerėtas dvaras
Serijos pavadinimas:
A Court of Thornes and Roses Patartinas amžius: 14+ Žanras/ amžiaus kategorija:  paauglių literatūra, drama, romantika, fantastika, New Adult Mitinės būtybės/padarai/galios: fėjos, pabaisos
Veiksmo laikas: fantastinis pasaulis, laikas primena viduramžius Puslapių skaičius:  624 Pasakotojas: pirmas asmuo, mergina (vienas skyrius yra vaikino pozicijos) Autoriaus (-ės) puslapis: http://sarahjmaas.com/


P.S. Tai yra antros dalies apžvalga. Jeigu neskaitėte pirmos knygos, nepatariame skaityti šio įrašo, nes jame be abejonės bus spoilerių.

Lietuvos knygynuose pagaliau po ilgo laukimo pasirodė antroji „Užkerėtas dvaras“  serijos knyga, kuri, kaip matome iš jos apimties, turi nemažai ką pasiūlyti. Pirmosios dalies pagrindas buvo garsioji pasaka „Gražuolė ir Pabaisa”, o štai antroji… bent jau buvo žadėta, kad bus kuriama pagal Persefonės ir Hado mitą. Hmm…  Su nekantrumu atsiverčiu antrą dalį ir dirsteliu į ją.

Susijęs vaizdasAUTORĖ. Pristatinėti Sarah J. Maas jau tikriausiai nereikia. O gal reikia? Šioji jauna bet jau garsi rašytoja pradėjo savo karjerą ganėtinai nedrąsiai. Savo istorijas ji talpino istorijų platformose ir tik savo skaitytojų paraginta pamėgino jas išleisti ir… išleido. Nuo tol ji nemažina apsukų ir rašo storas bei įdomias knygas. Šiuo metu ji dirba prie dviejų didelių serijų, t.y., „Užkerėtas Dvaras“  ir „Throne of Glass“. Abiejų serijų pasauliai labai panašūs, bet kartu ir skirtingi. Gaila, tačiau šiuo metu Lietuvoje turime tik jos naujausios serijos knygas. Gal kada nors sulauksime ir jos pirmosios serijos dalių, kurios netgi gali virsti televizijos serialu. Laikome špygas, kad projektas niekur nepasimestų ir neužstrigtų.

SIUŽETAS (trumpai). Pirmoji dalis buvo garsios „Gražuolės ir Pabaisos” pasakos interpretacija, o štai antroji buvo žadama, kad palies Persefonės ir Hado mitą, bent jau pirmosios dalies pabaiga tai žadėjo, palikdama labai svarbų kabliuką skaitytojams, ant kurio tikriausiai visi užkibo – Riso ir Feirės sandoris. Ar aš klystu? Būtent tai ir tampa antrosios dalies centru ir priežastimi, kodėl ne tik Feirė, bet ir visi skaitytojai geriau susipažįsta su šiuo galinguoju Nakties dvaro Didžiuoju valdovu, o jis nepėsčias merginai pristatyti, kad viskas su Amaranta dar nesibaigė. Greičiau tik prasideda. Pavojų Pritianui dabar kaip niekad padaugėja, ir Feirei reikia nuspręsti, ar ji prisidės prie kovos, o jeigu prisidės – tai jai reikia išmokti įvaldyti savo galias.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „a court of mist and fury fan art“Knygoje nemažai dėmesio skiriama veikėjų tobulinimui, augimui ir drauge pasaulio kūrimui. Mes drauge su Feire geriau pažįstame magiškąjį fėjų ir laumių pasaulį ir nejučiomis užburiami jo. Pasirodo, tas pasaulis turi ką parodyti, kuo nustebinti, priblokšti ir prikaustyti prie knygos puslapių. Ypatingai tai susiję su personažais. Jeigu manėte, kad žinote, kas knygoje yra gerietis, o kas blogietis… Na, jums teks nusivilti, nes šioje dalyje visos kortos yra sumaišomos ir pradedamas žaisti naujas žaidimas. Ką jau ką, bet pamėginti nuspėti Sarah J. Maas fantazijos vingius nėra lengva užduotis. Dėl šios priežasties siužetą galima prilyginti nenuspėjamam keliui, kuris nežinia kada smegs žemyn ar privers staigiai pasukti į kurį nors šoną.

Taigi, daug neišduodant, galiu pasakyti, kad antroje dalyje visko gausite daugiau ir jausmai bus intensyvesni.

Žinojau, kad nužudysiu ją, kaip pirma nudūriau jaunuolį.
Kad išlaisvinčiau juos visus, kad išvaduočiau Tamliną.
Aš žudžiau nekaltuosius, kad išgelbėčiau šalį.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „a court of mist and fury fan art“VEIKĖJAI. Šioje knygoje dėl keliavimo po pasaulį ir artimesnės pažinties su Didžiaisiais valdovais, skaitytojai ne tik regi jau pažįstamus personažus iš pirmos dalies, kurie antroje dalyje auga ir tampa daugiau išvystytais, tačiau drauge atsiranda nemažai ir naujų personažų. Visiems seniems ir naujiems veikėjams autorė skiria nemažai dėmesio, suteikdama jiems jų istoriją ir asmenybes, kurias sujungia su laukine ir truputį bauginančia fėjų bei laumių prigimtimi. Visi šie nauji rašytojos į istoriją įtraukti personažai yra savaip įdomūs ir praturtina istoriją, nes jų išgyvenimai ir priklausymas tam tikram jų pasaulio visuomenės sluoksniui ar rūšiai praplečia istorijos visatą ir kuria pavojingo bei laukinio pasaulio įvaizdį. Taigi, jeigu pirmoje dalyje neradote mėgstamo veikėjo, nenusiminkite, nes antrojoje atsiranda kitų dėmesio vertų personažų.

Rašytoja Sarah J. Maas kalbėdama apie Nakties dvare sutinkamus naujus personažus pripažįsta, kad ji juos visus kūrė su dideliu malonumu. Ypatingai jai prie širdies yra Kasianas. Šio šmaikštuolio naujo personažo tikrai yra sunku nepastebėti. Jo buvimas ir juokeliai praskaidrina knygoje esančia rimtą ir kartais labai įtemptą atmosferą.

Bet kaip ten bebūtų, žinoma, labiausiai į akis kris Feirės personažas, kadangi iš jos perspektyvos mes viską stebime bei patiriame. Kalbant apie pagrindinę veikėją verta paminėti, kad autorė jos būsenai skiria tikrai nemažai dėmesio ir… puslapių. Šioje dalyje mes išvysime Feirę įvairiose situacijose ir jaučiančią skirtingus dalykus. Gali net pasirodyti, kad jos emocijos yra tarsi pasivažinėjimas amerikietiškais kalniukais: čia ji palūžusi ir lėtai vystanti, čia drąsi ir bebaimė, čia vilioklė… Gerai, kad autorė suteikia laiko ir sukuria įtaigų perėjimą nuo vienos Feirės prie kitos Feirės, nes kitu atveju ir galva gali susisukti nuo tokios gausybės emocijų ir būsenų.

Mergina, kurią reikėjo saugoti, kuri troško pastovumo ir patogumo, mirė po Kalnu.  miriau, kai lūžo kaklas, niekas manęs neapsaugojo nuo to siaubo. Apsisaugojau pati. Ir nenoriu, negaliu atsisakyti po Kalnu nubudusios ir pražydusios savo dalies. […]
Aš nebesu žmonių mergina, kurią reikia lepinti ir globoti, kuri trokšta prabangos ir patogumų. Nežinau, kaip vėl būti nuolankiai.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „a court of mist and fury fan art“O kalbant apie Risą ir Tamliną… Šie veikėjai antroje dalyje atsiskleidžia dar labiau. Ypatingai Risas, kadangi šioje dalyje mes turime daugiau galimybių regėti jį drauge su Feire dėl tarp judviejų sudaryto sandorio. Todėl nenustebkite, kaip jūsų jausmai skaitant šią knygą gali kisti. Pasirodo, Risas yra ganėtinai sudėtingas bet drauge ir žavingas veikėjas, kuris turi ką slėpti ir ką papasakoti.

Kitas įdomus pastebėjimais su veikėjais, kad Feirės seserys taps ypatingomis šios dalies veikėjomis. Autorė neslepia, kad rašydama pirmą dalį ji jas įsivaizdavo kaip iš kartono iškirptus tradicinius pasakų personažus, tačiau jau antroje dalyje ji suteikia joms daugiau žmogiškųjų savybių bei asmenybės bruožų. Taip pat jas dažnai sutiksite šioje knygoje, nes joms paskirtas ganėtinai svarbus vaidmuo, kuris, atrodo, taps tik dar ypatingesniu.

Aš nebesu auka, nusprendžiau, artindamasi prie durų.
Ir aš ne pelytė.
Aš – vilkė!

PERSPEKTYVA. O dabar trumpai apie perspektyvą. Kaip ir pirmoji dalis, taip ir antroji pristato visus įvykius iš Feirės pozicijos su viena išimtimi – yra skyrius, kuris leidžia dirstelėti į viską iš kito veikėjo galvos. Priešingai nei pirmoje dalyje, kai Feirė matė viską knygos pabaigoje kito veikėjo akimis, šioje mes turime progą šimtu procentu įlįsti į kito veikėjo galvą ir matyti viską iš jo perspektyvos pačiai Feirei nieko nežinant apie tuos įvykius. Tai tarsi graži ir savotiška autorės tradicija knygos gale suteikti skaitytojams kažkokią įdomią progą į viską pažvelgti iš kito veikėjo pozicijos ir taip sužinoti naujų ir šokiruojančių dalykų, kurie pavirstų kabliuku laukti kitos dalies. Ką jau ką, bet antroje dalyje pateikta nauja informacija tikrai verčia iš kojų ir tampa svaria priežastimi su nekantrumu laukti kitos dalies.

ROMANTIKA. O dabar pajudėkime prie karštosios zonos 😀 Pirmoje dalyje netrūko jausmingų scenų, tačiau… Palyginus jų skaičių su antra dalimi, tai pirma dalis yra, žinokite, nekalta raudonuojanti vienuolė. Sarah J. Maas antroje dalyje nusprendė kaip reikalas pakaitinti savo skaitytojų kraują ir įterpė į istoriją ne tik kad romantines scenas, bet ir žaidimų lovoje momentus. Asmeniškai man jų skaičius šioje dalyje truputį buvo per daug išpūstas ir perdėtas. Kai prasidėjo tas scenų maratonas, pasijaučiau skaitanti ne fantastinę istoriją su romantikos priemaiša, bet kažkokią erotinę knygą. Gal jums nepasirodys, kad tų scenų autorė įtraukė per daug, tačiau man norėjosi, kad viena ar kita būtų išbraukta, nes jų tiesiog man buvo per daug ir, užuot suteikus man audringų jausmų, jaučiau pasišlykštėjimą. Dėl šios priežasties tektų jaunesnio amžiaus skaitytojus perspėti, kad gal geriau palūkėkite pagriebti šią knygą į rankas.

Susijęs vaizdasPASAULIS. Kaip minėjau, su naujais veikėjais ir Feirės priverstinėmis – o vėliau ir savanoriškomis – kelionėmis, mes plečiame šio pasaulio ribas ir sužinome daugiau apie jį bei jo istoriją. Daugiausiai laiko mes turėsime pašniukštinėti po Nakties dvarą ir susipažinti su jame gyvuojančiomis tradicijomis. Žinoma, autorė nepamiršta priminti ir pirmoje dalyje sutiktų padarų ar įgytų žinių. Vienas iš jų atskleis iš kojų verčiančią paslaptį (intriga jums). Asmeniškai man patiko šis pasaulio augimas, nors, tiesa, kai kurios kelionės manęs nė trupučio nežavėjo ir būčiau išgyvenusi be jų, tačiau vis dėlto jos buvo reikalingos vystyti istorijos siužetą ir pristatyti ar geriau pažinti tam tikrus veikėjus. Juk reikia nepamiršti, kad yra ruošiamasi karui, o norint jį laimėti, reikia ieškoti sąjungininkų ir būdų, kaip nugalėti priešus.

REZIUMĖ. Antroji dalis manęs nenuvylė, nors, kaip minėjau, keli dalykai vis dėlto truputį suerzino, bet palyginus su bendru įspūdžiu, istorija nenusileido pirmajai daliai ir gal netgi ją pranoko. Tiems, kuriems patinka fantastiniai pasauliai, juose vykstančios intrigos ir kovos bei romantika, šioji dalis bei visa serija yra tarsi gaivus vandens gurkšnis kaitrią dieną.


REKOMENDACIJOS. Jums patiks šita knyga, jeigu jums patiko: Sarah J. Maas „Užkerėtas Dvaras“, Trudi Canavan „Penketo amžius“  serija, Sabaa Tahir „Žarija pelenuose“ serija, Leigh Bardugo „Grišų trilogija“.

16 minčių apie “Įkalinta tamsoje – Sarah J. Maas (knyga)

  1. Mes neturime jokios informacijos apie tai, todėl negalime nei patvirtinti, nei paneigti.

   Patinka

   1. Tiesiog knygų klubo puslapyje pamačiau, kad kažkas parašė, jog kitais metais sulauksime kitos dalies ir nutariau pasiteirauti jūsų, ar tai tiesa.

    Patinka

 1. Viena geriausių skaitytų fantastinių knygų, rašytojos vaizduotė nei kiek nenuvylė. Lieka tik be galo apgailestauti, kad niekada nesužinosime pabaigos ;( Aišku galima skaityti angliškai bet toli gražu netas 😦

  Patinka

 2. Kaip įkalbėti save nepirkti knygų serijos, jei žinai, kad paskutinės dalies vis tiek neskaitysi, nes ji parašyta tau sunkiai suprantama kalba?

  Patinka

  1. Na, bent jau galima pasiguosti, kad 2 knyga, kuri lietuvoje yra išleista, daugumos nuomone yra geriausia iš 3 😃
   Tai manau, kad ir nepirkti, bet vistiek verta skaityti tą seriją, net ir jei nebaigta.
   Asmeniškai aš pradėjau anglų kalba pirmiausia klausytis, o tik po to skaityt knygas 😃 bent jau man buvo lengviau taip 😃 gal ir jums pasiteisintų?

   Patinka

 3. Jei viena leidykla nebaigia versti serijos, ar gali ją baigti versti kita ir ar buvo pasitaikę tokių atvejų? Čia šiaip pasidarė smalsu perskaičius vieną komentarą alma littera puslapyje.

  Patinka

  1. Sveika, Emilija, neseniai rašiau Almai litterai ir paklausiau ar jie vers trečios dalies knygą, deja, jie atsakė, kad neplanuoja versti… vienintelė išeitis tai angliškai skaityti arba kita kalba, kuria gerai moki, pavyzdžiui kaip aš 🙂

   Patinka

  2. neseniai skambinau almai litter’ai ir klausiau. sakė, kad dar nenusprendė taigi gera žinia, kad dar galime tikėtis 3 knygos! 😀 aš ją dabar skaitau angliškai ir man asmeniškai nėra didelės problemos 🙂

   Patinka

  1. Deja, lietuviškų knygų elektroninių versijų neskatiname piratauti, todėl šiuo klausimu negalime padėti.

   Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.