Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą – Kimberly Brubaker Bradley (knyga)


Ar galite įsivaizduoti mergaitę, nemačiusią žolės? Ada, būdama dešimties, pirmą kartą išvysta žalią pievą. Negana to, ji nemoka skaityti ir sunkiai vaikšto. Bet Ada anaiptol ne kvaila. Ji stipri ir drąsi, be to, jaučiasi atsakinga už savo jaunesnį broliuką Džeimį. O netrukus ji jodinės poniu ir net sučiups nacių šnipą.
Panelė Smit visai nenorėjo globoti Ados ir Džeimio.
– Neišmanau, kaip reikia rūpintis vaikais, – pasakė.
Gūžtelėjau. Manim niekada niekas nesirūpino, bet nutariau nutylėti.

Niekada nežinai, ką teks gelbėti. Ir kas išgelbės tave patį.


Pagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 
2017
Pirmasis originalus leidimas: 
2015
Originali kalba:
anglų kalba
Originalus pavadinimas:
The War That Saved My Life
Leidykla (Lietuvoje): 
Nieko rimto
Vertė:
Inga Tuliševskaitė
Patartinas amžius: 9+
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, realistinė literatūra, Antras pasaulinis karas, istorinė
Mitinės būtybės/padarai/galios: –
Veiksmo laikas: 1939-1940 m., Antras pasaulinis karas
Puslapių skaičius: 264
Pasakotojas: pirmas asmuo, mergaitė
Autoriaus (-ės) puslapis: http://www.kimberlybrubakerbradley.com/


Jau tikrai esu sakiusi, kad šie metai – gerų knygų. Ir dar naujų, nebandytų knygų metai, kadangi pastebiu, kad skaitau daugiau knygų, kurių anksčiau nebandžiau ir įsivaizdavau nemėgstanti. Oi, kaip klydau. Ir ši knyga ne išimtis. Jei manęs paklaustų, kokią knygą rekomenduočiau perskaityti per vasarą ir netgi įtraukti į mokykloje rekomenduojamų skaityti knygų sąrašus, tai būtų „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“.

AUTORĖ. Kimberly Brubaker Bradley sako nežinanti, kas įkvepia jos knygas. Nes jos neįkvėptos, o tiesiog parašytos – tai darbas. Vaikystėje ji svajojo turėti ponį galiniame kieme, o užaugusi ir apsigyvenusi fermoje ji kasdien per langą žvelgia į įgyvendintą svajonę. Ji mėgsta jodinėti, todėl nieko nuostabaus, kad ir šioje knygoje rasite ponių ir žirgų, kurie turi didelę reikšmę herojų likimams.

„Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“ gimė lėtai. Autorė skaitė karo atsiminimus, faksimiles, įvairius užrašus, galiausiai nusprendė savo akimis išvysti Kentą (pati ji yra amerikietė), kuriame apžiūrėjo muziejų ekspozicijas, leidusias geriau įsivaizduoti Dunkirko evakuaciją, bombas, asmens tapatybės korteles ir kitas Antro pasaulinio karo detales, kurias sudėjo į knygą.

SIUŽETAS (trumpai apie pagrindinius dalykus). Adai yra dešimt metų, ir ji niekada nėra buvusi lauke. Ji pažįsta tik tiek pasaulio, kiek matosi per buto langą. Ada gimė su šleivapėdystės pažeista koja ir niekada nebuvo gydyta. Mergaitės motina jos negalią laiko asmenine gėda, todėl slepia dukrą namuose. Atsižvelgiant į laikotarpį, kurio metu vyksta knygos veiksmas, tai buvo gana įprasta, nes bet kokią negalią turintys žmonės buvo izoliuojami, ir apskritai fizinė negalia tais laikais buvo kone tolygi psichikos ligai.

Tačiau Anglijai gresia karas, ir vaikai evakuojami iš miestų į kaimus, taigi Ada pasinaudoja šia proga pabėgti iš savo kalėjimu virtusių namų – ji su savo mažuoju broliu leidžiasi į didžiausią savo gyvenimo nuotykį, kuris pakeis Ados gyvenimą. Iš visų vaikų jie lieka paskutiniai, kurių niekas neima į savo namus, taigi Ana ir Džeimis pateka į Suzanos, kuri nemoka rūpintis vaikais ir visai to nenori, namus. Tačiau Suzana turi tai, ko nori Ada – ponį – ir mergaitė nusprendžia žūtbūt likti šiuose namuose, kol ateis laikas grįžti atgal į pas motiną ir kalėjimą, kuriame ji laiko savo dukterį. Tačiau kol kas karas jai yra pats geriausias jai nutikęs dalykas.

AUDITORIJA. Galiu drąsiai teigti, kad ši knyga yra skirta bet kurio amžiaus skaitytojams. Tai yra labai universalus pasakojimas, kuris yra lengvai skaitomas, tačiau savyje turi daug prasmių, kurias galima aptarinėti klasėje ar knygų klube. Autorė atliko puikų darbą kurdama knygos veikėjus ir paslėpdama daug tiesų, kurias jaunesnio amžiaus skaitytojas galbūt nelabai supras, bet suaugusiems perskaičius „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“ dar ilgai bus apie ką pagalvoti. Tačiau šią istoriją lengvai suskaitys ir mokyklinukai, nes tai įdomi istorija apie vaikus, žirgus ir karą. Ne veltui iš tūkstančių knygų vaikams, ši užėmė devintą vietą 2015 metų  Geriausių vaikiškų knygų kategorijoje ir gavo dar nemažai prestižinių apdovanojimų.

VEIKĖJAI. Kaip suprantate, Ada yra pagrindinė veikėja iš kurios perspektyvos vyksta pasakojimas. Ši asmenybė yra labai sudėtinga, nors mergaitė net nežino kaip atrodo žolė ar kas yra šventorius, ji visada buvo engiama, mušama ir neprižiūrima. Jos vienintelis saitas su išoriniu pasauliu yra broliukas Džeimis, kuris padeda jai ištrūkti į Anglijos kaimą. Tai nėra istorija, kur veikėja auga ir stiprėja, nes Ada yra stipri, bet pati turi tai atrasti po to, kai visą gyvenimą patyrė patyčias ir kankinimus. Šios veikėjos gyvenimo istorija atrodo labai realistiška, joje atrodo nėra nieko išgalvoto ar nederančio bendrame paveiksle. Ji nėra patyrusi švelnumo ir meilės, tik žeminimą ir motinos žiaurumą, ir nemano, kad yra nusipelniusi gerumo, gražių žodžių ar daiktų.

– Aš ne Džeimis! – surikau. – Aš kitokia, turiu bjaurią koją, aš esu…
Dar neištarus „šiukšlė“ man užspaudė gerklę.

Prie visų žanrų ir kategorijų būtų galima pridėti ir „psichologinė“, nes čia labai daug psichologinių dalykų, kaip psichologinis smurtas, potrauminio streso sutrikimas, gyvūnų terapija. Jau minėjau, kad autorė dievina žirgus, taigi šioje istorijoje jie buvo tai, kas suvedė veikėjus į vieną krūvą ir padėjo Adai išlįsti iš savo kiauto.

Suzana, kitaip panelė Smit – vieniša moteris, išgyvenanti depresiją ir niekada nenorėjusi vaikų. Tačiau jos kiek šiurkšti priežiūra slepia švelnumą. Manau ji turi tokį stiprų motinišką instinktą, kurio net nesitikėjo turinti. Tačiau Adai Suzana atrodo tartum pavojus, žmogus, kuris gali suteikti geresnio gyvenimo viltį, kurios ji nemano nusipelniusi. Ji bijo švelnumo, bijo naujų daiktų ir bet kokio gero, nes žino, kad vieną dieną teks grįžti ten, kur vėl nieko neturės. Ir tai labai sunku vaikui, žinančiam, kad geresnio gyvenimo nebus.

Mokykloje evakuoti vaikai pasipasakodavo vienas kitam, ir jie jam pavydi, pavydi, kad neliko paskutiniai.

Kiti veikėjai nėra labai stipriai vystomi, tačiau jie pateikiami labai realistiški. Džeimis yra dar mažas ir nesupranta, kad Ada visiškai netrokšta grįžti į Londoną. Jis pasiilgęs laisvės daryti ką nori labiau nei motinos, nenori taikytis prie naujų taisyklių (praustis ir pan.).

REZIUME.  Ši knyga man nepaprastai patiko, ir, esu tikra, skaitysiu ją dar ne kartą, nes tai labai įtaigus ir jautrus pasakojimas apie patį pavojingiausią priešą – viltį. Kartu „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“ supažindina skaitytojus su istoriniais faktais, tačiau tai daro ne pernelyg akivaizdžiai. Tai emocionali istorija, skirta tiek jauniesiems skaitytojams, tiek ir suaugusiems. Galiausiai galima užduoti klausimą – kiek gyvenimų išgelbėjo šis karas?

Visos dalys serijoje (antra dalis ang.k. pasirodys 2017.10)

egliosha logo

3 mintys apie “Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą – Kimberly Brubaker Bradley (knyga)

  1. Pradejau skaityt sia knyga ir negaliu atsitraukt. Knygos pradzia tiesiog sokiruojanti 😦 Butinai skaitysiu savo vaikams 🙂

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.