Baltoji žynė. Penketo amžius – Trudi Canavan (knyga)


Šiaurės Itanijos žemyne jau kelis šimtmečius taika ir ramybe rūpinasi nemirtingi Baltieji burtininkai, išskirtinėmis magiškomis galiomis apdovanoti dievų tarnai. Nuošaliame kaimelyje gyvenanti mergaitė Auraja niekada nebūtų patikėjusi, kad taps viena iš Baltųjų. Tačiau išgelbėjusi savo kaimą nuo neišvengiamos pražūties ji buvo pakviesta rinktis žynės kelią. O po dešimties metų Auraja dievų valia prisidėjo prie Baltųjų burtininkų ir tapo naująja galingojo Penketo nare.

Vis dėlto Auraja neturi daug laiko pratintis prie dievų jai suteiktų išskirtinių galių, nes virš Šiaurės Itanijos telkiasi grėsmingi karo debesys. Baltuosius pasiekia žinios, kad šalies pietuose pasirodė paslaptingi kerėtojai juodomis mantijomis, keliantys neramumus ir žudantys taikius gyventojus. Baltųjų burtininkų bandymai sustabdyti juoduosius sėkmės neatneša. Netrukus paaiškėja, kad galingą kariuomenę sutelkę priešai yra pasiryžę sunaikinti Baltuosius ir visus jų sekėjus. Auraja ir naujieji jos bendražygiai dirba iš visų jėgų, stengdamiesi sudaryti sąjungas ir suvienyti šiaurės žemyno gentis, bet laiko lieka vis mažiau…Pagrindinė informacija:

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje:
 2017
Pirmasis originalus leidimas: 2010
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Priestess of the white
Leidykla (Lietuvoje): Alma littera
Vertė:  Jovita Liutkutė
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: Penketo amžius
Patartinas amžius: 14/15+
Žanras/ tipas: fantastika, nuotykiai
Mitinės būtybės/padarai/galios: žmonės su ypatingais gebėjimais, keisti magiški padarai
Veiksmo laikas: fantastinis, praeitį primenantis laikas
Puslapių skaičius: 656
Pasakotojas: abi lytis (trečias asmuo)
Autorės (-aus)  puslapis:  http://www.trudicanavan.com/Susijęs vaizdas Fantastiniai pasauliai žavi, nes juose veikėjų gyvenimams visados daro įtaką mums kartu ir pažįstami, ir nepažįstami dalykai, o magiškas elementas istorijose iškraipo visas tikimybių bei galimybių teorijas ir atima iš mūsų aiškiaregystės dovaną. Taip pat fantastinės knygos lavina vaizduotę ir meta mūsų mąstymui iššūkį, leidžia pasižiūrėti į kai kuriuos dalykus iš kitos perspektyvos. Trudi Canavan kuria magiškus pasaulius, kurie jau spėjo užburti tūkstančius skaitytojų visame pasaulyje ir štai Lietuvoje mes turime naują jos romaną „Baltoji žynė“. Šios fantastinės serijos centre yra religija. Hm…  Pasižiūrėkime, kaip autorė žaidžia su tikėjimu ir fantastiniu elementu šioje storoje knygoje.

AUTORĖ. Nors Lietuvoje jau turime vieną Trudi Canavan trilogiją („Juodasis magas“) tačiau vėl truputį prisiminti įdomius faktus apie autorę būtų ne pro šalį. Taigi, ji yra australų fantastinių romanų rašytoja. Autorė gimė 1969 m lapkričio 23 d. Nuo vaikystės moteris žavėjosi fantastika. Vaikystėje ji žiūrėjo „Žvaigždžių karus“ filmus, kurie žadino mergaitės vaizduotę kurti naujus pasaulis, veikėjus ir apie juos pasakoti istorijas, o paauglystėje skaitė „Žiedų valdovą“, kuris įkvėpė visas tas išgalvotas istorijas užrašyti ant popieriaus lapo. Nors autorė pradėjo kurti nuo jaunų dienų, tačiau tikra rašytoja ji save pradėjo laikyti tik po daugybės metų, kai jos pirma trumpa istorija buvo publikuota „Aurealis“ žurnale.

Kalbėdama apie istorijų kūrimą, rašytoja pasakoja, kad mintis joms ji gauna iš tikrojo ir kitų žmonių sukurtų pasaulių.  Ji pastebi, kokie dalykai egzistuoja mūsų kasdienybėje ir mėgina įsivaizduoti, kokią įtaką jiems darytų magiškas elementas. Tokias mintis ji užsirašo, pradeda žaisti su jomis galvoje ir kartais padaro savo nedidelės apimties tyrinėjimus. Tikriausiai taip ir gimė antroji rašytojos serija.

Dievai egzistavo kaip magija, pripildanti visą pasaulį, glūdinti kiekviename akmenyje, kiekviename vandens lašelyje, kiekviename augale, žvėryje ir žmoguje, nematoma ir nejuntama tol, kol dievai nenutardavo kaip nors paveikti pasaulio. Nusprendę pasirodyti matomu pavidalu, dievai magiją paversdavo šviesa ir iš jos susikurdavo nepaprastai gražių žmonių pavidalus.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „priestess of the white“SIUŽETAS (trumpai apie pagrindinius dalykus). Savo įžvalgumo dėka Auraja tampa viena iš mokinių Baltųjų žynių bokšte, o netrukus tampa penktąją žyne, kuri visad bus jauna ir nemirtinga, nes dievai ją pasirinko ir taip ją apdovanojo. Jaunai merginai gula ant pečių nelengva užduotis – suvienyti jos pasaulyje esančias gentis ir parodyti žmonėms, kad sapnų pynėjai nėra kažkoks blogis ar raupsuotieji. O suvienyti visus tampa tik dar svarbesnė priežasties, kai atsiranda juodieji žyniai, kurie be abejonės niekam nelinki gero. Tačiau kai kurie pavojai nėra regimi plika akimi. Daugybės veikėjų perspektyvos atskleidžia, kad priešas nebūtinai turi būti galingas ir apdovanotas įspūdingomis galiomis, nes kai kurie iš jų yra paprasti žmonės, linkintys blogo.

Dandžinas nuo pat jaunystės laikėsi visai kitokios nuomonės. Jis tikėjo, kad vertę galima matuoti ne tik auksu, bet ir kitais matais. Jo įsitikinimu, ištikimybė kilniam tikslui, įstatymai, kultūringas elgesys, menas ir žinių siekis savaime vertingi. Jo tėvas į visa tai mojo ranka, esą viską nesunku įsigyti už auksą.

AUDITORIJA. Prieš pradedant gilintis į knygoje esantį pasakojimą, norėčiau parašyti kelis žodžius, kokiems gi skaitytojams ši knyga skirta. Šioji fantastinė istorija yra pasakojama iš daugybės suaugusiųjų personažų perspektyvos, kurie atstovauja skirtingoms autorės sukurto pasaulio tautoms bei visuomenės sluoksniams, todėl nenuostabu, kad viena veikėja užsiims plaštakės darbu. Taigi, nors ir gali pasirodyti, kad knyga gali šokiruoti dėl veikėjų gyvenimo būdo ir tiktai fantastiniame žanre randamų mūšio scenų, tačiau taip nėra. Reikėtų pabrėžti, kad autorė rašo ganėtinai konservatyviai ir nedrįsta detaliai aprašyti šlykščių ir iš vėžių išmušančių bjaurių dalykų. Ji tik duoda gražias nuorodas į jas, taip nuleisdama amžiaus kartelę ir suteikdama galimybę šią knygą paimti į rankas ir paaugliams, kurie dievina fantastinius pasaulius.

PERSPEKTYVOS. Skaitydami šią knygą turite susitaikyti su faktu, kad istoriją jums pasakos ne vienas, ne du, o mažiausiai keturi personažai. Iš pradžių gali būti sunku juos visus atskirti dėl jų neįprastų vardų, tačiau jų pasakojami įvykiai ir pristatomas pasaulis greitai padeda susiorientuoti aplinkoje ir suvokti, apie ką čia yra kalbama. Taip pat iš pradžių gali kilti nesklandumų suvokiant, kada keičiasi pasakotojas, nes išskirtinių bruožų istorijoje nėra. Žinoma, vėliau galima pastebėti, kad kiekvienas skyrius prasideda kitu pasakotoju, o vėliau įpusėjus skaityti skyrių, yra tuščia eilutė ir po jos jau seka pasakojimas iš kito personažo perspektyvos. Kai įpranti prie teksto subtilybių, viskas kaip ir gerai, tačiau pati pradžia gali būti truputį sudėtinga, ypatingai, jeigu nesate įpratę prie tokių dalykų.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „priestess of the white“

VEIKĖJAI. Kadangi istoriją pasakoją daugiau nei du personažai, todėl galima teigti, kad čia yra daugiau nei keli pagrindiniai veikėjai, tačiau anotacija pabrėžia būtent vienos veikėjos svarbumą – Aurajos. Kai pradedi skaityti istoriją greitai suvoki, kad būtent ji yra visų įvykių sūkuryje žinodama apie tai ar ne, nes vienaip ar kitaip visi galai susiriša ties ja. Pati mergina nėra ypatingai kažkuo išsiskiriantis personažas, ar bent jau man susidarė toks įspūdis. Mergina tiesiog jauna, įžvalgi, protinga ir… kaip paprasta moteris, kuri dar nėra patyrusi gyvenimo smūgių ir puoselėjantį viltį visuomenei ir visam pasauliui.

Tačiau to paties negalima pasakyti kalbant apie kitą moterį, kurios perspektyva yra taip pat pristatoma istorijoje. Iš Emeralos žvilgsnių visados buvo galima justi sklindant pesimizmą, atsargumo ir įtarumo jausmą. Šioji veikėja, priešingai nei Auraja, yra sena ir daug ką mačiusi. Ji neturi užsidėjusi rožinių akinių, todėl neturi ir kokių nors jos elgesį varžančių grandinių. Ji elgiasi kaip nori ir kaip to reikalauja situacija. Man patiko skaityti iš šios moters perspektyvos, nes jos gyvenimas buvo įdomus ir kupinas bjaurių gyvenimo išmėginimų, kurie atskleisdavo autorės sukurto pasaulio tamsiąją pusę, kuri, kaip žinot, visados yra labiausiai intriguojanti.

Vėliau mes turime Lejardą ir Trisą. Lejardas sukasi drauge su Auraja, todėl dažnai į tą patį įvykį galėsime pažvelgti iš dviejų skirtingų perspektyvų, kol tuo tarpu Trisas atstovauja visai kitai Itanijoje gyvenančių būtybių rūšiai. Jis pateikia savo žmonių gyvenimo subtilybes ir papročius. Iš pradžių net sunku suprasti, kodėl autorė pateikia tokią nutolusią nuo pagrindinio veiksmo siužeto liniją, tačiau, kaip jau minėjau, visos jos nuveda prie Aurajos, ir jums teks būtų kantriems, kad sužinotumėte, koks yra Triso vaidmuo istorijoje, kol tuo tarpu Lejardo kaip ir gali būti aiški nuo pat pradžios. Bet kaip ten ir bebūtų, Lejardas atstovauja engiamiems sapnų pynėjų žmonėms, kurių baltieji žyniai nemėgsta, o drauge su jais nemėgsta ir visi kiti, nes jų bijo ir nesupranta. Todėl Lejardo išgyvenimai ir perspektyva kartu žavi ir liūdina, nes šis religinio aspekto pabrėžimas istorijoje atskleidžia ir šių dienų aktualijas – žmonės bijo to, ko nesupranta, ir religija jiems yra aukščiau visko.

Niekas nestovi vietoje. Gyvenime gali būti tikras tik dėl permainų.

PASAULIS. Trudi Canavan sukurtas pasaulis nėra įspūdingai perpildytas fantastiniais padarais ir mums nepažįstamais gamtos fenomenais, todėl tai gali būti minusas, jeigu jums reikia ypatingai daug fantastinės egzotikos, arba pliusas, kad nesat perkrautas informacija apie visus padarus ir tame pasaulyje esančius papročius ir tradicijas.

Didžiausias dėmesys kuriant šį pasaulį buvo skiriamas religijos motyvui. Autorė stengiasi knygos pradžioje skaitytojus kuo geriau supažindinti su to fantastinio pasaulio taisyklėmis, kad galėtumėte greitai suvokti, kur slypi visa problema ir akimirksniu justi įtampos taškus, kurie netrukus yra taip pat pristatomi knygoje. O vienas iš pagrindinių taškų yra būtent religija. Autorė ją iškelia ir pabrėžia. Dėl skirtingų tikėjimų ir požiūrių į dievus mes turime nesutariančius žmones bei visuomenės susisluoksniavimą. Jeigu tu netiki į tuos dievus, tu esi besielis (girdėta kažkur argi ne?).  Žinoma, nors panašumų su mums žinomomis religijomis ir jų keliamomis problemomis knygoje apstu, tačiau autorė stengiasi truputį įpūsti ir netikėtumų į šį frontą, o tai padaro pasinaudodama fantastikos elementu, pavyzdžiui, dievai yra tikri ir jie gali bendrauti.

-Ar ilgainiui pripratote matyti žmones senstant ir mirštant? – tyliai paklausė.
Mairė atrėmė Aurajos žvilgsnį, o jos veido išraiška buvo neįprastai niūri.
-Ne, bet išmokau tinkamai gedėti. Skiriu sau pakankamai laiko, panyru į liūdesį, o tada gyvenu toliau. Ir iš anksto stengiuosi apie tai per daug negalvoti. Manau, kad neverta pernelyg jaudintis dėl ateities, kuri… tęsis amžinai.

ROMANTIKA. Jeigu esate romantikos gerbėjai, galiu jus nudžiuginti, jeigu tik turite abejonių ir nerimaujate, kad šioje storoje knygoje nėra romantikos. Jos yra, ir romane rasite daugiau nei vieną romantinę siužeto liniją. Tiesa, jos abi ganėtinai nuspėjamos, ar bent jau taip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Viena iš romantinių siužeto linijų turi netikėtumų, tačiau dėmesingiems skaitytojams ji gali pasirodyti nuobodi ir jau netgi girdėta, kol kitiems labai įdomi ir įtraukianti. Asmeniškai man šioje knygoje patiko abi romantinės linijos, tačiau dėl skirtingų priežasčių. Viena buvo įdomi dėl tradicijų, o kita dėl to, kad ji yra draudžiama ir vienas iš personažų turi problemų su pačiu savimi. Kita priežastis, dėl kurios man patiko į knygą įtraukti meilės reikalai, yra ta, kad šioji romantika nėra saldi ar įkyri. Ji yra puikiai įkomponuota į istoriją ir labai gražiai dera su knygoje vykstančiu veiksmu, kad net galima pagalvoti, kad romantika knygoje yra tik viena nereikšminga detalė, kurią autorė nusprendė įterpti į istoriją, nes koks gyvenimas be širdies reikalų.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „age of five canavan“STILIUS. Asmeniškai man tai buvo pirmoji pažintis su Trudi Canavan knygomis, nors turiu kelias dalis iš jos į lietuvių kalbą išleistos ankstesnės serijos, tačiau jos dar neteko skaityti, todėl man sunku teigti, ar ji jau turi kažkokį firminį stilių, bet pasikalbėjusi su Egliosha, kuri skaitė ankstesnes dalis, priėjome prie išvados, kad ji turi stilių, o jis yra ganėtinai įdomus. Autorės kūryba pasižymi ganėtinai lėtu tempu ir konservatyviu rašymo būdu, t.y., ji detaliai nepristato kraupių, šleikštulį suteikiančių ar intymių scenų. Taip pat jos rašymas dėl lėto tempo gali pasirodyti sunkus ir neturintis įtampos, nes artėjant netgi prie kokių nors mūšio ar atomazgų scenų tu nepajunti skirtumo nuo ankstesnių teksto vietų, todėl savotiškai pasijutau istoriją skaitanti vienodu tempu.

Taip pat man prireikė truputį laiko priprasti prie tokio ramaus teksto tempo, kadangi esu veiksmo žmogus, bet kai pripranti, stilius meiliai liūliuoja ir įtraukia į savo istoriją. Žinoma, romanas pakeri tave tik tada, kai pripranti prie ritmo ir stiliaus, todėl tiems, kurie nėra įpratę prie Trudi Canavan rašymo stiliaus, patarčiau truputį sukąsti dantis ir būti kantriems, nes apdovanojimas už šias pastangas bus tikrai įdomi ir daug žadanti istorija. Dabar man įdomu, kaip viskas klostysis toliau.

REZIUMĖ. Štai ir priėjome apžvalgos pabaigą. Knygos dydis mane baugino ir galvojau, kad man prireiks viso mėnesio, kol ją perskaitysiu, tačiau pradėjusi skaityti knygą nustėrau, nes ją suvalgiau per kokias keturias dienas (gal būčiau ir greičiau, jeigu ne darbas). Kai įpranti prie knygos stiliaus ir istorijos pateikimo būdo, lengva įsitraukti į knygos puslapiuose slypintį gyvenimą ir stebėti personažų likimus, kurie šioje istorijoje yra įvairūs bei skirtingi, todėl kiekvienas turėtų rasti sau šioje knygoje mielą bei smalsumą žadinančią perspektyvą.


REKOMENDUOJAME. Šioji serija knyga patiks, jeigu jums patiko ankstesnės Trudi Canavan knygos, Andrzej Sapkowski „Raganius“, Stephenie Meyer „Sielonešė“, George R.R. Martin „Ledo ir ugnies giesmė“.

Visos dalys serijoje (2017.08)

28247

Reklama

2 thoughts on “Baltoji žynė. Penketo amžius – Trudi Canavan (knyga)

  1. Kaip tik šiuo metu šią knygą skaitau…Pradžia tikrai sunki, padedu vėl paimu į rankas. Viliuosi greitu laiku rasti kabliuką:)

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.