Varinė pirštinė – Holly Black ir Cassandra Clare (knyga)


Kas būtų, jei tavo siela iš tiesų būtų ne tavo? Ką darytum, jei žinotum, kad tau lemta žengti blogio keliu?
Kalumas Hantas pergalingai grįžo iš Magisteriumo. Dabar jis tikras magas – Varinių metų studentas. Jis turi draugų; vingiuojančiuose paslaptingos burtų mokyklos koridoriuose jaučiasi kaip namie.
Bet Kalas saugo kraupią paslaptį.
Jo siela iš tiesų yra ne jo. Jo kūnas yra indas, kuriame gyvena galingas blogasis magas, valdantis chaoso magiją… žmogžudys.
Išganymą gali suteikti Alkahestas – paslaptinga varinė pirštinė. Bet jis yra pavojingas ir turi žiaurią istoriją. Jis gali sunaikinti visa, ką Kalas pažįsta ir myli…
Ir išlaisvinti jame tūnantį blogį.
Manėte, kad išmanote magiją? Manykite iš naujo. Sveiki atvykę į kvapą gniaužiantį Magisteriumo pasaulį.Pagrindinė informacija:

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje:
 2017
Pirmasis originalus leidimas: 2015
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: Copper Gauntlet
Leidykla (Lietuvoje): Alma littera
Vertė: Daumantas Gadeikis
Ankstesnės dalys:  (1) Geležinis išbandymas
Serijos pavadinimas: Magisteriumas
Patartinas amžius: 10+
Žanras/ tipas: nuotykiai, fantastika, vaikų-paauglių literatūra
Mitinės būtybės/padarai/galios: žmonės su ypatingais gebėjimais, magiški padarai ir būtybės
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis su fantastikos prieskoniu
Puslapių skaičius: 264
Pasakotojas: vaikinas (trečias asmuo)
Autorių puslapiai:  http://blackholly.com/  ir http://cassandraclare.com/Vaizdo rezultatas pagal užklausą „cassandra clare holly black“
Holly Black (kairėje) ir Cassandra Clare (dešinėje)

Atėjo metas viskuo abejoti ir visko bijoti. Kalumo laukia nelengvi išbandymai. Atrodytų, kad išmokti valdyti magiją yra vienai juokai palyginus su tuo, kad jam reikia savo paties galvoje kovoti su savimi pačiu. Kas jis toks? Kuo jis gali pasitikėti?  Šie du klausimai jam neduoda ramybės. O kas blogiausia, ar tiesa jį išlaisvintų, ar atimtų viską, ką jis turi ir taip brangina.  Metas atsiversti antrą Magisteriumo serijos dalį ir sužinoti, ar draugystė tikrai viską nugali, o gal yra tam tikra riba, kai draugai išduoda vieni kitus ir tampa priešais.

P.S. Tai yra antros dalies apžvalga. Jeigu neskaitėte pirmos dalies, be abejonės šiame įraše rasite spoilerių.

AUTORĖS. Cassandra Clare ir Holly Black susitiko prieš gerą dešimtmetį per vieną iš susitikimų su rašytoja Holly Black. Nuo to laiko jos užmezgė draugystę, kuri peraugo į bendradarbiavimą kuriant bendrą istoriją. Šią, „Magisteriumo“ knygų seriją, jos abi sugalvojo skrydžio metu iš vienos vietos į kitą, o vėliau puolė drauge ir dirbti. Žinoma, autorės neslepia, kad vėliau rašant istoriją kai kurios detalės truputį pakito. Juk taip jau atsitinka, kai pradedi rašyti istoriją ir supranti vieną ar kitą dalyką.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „The Copper Gauntlet fan art“

SIUŽETAS (trumpai pagrindiniai dalykai). Pirmoje knygoje mes sužinome viską aukštyn kojomis apverčiančią tiesą – Kalumas nėra Kalumas. Jo kūnas yra indas, o siela priklauso piktajam ir galingam magui, kurį visi medžioja ir kurį turėtų sunaikinti geriausias Kalumo draugas Aronas. Tačiau berniukas nesijaučia esantis blogas ir net minties neturi pakenkti savo draugams, tačiau šis atradimas jam neduoda ramybės. Jis bijo pasakyti draugams tiesą, nes šie gali nuo jo nusisukti.  Bet visa tai tik ledkalnio viršūnė, nes Kalumo tėvas, Alasteris, nujaučia, kas yra blogai su Kalumu  ir rezga savo planą, kaip jam „padėti“.

Kai Kalumas sužino tiesą apie tėvą, nusprendžia pasprukti ir grįžti su draugais į Magisteriumą. Tačiau praleisti ramius mokslo metus čia jaunuoliui nepavyksta, nes Kalumas įtaria, kad jo tėvas gviešiasi gauti varinę pirštinę ir panaudoti ją prieš jį. Apie tai sužino Magisteriumo mokytojai ir mėgina surasti berniuko tėvą ir… jį nužudyti. Kartu su draugais Kalas išsiruošia į kelionę surasti tėvą ir jį išgelbėti, tačiau šioji kelionė bus išmėginimas jaunuolių draugystei ir pasitikėjimui vienas kitu.

„Jie nieku gyvu to nesupras, – pamanė jis. – Mano tėtis nori atgauti savo sūnų. Jis mano, kad jei atiduos Alkahestą meistrui Džozefui, Džozefas galės mane sutaisyti. Galės paversti Kalumu Hantu. Bet meistras Džozefas jį apgaudinėja, bando privilioti. Jis tikriausiai nužudys tėtį vos gavęs Alkahestą.“

Susijęs vaizdasVEIKĖJAI. Pirmoje dalyje Kalumas susirado du draugus: Tamara ir Aroną. Su jais jaunuolis pradėjo savo nuotykių kupiną gyvenimą Magisteriume, kurį vainikavo visus pribloškianti tiesa apie Kalumą – jo siela priklauso Priešui. Taigi natūralu, kad šioje dalyje jaunuolis mėgina atsakyti sau į klausimą, susijusi su jo tapatybe, taip pat jis ima bijoti, kad šioji naujiena gali atimti iš jo viską, kas jam brangu. Man patiko ši vaikino būsena, nes taip bet kuris iš mūsų jaustųsi sužinojęs, kad mes nesame tokie, kokie manėme, kad esame. Būtų keista, jeigu autorės būtų į šį dalyką nekreipusios dėmesio, tačiau vėliau pasidomėjusi sužinojau, kad joms ypatingai buvo įdomu panaršyti po šią būsena ir ją aprašyti.  Prie to neturiu jokių  priekabių ir man tikrai patiko apie tai skaityti, tačiau man visai nepatiko drama, susijusi su Tamara.

-Nežinau, – atsakė Kalas. Jis jau pradėjo nerimauti, kad geriukų išvis nėra. Tik žmonės, kurių Blogio valdovo sąrašai yra trumpesni ar ilgesni.

Tamara yra viena iš Kalo draugių, kuri yra vaizduojama kaip mergina, kilusi iš turtingos šeimos ir siekianti kuo geriau pasirodyti mokytojams ir įgauti jų palankumą. Kai Tamara su Aronu prispaudžia Kalą prie sienos ir paliepia jiems pasakyti, kas jam neduoda ramybės, Kalas jiems papasakoja, kad jis tiki, kad jo tėvas ketina pagrobti varinę pirštinę. Žinoma, berniukas neatskleidžia, kodėl, todėl jo draugai patys pasidaro išvadas, ir tai susiję su Priešu ir jo mėginimui nužudyti Aroną. Pabūgusi galimos grėsmės Arono gyvybei, Tamara viską pasako Magisteriumo valdžiai, taip išduodama Kalo pasitikėjimą ja, nes ji juk pažadėjo nieko nesakyti. Viskas kol kas kaip ir gerai, Kalas vis primena Tamarai išdavystę, jos vengia ir panašiai, tačiau kai Kalas išsiruošia surasti tėvą, ir jo draugai pasiryžta neprašyti keliauti kartu, Tamaros išdavystė tarsi dingsta, ir tai mane labai suerzino, nes nemačiau logikos, kodėl Kalas taip lengvai šią merginos išdavystę pamiršo.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „magisterium fan art“Trečias personažas yra Aronas, kuris yra Kalo geriausias draugas, ir kuris neva turėtų nugalėti Priešą. Su juo ypatingų dalykų, bent jau man, šioje knygoje nevyko. Jis tiesiog geras berniukas, kurį visi dėl jo gebėjimų ir svarbos mėgina apsaugoti.

-Nes tau daugiau rūpi apsaugoti Aroną nei mane.
-Tiesa, – linktelėjo Džasperas. – Jis yra kūris. O tu tik…- jis smalsiai nužvelgė Kalą. – Nė nežinau, kas esi.

Bet čia dar ne viskas. Trijulė keliauja ieškoti Alasterio ne vieni. Su jais yra ir ketvirtas personažas, kuris įneša nuotykiui savitumo ir daugiau įdomumo, nes juk Džasperas nėra trijulės gerbėjas, o ir pavojai jam ne prie širdies. Ypatingai tokie, kurie yra mirtinai pavojingi.

PASAULIS.  Pirmoje dalyje mes daugiausiai tūnojome Magisteriume. Čia viešėdami sužinojome, kaip vyksta atranka ir kaip mokiniai mokosi čia patekę. Šioje, antroje dalyje, mes taip pat keliaujame į Magisteriumą, tačiau ilgai neužsibūname ir greitai imame keliauti po pasaulį. Taip veikėjai patiria nemažai nuotykių, kurie, be abejonės, yra labai pavojingi, bet tuo pačiu ir įdomūs, išmėginantys veikėjų draugystę ir leidžiantys panaudoti magiją.  Pirmoje dalyje ganėtinai buvo nuobodu, nes mes kartu su veikėjais tik mokėmės gyventi autorių sukurtame magiškame pasaulyje, o ši buvo įdomesnė, nes jau buvo daugiau veiksmo ir teorijos panaudojimo praktikoje. Taip mes susipažįstame su pavojingu padaru, automatonu, yra aplankomas Mirties priešo kapas.

„Turėčiau juos palikti“, – pamanė.
Jie ir taip daug padarė. Kalas dar niekada neturėjo tokių draugų, draugų, kurie rizikuotų viskuo, kad tik jam padėtų. Vaikinas nenorėjo jiems už atsidėkoti nusivesdamas su savimi į pražūtį.

Susijęs vaizdasKNYGOS PLIUSAI. Knygoje netrūksta įdomių nuotykių, veikėjų ir įtampos, kurie prikausto prie puslapių ir galiausiai priverčia svajoti apie tęsinių įsigijimą, nes smalsu sužinoti, kas įvyks toliau, nes juk Kalumas yra ypatingas, o jo geriausias draugas  turėtų būti jo priešas.

Kitas šios knygos pliusas man yra pirmoje dalyje pateikto pasaulio plėtojimas ir jo naršymas. Man patinka autorių sukurtas pasaulis ir jo mitologija, todėl be abejonės norisi kuo daugiau apie jį sužinoti ir šioje dalyje turėjau neblogą progą tai padaryti.

Bet dar tai ne viskas. Kaip ir pirmoje dalyje, taip ir šioje knygos gale laukia daugybė netikėtumų ir įdomių tiesų. Neišduosiu jums jų, bet man patinka šis autorių sugalvotas bruožas jų istorijoms.

KNYGOS MINUSAI. Kitas dalykas susijęs su Hario Poterio saga. Vieniems tai gali pasirodyti ne kaip Magisteriumo serijos minusas, bet greičiau pranašumas, tačiau man patinka šviežumas, todėl tai lyg ir buvo minusiukas – antroje dalyje labai justi „Haris Poteris ir paslapčių kambarys“ knygos siužeto panašumai su antra Magisteriumo dalimi.  Jie nėra ypatingai įkyrūs, tačiau labai ryškūs. Keli iš jų būtų šie: Kalumas pabėga iš namų ir apsigyvena pas draugus bei Kalumas moka chaoso apsėstų kalbą, kol kiti – ne. Tai jau tikrai kažkur girdėta, argi ne?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „The Copper Gauntlet fan art“

Kitas dalykas. Ką jau ką, tačiau knygose kalbama daug apie magiją ir mokymąsi ją įvaldyti, bet jos demonstravimo man vis trūksta. Kažkodėl vis negaunu pakankamos magijos dozės. Nežinau, kaip atrodo kitiems, bet, kaip sakau, man norėjosi daugiau magijos ir įrodymo, kad šiame pasaulyje ji yra.

Ir galiausiai paskutinis minusas. Jis susijęs su logika. Kaip minėjau, Tamaros išdavystė ir jos atleidimas man buvo labai nelogiškas. Paslapčia džiūgavau, kad autorės nusprendė aprašyti situaciją, kai Kalą išduoda jo geriausia draugė, tačiau keistokas tos išdavystės pašalinimas mane suerzino ir privertė griežti dantimis. Vėliau kažkodėl man daug klausimų kėlė visa situacija su berniuko tėvu. Gerai, pradžia kaip ir aiški, bet ji man sunkiai vėliau rišosi su knygos pabaiga. Man ji neatrodė išplaukianti ir natūrali, greičiau jau pritempta ir dirbtinė. Kažko man trūko, kad patikėčiau, kad tas įvykis iš tiesų yra logiškas. Taigi, tai keli mane labiausiai iš vėžių išmetę keistumai skaitant šią knygą.

REZIUMĖ.  Man patiko pirma dalis, o jos pabaiga buvo pritrenkianti. Taigi, natūralu, kad iš antros serijos dalies tikėjausi nemažai. Žinoma, daug ir gavau, tačiau keista logika šioje knygoje mane ne juokais trikdė ir erzino, todėl pabaigusi knygą jaučiausi sumišusi, nes čia tikrai buvo daugybė gerų dalykų, deja, drauge buvo ir truputį blogų. Bet jeigu jūs nesate tokie priekabūs ir daug galvojantys, tikriausiai mane trikdančių istorijos siužeto minusų net nepastebėsite, o kai jų nepastebi, tai istorija tikrai verta dėmesio.


REKOMENDUOJAME. Šioji serija knyga patiks, jeigu jums patiko ankstesnės Cassandra Clare ir Holly Black knygos, taip pat patiko J. K. Rowling „Hario Poterio“ saga, Soman Chainani „Gėrio ir blogio mokykla“ serija.

Visos knygos serijoje (2017. 08)

13612968

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.