Raganos sūnus – Kelly Barnhill (knyga)


– Ne tas berniukas, – sušnibždėjo motina rupiu ir sausu lyg smėlis balsu. Ir užsikosėjo. – Ne tas berniukas išgelbės tau gyvybę, o tu išgelbėsi jo. Ir vilkas… – ji užspringo ir sudrebėjo.
Bet ką tas vilkas turėjo padaryti su berniukais (tais, ne tais ar dar kokiais), Ainės motina taip ir nepasakė.

Miestelio ragana augina du sūnus. Abu – kaip vandens lašai, tik vienas truputėlį geresnis. Protingesnis. Šaunesnis. Kai dvynių plaustas nuskęsta, išsigelbsti tik vienas. Visas miestelis nusprendžia, kad išgyveno ne tas. Ne tas, kuris galėtų paveldėti motinos kerus. Ne tas, kuris apskritai galėtų kažką nuveikti.
Už miestelio plyti nepereinama giria, pilna pavojų ir paslapčių. Sako, ji užkerėta nuo neatmenamų laikų. Sako, už jos baigiasi pasaulis.
Tačiau už girios gyvena Ainė – drąsi mergaitė ir sumani medžiotoja. Jos mama jūreivė, o tėtis – Plėšikų Karalius. Tik Ainei niekaip iš galvos neišeina mamos pranašystė…
Būtų keista, jei Plėšikų Karaliui nerūpėtų raganos kerai. Būtų dar keisčiau, jei jos netikėlis sūnus gebėtų juos apsaugoti.
O kai visų šių veikėjų takai susikirs, prasidės neįtikėtina istorija, pilna galingų kerų, senovinių paslapčių, tikros drąsos ir jėgos, kuri slypi žodžiuose.
Juk žodžiai – galingiausia iš visų kerų rūšių. Jie kuria istorijas, kurios įtraukia ir kurių neįmanoma pamiršti. Tokias kaip ši.


Pagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 
2017
Pirmasis originalus leidimas: 
2014
Originali kalba:
anglų kalba
Originalus pavadinimas:
The Witch’s Boy 
Leidykla (Lietuvoje): 
Nieko rimto
Vertė:
Nijolė Regina Chijenienė
Ankstesnės dalys: –
Serijos pavadinimas: –
Patartinas amžius: +11
Žanras/ tipas: vaikų literatūra, jaunimo literatūra, fantastika, nuotykiai
Mitinės būtybės/padarai/galios: raganos, kerai
Puslapių skaičius: 351
Pasakotojas: trečiasis asmuo
Autoriaus (-ės) puslapis: http://www.kellybarnhill.com


„Raganos sūnus” yra knyga, kuri puikiai parodo, kokios nuostabios gali būti knygos vaikams. Sakyčiau tai istorija, skirta tiek vaikams, tiek paaugliams ar suaugusiems, mėgstantiems magines knygas, kitokius pasaulius ir įdomų siužetą.

Kelly Barnhill, sprendžiant iš jos gyvenimo aprašymo asmeniniame puslapyje, yra laiminga moteris, kuri, kaip pati sako, yra rašytoja, mama, žmona, šuns savininkė, mąstytoja, vaikščiotoja, draugė, bėgikė, mokytoja, klausytoja, siaubinga sodininkė ir gamtos mylėtoja. Kartais viskas vienu metu. Ji rašo vaikams, nes pasaulis yra keistas, o vaikai mėgsta keistus dalykus. Autorė redaguodama savo rankraščius mėgsta skaityti garsiai – net iki užkimimo! – kol tekstas skamba tvirtai, teisingai ir tikrai.

SIUŽETAS. Mažos karalystės mažame kaimelyje gyvenimas teka ramia vaga. Jo gyventojai atskirti nuo likusio pasaulio užburta giria. Jie naiviai tiki, kad ta giria jų pasaulis ir baigiasi – už jos ir kalnų yra tiktai dangus, bet pasaulis iš tiesų nėra toks mažas. Tame kaime gyvena ragana, turėjusi sūnus dvynius, kurių vienas žuvo, ir visi nusprendė, kad išgyveno ne tas berniukas. Gal todėl, kad išgyvenusysis Nedas mikčioja, negeba skaityti, yra silpnas ir apskritai visų vadinamas kvaileliu. Tačiau jis yra motinos viltis vieną dieną perimti laukinius, sunkiai suvaldomus kerus. Bet vieną dieną ramiame kaimelyje pasirodo keistas vyras, kuris pažįsta raganos kerus, ir užsimano juos atimti.  

Užkeiktoje girioje gyvena mergaitė, Vagių Karaliaus duktė Ainė. Jos tėvas, ant kaklo pasikabinęs keistą karulį, darosi vis svetimesnis, vis žiauresnis, ir ji padarytų viską, kad išvaduotų jį iš beprotybės, į kurią jis vis labiau nyra.

Ir dar yra akmenys, kurie po truputį bunda kažko laukdami, lyg ir nelaimės, lyg ir kažko kito.

PASAULIS. Veiksmas nukelia į viduramžišką pasaulį, kur žmonės atrodo lyg iš to laikmečio, įsivaizduodami, kad priėję pasaulio kraštą tiesiog nukris nuo jo.  Šalia keroja didžiulė užkerėta giria, į kurią gali įžengti ne kiekvienas, nes ji keičiasi, klaidina ir net pražudo. Kerėti karalystėje geba tik viena vienintelė ragana, kurios kerai atrodo tartum gyvi, sunkiai tramdomi ir išsunkiantys jėgas. Savanaudžiams jie atkeršija žiauriai, taigi tampa įdomu, kodėl Vagių Karalius įsigeidžia kerų, nes, kaip sako ragana, juos galima naudoti tik nesavanaudiškiems tikslams. Bet vėliau paaiškėja visa kerų prigimtis. Jų idėja buvo labai savotiška, nes jie lyg iš daugybės dalių sudaryti, kalbantys, prieštaraujantys vieni kitiems ir nežinia ko siekiantys.

VEIKĖJAI. Man labai patiko Nedas. Jo likimas buvo liūdnas, nes leidęsi į nuotykį dvyniai buvo išskirti, gyvas liko tik Nedas, kuris, susietas su brolio siela tartum nebegalėjo augti ir vystytis. Jis girdėjo aplinkinių patyčias, matė, kaip tėvas negali pakelti akių į vienintelį savo vaiką, bet negalėjo su niekuo pasikalbėti, nes žodžiai strigo burnoje. Berniukas kentėjo be brolio. Nežinia, koks būtų buvęs jo likimas, jei į Plėšikų Karalius nebūtų pasikėsinęs į motinos kerus. Iš pradžių jis parodomas kaip silpnas vaikas, kuris nežino, bet turi stiprią valią ir moralę.

Kita pagrindinė veikėja – Ainė. Ji parodoma kaip praktiška, protinga ir darbšti mergaitė, kuri turi galvą ant pečių ir puikius išlikimo instinktus. Ji mato, kaip tėvą veika karulys ant kaklo, kaip jį apima godumas ir beprotybė, taigi vien dėl vilties apsaugoti tėvą ji nusprendžia imtis veiksmų pati. Tačiau ji taip pat yra miela ir gera, nesvarbu, kad jos tėvas galvažudys, tačiau Ainė yra savo motinos duktė.

Veikėjų knygoje yra tikrai nemažai, bet visi labai įsimintini, jų sumaišyti nelabai įmanoma – nei Vagių Karaliaus ar senutės karalienės. Netgi užkerėti akmenys turi savo atskiras asmenybes.

MANO KOMENTARAS. Vaikų literatūra neretai yra naivi ir su prastai išvystytu siužetu, atrodo lauki lauki kažko… ir knyga pasibaigia. Tačiau „Raganos sūnus” tikrai ne tokia. Taip, pradžioje skaitosi gal kiek sunkiau, kas būdinga tikriausiai visoms fantastinėms knygoms, bet paskui užpuola veiksmas, nuotykiai, ir nejučia imi spėlioti, kas nutiks su veikėjais, taip verčiant puslapį po puslapio. Autorė sukūrė pasaulį, kuriame viskas nėra taip paprasta kaip atrodo – ji susuko jaunimo literatūros lygio istoriją jaunesniems skaitytojams. Knygoje veikėjai susiduria su tokiomis dilemomis, kaip draugystė prieš šeimą ar viskas ko trokšti prieš draugystę ir šeimą. Šalia pagrindinių veikėjų problemų verda ir kiti dalykai, kaip rūmų intrigos, gręsiantis karas ir tiesiog meilė savo vaikui. Galiausiai pabaigoje ši knyga mane netgi pravirkdė…

REZIUMĖ. Tai knyga vaikams, priversianti jaunuosius skaitytojus svajoti apie didesnius dalykus, taigi jei ieškote įdomios ir įtraukiančios knygos jiems, tai yra tikrai puikus pasirinkimas. „Raganos sūnus” yra puikiai parašyta pasaka, kurioje gausu nuotykių, nevengiama trupučio žiaurumo ir emocionalumo.

keturi permatomas

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.