Kriptalo portalas – Bobbie Peers (knyga)


Kokias paslaptis slepia seniausias pasaulyje kriptalo portalas?

Viljamas Ventonas nekantrauja sugrįžti į Posthumanistinių tyrimų institutą. Ten berniuko antrieji namai ir jiems vėl iškilo pavojus! Institutas pavirto kone kalėjimu: robotai sargybiniai seka kiekvieną žingsnį, o daugelis kandidatų išsiųsti namo. Viljamui nerimą kelia ir keista, šiurpi būtybė, kuri vis pastoja jam kelią…
Jis ryžtasi išsiaiškinti, koks pavojus gresia institutui, tačiau pirmiausia profesorius Benjaminas turi nustatyti, kodėl luridijaus akmuo Viljamui sukelia nekontroliuojamus priepuolius. Netrukus instituto vadovas ponas Gofmanas supranta, kad atėjo laikas atskleisti ilgai slėptą tiesą. Viljamo ir Iskijos laukia netikėtų pavojų kupina užduotis – piktiesiems niekšams užkirsti kelią link kriptalo portalo!


Pagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 
2017
Pirmasis originalus leidimas: 
2016
Originali kalba:
norvegų kalba
Originalus pavadinimas: 
Kryptalportalen 
Leidykla (Lietuvoje): 
Baltos lankos
Vertė:
 Justė Nepaitė
Ankstesnės dalys: Luridijaus vagis
Serijos pavadinimas: Viljiamas Ventonas
Patartinas amžius: +10
Žanras/ tipas: vaikų literatūra, jaunimo literatūra, fantastika, nuotykiai
Mitinės būtybės/padarai/galios: luridijus, robotai
Puslapių skaičius: 288
Pasakotojas: trečiasis asmuo
Autoriaus (-ės) puslapis: bobbiepeers.com 

„Luridijaus vagis” žybtelėjo jaunimo knygų padangėje net 36 šalyse! Ir nieko nuostabaus, kad ji susilaukė tokio pasisekimo – Bobbie Peers yra talentingas jaunas režisierius, scenaristas ir iliustratorius, kurio pirmąją knygą leidėjai graibstyte graibstė. Jis to tikrai nesitikėjo, ir dabar, praėjus keliems metams, supranta, kad toks atsakas yra labai retas. Salomonsson Agency leidyklai, turinčiai „Viljamo Ventono” leidybos teises, tai buvo pirma knyga, skirta vaikams, tačiau ši istorija taip išsiskyrė iš visko, ką jie buvo skaitę prieš tai, ji tokia universali, kad tinka tiek vaikams, tiek suaugusiems, kad nesuabejoję atsiviliojo perspektyvų rašytoją pas save.

P.S. Tai yra antros dalies apžvalga. Jeigu neskaitėte pirmos dalies, tikriausiai reikėtų susilaikyti ir neskaityti žemiau esančio teksto.

Kai pirmąją dalį aš lyginau su Hario Poterio istorija, tai antroji man jau buvo visai kitokia. Gal kad veiksmas nenurimo nė akimirkai, įvykiai vyte vijo vienas kitą, o aš, vos pradėjusi skaityti knygą, mirksėjau iš nustebimo – taip greit ji pasibaigė! Susiskaitė nė nepajutus! Ovacijos Bobbie Peers, sukūrusiam tikrą veiksmo ir nuotykių istoriją, nuo kurios sunku atsitraukti.

Autorius. Jau aprašinėdama pirmąją šios serijos dalį pasakojau, kad 2006 metais Kanų kino festivalyje Bobbie Peers laimėjo Auksinę palmės šakelę už geriausią trumpametražį filmą – pirmąjį tokį apdovanojimą Norvegijos kino istorijoje. 2015-taisiais, savo leidybos metais, „Luridijaus vagis” pelnė ARK vaikų literatūros premiją, buvo pripažintas geriausia 2016 m. vaikų knyga Norvegijoje. Ko gero nieko nenustebinsiu pasakius, kad ir filmo teisės jau parduotos.

Siužetas. Antroje dalyje tęsiasi Viljamo Ventono nuotykiai, prasidėję nuo kodo iššifravimo Neįmanomo parodoje. Jis grįžta ten pat, norėdamas įrodyti, kad gali lygiai taip pat įveikti buvusį priešininką. Tačiau vyksta kažkas keisto, jame esantis luridijus nebeveikia kaip anskčiau. Be to, grįžęs į įprastą gyvenimą jis jaučiasi  blogai, nes negali būti savimi, mokykloje jam visai prastai. Taigi, kai ateina laikas grįžti į institutą, jus labai apsidžiaugia. Tačiau ten viskas pasirodo pasikeitę. Abrahamas Talis, piktasis priešas, kėsinęsis nužudyti Viljamą, tūno kažkur požemiuose užšaldytas, pats institutas atrodo kaip kalėjimas, o žmonės, kurie buvo draugai ir mokytojai kažką slepia nuo pagrindinio veikėjo, taip keldami nepasitikėjimą jais ir versdami kažką slėpti nuo jų pačių. Kaip suprantate, antrojoje knygoje supurtomas, atrodo, jau nusistovėjęs Viljamo gyvenimas, ir kiekvienas kažką slepia. Ką? Tai sužinoti teks sunkiuoju būdu.

Šioje dalyje skaitytojas gauna dar daugiau veiksmo ir nuotykių nei pirmojoje. Reikėtų akcentuoti ir tai, kad istorija plečiasi, pasakodama apie naujus technikos stebuklus (kitaip ir neįmanoma pavadinti), kuriuos esame matę tik fantastiniuose filmuose. Taigi, „Kriptalo portalas” žada daug nuotykių ir fantastikos.

Niekas nebūtų galėjęs paruošti jo tam, ką išvydo.

Veikėjai. Kaip ir pirmojoje dalyje, čia pagrindinis veikėjas yra Viljamas, ir visas pasakojimas daugiausia sukasi aplink jį, kadangi dėl susiklosčiusių aplinkybių jis tartum paliekamas vienas, izoliuotas ir paskendęs savo mintyse ir abejonėse. Manyčiau, tai labai klasikinis pasirinkimas antrajai knygai, nes paprastai taip ir nutinka – pagrindinis veikėjas atskiriamas, jis priverstas nepasitikėti draugais, staiga sugalvoja svarbius nutikimus laikyti paslaptyje. Dažnai toks scenarijus būna erzinantis, tačiau šioje knygoje taip jau stipriai nenervino, galbūt todėl, kad Viljamas abejoja ne tik aplinkiniais, bet ir savimi, nes luridijus, esantis jame, sukelia kažkokius priepuolius.

Pasaulis/technologijos. Kaip jau minėjau anksčiau, šioje dalyje atskleidžiamos pirmojoje knygoje nematytos technologijos, kas pasakojimą paverčia tikra mokslinės fantastikos veiksmo ir nuotykių knyga, kurioje galima rasti portalus, žmogaus valdomus egzoskeletus, nematytus ginklus ir neįtikėtinas technologijas.

– Durys? – netvirtai pasiteiravo
Apsaugos robotas neatsakė. Tylėdamas spoksojo į berniuką.
– Kas mane išdavė? – galiausiai kiek nusivylęs paklausė: – „Du gaideliai”?

Netgi Viljamo priepuoliai nėra paprasti, jie nukelia jį tai į kitas vietas, tai į praeitį, ir man šis dalykas visai patiko, nes iškėlė tam tikrų klausimų dėl veikėjo tėvo, dėl kurio pabaigoje nustemba ne tik Viljamas, bet ir skaitytojai.

Veiksmas. Jo tikrai nepritrūks, nes ant kulnų nuolat mins nepažįstamas priešas, institute vyks keisti dalykai, o kur dar tiksintis laikrodis iki galimos pasaulio pabaigos! Tikriausiai būtent dėl to taip greitai perskaičiau šią knygą, nes nuobodžiauti net nebuvo kada.

Išvada. Galiu pasakyti, kad tai viena mano mėgstamiausių šiai amžiaus grupei skirtų knygų (kita – N. Vaitkutės serija „Tamsa, kuri pabudo”). Joje yra viskas, kas būtina gerai fantastinei nuotykių istorijai, ir aš labai gerai įsivaizduoju tai kaip filmą. Vienas geriausių sprendimų, kad autorius rinkosi ne magiją ar paranormalius reiškinius (apie ką yra skaityti ir taip), o technologijas, naujus išradimus, kurie įneša naujų įdomių vėjų (kalbančios durys yra tikrai kietas veikėjas 😀 ). Taigi, jei jums patiko „Luridijaus vagis”, būtinai paskaitykite ir jo tęsinį „Kriptalo portalas”. Šiai daliai duodu 3,5 balo ir labai lauksiu trečiosios knygos, kuri kol kas dar nėra parašyta…

Visos dalys serijoje (2017. 06)

keturi permatomas

egliosha logo

Reklama

2 thoughts on “Kriptalo portalas – Bobbie Peers (knyga)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s