Steampunk žanras trumpai


Kas yra tas steampunk?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „steampunk“Steampunk – tai mokslinės fantastikos požanris, gimęs iš idėjos, kad po garo mašinų išradimo, technologijos toliau nebesivystė. Tai mėginimai papasakoti, kas būtų atsitikę, jei mokslas ir industrija būtų pasukusi kitu keliu.

Kada ir kur vyksta kūrinio veiksmas?

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „steampunk zeppelin“Veiksmas vyksta mūsų laikais arba tuomet, kai garas buvo svarbiausias energijos šaltinis. Daugybėje ankstyvųjų steampunk kūrinių, tai buvo Viktorijos epochos Anglija. Dėl šios priežasties panašios detalės pasitaiko ir vėliau išleistose knygose. Vis daugiau ir daugiau istorijų veiksmas vyksta kitose šalyse ar net pasauliuose, tačiau vėlyvojo XIX amžiaus stilius išlieka, kartu su katiliukais, žalvarinėmis detalėmis ir liemenėmis.

Paprastai tariant, steampunk naudoja garo energiją, kad sukurtų įvairias pažangias technologijas, kokias turime šiandien. Kompiuteriai, robotai, raketos – visi jie yra pasirodę šio žanro kūriniuose, vietos yra ir kitoms originalioms adaptacijoms.


Dažniausiai pasitaikantys terminai

Analoginis kompiuteris: Paprasčiausias “O kas jei“ scenarijaus pavyzdys steampunk žanre.

Automatonas: Robotas arba mechaninis žmogus.

Clockpunk: Kaip matyti iš pavadinimo, tai artimas steampunk požanris, kuriame visos technologijos grindžiamos laikrodžių veikimo principais.

Korsetas: Aprangos dalis, dažnai naudojama šiame žanre. Paprastai nešiojamas moterų.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „steampunk goggles“Cyberpunk: Dar vienas požanris, kuriame daugiau figūruoja aukštosios technologijos.

Goglai: Akiniai, ypač dažnai pasirodantys įvairiose steampunk istorijose.

Viktorijos epocha: Dažniausiai pasirenkama istorijos veiksmo vieta.

Cepelinai: Orlaiviai arba dirižabliai – šiame žanre įprastas keliavimo būdas.


Steampunk požymiai.

Magijos lygis. Žemas. Kai kuriuose steampunk pasauliuose jos galima rasti, tačiau daugumoje ji nefigūruoja. Autoriai daugiau laiko praleidžia vaizduodami neįtikėtinas technologijas negu kurdami burtažodžius.

Didžių idėjų ir socialinių implikacijų lygis. Įvairus. Steampunk knygose veiksmas dažniausiai vyksta revoliucijos laikotarpiu, taigi nemažai galimybių visuomenės nuomonėms aprašinėti.Vaizdo rezultatas pagal užklausą „steampunk characters“

Veikėjų kūrimo lygis. Vidutinis. XIX amžiuje apstu stiprių ir įdomių veikėjų: genijų, nusikaltėlių, ekscentrikų, mokslininkų, pabaisų, kūrėjų. Su jais galima nuveikti daug, jei tik autorius neįstringa kurdamas aplinką.

Siužeto sudėtingumo lygis. Žemas arba vidutinis. Steampunk siužetai nedažnai būna komplikuoti, tačiau veiksmas visuomet vyksta greitu tempu. Veikėjai paprastai turi atskleisti kažin kokią paslaptį ir yra skubinami tai padaryti.


Garsūs pasaulio autorių kūriniai: T.Powers „The Anubis Gates“, W.Gibson ir B.Sterling „The Difference Engine“, K.W.Jeter „Infernal Devices“

Kūriniai jaunimui Lietuvoje: Philip Reeve serija „Mirtingos mašinos“, Phillip Pulman serija „Jo tamsiosios jėgos“ („Auksinis kompasas“), Mathias Malzieu „Mechaninė širdis“

Garsūs lietuvių autorių kūriniai: A.Tapinas „Vilko valanda“ ir „Maro diena“

 Pagal bestfantasybooks.com ir Writers Digest

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.