Deglas naktyje – Sabaa Tahir (knyga)


Laja ir Elijas veržiasi iš apsupties. Jie paspruko nuo Komendantės, bet ar pavyks išsisukti nuo mirties?

Tai neįmanoma – Elijas apnuodytas ir merdi. Jis tai su Laja, tai dvasių pasaulyje, kuriame kai kas jo jau laukia. Karys supranta, kad turi labai nedaug laiko padėti Lajai išvaduoti brolį iš Kaufo – kalėjimo, kurį akylai saugo sadistas viršininkas. Pavojų kupinoje kelionėje skleidžiasi jausmai: Laja ne tik drąsi, bet ir rūpestinga kario slaugytoja, o Elijas nori apsaugoti merginą nuo jos laukiančio sielvarto. Prie jų prisijungia Kinanas, tad Laja atsiduria tarp dviejų jai neabejingų vaikinų, o tai kelia jausmų sumaištį ir apsunkina kelionę. Elijui atsiskyrus nuo grupelės, Laja dar kartą patikrina savo jausmus.Pagrindinė informacija:

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2017
Pirmasis originalus leidimas: 2016
Originali kalba: anglų kalba
Originalus pavadinimas: A Torch Against The Night
Leidykla (Lietuvoje): Alma littera
Vertė: Vytautas Petras Petrukaitis
Ankstesnės dalys: Žarija pelenuose
Serijos pavadinimas: Žarija pelenuose
Patartinas amžius: 14+
Žanras/ tipas: romantika, fantastika, jaunimo literatūra,
Mitinės būtybės/padarai/galios: yra įvairių (pvz. džinai)
Veiksmo laikas: Senovės Romą primenantys laikai
Puslapių skaičius: 472
Pasakotojas: dvi merginos ir vaikinas (pirmas asmuo)
Autorės (-aus)  puslapis: http://www.sabaatahir.comSabaa Tahir

2015 (Lietuvoje – 2016 m.) metais pasirodė pirmoji Sabaa Tahir knyga „Žarija pelenuose“. Knyga sulaukė didžiulio skaitytojų susidomėjimo ir autorei pelnė ne vieną prizą ir apdovanojimą tiek Jungtinėse Amerikos valstijose, tiek už jos ribų. Štai keli iš jų: Pennsylvania Young Readers’ Choice Award Nominee for Young Adults (2017), Milwaukee County Teen Book Award Nominee (2016), Dioraphte Jongerenliteratuurprijs Nominee for Vertaald boek (2016), Goodreads Choice Award Nominee for Debut Goodreads Author, and for Young Adult Fantasy & Science Fiction (2015), Missouri Gateway Readers Award Nominee (2017), Premio El Templo de las Mil Puertas Nominee for Mejor novela extranjera perteneciente a saga (2015). Tikrai nemažai. Todėl nenuostabu, kad antrosios dalies buvo laukiama su didžiuliu nekantrumu. Publishers Weekly teigia, kad šioje knygoje yra dar daugiau įtampos, nei buvo pirmoje dalyje. Ar tai tiesa? Turiu pasakyti, kad čia visko daugiau: mirčių, pavojų, netikėtumų, įtampos, nežinios, mitologijos ir keblių veikėjų santykių. Tiesiog tobulas kūrinys tiems, kuriems patinka kažkas aštraus ir pavojingo.

P.S. Tai yra antros dalies apžvalga. Jeigu neskaitėte pirmos dalies, šiame įraše galite rasti nemažai spoilerių.

AUTORĖ. 2007 metais Sabaa Tahir kilo mintis knygai „Žarija pelenuose“. Šešis metus ji dirbo prie istorijos. Nuo pat pradžios ji buvo užsimojus parašyti keturias knygas šiai serijai. Jau dvi publikuotos, o kitos dvi dar rašomos. Autorė pasakoja, kad idėja pirmajai knygai kilo skaitant straipsnį apie vyrą, kuris be jokių kaltinimų buvo įmestas į kalėjimą. Bet čia dar ne viskas. Kalbėdama apie pagrindinius personažus – Lają ir Eliją – ji pamini, kaip jie gimė knygai. Pasirodo, Lajos personažą įkvėpė istorijos apie žmones, gyvenančius valdžios priespaudoje, o Elijo personažą pasufleravo istorijos apie vaikus kareivius, kurie buvo mokomi karo meno labai griežtomis ir siaubingomis priemonėmis.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „a torch against the night fan art“SIUŽETAS. Antroje dalyje tęsiasi gerai pažįstamų personažų – Lajos, Helenės ir Elijo – nuotykiai. Kai pirmoje dalyje didžioji dalis veiksmo vyko Juodosios olos akademijoje, dabar veiksmas vyksta plačiajame pasaulyje, ir skaitytojui yra suteikiama galimybė geriau susipažinti su autorės sukurtu pasauliu ir jame gyvenančiais žmonėmis bei būtybėmis. Kaip ir pirmosios, taip ir antrosios dalies siužetas yra nenuspėjamas ir įtraukiantis savo paslaptimis, tamsuma ir pavojais. Šioje knygoje netgi yra daugiau nežinios ir nerimo dėl pamėgtų personažų likimų, nes, kaip jau prisimenate, Helenė turi paklusti ir tarnauti tikrai bjauriam tipui, o Lają ir Eliją persekioja daugybė kaukių.

Dar vienas įdomus pastebėjimas apie antros dalies siužetą yra tai, kad joje magiškos būtybės ir sutvėrimai įgaus didesnį vaidmenį ir svarbą. Pasirodo, kai kurie pažįstami personažai nėra tokie, kokiais mes juos laikėme, o priežastys, kodėl vienas ar kitas dalykas vyko, pasirodo yra klaidingos. Ką jau ką, bet knygos pabaiga pateikia daugybę naujų intrigų, paslapčių ir skaudžios tiesos.

Laja, susirangiusi į kamuoliuką ant kito, kietai miega, uždėjusi vieną ranką ant apyrankės.
-Tu mano šventovė, – tyliai sakau prie jos atsiklaupęs. – Tu mano kunigas. Tu mano malda. Tu mano išvadavimas.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „ember in the ashes fan art“PASAKOJANTYS VEIKĖJAI. Pirmoji dalis buvo pasakojama iš Elijo ir Lajos perspektyvų. Antroje dalyje atsiranda jau ir Helenės perspektyva. Autorė neslepia, kad rašyti istoriją iš trijų veikėjų perspektyvų buvo nemenktas iššūkis, tačiau Helenės personažas jai labai patinka, ir jai buvo smagu pateikti tai, kas vyksta jos gyvenime ir galvoje. Tikriausiai daugumai jos pagailo pirmoje dalyje. Bent jau aš tikrai jos gailėjausi ir nerimavau dėl jos ateities. Juk jos ateitis tikrai nepavydėtina po visų tų įvykių. Tačiau, kad ir kaip buvo įdomu žinoti, kas vyksta jos galvoje ir gyvenime, man atrodė, kad jos naratyvas truputį tarsi šuniui penkta koja, nors autorė stengiasi, kad visų trijų personažų pasakojimai pintųsi ir persipintų vienas su kitu. Lajos ir Elijo pasakojimai papildo vienas kitą, pasakoja apie jų bendrus išgyvenimus, kol tuo tarpu Helenės pasakojimas pasakoja apie įvykius, kurie nors ir svarbūs, bet tarsi atitrūkę nuo kitų dviejų pasakotojų. Tai dažnai mane išmušdavo iš vėžių, nes tarsi būdavo didžiulis šuolis tarp Lajos ir Elijo pasakojimų ir Helenės pasakojimo. Prie to reikėdavo priprasti, o kai priprasdavau, būdavo įdomu sekti įvykius ir pamėginti nuspėti, ką ten Komendantė yra sumaniusi.

PIKTADARIAI. Komendantė… Tai personažas, kuris pirmoje dalyje pavogė kone visą mano dėmesį ir paliko didžiulį įspūdį. Buvo keista sužinoti, kad iš pradžių autorė buvo nusprendusi Komendantę paversti vyru, ir kelis metus šis personažas buvo vyriškos lyties. Tik vėliau jis pavirto moterimi. Įdomus dalykas. Tikriausiai daugumai šis personažas labai patiko (įvairiomis prasmėmis), tačiau antroje dalyje šis personažas nebuvo toks ryškus kaip pirmoje. Kodėl? Nes, kaip jau minėjau, veiksmas persikelia iš Juodosios olos akademijos į platųjį pasaulį. Veikėjai yra paleidžiami į laisvę. Žinoma, Komendantė nedingsta iš istorijos, tačiau paprasčiausiai mes taip dažnai jos nesutiksime kaip anksčiau. Atrodytų, kad tai minusas, bet neapsigaukite, Komendantė ras būdų kaip kaitinti skaitytojams kraują. Autorė surado ir kitų piktadarių, kurie yra verti jūsų dėmesio. Žinoma, kai kurie iš tų piktadarių yra gudriai pasislėpę. Ką jau ką, nesitikėjau, kad tas personažas gali būti blogiukas.

-Emocijos daro tave žmogiška, – sako Elijas. – Net nemalonios turi savo paskirtį. Neužrakink jų. Jeigu nekreipsi į jas dėmesio, jos tik ims reikštis vis garsiau ir pikčiau.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „ember in the ashes fan art“PASAULIS/MITOLOGIJA. Šioje knygoje ypatingai jaučiamas padarų ir sutvėrimų egzistavimas pasaulyje ir jų daroma įtaka personažų sprendimams ir siužeto vystymui. Kol pirmoji dalis atrodė, kad yra daugiau susikoncentravusi į realizmą, antroji bus į fantastinį aspektą. Patys svarbiausia padarai šioje, antroje dalyje, yra džinai ir Sielų Gaudytoja (arba dar galima vadinti tą padarą Mirtimi). Įdomus ir bauginantis padaras, kuris istorijoje kelia nemažai nežinios ir įtampos dėl Elijo gyvybės, o kartu ir romantinės siužeto linijos tarp jo ir Lajos. Juk netgi knygos anotacija išduoda, kad Elijas miršta, o knygos tekstas jums suteiks įrodymų, kad mirtis gali būti neišvengiama. Taigi Sielų Gaudytojos pasirodymas tekste… Sakykime, kad nerimas ir nežinia dėl Elijo gyvybės skaitant šią knygą bus jūsų du nauji bei geriausi draugai.

ROMANTIKA. Pirmoje dalyje keturi personažai – Komendantė, Elijas, Helenė ir Laja- turėjo ryškius tikslus. Komendatė – valdžia, Elijas – laisvė, Helenė – meilė, o Laja – brolio išgelbėjimas. Šie dalykai buvo varomoji personažų jėga, ir neslėpsiu, Lajos tikslas mane mokėjo profesionaliai suerzinti, ir būtent tą patį jis darė ir antroje dalyje. Griežiau dantimis, kai ji vis sakydavo, kad Elijas negali mirti, nes jai reikia Elijo, kad jis padėtų išgelbėti jos brolį, nors jau akivaizdžiai buvo juntama, kad jos širdis yra įsikliopinusi Eliją. Taigi, dalis jūsų gali niršti, kita dalis sakyti, kad tai įdomus meilės pateikimas, pavyzdžiui, personažas nesupranta, kad yra įsimylėjęs 😀 Tačiau Elijas neatrodo, kad būtų aklas savo paties jausmams, bet jį stabdo kitas dalykas. O dar yra antras vaikinas vardu Kinanas, kuris sukasi aplink Lają.

-Laja, – sako švelniai, – turim apie tai pasikalbėti.
O varge!
-Apie ką?
-Apie tai, kas neduoda tau ramybės. Galiu spėti, bet bus geriau, jei pati pasakyti.
-Nori kalbėtis dabar? Kai ištisas savaites į mane net nežiūrėjai?
-Žiūriu į tave, – bemat atsako jis tyliai. – Net tada, kai nederėtų.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „an ember in the ashes fan art“Įtampos jausmų pasaulyje bus, kaip ir manipuliacijų bei blogų sprendimų ir pasirinkimų. Tai gali ne juokais suerzinti bei supykdyti, bet tai kartu suteikia knygai įdomumo ir žavesio, nes tai atskleidžia, kad veikėjai nėra tobuli, ir jausmai bei santykiai knygų pasaulyje yra lygiai tokie pat sudėtingi dalykai, kaip ir realybėje. Todėl turiu perspėti, kad šioje serijoje (bent jau kol kas) nerasite saldžios ir perdėtos romantikos, tačiau meilės užuominos be abejonės virpins jūsų širdis.

REZIUMĖ. Kol kas abi šios serijos dalys paliko man neišdildoma įspūdį, ir džiaugiuosi, kad jos išverstos į lietuvių kalbą. Jeigu jums patiko pirmoji dalis, be abejonės patiks ir antra, nes  pagrindiniai jos komponentai yra įtraukti ir į antrą dalį, ir jie taip sudėlioti, kad istorijos tęsinį paverstų netgi dar įspūdingesniu nuotykiu. Žinoma, reikėtų pabrėžti, kad knygoje aprašomi dalykai netiks labai jautriems skaitytojams, nes knygoje yra žiaurių ir nemielų scenų.

Visos dalys serijoje (2017. 05) 

13 minčių apie “Deglas naktyje – Sabaa Tahir (knyga)

 1. Labai liūdna, kad tokia situacija dabar Lietuvoje…Vos kelias knygas jaunimui išleidžia :(. Ačiū dievui, jūsų puslapio dėka radau BookDepository ir dabar daugumą knygų perku iš ten. Neseniai nusipirkau Ruin and Rising,nes nebeturėjau vilties, kad išvers. Tai kaip matau, teks ir kitus tęsinius anglų kalba žvejoti :/

  Patinka

  1. aš tai pastebėjau keistą dalyką, trys mano skaitytos serijos, kiekvienoj išverstos 2 dalys, o trečios nusprendė neversti:( Užkerėtas dvaras, mėnulio kronikos ir žarija pelenuose o angliškai skaityt nepatinka, kažkaip kai nesava kalba net nemalonu:(

   Patinka

   1. Raudonosios karalienės ir Užkerėto dvaro serijų neskaičiau, bet tikėjausi perskaityti. O Žarijos pelenuose… Ilgai svarsčiau ją pirkti, o kai galiausiai įsigijau abi knygas paaiškėjo, kad padariau didelę klaidą. Mane nuo angliškų knygų atbaido žinių stoką. O kai pusės, ką skaitai nesupranti tai jau yra nebe skaitymas, o tikra kančia.
    Net nežinau, ką daryti su tomis dvejomis knygomis parduoti gaila, išmesti nenoriu…
    Ar buvo nors vienas atvejis, kai leidykla nusprendusi neversti kitų serijos dalių pakeitė savo nuomonę?

    Patinka

  2. Aš irgi jau taip darau – tęsinius perku anglų kalba, nes paprasčiausiai man nepatinka turėti neužbaigtas serijas. Liūdniausia, kad leidyklos tikrai tai daro ne iš piktos valios. PDF ir EPUB piratai prie to labai prisideda. Leidyklos neuždairba iš šių serijų ir viskas, mes neturime jų pabaigos T_T

   Patinka

 2. Trečios dalies nevers. Tikrai labai gaila, kad tokie žmonės kaip aš ne itin gerai mokantis anglų kalbą negalės išvysti spėtos pamilti serijos tęsinio. Taigi geriau pirkite jas visas angliškai, kad po to nereikėtų griaužti nagų ir bandyti per parduoti kitiems vien dėl to, kad leidyklos darbuotojai nusprendė mus nusprendė pradžiuginti “puikia“ žinia.
  Jei norite trečios dalies lietuviškai, bandykite arba įtikinti “Alma littera“ pakeisti sprendimą (nemanau, kad pavyks) arba kažkaip įtikinti kitą leidyklą išleisti likusias dalis. Ar tai įmanoma aš nežinau. Bet jei pavyks, tai bus stebuklas.

  Patinka

  1. Tokie dalykai veda prie užburto rato – leidyklos nebaigia serijų, nes netenkina pardavimai, o skaitytojai knygų neperka, nes bijo, kad nebus išleisti tęsiniai…
   Šių metų didžiausi nusivylimai, kad neleis Raudonosios karalienės ir Mėnulio kronikų tęsinių…

   Patinka

 3. Bandžiau sužinoti, ar bus išversta trečia dalis. Bet taip jokio atsakymo negavau. O tai iš vienos pusės yra gerai, nes žinutė nesudaužė vilčių ir neprivertė gailėtis, kad turiu abi dalis, bet iš kitos pusės… Mane erzina ta nežinia, kai nežinai, ko tikėtis.

  Patinka

  1. Na, trečia dalis dar tik pasirodys anglų kalba. Ar ją vers į lietuvių, nežinome. Laikome špygas, kad verstų.

   Patinka

   1. Labai noriu sužinoti ar Elijas mirs kadangi visur ligir taip rašo. Labai nenoriu kad taip būtų, nes tada bus baisiai liūdna ir neįdomu😥

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.