Citatos: Laiškai Elzei – Unė Kaunaitė


Šįkart jūsų dėmesiui citatų/ištraukų  rinkinukas iš vienos lietuvių autorės knygos. Pamaniau, kad būtų įdomu dirstelėti ne tik į užsienio autorių knygas, bet ir vietinių. Kadangi šiuo metu skaitinėju „Laiškai Elzei“, iš jos ir išrankiojau man labiau patikusias ir įdomias vietas. Dirstelėkite į mano atrinktas citatas. Gal kuri nors jums patiks, o gal ir sudomins perskaityti knygą, jeigu dar šios jums nebuvo progos paimti į rankas.


-Kas kojai?
-Nieko baisaus, nusiplikiau.
-Parodyk.
Šarūnas pakilo nuo kėdės. Močiutė lyg ir dvejojo, bet kilstelėjo sijono klostę.
-Įspėju, čia n aštuoniolika… (psl. 77)

***

-Taigi! Nes visi taip daro. Dabar galite išlįsti. – Klasėje vėl kilo triukšmas. – Net jeigu jums atrodo, kad kitų nuomonė jums nerūpi, ji pasąmoningai valdo kiekvieną iš mūsų. (psl. 80)

***

-Palauk, kol užaugsi, tada galėsi spręsti.
Auksinė frazė. Ji visada ištraukiama reikiamu momentu. Pas klasiokes nakvoti negaliu – palauk, kol sueis aštuoniolika. Nuspręsti, kas man geriausia, – palauk, kol sueis aštuoniolika. Aš nesuprantu: ar kai man sueis aštuoniolika, staiga pasidarysiu protinga ir atsakinga? Kai suėjo penkiolika, jokio didelio skirtumo nepajaučiau, laukiau tik dovanų. Ar su aštuoniolika kitaip? (psl. 99)

***

Paskui kartoja, kad palaukčiau pilnametystės, lyg per naktį imčiau ir nubusčiau išmokusi mąstyti, nors prieš tai aštuoniolika metų buvau mokoma to nedaryti. Negalima vėluoti į pamokas. Negalima sėdėti ant palangių. Negalima rengtis, kaip nori, būtina nešioti uniforma. Negalima juokauti. Negalima interpretuoti. Nieko negalima.
Ir jie nori, kad išmokčiau spręsti, kai viską patys draudžia? (psl. 99-100)

***

-O tu, Šarūnai?
-Aš nenoriu užaugti, – atsakiau nemirksėdamas.
-Baik išsidirbinėti.
-Aš neišsidirbinėju.
Ji greitai sumojo netęsti pokalbio, kad vėl išvengtų pažeminimo, ir šovė į Tomą. Negirdėjau, ką jis atsakė, nes tą akimirką siutau. Kai išsisukinėju neatlikęs namų darbų, ji man liepia neišsidirbinėti. Kai atsakau nuoširdžiai – irgi. O dar baba ir mama liepia mokytis. Kokio velnio?
Atsakiau taip, kaip iš tiesų galvoju. Vaikystėje atsakyti buvo labai lengva. Klausimas priminė besvorį pienės pūką, kurio negali nulaikyti rankose. O dabar nebežinau, ko noriu. Kaip tėtis dirbti vairuotoju Anglijoje?.. Gal. (psl. 103-104)

***

Skaitovų konkurso, žinoma, nelaimėjau. Bet tuo gal net galima džiaugtis – kažkuris menininkas yra pasakęs, kad jei visi mėgsta tavo kūrybą, darai kažką ne taip. Manęs tiesiog nesupranta. (psl. 107)

***

Skaičiau tiek knygų, kurių pagrindinės veikėjos nebijodamos šoka gelbėti pasaulio ir pasiryžta mirti dėl kitų. Skaičiau ir įsivaizdavau save jų vietoje, šaunią ir stiprią, besiaukojančią dėl kitų, šaudančią strėles, rėžiančią runas delne, leidžiančią gerti savo kraują arba einančią pasitikti mirties. Viską ketinau padaryti, o nesugebėjau net išdrįsti užstoti mušamo. Tik tie. (psl. 142)

***

Gabija,
išeiti lengviausia. Kalbėti reikia drąsos. (psl. 159)

***

Galima būtų parašyti visą knygą apie dalykus, kurių suaugusieji nesupranta.
Didžioji dalis būtų skirta dalykams, kuriuos jie manosi suprantantys geriausiai. (psl. 172)


„Laiškai Elzei“ – trečiasis autorės kūrinys ir antroji knyga paaugliams. Tai pasakojimas apie du jaunuolius, Gabiją ir Šarūną, besimokančius toje pačioje aštuntoje klasėje. Šarūno tėvai išvažiuoja į Didžiąją Britaniją. Gyvendamas su močiute jis vis daugiau laiko leidžia su vyresniu pusbroliu Karoliu, kuris įtraukia Šarūną į nusikalstamą veiklą. Nepažintas pasaulis vilioja laisve, bet pamažu keičia ir patį Šarūną.

Gabija tenori nesijausti vieniša, todėl stengiasi neišsiskirti iš klasės. Ji greitai supranta, kad padėdama klasės naujokui Albinui, iš kurio visi šaiposi, ir pati bus visų atstumta. Tačiau vis daugiau bendraudama su klasėje populiariu Šarūnu, Gabija ima abejoti jo poelgių teisingumu. Jai ne kartą tenka rinktis tarp to, kaip elgtis norėtų ji pati, ir to, ką renkasi visi kiti.

Jie abu, dėl skirtingų priežasčių, ima rašyti laiškus Elzei, nors niekada nesulaukia atsakymo.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.