Flash Fiction: Super trumpos istorijos


Vaizdo rezultatas pagal užklausą „flash fiction“Flash Fiction ar lietuviškai mėginant išversti Žybsnio literatūra yra toks literatūrinis kūrinys, kuris yra super trumpas – tik apie 140 spaudos ženklų istorija. Prie šio tipo kūrinių taip pat priskiriamos iš šešių žodžių sukurtos istorijos. Tikriausiai viena iš garsiausių šešių žodžių istorijų yra E. Hemingway (bent taip yra skelbiama) istorija: „For sale, baby shoes, never worn“ (liet. Parduodami kūdikio bateliai, niekados nedėvėti). Kodėl sakau, kad šioji garsiausia istorija gali nepriklausyti garsiam rašytojui. Ogi todėl, kad 1910 m. gegužės 16 d. laikraštyje pasirodė „Tragedy of Baby’s Death is Revealed in Sale of Clothes“. Tomis dienomis Hemingway’jui buvo tik dešimt metų 😀 Taigi tai, kad ši trumpa istorija priklauso rašytojui, yra viena įdomi mįslė. Bet be visa ko, gegužės 16 diena laikoma kaip ir micro literatūros gimtadieniu/diena. Tiesa, tokie renginiai kaip „National Flash Fiction Day“ Didžioje Britanijoje nebūtinai vyksta šią dieną. Šiais metais, t.y. 2017, ji vyks birželio 24 d.

Flash Fiction taip pat yra žinoma kaip Twitter literatūra, kadangi, kaip žinote, Twitter turi limitą, kiek asmuo gali panaudoti ženklų savo žinutėje, ir tai yra 140 spaudos ženklų. Tačiau nemanykite, kad Flash Fiction kartais negali būti ir truputį ilgesnė arba būti skaičiuojama kitokiais parametrais. Pavyzdžiui, Flash Fiction taip pat yra vadinamos ir Dribble (liet. lašėjimas) istorijos, kurias sudaro iki 50 žodžių, Drabble (liet. apsitaškymas) – 100 žodžių, bei Sudden Fiction (liet. staigi literatūra) – iki 750 žodžių. Nemažai komentuotojų teigia, kad Flash Fiction pasižymi unikalia literatūrine verte, kadangi nenaudodama daug žodžių istorija mėgina nupiešti labai didelę ir įspūdingą istoriją.

Kaip sukurti Flash Fiction istoriją.Vaizdo rezultatas pagal užklausą „flash fiction“

1. Pradėkite nuo vidurio.

Ši trumpų istorijų forma jums nesuteikia progos sukurti sceną ir išvystyti veikėjų.

2. Į savo trumpą istoriją neįtraukite per daug veikėjų.

Jūs neturite laiko apibūdinti ir supažindinti visų savo veikėjų, kai kuriate super trumpą istoriją. Kartais net ir veikėjo vardas gali būti nereikalingas ir nenaudingas istorijai, nebent jis suteikia istorijai kokią nors papildomą prasmę ar informaciją.

3. Pasistenkite sukurti tokią pabaigą, kuri neatrodytų, kad yra pabaiga.

Rašant super trumpas istorijas yra pavojus, kad patys įdomiausi dalykai gali vykti kai jau nustosite pasakoti istoriją. Kad to išvengtumėte, pradėkite pasakoti istoriją nuo vidurio, kad skaitytojas turėtų laiko susiorientuoti istorijoje ir į ją įsijausti. Taip galėsite papasakoti pačius įdomiausius dalykus.

4. Kankinkitės prie pavadinimo.

Pasistenkite, kad jis būtų vertas skaitytojo dėmesio.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „flash fiction“5. Padarykite taip, kad jūsų paskutinis sakinys skambėtų taip pat garsiai, kaip ir bažnyčios varpai.

Paskutinė eilutė – tai dar ne pabaiga. Jūs turite pamaitinti, tačiau palikti skaitytoją vis dar alkaną, sudaryti įspūdį, kad tai dar nėra pabaiga. Nors istorija yra papasakota, vis tiek turi būti sudarytas įspūdis, kad ji dar kažkur tęsiasi.

6. Parašykite didelės apimties tekstą, o vėliau jį sutrumpinkite.

Sukurkite molio gabalą, iš kurio padarysite skulptūrą. Papasakoti gerą istoriją nereikia daug žodžių/ teksto. Palikite tik tuos žodžius, kurie yra reikalingi ir daro kažkokią įtaką istorijai. Nereikalingi žodžiai, kurie istorijoje tik užima vietą, turi dingti iš teksto.

Flash Fiction yra labai populiarus ir apie šią literatūrą yra daug kalbama, vyksta konkursai ir pan. Internete galite rasti net ir puslapių, kuriuose įvairūs autoriai kelia savo Flash Fiction istorijas. Taigi, jeigu norite kelias iš jų paskaityti (žinoma, anglų kalba), štai jums keli naudingi adresai:

Programėlė: Vaizdo rezultatas pagal užklausą „Talehunt“

Šaltiniai:

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.