Aš esu Nulis – Luigi Ballerini (knyga)


Nuliui tuoj sukaks keturiolika. Jis niekada nėra lietęs jokios gyvos būtybės, kentėjęs šalčio ar karščio, nežino, kas yra vėjas ar sniegas. Nulis gyvena virtualiame Pasaulyje, kur svarbiausia – taikiniai, greiti refleksai ir nuolatinės treniruotės. Jam visą gyvenimą vadovauja Madar – balsas, apdovanojantis jį už gerus rezultatus ar guodžiantis širdyje pajutus tuštumą. Nulis yra savaip laimingas, kol vieną dieną Pasaulis išsijungia ir stoja aklina tamsa, Nulis pamano, kad tai – naujas svarbus išmėginimas. Šiaip ne taip susiradęs duris netyčia išeina iš virtualaus Pasaulio, kuriame užaugo, ir įžengia į tikrąjį, kuriame sninga, šalta, bendraujama ne per ekranus ir nėra nieko jam pažįstamo.

Šitaip prasideda antroji Nulio gyvenimo istorija, kai jam tenka rinktis. Ar grįžti atgal? O gal stengtis pritapti naujame gyvenime? Kas teisingiausia? Ir kuriam iš šių dviejų pasaulių priklauso Nulis?


Pagrindinė informacija 

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2017
Pirmasis originalus leidimas: 2015
Originali kalba: italų kalba
Originalus pavadinimas: Io sono ZERO
Leidykla (Lietuvoje): Alma littera
Vertėjas (-a): Ieva Mažeikaitė-Frigerio
Ankstesnės dalys: nėra
Serijos pavadinimas: nėra
Patartinas amžius: 12+
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, realistinė, mokslinė fantastika
Mitinės būtybės/padarai/galios: nėra
Veiksmo laikas: šių dienų pasaulis
Puslapių skaičius: 184
Pasakotojas: vaikinas (pirmas asmuo), moteris (pirmas asmuo)
Autorės (-iaus)  puslapis: –


Image result for luigi ballerini io sono zeroMėlynas viršelis ir akis, kurioje bėgioja daugybė skaičiukų. O kur dar prierašas, kad knyga yra įvertinta ir pastebėta net Italijos šalies literatūros ekspertų ir atstovų? Tai sužadina smalsumą paimti knygą į rankas ir ją atversti. O kas slypi viduje po tuo mįslingu viršeliu, kuris mesteli užuominą, kad čia gali būti įsipainiojusios technologijos? Nieko nelaukime ir pasižiūrėkime.

AUTORIUS. Luigi Ballerini yra gydytojas ir psichoanalitikas gyvenantis Milane kartu su žmona ir keturiais vaikais. Rašytojas jaučiasi labai laimingas, kadangi savo profesinėje studijoje – mokyklose, kultūriniuose centruose, susitikimuose su autoriais ir rašymo klasėse paaugliams – jam tenka susipažinti su daugybe jaunų žmonių. Luigi Ballerini taip pat yra žurnalistas, rašantis apie mokyklas, švietimą ir jaunimą. Autorius jau daugybę metų rašo ir leidžia romanus vaikams ir paaugliams, o 2014 metais laimėjo Andersen apdovanojimą.

SIUŽETAS. Nulis yra trylikametis berniukas, kuriam knygos veiksmo metu sukanka keturiolika. Jis augo ypatingomis sąlygomis ir turėjo ganėtinai griežtą gyvenimo ritmą. O svarbiausia, jis gyveno vienas, be kitų žmonių. Su juo kalbėdavo tik balsas, kurio vardas Madar. Šis balsas jį guosdavo, skatindavo, aiškindavo ir padėdavo ruoštis naujiems išbandymams. Toks tas vaikino gyvenimas: kilimas lygiais į viršų ir išmėginimų įveikimas. Tai, kad vieną dieną ima ir įvyksta keisti dalykai, kurie baigiasi tuo, kad jis atsiduria realiame gyvenime, jis priima kaip naują išmėginimą. Bet tai nėra vienas iš jo virtualiųjų žaidimų ar testų.

Berniuką suranda Stefanija, suaugusi moteris pediatarė, kuri nuveža vaiką savo vyrui Lukui. Jis yra gydytojas. Vyras apžiūri berniuką ligoninėje. Netrukus ten prisistato porelė, kuri ieško berniuko. Lukui jie sukelia įtarimą, ir jis pameluoja. Vėliau pora parsiveža berniuką ir ima slapstytis. Po truputį jie supranta, kad berniukas yra ypatingas, o jį mėginantys susigrąžinti asmenys  yra pavojingi ir rimtai nusiteikę.

Jei neapsisprendei, tada bėk, negaišk laiko bergždžiai mąstydamas. Atmink: jokių jausmų, prieš tave – tik testai, kuriuos reikia įveikti, ir taikiniai, į kuriuos reikia pataikyti. Bėk dabar pat!

VEIKĖJAI. Pagrindinis istorijos kaltininkas yra Nulis. Jam atsiranda galimybė palikti savo mažą pasaulėlį ir ištrūkti į realųjį pasaulį, žinoma, jis to nesupranta, nes jo auklėjimas verčia jį manyti, kad tai dar vienas išmėginimas. Berniukui yra trylika metų, bet knygos veiksmo metu sukanka keturiolika. Dėl savo ypatingo auklėjimo, jis yra labai protingas ir gabus vaikas. Tačiau Nulis ne vienintelis pasakoja istoriją. Kita pagrindinė veikėja yra Stefanija, moteris, kuri šaltą žiemos vakarą gatvėje aptinka berniuką ir nusprendžia jam padėti, taip įveldama į pavojų ir savo vyrą Luką.

Iš viso istorijoje nėra ypatingai daug personažų. Galima juos kone ant pirštų suskaičiuoti. Be Stefanijos, Luko ir Nulio, dar yra Luko tėvas, Luko pažįstamas, Madar balso savininkė ir dar kokie keli bevardžiai veikėjai, kurie naudojami sukurti grėsmės ir pavojų kupina atmosferą. Taigi, nereiks kvaršinti sau galvos veikėjų vardais ir kuris personažas yra kuris.

Šaunuolis, nors tai ir ne pats tinkamiausias valgis, atmink taisyklę, kad lėkštėj turi nieko nelikti. Tau reikia kalorijų. Jos tau reikalingos, kad protas išliktų skaidrus per manevrus, o svarbiausia, kad refleksai būtų greiti ir budrūs.

ISTORIJOS YPATINGUMAS. Kai gerai pagalvoji, istorijos siužetas nėra kažkuo labai ypatingas. Slapta valdžia nuo vaikystės ruošė vaikus, vertė juos super kariais, tačiau vienam pavyksta ištrūkti ir visas projektas iškyla į viešumą, į gaudynes ir pavojingas situacijas yra įtraukiami kiti žmonės. Tačiau vis dėlto šį visiems gerai žinomą šabloną autorius stengiasi patobulinti jam suteikdamas kažką įdomesnio. Pradėkime nuo to, kad istorijoje Nulis turi įgarsintas savo mintis, kurios pristatomos tarsi kaip atskirą asmenybę turintis balselis. Nulis kalbasi su tuo balseliu galvoje, o šis su Nuliu. Balselio žodžiai yra parašyti kitu šriftu ir jie leidžia dirstelėti į pasaulį, kuriame užaugo berniukas, ir kokiais dalykais jis yra verčiamas vadovautis savo gyvenime. Man tai labai patiko, nes tai tikrai įnešė šviežumo, nors, tiesa, teko truputį sutrikti mėginant suvokti, ar tas balselis yra tiesiog įsivaizduojamas berniuko draugas, o ne kokia į jo galvą įtaisyta mirkroschema, kuria Nulis yra valdovas.

Kadangi neskaičiau knygos santraukos, skaitant pradžią man susidarė įspūdis, kad veiksmas vyksta futuristinėje aplinkoje, t.y., ne šių dienų pasaulyje. Tik kai atsiranda Stefanija, suvoki, kad veiksmas vyksta šių dienų pasaulyje. Būtent tai, kad istorija pasakojama iš dviejų perspektyvų – moteriškosios ir vyriškosios, – bei, kad pasakojai yra skirtingo amžiaus. Taigi, skaitytojas mato Nulio realybę, ir kas iš tikrųjų vyksta mūsų realybėje. Tas dviejų pasaulių sugretinimas ir veikėjų mėginimas suprasti, kas čia vyksta, buvo žavus. Taip pat šiam dalykui ypatingumo suteikė ir skirtingas veikėjų amžius. Įprastai jaunimo knygose skirtingi pasakotojai būna panašaus amžiaus, o čia – ne. Moteris už Nulį vyresnė gerais keliais dešimtmečiais.

Šitas Pasaulis, o ne tas, kuriame užaugau. Aš daug mąsčiau apie savo likimo draugus, kokius juos išvydau ekranuose. Jie atrodė tarsi gyvūnai narvuose, tik neįtarė tokie esantys.

KNYGOS MINUSAS.  Visas istorijos šablonas nėra kažkuo stebinantis ar negirdėtas. Jis yra netgi ir labai nuspėjamas. Tikriausiai toks ir yra didžiausias minusas. Žinoma, perskaičius anotaciją tau nepavyks nuspėti, kaip viskas gali pasibaigti, tačiau, kai skaitysi knygą, greitai imsi sudėti du plius du ir numatyti įvykių grandinę. Taigi, jeigu tau patinka istorijos su tvistais, netikėtais vingiais… deja, šioji knyga tada labai gali nuvilti, nes nieko netikėjo joje nerasi.

VEIKSMO TEMPAS. Kaip bebūtų keista, tačiau knygoje pasakojamas veiksmas vyksta tikrai ne kokį mėnesį ar kelis metus. Oi, tikrai ne. Autorius neaprašo net savaitės.  Todėl galite suvokti, kad istorijoje viskas vyksta gan greitai ir yra kreipiamas dėmesys į smulkmenas. Ypatingai, jeigu istoriją pasakoja Nulis, kuriam daug dalykų yra nauja ir juos jis lygina su jam pažįstamu bei priimtu.

Tiesa, knygos gale yra pateikiamas epilogas, kuriame autorius nukelia į ateitį parodyti, kaip gyvena veikėjai ir kaip jiems sekasi. Kodėl autorius tai padarė? Tikriausiai todėl, kad papasakojęs svarbiausius įvykius jis tarsi nutraukia pasakojimą, o kad skaitytojas nepasijustų tarsi pavalgęs bet vis tiek išbadėjęs, jam yra pristatomas žvilgsnis į ateitį.

REZIUMĖ. Istorija yra įdomiai papasakota ir žinomam šablonui yra mėginama suteikti kažko naujo: istorija yra pasakojama iš kelių skirtingo amžiaus personažų perspektyvų, sukuriamas savitas pasaulis bei Nuliui suteikiamas vidinis balsas. Tačiau autorius nesistengia skaitytojų nustebinti ir siužetas yra nuspėjamas bei gali atrodyti, kad jau ne kartą girdėtas.REKOMENDACIJOS:  Šioji knyga jums patiks, jeigu patiko: Nicola Lessa „Kavos piramidė“, Tamara Kriukova „Telepatas“ (iš dalies), Ursula Poznanski „Erebas“ (iš dalies).

 

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.