Kas yra Krabatas?


Ar žinote, kas gi yra Krabatas? Tai be abejonės įdomus vardas ir, kaip pasirodo, turi ganėtinai įdomią istoriją. Tas, kas skaitė jaunimui skirtą Otfrydo Proislerio apysaką, vargu ar susimąstė, ar pagrindinis veikėjas galėjo būti įkvėptas kokio nors folkloro motyvų.

Bent jau aš tikrai tiek skaitydama, tiek perskaičiusi knygą nesidomėjau, kas galėtų slypėti už visos istorijos. Dabar atsitiktinai radau, kad folklore yra toks Krabatas. Ar norite daugiau sužinoti apie šį personažą?

Taigi, pradėkime nuo to, kad Krabatas yra Sorbijanos (tai etninė grupė, kuri gyvena Vokietijoje, Čekijoje bei Lenkijoje) fokloro personažas. Jis taip pat turi ir kitą vardą ar pravardę, kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Krabatas dar kitaip vadinamas Keliaujančiu Faustu.

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Krabatas minimas 1837 metais. Jis yra pristatomas kaip personažas, kuris buvo piktas burtininkas. Tačiau 19 -20 amžiuje Krabatas iš piktadario pavirto tautos didvyriu bei naudingu išdaigininku.

Liaudies pasakoje pasakojama istorija, kurios veiksmas vyksta Lusatijoje, kur daugiausiai gyveno kilmingų žmonių. Dabar toji vieta yra vienas iš didžiųjų rajonų Sasakso žemėse, Vokietijoje. Čia, neva, Krabatas išmoko valdyti magiją.

Krabato personažas yra panaudotas keliuose kūriniuose, pavyzdžiui, Měrćin Nowak-Njechorński „Mišter Krabat“ („Šeimininkas Krabatas“) išleistas 1954, Jurij Brězan „Čorny młyn“ („Juodasis Malūnas“) išleistas 1968 bei, žinoma, Ottfried Preußler „Krabatas, arba treji metai užburtame malūne“ išleistas 1971.


Keturiolikmetis našlaitis Krabatas tarp Naujųjų metų ir Trijų karalių su draugais keliauja iš kaimo į kaimą. Galiausiai jis neatsispiria sapne girdimam magiškam balsui, kviečiančiam tapti jį Juodosios mokyklos mokiniu Kozelio raisto malūne. Pas malūnininką, jo poną ir mokytoją dirba ir Slaptųjų menų mokosi dvylika gizelių. Vienam iš jų kasmet lemta mirti – vietoj mokytojo, kuris šitaip išlošia dar vienus gyvenimo metus. Krabatas ilgainiui sužino, kad išvengti tokios lemties galima tik vienu būdu…

Jaunimui skirta apysaka „Krabatas“ – Otfrydo Proislerio, vieno žymiausio vokiečių vaikų rašytojo, kūrybos viršūnė. Joje pasakojama apie burtininko mokiniu tapusio vaikino Krabato gyvenimą užburtame malūne, įtaigiai vaizduojamas tamsiųjų jėgų valdomas pasaulis, į kurį patekęs turi atsisakyti laisvės, o draugystė ir meilė gali kainuoti netgi gyvybę.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s