Paskutiniai užkeikimai I knyga – Silvana De Mari (knyga)


„Kai užvaldys skausmas ir siaubas, o jo gentainiams nebeliks nė šešėlio vilties, tada nykštukų karaliui nutiks keistas stebuklas, ir jo mintys sapnų šešėliuose paprašys pagalbos iš elfų valdovo.“
Ilgam stojo tyla.
– Ir ką tai reiškia? – atsargiai pasiteiravo Josas.
– Kad sapne, mano mylimas broli, elfų valdove, nykštukų karalius paprašė tavo pagalbos, – švelniai paaiškino Arduinas.
Ar kas nors patikės pranašyste?
Kas ryšis gelbėti Inskajų ir visą nykštukų giminę?
Nereikia būti didvyriu, kad imtumeisi didžių ir pavojingų užduočių. Kartais užtenka drąsiai ir nesavanaudiškai ateiti į pagalbą kitiems, kad juo taptum.
Pasaulyje, kuriame tebegyvuoja senosios legendos ir pranašystės ir kasdien tenka kovoti su neteisybe, nuotykių, paslapčių ir pavojų visuomet užteks. Tereikia drąsos į juos leistis.


Pagrindinė informacija

Kalba: lietuvių kalba
Išleidimo metai Lietuvoje: 2017
Pirmasis originalus leidimas: 2008
Originali kalba: italų kalba
Originalus pavadinimas: Gli ultimi incantesimi
Ankstesnės dalys: Paskutinis elfas, Paskutinis orkas I, Paskutis orkas II, Paskutinis orkas III
Serijos pavadinimas: Paskutinis elfas
Leidykla (Lietuvoje): Nieko rimto
Vertėjas (-a):  Laura Vilkaitė
Patartinas amžius: +10
Žanras/ tipas: jaunimo literatūra, vaikų literatūra, fantastika, nuotykiai
Mitinės būtybės/padarai/ galios: drakonai, elfai, orkai
Puslapių skaičius: 336
Pasakotojas: trečiasis asmuo
Autoriaus (-ės) puslapis: http://www.silvanademari.com


silvanaSilvana De Mari yra italų rašytoja vaikams, kuri anglakalbių pasaulyje geriau žinoma kaip Paskutinio drakono autorė, kuri Lietuvoje yra išleista Paskutinio elfo pavadinimu. Ir tai vienintelė autorės knyga, išversta į anglų kalbą, kas labai nustebino. Beieškodama informacijos apie šią knygų seriją dargi nustebau sužinojusi, kad ji nėra tokia sena, kaip tikėjausi. Paskutinis elfas buvo trečioji jos knyga, skirta vaikams, o po jos gimusi istorija Paskutinis orkas pelnė lygiai tiek pat nemažai apdovanojimų ir didelio kritikų dėmesio, kaip ir prieš tai buvusi. Paskutiniai užkeikimai“ yra trečia šios serijos dalis, kuri, kaip spėju, bus taip pat skeliama į tris knygas, nes originaliai ji nenusileidžia antrosios dalies apimčiai. 

Siužetas.Paskutinių užkeikimų pasakojimas vyksta praėjus devyneriems metams po Paskutinio orkoįvykių, t.y., devynerių sąlyginės ramybės ir taikos metų Daligare. Tačiau atrodo, kad taika truks neilgai, nes visas veiksmas prasideda kalėjimo kameroje, kur kankinamas ir kalinamas nykštukas, kuris įtaria, kad orkai kaupiasi naujam karui, keršydami už garbės nuplėšimą. Ir juodžiausią nykštuko Inskajaus gyvenimo valandą, kai atrodo, kad miršta paskutinė viltis, išsipildo senas užkeikimas, sujungiantis nykštuką ir Daligaro princą, paskutiniojo elfo silpnąjį sūnų – Josą, Joršo sūnų, kuris susapnuoja nykštuką Inskajų ir jo lemtį, ir žino, kad tai tiesa. Tačiau jis yra laikomas atsilikusiu, kvaileliu, silpnos sveikatos, iš kurio visi tyčiojasi, nors ir prisibijo karalienės raganos Rozalbos, apgynusios Daligarą prieš devynerius metus. Net motina nepatiki mažojo Joso sapalionėmis, taigi jis imasi pats aiškintis, kaip padėti nykštukui bėdoje. Čia prie j prisijungia dvynys brolis Arduinas, vyresnė sesuo Ebrou ir paauglys Atakletas. Tai labiausiai vaikams skirta dalis, nes pagrindiniai veikėjai yra vaikai ir paaugliai.

Veikėjai. Pagrindiniai veikėjai, iš kurių perspektyvos vyksta pasakojimas, yra puselfis  devynmetis Jošas, šešiolikmetis Atakletas ir nykštukas Inskajus. Reikėtų paminėti, kad visi jie sukurti tikrai įsimintini ir yra toli gražu netobuli. Jošas – silpnas tiek fizine sveikata, tiek protinėmis galimybėmis, vos suskaičiuojantis iki dvejų, jo galvoje ilgam neužsilieka jokia informacija, jis paliegęs, visur kliūnantis ir nuolat sergantis. Nepaisant to, kad elfiškos galios pereina tik mergaitėms, jis turi iš tėvo gautą dovaną girdėti geriau nei bet koks žmogus gebėtų. Tačiau viena naktis ir vienas sapnas viską apverčia aukštyn kojomis. Mažasis kvailelis Jošas ima stiprėti, nykštuko Inskajaus patirtis ir mintys pažadina jį gyvenimui.

Josas vėl pajuto, kad į akis plūsta pažeminimo ašaros. Buvo tikras kvailys, kaip visada. Mama pažvelgė į jo ašaras ir jį apkabino.

Atakletas yra šešiolikmetis rūmų sargybinis, kuriam šios pareigos teko tik iš gailesčio – jis nesugeba nei kautis, nei turi tam fizinių duomenų. Vaikinukas yra visų kareivių patyčių objektas, tačiau jis visomis išgalėmis stengiasi įgyti žinių ir tarnauti, kol galiausiai prispirtas patyčių ir gėdos jis ryžtasi vykti ieškoti Inskajaus.

Fan art

Inskajus galima sakyti labiausiai atskleidžiantis sukurto pasaulio dvasią veikėjas. Jis yra nykštukas, priverstas vergauti, vedęs be meilės, tačiau labiau už viską branginantis savo vienintelę dukterį, kuriai dėl jo gresia didelis pavojus. Apskritai galima sakyti, kad Paskutiniai užkeikimai“ tai dalis, skirta nykštukams ir jų istorijai. Pirmoje knygoje buvo kalbama apie elfus, antroje – apie orkus ir jų prigimtį, ši, logiška, toliau pasakoja apie trečiąją stebuklingų būtybių grupę, kuriai priklauso nykštukai.

Šių paskutinių akimirkų įsiūtyje Inskajus pradėjo muistytis kaip apsėstas. Kovėsi dėl nieko, juk viskas buvo prarasta.

Romantika. Jei jos labai ieškote, mažai rasite, nebent atsiminimų apie meilės ryšį, kurio nebėra.

Struktūra. Knyga sudaryta iš skyrių, kurie turi savo pavadinimus, nusakančius jų turinį. Pasakojimas vyksta iš trijų perspektyvų, kurios arba šokteli į priekį, arba grįžta atgal perpasakoti, kas vyko kitoje vietoje. Galiu pasakyti, kad knyga skaitosi labai lengvai, nors pradžioje stilius atrodo labai sunkus dėl įmantrių palyginimų ir išsireiškimų, bet galiausiai prie to pripranti.

Įtampa. Nepasakyčiau, kad tai labai įtempta knyga, nors tikrai galima rasti vietų, kur norisi susigūžti kartu su veikėjais. Tai yra nuotykių knyga, taigi galite tikėtis daug keliavimo po autorės sukurtą pasaulį, ir jos tikrai neprailgs.

Išvada. Ši serija man kuo toliau, tuo labiau patinka, nors ji turi tokią savybę, kad reikia pradžiai truputį įsiskaityti, kol sugriebia veiksmas, ir pabaigoje vartai paskutinius puslapius ir galvoji, kad leidykla rado pačią geriausią vietą perskirti knygą, nes palieki kupinas smalsumo ir norisi skaityti toliau. Žinoma, norėčiau perspėti, kad nors auditorija, kuriai skirta ši serija, prasideda nuo dešimtmečių, tačiau reikia turėti omeny, kad rasite žiaurių scenų, kurios skirtos ne visiems. Bet tai knygai pridėjo labai daug realumo atspindint laikmečio, kuriuo vyksta veiksmas, dvasią.

Rekomendacijos: Šioji knyga jums patiks, jeigu patiko: „Žiedų valdovas“.

Visos serijos knygos Lietuvoje:

elfas    

keturi permatomas

egliosha logo

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.